Бања Лука, 29.12.2012.године
ШТРАЈКАЧКИ ОДБОР СИНДИКАТА ОБРАЗОВАЊА, НАУКЕ И КУЛТУРЕ РС РАЗГОВАРАО СА МИНИСТРИМА КАСИПОВИЋЕМ И ЂОКИЋЕМ

У Дому синдиката у Бања Луци дана 29.12.2012.године одржан је други састанак Штрајкачког одбора Синдиката образовања, науке и културе РС  са министрима у Влади РС Антоном Касиповићем и Петром Ђокићем са сарадницима, те помоћником  минситра  финансија и директором Агенције за мирно рјешавање радних спорова. На састанку се расправљано о Уредби Владе РС о минимуму процеса рада и начину његовог обезбјеђивања у образовним установама и установама ученичког и студентског смјештаја, те о захтјеву Синдиката образовања, науке и културе РС за повећање цијене рада за запослене у овим дјелатностима са 100 КМ на 110 КМ.
Након двочасовне исцрпне дискусије, закључено је следеће:

  1. Синдикат образовања, науке и културе РС у потпуности је одбацио Уредбу о минимуму процеса рада и начину његовог обезбјеђивања у образовним установама јер за њу нема законског основа, с обзиром да  образовање према Закону о штрајку не подлијеже обавези обезбјеђивања минимума процеса рада, а што је јасно прецизирано. Дакле, за Синдикат образовања, науке и културе  РС поменута Уредба не постоји јер је незаконита и неуставна.
  2. Представници министарстава су изнијели званичан став Владе РС који се односи на Уредбу о минимуму процеса рада у области образовања, истичући  да су имали основа за доношење поменуте Уредбе, којег темеље на Закону о основном образовању, законима дјелатности и мишљењу министарства рада и борачко-инвалидске заштите. Уредбом су жељели успоставити једнак режим рада за вријеме штрајка у свим образовним институцијама. Како није било сагласности о правном основу за доношење Уредбе , на инсистирање минситра просвјете и културе РС Антона Касиповића, Синдикат ће доставити  аргументена основу којих оспорава правну утемељеност Уредбе, о чему ће се Влада изјаснити.
  3. Није постигнут никакав напредак ни у погледу захтјева Синдиката образовања, науке и културе РС за повећање цијене рада са 100 на 110 КМ већ је то питање делегирано на виши ниво, тј. да о цијени рада за све буџетске кориснике треба да преговарају предсједници свих гранских синдиката чијим радницима су смањене плате на челу са предсједницом  Савеза синдиката РС, те министрима у Влади РС задужени за ове области на челу са предсједником Владе РС.
  1. Синдикат образовања, науке и културе РС још једном је  поручио да је Одлука о ступању у штрајк запослених у образовању и култури РС донесена у складу са Законом о штрајку и захтјева континуиране преговоре са Владом укључујуићи и ресорно  министарство, а све у циљу испуњења основног захтјева, а то је повећање цијене рада.

 

Уколико се у наредним преговорима  не постигне никакав напредак и не повећа цијена рада, Синдикат образовања, науке и културе РС остаје при својој одлуци донесеној 15.12.2012.године а то значи да 21.01.2013.године ступају у штрајк без било каквих ограничења до испуњења захтјева.

28.12.2012. године
УНИЈА СИНДИКАТА БУЏЕТСКИХ КОРИСНИКА У ССРС
САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ

Са достојанственог скупа, око хиљаду радника, чланова Уније синдиката буџетских корисника у ССРС, са данашњег протеста одржаног на платоу робне куће „Зворничанка“ у Зворнику, под мотом „ и ми смо само радници“, поручило је Влади РС и премијеру Џомбићу да неће прихватити једнострану одлуку о смањењу плата просветним радницима, полицији, државним службеницима и радницима у правосуђу, за 10% у 2013. години.

Обраћајући се присутнима, Душко Јандрић предсједник Уније синдиката буџетских корисника РС и предсједник Синдиката радника унутрашњих послова РС је нагласио да се овај проблем може ријешити брзо уколико је премијер Џомбић спреман да сједе са четири предсједника гранских Синдиката, те потпише најнижу цијену рада од 110,00 КМ.

„Одлука Владе мимо сагласности Синдиката да нам смањи плате од којих једва преживљавамо, за наше чланство је била једнака „смаку свијета“ поручио је предсједник Јандрић и обећао свима онима који покушавају да заваде раднике, кориснике буџета и запослене у привреди Српске, да им то сигурно неће успјети.

Предсједник Јандрић је поручио да полиција РС не треба доказивати свој патриотизам и професионализам јер су полицајци, како је нагласио, стварали РС и не признају да је ико више воли од њих.

Обраћајућои се присутнима, Стеван Милић, предсједник Синдиката образовања, науке и културе РС је рекао да је овај грански синдикат прикупио преко три хиљаде потписа просветних радника односно бирача и тако стекао законски основ да се упути захтјев Народној скупштини РС, односно Законодавном одбору НСРС за аутентично тумачење члана 11, Закона о штрајку РС.

Предсједник Милић је још једном упозорио Владу да је због своје једностране одлуке и самовоље, којом је смањила плате просветним радницима за 10% изазвала велико незадовољство које ће „експлодирати“ 21.јануара 2013. године, када ће радници буџетски корисници ступити у генерални штрајк.

„По оваквом времену хиљаду људи на једном мјесту, данас може окупити само велика невоља и неправда, поручио је предсједник Синдиката управе РС, Томислав Врховац, који је изјавио да су државним службеницима, у задње три године, једнострано у више наврата смањиване плате, што је недопустиво.

Предсједник Врховац је нагласио да Влада РС кршила законе које је сама донијела, да то синдикат никада није чинио, те да неће чинити ни убудуће, те позвао Владу за преговарачки сто како би се вратиле плате државним службеницима на ниво из 2012. године.

„Ово је само почетак борбе за заштиту наших права а Влада никако да схвати да ми нећемо одустати од наших захтјева, упозорио је Синиша Петровић, предсједник Синдиката правосуђа РС.

Предсједник Петровић је рекао да Влада РС покушава утврдити некакав минимум процеса рада за вријеме штрајка, који није познат нигдје у свијету, чиме додатно нарушава наше достојанство рекао је Петровић.

Драган Милошевић, предсједник Регионалног одбора Синдиката ОНК регије Зворник је поручио премијеру Џомбићу, да нема минимума процеса рада у образовању, да је штрајк за 21.јануар 2013. године заказан и да ће се он сигурно одржати уколико остане на снази одлука Владе о смањењу плата просветним радницима за 10%.

„Премијер Џомбић не треба бринути јер су све оцјене нашим ђацима закључене, прво полугодиште је завршено, а друго сигурно неће почети уколико Влада не повуче своју одлуку о смањењу плата, јасно је ставио до знања Драган Милошевић.

27.децембар 2012. године
Републички одбор Синдиката управе РС

Републички одбор Синдиката управе РС, на сједници одржаној 27.12.2012. године у Дому синдиката у Бањалуци, анализирао је активнисти чланства овог гранског синдиката везаним за одржане и најављене протесте, у Бањалуци, Добоју и протест који ће се 28.децембра ове године одржати у Зворнику у којима учествују и радници управе.

Републички одбор је донио одлуку о ступању у штрајк запослених у органима управе и јавним установама РС, који ће се одржати 21. јануара 2012. године.

Договорено је да сви представници синдикалних организација у органима управе РС, нарочито оних које се финансирају из буџета РС, дају послодавцима мишљење о минимуму процеса рада за вријеме штрајка, а који су дужни донијети директори јавних установа, управних организација и министарство.

Усвојен је план изборних активности у Синдикату управе РС, који на нивоу синдикалних организација треба да се проведу од 15.јануара до 15. априла 2013. године, док ће се изборна скупштина гранског синдиката одржати до краја маја идуће године.

Бања Лука,27.12.2012. године
Републички одбор Синдиката медија и графичара РС

Републички одбор Синдиката медија и графичара РС, на сједници одржаној 27.12. 2012. године у Дому синдиката у Бањалуци, оцјенио је да је материјални и социјални положај радника, чланова синдиката, у овим дјелатностима, веома тежак.

Констатовано је да се у једном броју локалних медија и неким штампаријама веће дуже вријеме не проводе закони и колективни уговори РС, те договорено да се што прије одрже преговори са послодавцима, од којих треба тражити поштовање свих стечених радничких и синдикалних права, те да ће се у остваривању тих права користити сви легитимни облици синдикалне борбе.

Када су у питању медији, 2012 годину обиљежиили су штракови и појачани мобинг, неколико незаконитих отказа уговора о раду, због чега је Инспекторат рада РС интервенисао у више наврата. Договорено је да се истраје са захтјевом да се од Владе РС у 2013. години тражи издвајање пола милиона КМ као једнократна помоћ за финансијску консолидацију 18 локалних медија у Српској чији су оснивачи општине и градови, у којима дјелују синдикалне организације, те у којима послодавци углавном поштују законе и колективне уговоре.

Наглашено је да посебну одговорност за функционисање локалних медија сносе општине односно градови, као оснивачи, који су дужни обезбједити материјалне, кадровске и техничке капацитете за њихов успјешан рад.

Републички одбор сматра да, иако живимо у времену економске и социјалне кризе, запосленим у медијима, графици и издаваштву РС, члановима синдиката, послодавци не требају смањивати плате јер је њихов просјек од око 700,00 КМ, мањи од износа просјечне плате у РС.

Републички одбор СМ и Г РС дао је пуну подршку радницима, члановима синдиката у образовању, науци, култури, полицији, управи и правосуђу РС, да се кад није могло другачије, протестима и штраковима изборе за очување стечених права из рада и да не прихвате једнострану одлуку владе о смањењу плата овим категоријама радника у 2013. години за 10 посто.

На сједници усвојен је и плани изборних активности у Синдикату М и Г РС на свим нивоима организовања.

Републички одбор СМ и Г РС је прихватио приједлог Актива младих да се на свим нивоима синдикалног организовања, од синдикалне организације до гранског синдиката у наредним изборима у све органе одлучивања у омјеру од 20 одсто бирају млади до 35 година.

Свим члановима овог Синдиката чланови Републичког одбора честитали су Нову годину и наступајуће празнике.

27.децембар 2012. године
Синдикални протест у Зворнику

Запослени у образовању, науци, култури, полицији, државној управи и правосуђу, са подручја зворничке регије, одржаће сутра 28.12.2012. године у 12,00 часова на платоу Робне куће ,,Зворничанка,, у Зворнику једночасовни протест, којим ће још једном упозорити Владу РС да неће прихватити смањење плата у 2013. години за 10 посто и да ће се свим законским средствима борити за очување стечених права.

Радницима,члановима синдиката ће се обратити Душко Јандрић предсједник Уније синдиката буџетских и фондовских корисника у СС РС и предсједник радника унутрашњих послова, Стеван Милић предсједник Синдиката образовања, науке и културе, Томислав Врховац, предсједник Синдиката управе и Синиша Петровић предсједник Синдиката правосуђа РС, као и активисти ових гранских синдикат са подручја зворничке регије.

Бања Лука, 26.12.2012.
Синдикат пољопривреде и прехрамбене индустрије РС

У Дому синдиката у Бањалуци, дана 26.12.2012. године, одржана је седма сједница Републичког одбора Синдиката пољопривреде и прехрамбене индустрије РС, на којој је оцјењено да је материјални и социјални положај запослених у овим дјелатностима веома тежак, готово поражавајући.

На сједници којом је предсједавао в.д. предсједника овог гранског синдиката Александар Томић, закључено је да за овако тешко стање највећу одговрност сноси Удружење послодаваца пољопривреде РС, које је почетком ове године, једнострано и назаконито отказало посебни колективни уговор за раднике у овој грани.

Због сталног игнорисања од стране послодаваца, дошло је до потпуног прекида дијалога између гранског синдиката и послодавачких структура, за што директну одговорност сносе послодавци, речено је на сједници.

Констатовано је да је прије пет година Синдикат пољопривреде и прехрамбене индустрије РС покренуо иницијативу за повећање најниже цијене рада са садашњих 127,00 КМ на 150,00 КМ, од које неће одустати, а што удружење послодаваца годинама игнорише.

Договорено је да се послије провођења изборних активности, утврди стратегија синдикалне борбе, која ће у заштити радничких и синдикалних права, радника, чланова синдиката, подразумјевати све легитимне облике синдикалне борбе.

26.децембар 2012. године
Записник
О извршеној ванредној инспекцијској контроли

25.децембар 2012. године
Републички одбор Синдиката шумарства, прераде дрвета и папира РС

Републички одбор Синдиката шумарства, прераде дрвета и папира РС, на сједници одржаној 25.12.2012. године у Дому синдиката у Бањој Луци, упознат је са иницијативом Управе ЈПШ „Шуме РС“ а.д. Соколац везаном за смањење цијене рада са 130 КМ на 110. КМ

По прибављеним мишљењима из синдикалних организација са терена, Републички одбор ће заузети коначан став и одредити се према поменутој иницијативи Управе предузећа.

Након тога, Синдикат ће у складу са одредбама посебног и појединачног колективног уговора, ступити у званичне преговоре са руководним структурама јавног предузећа.

Републички одбор је дао пуну подршку предсједнику овог Синдиката Влади Павловићу на свим досадашњим активностима које је водио на заштити стечених радничких и синдикалних права чланства.

24.12.2012. године
Штрајкачки одбор Синдиката ОНК

Штрајкачки одбор Синдиката образовања, науке и културе РС, у складу са Законом о штрајку РС, у суботу 22.12. 2012 године, у згради Владе, започео је разговоре са министром просвјете Антоном Касиповићем у вези донесене одлуке о ступању у штрајк запослених у образовању и култури РС, који је ће се одржати 21. јануара, када почиње друго полугодиште школске 2012/2013. године.

Предсједник Штрајкачког одбора Стеван Милић је упознао министра о одлуци о ступању у штрајк и захтјеву синдиката да се најнижа цијена рада за запослене у области образовања и културе РС, са 100,00 КМ повећа на 110,00 КМ, како не би дошло до смањења плата у овим дјелатностима.

Министар Касиповић је изјавио да се ради о почетку преговора са синдикатом у складу са Законом о штрајку РС и да ће информисати владу о ставовима синдиката.

Влада је, рекао је министар Касиповић донијела уредбу о минимуму процеса рада начин њеног провођења.

Штрајкачки одбор је у потпуности одбацио могућност доношења уредбе о минимуму процеса рада и начин њеног провођења, јер у Закону о штрајку РС за то нема правног упоришта.

Договорено је да се преговори наставе.

Бања Лука, 24.12.2012. године
Републички одбор Синдиката здравства и социјалне заштите РС

Материјални и социјални положај запослених у здравству и социјалној заштити Републике Српске, главне су теме, које су разматране на сједници Републичког одбора Синдиката здравства и социјалне заштите РС, одржане у суботу 22.децембра 2012. године у Дому синдиката у Бањалуци.

На сједници којом је предсједавао Миленко Гранулић, предсједник овог гранског синдиката, а којој су присуствовали ресорни министар Ранко Шкрбић и в.д. директора Фонда здравства Дарко Томаш, договорено је да се тематска сједница Владе и скупштинског одбора и Народне скупштине РС, које ће бити посвећене проблемима у здравству, одрже у другој половини јануара 2013 године.

Упућен је захтјев контролним органима РС за да у наплати доприноса за здравство морају повећати дисциплину, како би се што више средстава прикупило у фонд за побољшање материјалног положаја радника у области здравства РС.

У складу са Економском политиком РС за 2013.годину, упућен је захтјев општинама да уплатом 4 посто од свог буџета, дијелом финансирају примарну здравствену заштиту, као и захтјев да се повећа порез на акцизне робе који би се дијелом усмјеравао у здравство РС.

Договорено је да ће примања здравствених радника у РС у 2013 години остати на садашњем нивоу, а ових дана ће почети исплата плата овој категорији радника за новембар 2012. године.

24.12.2012. године

Штрајкачки одбор Синдиката ОНК

Штрајкачки одбор Синдиката образовања, науке и културе РС, у складу са Законом о штрајку РС, у суботу 22.12. 2012 године, у згради Владе, започео је разговоре са министром просвјете Антоном Касиповићем у вези донесене одлуке о ступању у штрајк запослених у образовању и култури РС, који је ће се одржати 21. јануара, када почиње друго полугодиште школске 2012/2013. године.

Предсједник Штрајкачког одбора Стеван Милић је упознао министра о одлуци о ступању у штрајк и захтјеву синдиката да се најнижа цијена рада за запослене у области образовања и културе РС, са 100,00 КМ повећа на 110,00 КМ, како не би дошло до смањења плата у овим дјелатностима. Министар Касиповић је изјавио да се ради о почетку преговора са синдикатом у складу са Законом о штрајку РС и да ће информисати владу о ставовима синдиката.

Влада је, рекао је министар Касиповић донијела уредбу о минимуму процеса рада начин њеног провођења. Штрајкачки одбор је у потпуности одбацио могућност доношења уредбе о минимуму процеса рада и начин њеног провођења, јер у Закону о штрајку РС за то нема правног упоришта.

Договорено је да се преговори наставе.

Бања Лука,24.12.2012.
Ванредни инспекцијски преглед у Влади РС

Главни инспектор рада Републике Српске Чедо Рисовић, обавјестио је данас Савез синдиката РС, да ће на захтјев синдиката, сутра 25.12. 2012. године у 9,00 часова, извршити ванредни инспекцијски преглед у Влади Републике Српске.

Рисовић се обавезао да ће о налазима, након извршеног инспекцијског прегледа у Влади РС, писмено обавјестити Савез синдиката Републике Српске.

Ванредни инспекцијски преглед односи се на члан 12. и члан 25. Закона о штрајку Републике Српске.

Преведено, то значи да је Влада РС, 60 дана након усвајања Закона о штрајку РС 2008 године, била дужна да донесе акте о минимуму процеса рада у дјелатностима од општег интереса, прописане чланом 11. Закона о штрајку РС.

21.децембар 2012. године
Унија синдиката буџетских корисника РС
Одлучно против смањења плата

Под мотом ,, И ми смо само радници, преко хиљаду и пет стотина радника, чланова синдиката, са подручја добојске регије, запослених у образовању, науци, култури, полицији и државној управи, испред Робне куће ,,Конзум,, у Добоју, са једночасовног протеста, одлучно је рекло ,,НЕ,, Влади и премијеру Џомбићу, који су најавили смањење плата за 10 посто овим категоријама радника у 2013. години.

Обраћајући се присутним, предсједник Уније синдиката буџетских и фондовских корисника у ССРС и предсједник Синдиката радника унутрашњих послова РС Душко Јандрић је позвао све раднике Српске, без обзира гдје раде на јединство и солидарност, да буду упорни да се до краја, те да се свим законским средствима боре за очување својих права.

,,Посебне поздраве упућујем радницима у привреди, без које нема развоја друштва у цјелини, уз које су увијек били и биће радници у јавном сектору РС, рекао је Јандрић и осудио све оне који застрашују и завађају раднике Српске, који данас, без обзира гдје раде, живе веома тешко. Стеван Милић, предсједник Синдиката образовања, науке и културе РС је рекао да Влада својим једностраном одлуком о смањењу плата просветним радницима, полицији и државним службеницима за 10 посто, показала да не жели да се договором рјешавају проблеми.

,,Влада РС неће да стави своје руке у џепове оних који су се обогатили кроз криминалне приватизације и који данас имају огромна богаства, него рупе у буџету крпи преко леђа просветних радника, полицијаца и државних службеника, што им нећемо дозволити,,- упозорио је предсједник Милић.

Томислав Врховац, предсједник Синдиката управе РС, критиковао је рад Владе и премијера Џомбића, јер како је рекао Влада не проводи законе које је сама донијела, мислећи на Закон о штрајку који је донесен прије четири године, а да Влада још није донијела акт о минимуму просеца рада. ,,Влада РС је у посљедњих неколико година радницима у државној управи смањила плате у више наврата, па умјесто да је преговарала са синдикатом, она је вукла једностране потезе, на које смо морали одговорити протестима, нагласио је предсједник Врховац и позвао Владу да преговара и повуче једнострану одлуку о умањењу плата за 10 посто.

,,Нећемо дозволити смањење плата за 2013. годину, нити било коју одлуку којом се смањују стечена права запослених у правосуђу, поручио је Синиша Петровић, предсједник Синдиката правосуђа РС.

Оцјењујући да овакви протести јачају јединство радника, Петровић је критиковао рад Владе, која својим потезима збија њихове редове, те којима не преостаје ништа друго, него да, као одговор на потезе Владе организују штрајк свих радника у Српској.

Активиста Синдиката регије Добој Божо Марић, дао је пуну подршку протесту просветних радника, полицајаца и државних службеника, те најавио да слична судбина умањења плата чека и остале категорије радника чије се плате исплаћују из буџета и фондова. Присутнима се на крају протеста обратила предсједница Савеза синдиката РС Ранка Мишић, која је истакла да је њен мотив за данашње обраћање понашање Владе РС и премијера Џомбића, чији силни савјетници, који годишње троше десет милиона КМ, нису савјетовали своје министре да донесу акт о минимуму процеса рада, а били су обавезни прије четири године, када је Закон о штрајку РС ступио на снагу.

,,Зато сам данас затражила у име синдиката ванредну контролу инспекције рада о раду послодавца Владе РС, рекла је предсједница Мишић. ,,Нико нема право да осуђује раднике који се у ово суморно вријеме на улицама боре да се поштују њихова права, нагласила је предсједница Мишић и додала:

,,Не знају они колико ја имам снаге за одлучну борбу за заштиту радничких и синдикалних права која су угрожена“.

,,Са оваквих скупова којих ће бити широм РС шаљемо глас свих радника у РС за очување њиховог људског и радничког достојанства, правде и правичности,,- рекла је предсједница Мишић.

21.децембар 2012. године
Успјешан састанак предсједника Горана Савановића
и извршног директора Агрокора Мате Грегановића

У свим маркетима "Конзума" у Републици Српској приступиће се организовању синдикалних организација, које ће бити у саставу Синдиката трговине, угоститељства, туризма и услужних дјелатности РС. Ово су на састанку у Бањој Луци са Матом Греганићем, извршним директором концерна "Агрокор" у чијем саставу је и "Конзум", договорили председник Синдиката СТУД Горан Савановић и синдикални повјереник Бошко Гргић.

-Наша жеља је да су нам радници синдикално организовани, јер синдикат нам је од изузетне користи. На тај начин имамо најбоље информације о правом стању у свим објектима "Конзума", имамо са ким да преговарају и значајно ћемо подићи задовољство и одговорност радника, рекао је господин Греганић.

Председник Савановић упознао је извршног директора "Агрокора" о функционисању синдиката у Републици Српској, законској регулативи и колективним уговорима.

-Веома је важно да добијамо нове чланове у реалном сектору. Изузетно сам задовољан што се у целокупном ланцу "Конзумових" објеката поштују права радника, а интересантно је да ова велика кућа има и свој колективни уговор, који би многи пожелели. Предстоји нам обилазак радника на терену, разговор, учлањење у синдикат и формирање синдикалних организација, рекао је Савановић.

Након састанка одржаног у Хотелу "Босна" дружење је настављено у новоотвореном "Супер Конзуму" у Бањој Луци. Том приликом обављени су и краћи разговори са директором "Конзума" доо Сарајево Драганом Башкарад, извршном директорком Аидом Делалић и директорицом сектора људских ресусре Катарином Шварц Бећиревић.

Датум, 21.12.2012. године, Средствима информисања
САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ

Унија синдиката буџетских и фондовских корисника у Савезу синдиката Републике Српске поручује предсједнику Владе Републике Српске Александру Џомбићу да је својим изјавама које се односе на најављени једночасовни протест у Добоју и једночасовни штрајк упозорења, показао елементарно непознавање Закона о штрајку и Закона о јавном окупљању Републике Српске.

Вјерујемо да ти силни савјетници у Влади РС који годишње троше 10 милиона КМ, нису ни прочитали ова два закона, јер да јесу, рекли би Влади РС да је као послодавац била дужна да прије 4 године донесе Акт о минимуму процеса рада, односно 60 дана након ступања на снагу поменутог закона.

Зато ће Унија синдиката буџетских и фондовских корисника у ССРС тужити Владу РС као послодавца за кршење одредаба овог закона. Предсједник Владе и Влада РС не могу утврдити минимум процеса рада а да прије тога не добију мишљење репрезентативног синдиката у Републици Српској.

Предсједник Владе РС је такође рекао да ће на данашњем протесту у Добоју учествовати и неке друге категорије грађана. Ми као организатори протеста, такве информације немамо нити смо их позивали.

Овом изјавом премијер је прекршио Конвенцију МОР-а о слободама синдикалног организовања и дјеловања и тиме свјесно врши притисак и застрашивање синдикалног чланства и руководства.

Наше чланство и ми то не прихватамо и зато ћемо и данас позвати на најрадикалније облике синдикалне борбе у складу са законима.

Информативна служба

20.децембар 2012. године
Синдикални протест у Добоју

Запослени у образовању, науци, култури, полицији, државној управи и правосуђу, са подручја добојске регије, одржаће сутра 21.12.2012. године у 12,00 часова испред Робне куће ,,Конзум,, у Добоју једночасовни протест, којим ће још једном упозорити Владу РС да неће прихватити смањење плата у 2013. години за 10 посто и да ће се свим законским средствима борити за очување стечених права.

Радницима, члановима синдиката ће се обратити Душко Јандрић предсједник Уније синдиката буџетских и фондовских корисника у СС РС и предсједник радника унутрашњих послова, Стеван Милић предсједник Синдиката образовања, науке и културе, Томислав Врховац, предсједник Синдиката управе и Синиша Петровић предсједник Синдиката правосуђа РС, као и активисти ових гранских синдикат са добојске регије.

13.децембар 2012. године
Сједница Предсједништва СС РС

У функцији припрема за одржавање Седме сједнице Генералног вијећа Савеза синдиката Републике Српске, у Дому синдиката у Бањалуци је 12.12.2012 године, одржана  35. сједница Предсједништва Савеза синдиката РС.


            На сједници којом је предсједавала предсједница СС РС Ранка Мишић, констатовано је да су на вријеме и темељито извршене све припреме за одржавање Седме сједнице Генералног вијећа.
            Предсједништво је анализирало активности Савеза синдиката РС између двије сједнице и закључило да су јавни протести, Уније синдиката буџетских и фондовских  корисника, одржани 30. новембра ове године у Бањалуци, допринијели афирмацији Савеза синдиката као покрета и организације.
            Предсједништво је дало пуну подршку просвјетним радницима, полицији и државним службеницима Републике Српске, да се свим легитимним облицима синдикалне борбе, боре за  своја стечена радничка и синдикална права.
            Предсједништво је констатовало да су на дневном реду Генералног вијећа и нацрт Закона о спречавању злостављања на раду и Закона о измјенама и допунама кривичног поступка РС, чије је доношење иницирао Савез синдиката РС.
            Овим законским рјешењима треба у форми нацрта дати пуну подршку , а у даљим активностима, односно у јавној расправи и њиховом доношењу у Народној скупштини РС, заступати ставове Савеза синдиката РС о потреби доношења оваквих закона.

Предсједништво је расправљало и другим питањима из своје надлежности.

14.децембар 2012. године
Одржана сједница Генералног вијећа СС РС

У Дом у синдиката у Бањалуци, 13.12.2012 године, одржана је седма, редовна сједница Генаралног вијећа Савеза синдиката Републике Српске, којом је предсједница  СС РС Ранка Мишић.

            Највиши орган Савеза синдиката РС између два конгреса, послије бројних дискусија чланова вијећа, оцијенио  је да владина Економска политика за 2013 годину, која је усвојена 2. децембра у Парламенту Српске, не нуди развој, запошљавање и излазак из тешке економске и социјалне кризе у којој се налазимо.
            Наглашено је  да Влада РС није прихватила Приједлоге Савеза синдиката РС који су садржани у 11 тачака, а у којим су понуђена конкретнија и боља рјешења за излазак  Српске из економске  кризе.
            С тим у вези Генерално вијеће СС РС је констатовало да је у Републици Српској озбиљно нарушен социјални дијалог на највишем нивоу, те да треба што прије упутити позив Влади РС и Унији удружења послодаваца, ради договора о почетку социјалног дијалога и будућим активностима социјалних партнера.
Генерално вијеће Савеза синдиката РС је оцијенило да су протести радника, чланова Уније синдиката буџетских и фондовских коринсика, организовани достојанствено, да имају пуну подршку и да представљају почетак синдикалних активности на очувању стечених права радника у Српској.
Апсолутну подршку Генералног вијећа СС РС добила су предложена законска рјешења садржана у Нацрту закона о спречавању злостављања на раду, чији је иницијатор за доношење био Савез синдиката Републике Српске, а о коме ће у форми приједлога у Народној скупштини говорити предсједница СС РС Ранка Мишић.
Генерално вијеће дало је пуну подршку измјенама и допунама Кривичног закона РС, чије су предложене формулације у форми Нацрта измјена и допуна Кривичног закона РС прихватљиве за раднике РС у складу са приједлозима овог органа.
Измјене и допуне Кривичног закона су упућене у скупштинску процедуру.

11.децембар 2012. године
Унија синдиката буџетских корисника најавила штрајк

Републички одбори Синдиката образовања, науке и културе, управе, радника унутрашњих послова и правосуђа, на појединачним и заједничкој сједници одржаној 10. децембра ове године у Дому синдиката у Бањалуци, извршили су детаљну анализу до сада проведених активности на очувању стечених радничких и синдикалних права, односно плата, те још једном Влади Српске јасно ставили до знања да неће прихватити планирано смањење плата за 10 посто у 2013. години.


Договорено је да у циљу заштите стечених радничких и синдикалних  права, грански синдикати припреме оперативне планове активности, који ће подразумијевати све законом дозвољене облике синдикалне борбе укључујући и генерални штрајк.

Са добром намјером да буду дио рјешења, спонтано и ненајављено, чланови сва четири републичка одбора које су предводили предсједници гранских синдиката, Стеван Милић, Томислав Врховац, Душко Јандрић и Синиша Петровић, опсјели су и ушли у зграду Владе, како би премијеру Џомбићу понудили могуће рјешење за излазак из ове ситуације.

Премијеру Џомбићу на састанку у згради Владе упутили су захтјев да се за запослене у овим дјелатностима са садашњих 100,00 КМ, најнижа цијена рада повећа на 110,00 КМ, како би дошло до враћања плата на износе који су имали прије доношења одлуке у умањењу плата за 10 посто.

Синдикалци су од Џомбића  захтијевали да се 56 милиона КМ, умјесто из џепова просвјетних радника, полицајаца и службеника, обезбиједи из других извора, те затражили информацију о томе докле се стигло у оснивању антикурупционог тима у Републици Српској.

Он је предложио да се одлука о смањењу плата од 10 посто проводи у  првих шест мјесеци 2013. године, али су то синдикалци одбили,  те затражили да се првих пола наредне године корисницима буџета не смањују плате, а да се у међувремену разговора о могућим рјешењима.

Влада је остала на својој позицији, а након одржаних сједница, републички одбори четири поменута гранска синдиката донијели су одлуке које радикализују синдикалну борбу у остваривању својих захтјева.
Радикализација ће ићи до организовања генералног штрајка у ова четири гранска синдиката.

30.новембар 2012. године
Унија синдиката буџетских корисника поручила
Не дамо наших 10 посто

Иако је Влада Републике Српске без најаве и уобичајене процедуре договарања и усаглашавања социјалних партнера, Савезу синдиката РС ,,пет до дванаест,, доставила преднацрте Економске политике и Буџета РС за 2013 годину, Савез синдиката и грански синдикати нису неспремно дочекали ову рестриктивну владину понуду.

Синдикалци су, због могућих изненађења, дуго припрермали адекватан одговор Влади премијера Џомбића, тако што су на сједницама својих органа уз пуну подршку чланства, утврдили стратегију синдикалне борбе за очување стечених радничких и синдикалних права.

Треба рећи да су на том часном синдикалном задатку добили пуну подршку највиших органа Савеза синдиката РС и свих гранских синдиката, чланица наше организације.

Организациони одбор за одржавање јавног протеста је, до перфекције, одрадио свој дио посла, тако да су се стекли сви услови за његово одржавање. Тако ће 30. новембар 2012. године, сигурно бити уписан као значајан датум у историји радничког и синдикалног покрета на овим просторима.

Тога дана, тачно у 12,00 часова у парку ,,Младен Стојановић,, у Бањалуци, преко седам хиљада радника-чланова Уније синдиката буџетских и фондовскиох корисника у Савезу синдиката Републике Српске, са овог достојанственог скупа поручило је премијеру Џомбићу и Влади РС да неће прихватити планирано смањење плата за 10 посто у 2013. години.

„Ово је само почетак синдикалне борбе за заштиту радничких и синдикалних права свих радника у Републици Српској. Премијеру Џомбићу, неки министри Вам не раде добро. Премијеру, народ је незадовољан. Министри, засучите рукаве и почните да радите, у супротном нећете више бити ту гдје сте сад, мијењаћемо вас,“- нагласила је, обраћајући се овом величанственом скупу, предсједница Савеза синдиката РС Ранка Мишић и наставила:

„Буџет за 2013 годину, господо, пуните тако што ћете узети од оних који годинама некажњено крше законе и колективне уговоре и који су се дебело обогатили кроз криминалне приватизације“

,,И ми синдикалци смо за штедњу, али Српска треба да штеди прије свега од оних који годинама ,,сисају,, средства из буџета, који годинама не плаћају порезе и доприносе и који су саградили велелепне виле на грбачи радника“

,,Премијеру Џомбићу, од таквих узмите средства и усмјерите у буџет Републике Српске, као и од оних који годишње троше 1,5 милијарду КМ у заједничким институцијама БиХ,,- нагласила је предсједница Мишић.

,,Данас, оволики број синдикалаца и синдикалки протествује зато што их је натјерала голема невоља и неправда, односно Влада РС као послодавац,“ почео је своје обраћање предсједник Уније синдиката буџетских и фондовскиох корисника у СС РС и предсједник Синдиката радника унутрашњих послова Душко Јандрић.

,,Господо министри, данас је најуспјешнија полицијска структура у региону и шире,полиција РС, најјефтинија. Она данас у свом раду користи опрему и материјално-техничка средства из неких давно прошлих времена и то није логично,“ рекао је предсједник Јандрић и додао:

,,Наша полиција користи возила која су одавно доживјела пунољетство и као таква, дотрајала и технички неисправна, те не може бити пратња скупоцјеним и луксузним ,,мечкама,, и ,,аудијима“.

,,Европске државе по полицајцу издвајају преко 70 хиљада евра, Федерација БиХ 25 хиљада евра, сусједна Хрватска 22 хиљаде евра, а Република Српска 11 хиљада евра,,- упозорио је предсједник Јандрић.

Заиста је намјера Владе да смањи плате у 2013. години корисницима буџета за 10 посто, међу преко 20 хиљада просвјетних радника у Републици Српској, одјекнула као гром из ведра неба. Како и не би када се ради о категорији радника који су, сада већ традиционално, материјално деградирани и запостављени.

На овом јавном протесту Стеван Милић предсједник Синдиката образовања, науке и културе,јавно је поставио питање Влади, како је могуће да на стотине милиона евра од криминалне приватизације оде у приватне џепове? Предсједник Милић је поставио још неколико ,,незгодних питања,,: - ,,Како је могуће да 89 милионера у БиХ посједује девет милијарди КМ, затим како појединац може имати мјесечну плату 200 хиљада КМ, како у Дирекцији за индиректно опорезивање без трага нестају на стотине милиона КМ које се сливају у приватне џепове, а да Влада када се од ње тражи издвајање више средстава за просвјету, увијек има само један одговор, нема пара“.

,,Све ово ће нам се и даље дешавати будемо ли ћутали, па ћемо идући тим путем живјети у трајном сиромаштву и на крају изумријети у биједи“, рекао је предсједник Милић и јасно ставио до знања Влади РС:,, не дамо наших јадних 10 посто.“

Томислав Врховац, предсједник Синдиката управе Републике Српске, чијим радницима су без најаве, у више наврата у задњих неколико година једнострано, без сагласности радника и синдиката смањивали плате, запитао се зашто протестујемо и одговорио: ,,Данас овдје у Бањалуци, а сутра и у осталим градовима РС протестујемо зато што нас Влада РС понижава, зато што су прије три године без наше сагласности гурнули руке у наше џепове, зато што на нас окрећу друге категорије радника, зато што нам својим једностраним потезима, стално нарушавају људско и професионално достојанство.“

,,Данашњи протест је израз нашег јединства и солидарности и нећемо дозволити смањење плата, те да било ко одлучује о судбини нашег чланства,, казао је предсједник Врховац.

,,Позивам све синдикалке и синдикалце на јединство, солидарност и храброст, јер само тако нећемо дозволити на дам, без наше сагласности, било ко креира наш економски и социјални статус.“ Овим ријечима почео је своје обраћање присутнима предсједник Синдиката правосуђа РС Синиша Петровић и додао:

,,Вријеме је да покажемо храброст и одважност, а таквих има много у редовима синдиката, што је гаранција да ћемо, иако су пред нама велики изазови и тек смо на почетку, сачувати достојанство нашег чланства, које је стално на удару послодаваца.“ У име Синдиката Федерације БиХ, протестима је присуствовала десеточлана синдикална делегација, коју су предводили Ђевад Хоџић и Селведин Шаторовић, предсједници гранских синдиката средњег и високог образовања.

Телеграме подршке упутили су сви грански синдикати у СС РС, те сродни синдикати из Србије, Хрватске, Црне Горе и Македоније. Једночасовни протест у Бањалуци, протекао је мирно и достојанствено, без иједног инцидента, управо онако како то синдикалци знају и заслужују.

26.новембар 2012. године
ФОРУМ СИНДИКАТА ТРГОВИНЕ ЈУГОИСТОЧНЕ ЕВРОПЕ

Кога чине синдикати трговине Србије, Црне Горе, Хрватске, БиХ—Федерације и Републике Српске, Словеније, и Румуније чији рад подржава Регионална фондација FRIDRICH Ebert и GPA, Аустрија на седници одржаној 22. новембра 2012. Године у Београду доноси




ЗАЈЕДНИЧКУ ИЗЈАВУ

1.
Чланице Форума синдиката трговине југоисточне Европе констатују да су радничка и синдикална права, лична примања и стандард запослених, озбиљно умањена и угрожена са најавама још већег умањења у 2013. години.

2.
Даје се апсолутна подршка свим синдикатима земаља чланица, које ће у наредном периоду активност усмерити ка Владама својих земаља.

3.
Заједничка солидарна активност синдиката ЗАХТЕВА од ВЛАДА држава чланица форума:
  1. Покретање производње
  2. Доношење мера реиндустријализације земље
  3. Спречити смањење достигнутих радничких и синдикалних права кроз наговјештене измене Закона о раду
  4. Заштитити раднике и чланове синдиката од свих облика дискриминације
  5. Усвојити мера за очување и отварање нових радних места (број сачуваних и нових радних места мора бити основа и критеријум за давање подстицаја).
  6. Обезбедити функционисање система исплате свих примања радника, укључујући и исплате средстава за здравствено и пензијско осигурање.
  7. Спречити смањење плата и у складу са трошковима живота повећати плате.
  8. Социјални дијалог обновити, учинити функционалним у интресу свих социјалних партнера.
Доставити:
-Савезима синдиката земаља чланица
-Владама земаља чланица
ПРЕДСЕДАВАЈУЋИ ФОРУМА
Радослав Топаловић

23.новембар 2012. године
Нису усаглашени ставови Синдиката и Владе о Економској
политици и Буџету РС за 2013 годину

Делегације Савеза синдиката и Владе Републике Српске, које су предводили предсједница Ранка Мишић и премијер Александар Џомбић, ни послије шесточасовне јавне расправе о Преднацрту Економске политике и Буџета РС за 2013 годину, одржане 20. новембра ове године у Бањалуци, нису усагласили ставове о ова два важна документа.

Главни захтјеви Савеза синдиката РС, које је изнијела предсједница Мишић и свих 15 гранских синдиката у СС РС су суочавање пословне заједнице са ликвидношћу привреде и јачање реалног сектора, запошљавање и смањење стопе назапослености, реиндустријализација, финансијска дисциплина и одговорност.

Предсједница Мишић је нагласила да је социјални дијалог у Српској у кризи јер о економској политици и буџету није разговарано са Савезом синдиката и гранским синдикатима на које се односи добар дио садржаја ових докумената.

Она је оцјенила да Савез синдиката подржава циљеве економске политике, али да не види на који начин ће они бити остварени, а најава смањења плата корисницима буџета за 10 посто, неће обезбједити фискалну о социјалну стабилност РС. Поновљени су захтјеви Савеза синдиката везани за Економску политику, а односе се на Програм социјалног збрињавања радника, потпуна примјена Закона о пореском поступку, одлагање било какве измјене Закона о раду РС док се не стабилизује тешка економско-социјална ситуација у Српској, повећање најниже плате за све запослене, изналажење законских рјешења, којима би се спријечиле злоупотребе од стране неких послодаваца у смислу отуђења имовине и отварање нових предузећа, а да обавезе према радницима и фондовима остају ненаплативе и неопорезивање најниже плате.

Поручено је да се неће прихватити ниједна одлука која има за циљ умањење стечених радничких и синдикалних права у Српској.

Премије Џомбић је обећао да ће Влада размотрити све достављене и изречене захтјеве Синдиката везане за Економску политику и Буџет РС за 2013 годину. Незадовољни предложеним Буџетом, којим је предвиђено смањење њихових плата за 10 посто, предсавници Уније буџетских и фондовских корисника у Савезу синдиката РС, остали су при својој одлуци од 19. новембра ове године, уз сагласност да се о Буџету за 2013 годину наставе преговори са ресорним министрима и Владом Републике Српске.

Предсједници Уније буџетских и фондовских корисника у СС РС, нагласили су у разговорима са премијером и министрима, да ће најављени протести имати искључиво економско-социјални, односно синдикални и раднички карактер, без било каквих политичких конотација.

Јавној расправи у Савезу синдиката присуствовали су директори јавних предузећа и фондова Републике Српске.

23.новембар 2012. године
Синдикалци подржали јавни протест

У седам градова Републике Српске, од Требиња до Приједора,са данашњих састанака, преко 600 предсједника синдикалних организација, чланица гранских синдиката Уније синдиката буџетских и фондовских корисника у Савезу синдиката Републике Српске, дали су безрервну подршку одржавању једночасовног мирног окупљања и јавном протесту који ће се одржати у петак 30. новембра ове године у 12,00 часова у Бањалуци.

Протест ће протећи под слоганом ,, И ми смо само радници,, на коме ће чланство Синдиката образовања, науке и културе, управе, радника унутрашњих послова, правосуђа, те здравства и социјалне заштите Републике Српске, одлучно рећи НЕ новом Буџету РС за 2013 годину којим је предвиђено да се плате корисницима буџета смање за додатних 10 посто.

Обраћајући се присутним са подручја Регионалног центра Бањалука,  Душко Јандрић, потпредсједник СС РС за Унију синдиката буџетских и фондовских кориника  и предсједник Синдиката радника унутрашњих послова РС, је рекао да  припреме за одржавање протеста теку планираном динамиком, те да ће то бити прилика да се јасно и гласно каже да је доста било смањења плата овој категорији радника.


,, Штрајкови и протести су демократске тековине и право радника, којим ми желимо да упозоримо да су корисници буџета у Српској доста стезали каиш, те да је стрпљење на измаку,, поручио је Јандрић.

,,Не видимо могућност да ће смањење наших плата побољшати  стање радника у реалном сектору, да ће доћи до бржег запошљавања и да ће радници у привреди имати веће плате,, рекао је јандрић.

,,Није нам циљ да овим штрајком рушимо Владу или било кога, па још једном наглашавам да овај протест има искључиво економско- социјални то јест раднички и синдикални карактер иза кога стоје радници, чланови синдиката корисника буџета Републике Српске,, поручио  је Јандрић.

Изражена је пуна подршка да истог дана у осталим градовима у свим јавним установама и јавним службама Републике Српске, радници одрже једночасовни штрајк упозорења са почетком у 12,00 часова.

Састанци су данас одржани у Бањалуци, Приједору, Добоју, Бијељини, Источном Сарајеву, Вишеграду и Требињу.

Унију синдиката буџетских и форндовских кориника  у СС РС чине Синдикат образовања, науке и културе, Синдикат управе, Синдикат радника унутрашњих послова, Синдикат здравства и социјалне заштите и Синдикат правосуђа Републике Српске.

14.новембар 2012. године
Предсједница Мишић разговорала са представницима ММФ-а

Предсједница Савеза синдиката Републике Српске са сарадницима, разговарала је данас у Дому синдиката у Бањалуци са делегацијом Међународног монетарног фонда у БиХ, коју је предводио шеф мисије ММФ-а Рон Ван Роден.

Највише пажње саговорници су посветили Економској политици и Буџету Републике Српске за 2013. годину и имплементацији писма н амјера власти у БиХ упућених ММФ-у.

Предсједница Мишић упознала је саговорнике са ставовима Савеза синдиката о ова два кључна документа која ће примарно одредити економско-социјални статус радника и свеукупан привредни развој Српске у идућој години.

Она је представницима ММФ-а јасно ставила до знања да Савез синдиката Републике Српске неће дати ,,зелено свијетло, било каквој Економској политици и Буџету Српске за 2013. годину који имају за циљ смањење стечених радничких и синдикалних права.

Шеф мисије ММФ-а у БиХ Рон ван Роден је представницима Савеза синдиката РС саопштио да ММФ не тражи смањење плата у Српској у 2013 години.

У разговору су учествовали потпредсједници СС РС за привреду и кориснике буџета Миле Рибић и Душко Јандрић, генерални секретар Велка Оџаковић, те резидентни представник ММФ-а у БиХ Рубен Атојан.

13.новембар 2012. године
Састанак предсједнице Мишић и представника ММФ-а

Предсједница Савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић са сарадницима, састаће се сутра 14.11.2012. године (сриједа), у 10.30 часова у Дому синдиката у Бањалуци са делегацијом Међународног монетарног фонда у БиХ, коју чине шеф мисије ММФ-а Рон ван Роден и резидентни представник Рубен Атојан.

Тема разговора је израда Економске политике РС у Буџета Српске за 2013 годину и имплементација писма намјера ММФ.

Послије састанка биће издато саопштење за јавност, које ће бити достављено свим медијима.

13.новембар 2012. године
Бечки дијалог европских синдиката трговине

У Бечу је од 07.11- 09.11.2012.године одржан синдикални форум под слоганом „Бечки дијалог европских синдиката трговине" на којем су присуствовали представници из Аустрије, Словачке, Мађарске, Румуније, Србије, Црне Горе, Турске, Чешке и Републике Српске.

Циљ Форума био је размјена информација о актуелној ситуацији држава са посебним о свртом на колективно преговарање и социјални дијалог.

Предсједник гранског Синдиката трговине, угоститељства, туризма и услужних дјелатности Републике Српске, Горан Савановић, упознао је Форум са тренутном ситуацијом у области социјалног дијалога, колективног уговора, стандарда запослених и синдикалним правима. Апострофиран је проблем недовољног функционисања Уније удружења послодаваца РС и њихово дјеловање у слогану „Повећајмо профит – смањимо плате радницима“ као и најава новог закона о раду који би могао умањити права запослених.

Истакнута је потреба заједничког дјеловања европске синдикалне породице према мултинационалним компанијама, а прва на реду је њемачка компанија "D&M" према којој ће се наступити и тражити право синдикалног организовања у Србији, Републици Српској, Федерацији БиХ, Румунији, а истовремено утврдити и стандарди за све раднике.

Након учешћа овог гранског синдиката по први пут на Конгресу Свјетске орган изације радника у канадском граду Ванкуверу од 11.9 -17.9.2012 године, предсједник Горан Савановић је истакао да су ова два велика синдикална догађаја обиљежила међународну активност овог синдиката у 2012. години.

09.новембар 2012. године
ПОВЕЉА СОЛИДАРНОСТИ

Повељу можете преузети ОВДЈЕ.

30.октобар 2012. године
ПРЕДСЈЕДНИШТВО САВЕЗА СИНДИКАТА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ
РАСПРАВЉАЛО О ЕКОНОМСКОЈ ПОЛИТИЦИ ЗА 2013 ГОДИНУ

На захтјев Министарства финансија у Влади Српске, Предсједништво Савеза синдиката Републике Српске, на сједници одржаној 29. октобра 2012 године у Бањалуци, а на бази секторских политика, односно приједлога гранских синдиката, утврдило је приоритетне приједлоге и сугестије за израду Економске политике РС за 2013 годину.

Предсједништво СС РС констатује да се Економска политика доноси за период који карактерише веома тешка економска ситуација у Српској која се огледа у паду физичког обима производње, запослености, БДП-а , прихода у фондовима, стагнирању плата, те порасту незапослености, цијена, укупног дуга и све већег броја сиромашних, посебно међу младима.

Закључено је да живимо у времену преживљавања, те да се у складу са таквом реалношћу морамо и понашати.

Да би се донекле превазишло или бар ублажило садашње стање, Предсједништво Савеза синдиката РС предлаже да се кроз Економску политику за идућу годину фокусирамо на велику стопу незапослености, неликвидност реалног сектора, проблеме социјалног збрињавања, те заштиту права радника дефинисаних законима и колективним уговорима.

15.октобар 2012. године
10. синдикални форум Југоисточне Европе
Букурешт, 15. – 16.октобар 2012. године

Предсједница ССРС Ранка Мишић учествоваће у раду засједања 10. синдикалног форума Југоисточне Европе о теми „Синдикати и изазови у вези промјена развоја Европе“ који се одржава у Букурешту од 15. и 16. октобра 2012. године. Посебна пажња биће посвећена организационој и структуралној модернизацији и реформама синдиката у циљу јачања капацитета руковођења синдикатима који ће одговарати изазовима актуелних европских интеграција.

Учесници састанка биће информисани и о исходу Европског регионалног састанка Међународне организације рада, те о утицају свјетске економске кризе на организацију и дјеловање синдиката у земљама у региону.

12.октобар 2012. године
„ИЗБОРИ СЕ ЗА СВОЈА ПРАВА – РАДИ ДОСТОЈАНСТВЕНО“

Поводом обиљежавања Свјетског дана достојанственог рада Актив младих Савеза синдиката Републике Српске је у уторак 09. октобра 2012. године у Дому синдиката у Бањалуци организовао округли сто под називом „Избори се за своја права – Ради достојанствено“.

Учесници округлог стола говорили су о положају младих у друштву, економском статусу младих радника, најчешћим облицима кршења права младих радника, заштитити њихових права из области рада, те предностима синдикалног организовања.

Предсједник Актива младих Савеза синдиката Републике Српске Горан Станковић изнио је податке по којима у Републици Српској има 152 000 незапослених, од чега је њих 60 000 до 35 година старости, те још једном уозорио да је рад на црно са којима се најчешће сусрећу управо млади радници стално присутан, те позвао младе да се и они активније позабаве рјешавањем својих проблема

Ранка Мишић, предсједница Савеза синдиката Републике Српске оцијенила је да је положај младих изузетно тежак на просторима Републике Српске и Б и Х, те да се млади из страха, незнања или неких других разлога мање учлањују у синдикате.Предсједница Мишић је нагласила да најважнији задатак Актива младих Савеза синдиката РС анимирање младих људи,радника да постану чланови синдиката и да на тај начин дођу у позицију да се боре за своја права, јер су законска рјешења која имамо релативно добра, али је њихово провођење велики проблем и понајвише погађа управо младе.

На крају је закључено да су млади радници у веома незавидном положају,али да је за више достојанства на радном мјесту, између осталог неопходно да се млади радници упознају са својим правима и да се синдикално организују како би та права заштитили.

У раду округлог стола учествовали су представници актива младих Савеза синдиката Републике Српке и Секције младих Савеза самосталних синдиката Б и Х.

Актив младих Савеза синдиката Републике Српске

5.октобар 2012. године
Мисија Свјетске синдикалне организације шумарства,
грађевинарства и прераде дрвета и папира

На   захтјев за учлањење у BWI од стране Синдиката шумарства, прераде дрвета и папира РС, органи BWI одлучили су да пошаљу  мисију у Босну и Херцеговину како би се делегација коју предводи секретар за Европу господин Марион Хелман, састала са већ постојећим чланицама - синдикатима у БиХ и наравно са будућим чланом тј. овим синдикатом.

Састанак ће се одржати 8. октобра 2012. године са почетком у 12.00 часова у просторијама Шумског газдинства „Јахорина“ на Палама.

Делегација BWI ће разговарати са предсједником овог синдиката Владом Павловићем и његовим сарадницима о стању у овој области, те размијенити искуства и информације у вези програма рада, функционисању и структури синдикалног организовања на просторима Републике Српске.
Ова свјетска синдикална организација окупља 328 синдиката који представљају 12 милиона чланова у 130 земаља. Сједиште им је у Женеви у Швицарској, док су регионалне канцеларије распоређене од Панаме до Тајланда.

Основна мисија ове организације је промовисање развоја синдиката овог сектора као и оснаживање радничких права у контексту одрживости развоја. Блиско сарађује са Европском федерацијом грађевинарства и дрвне индустрије, норвешком Федерацијом грађевинарства, Међународном конфедерацијом синдиката и Глобалном унијом федерација. Оно што посебно треба истаћи јесте да поменута организација има посебан консултативни статус у Економско-социјалном комитету Уједињених нација и изузетну сарадњу са Међународном организацијом рада, те са међународникм финансијским институцијама  као што су Свјетска банка и Свјетска трговинска организација.
Ради се о веома значајном сусрету на којем се очекује да Синдикат шумарства, прераде дрвета и папира РС постане чланица  велике свјетске синдикалне породице.

5.октобар 2012. године
„Подржимо учитеље!“

Под слоганом „Подржимо учитеље!“, а поводом 5.октобра Свјетског дана учитеља, у Дому синдиката у Бањој Луци данас је одржана свечана сједница Републичког одбора Синдиката образовања, науке и културе РС.

Обраћајући се присутнима, предсједник гранског синдиката Стеван Милић је изјавио да у образовању Српске данас запослено 20.700 радника, те да је просјечна плата професора у средњим школама 1.000 КМ, док се плата професора у основним школама креће између 850 и 950 КМ.

„Та разлика у платама није узрокована тиме што професор у основној школи мање вриједи од свог колеге у средњошколском образовању, већ због тога што недостају средства у буџету да се та примања изједначе“, рекао је Милић, те потсјетио да само Словенија од бивших југословенских република има изједначене плате на нивоу свих запослених у образовању.

Милић је посебно нагласио значај унапређења материјално-социјалног положаја запослених у образовању, науци и култури РС, као и нужност улагања у техничко и технолошко опремање кабинета, те изградњу школа и фискултурних дворана.

Навео је и податак Међународне интернационале образовања по којој данас у свијету има преко милијарду необразованих од чега је, на жалост, око 800 милиона дјеце.
Министар просвјете и културе РС Антон Касиповић рекао је да је из Развојног програма за образовање издвојено 87 милиона КМ, док је из редовних буџетских средстава усмјерено 23 милиона КМ уз помоћ којих је реализовано 120 различитих пројеката, израђено 15 нових школа, 50 реновирано, те изграђено 19 нових фискултурних дворана а 7 дворана санирано.

Касиповић је најавио да би било добро и стимулативно донијети правилник о проглашењу најбољих учитеља како би се наградили они који раде пуним ентузијазмом, а којих има много. Потсјетио је да је буџет Министарства просвјете 2006. године износио 206 милиона КМ а за ову годину 408 милиона КМ што показује да се у посљедњих неколико година издвајају значајнија средства за развој и унапређење ове најзначајније области.

Честитајући Свјетски дан учитеља свим запосленим у образовању РС, предсједница ССРС Ранка Мишић је нагласила да ова област, због свог значаја, мора бити у врху приоритета Владе РС. Навела је податак по коме је од укупног броја запослених у овој области, њих 65% или 13.545 чине жене.
Предсједница Мишић се заложила за потпуну деполитизацију школа, те елиминацију политичке подобности приликом именовања директора, а да једини критеријум буде знање, способност и углед у властитој средини.

Такође се заложила и за спречавање сваког облика непотизма у школама, који је посебно присутан у задње вријеме.
Мишићева је нагласила да је најпречи посао који Синдикат ОНК треба да ради са својим руководством, борба за што повољнији буџет за запослене у овој области у идућој 2013. години, те још једном позвала на јединство и солидарност свих запослених.

4.октобар 2012. године
Обиљежавање 5.октобра Свјетског дана учитеља
Републички одбор Синдиката образовања, науке и културе РС у проширеном саставу обиљежиће 5. октобар Свјетски дан учитеља свечаном сједницом под слоганом

„ПОДРЖИМО УЧИТЕЉЕ“
На свечаној сједници члановима Синдиката обратиће се предсједник Стеван Милић и министар просвјете и културе у Влади РС Антон Касиповић.



Сједница ће се одржати 05.октобра 2012. године (петак) са почетком у 10 часова, у Дому синдиката у Бања Луци.

Преузмите плакат у оригиналној величини!

29. септембар 2012. године
Преминуо Јован Јовановић

Јуче, 28. септембра ове године, у Бијељини је, послије дуге и тешке болести, у 65. години живота, преминуо Јован- Јово Јовановић, дугогодишњи предсједник гранског Синдиката пољопривреде и прехрамбене индустрије Републике Српске и члан Предсједништва СС РС.
Послије  завршеног пољопривредног факултета, свој богати радни вијек започео је у ,, Панонији,, а затим у ,,Сави,, и ,,Шећерани,, у родној Бијељини.
Иако озбиљно нарушеног здравља, са пуном одговорношћу и несебичним залагањем у више мандата успјешно је руководио једном од најтежих грана у Савезу синдиката РС, Синдикатом пољопривреде и прехрамбене индустрије Српске.
Наш Јово, како смо га звали, био је узоран родитељ и домаћин са пуно племенитих врлина какве красе добре и честите људе, по чему ће га трајно памтити његова супруга Илинка синови Миодраг и Младен, бројна родбина, пријатељи, комшије и сви који су га познавали.
Сахрана покојног Јована Јовановића обавиће се данас 29. септембра 2012. године на гробљу Пучиле у Бијељини.

24. септембар 2012. године
Социјални дијалог у Југоисточној Европи Сарајево, 25.септембар 2012. године
Представници Савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић, предсједница и Велка Оџаковић, генерални секретар, учествоват ће сутра у раду 3. регионалног округлог стола који се одржава у Сарајеву у оквиру Пројекта за радне односе и социјални дијалог у Југоисточној Европи, који води београдска канцеларија Фондације Фридрих Еберт, а у сарадњи са Министарством рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске и Министарства рада и социјалне политике Федерације БиХ.

Циљ организовања овог скупа на којем ће, поред представника синдиката и министарстава учествовати и представници удружења послодаваца из региона, јесте анализа примјене постојећег радног законодавства у земљама ЈИЕ, као и стања социјалног дијалога у региону, колективног преговарања, те проблеми приликом закључивања колективних уговора.

11. септембар 2012. године
Одржана 31. сједница Предсједништва
Дом синдиката,Бања Лука

У Дому синдиката у Бањалуци, 10. септембра 2012. године, одржана је 31.сједница Предсједништва Савеза синдиката Републике Српске, на којој се поред осталог, расправљало о Преднацрту закона о спречавању злостављања на раду, Информацији о обиљежавању 107 година синдикалног дјеловања на овим просторима и 20 година Савеза синдиката Српске, те другим актуелним питањима.
Највише пажње посвећено је Преднацрту закона о спречавању злостављања на раду, о којем су послије дискусије већине присустних изнесене бројне примједбе, приједлози, сугестије и коментари као што су:

  • потребно је квалитетније, јасније и свеобухватније дефинисати све што спада у злостављање, како не би било лутања и различитог тумачења појединих законских одредби.
  • казнене одредбе треба јасније дефинисати, а контролу провођења овог закона и евентуалне санкције за то, треба јасније ставити у задатак инспекцијским службама, а да се до садржаја Кодекса о мјерама за заштиту достојанства радника на послу дође трипартитно.
  • раздвојити злостављање радника од онога што спада у њихову радну обавезу, што јасније одредити и раздвојити физичко, психичко и сексуално злостављање и уредити их посебним члановима, те конкретније дефинисати злостављаче који се понекад појављују као трећа лица.
  • брисати све што не представља злостављање на раду, а што је предвиђено као обавеза радника по Закону о раду, као и да миритељи у случају овакве врсте спорова буду предсједници синдикалних организација тамо гдје су радници синдикално организовани, а тамо гдје нема синдиката да се радници обраћају Агенцији за мирно рјешавање радних спорова.
  • изнесене су бројне примједбе на концептуални приступ, што значи да закон како је урађен, није разумљив радницима Републике Српске, који су углавном изложени злостављању.
  •  констатовано је да је Савез синдиката Републике Српске био иницијатор доношења овог закона, да се ради о веома комплексној материји коју коначно треба уредити на најбољи начин, а све у циљу елиминације услова и узрока за злостављање радника на радном мјесту.

Закључено је да се Савез синдиката Републике Српске, преко извршних секретара и правника на терену треба активно укључити у јавну расправу о Нацрту Закона о измјенама и допунама закона о инспекцијама у Републици Српској, која је у току.
Иницијатор за доношење овог закона је Савез синдиката Републике Српске.
Поднесена је Информација о обиљежавању 107 година синдикалног дјеловања на овим просторима и 20 година Савеза синдиката Републике Српске и закључено да су сви послови везани за овај важан догађај, од израде Монографије, дочека гостију, сценографије, свечане академије, одрађени на најбољи могући начин.
Анализом је утврђено да су се на свечану академију стопроцентно одазвали најистакнутији представници радника из цијеле Српске, укупно тристо четердесет.
Када су у питању гости, само три од позваних се нису одазвали позиву.
Предсједништво је расправљало и о низу других питања из своје надлежности.

27.август 2012. године
Обиљежена 20-годишњица Савеза синдиката Републике Српске

Пригодном академијом, одржаном у петак 24. августа 2012 године, у Банском двору у Бањалуци, уз присуство синдикалаца из земље и окружења, највиших представника јавног и политичког живота, удружења послодаваца, Међународне конфедерације синдиката и других угледних гостију, обиљежена је 20-годишњица оснивања и успјешног рада Савеза синдиката Републике Српске и 107. година организованог синдикалног покрета на овим просторима.

О раду Савеза синдиката Републике Српске у минуле двије деценије и развоју синдикализма у протеклих 107 година, говорила је предсједница Савеза синдиката Српске Ранка Мишић, а њено излагање доносимо у цјелини на нашој интернет страници.

Учесницима академије обратио се предсједник Републике Милорад Додик, који је подржао активности Савеза синдиката РС, уз јасну поруку свима да се морају поштовати радничка и синдикална права, јер она спадају у елемантарна људска и цивилизацијска права.

Поздрављајући присутне, премијер Републике Српске Александар Џомбић је у цјелости подржао рад Савеза синдиката и гранских синдиката, те нагласио да Влада и њене институције имају добру, конструктивну и партнерску сарадњу са синдикатом као незамјењивим социјалним партнером у областима које се тичу права радника и да ће тако и остати.

У име синдикалаца из земаља из окружења укључених у синдикалну асоцијацију ,,Солидарност,,, учеснике академије поздравио је Љубисав Орбовић, предсједник Савеза самосталних синдиката Србије, који је истакао континуитет добре сарадње са Синдикатом Српске, коју у интересу чланства треба стално обогаћивати.

Скуп је поздравио Ранко Милић, предсједник Уније удружења послодаваца Српске, који је рекао да ће послодавци као и до сада сарађивати са Савезом синдиката РС, прије свега кроз Економско- социјални савјет.

Раде Рађеновић дугогодишњи предсједник Синдиката Града Бањалуке, поздравио је учеснике свечане академије, у име оснивача Савеза синдиката Републике Српске.

Монографију 20 година Савеза синдиката Републике Српске, која је у цјелости дјело ентузијаста, чланова синдиката и синдикалних активиста, промовисали су Велка Оџаковић, генерални секретар СС РС и главни и одговорни уредник, и професор бањалучког универзитета Душан Певуља, стручни консултант, лектор и рецензент монографије.

Савез синдиката Српске у обиљежавању овог значајног јубилеја, поред осталих, помогла је Административна служба Града Бањалуке, која нам је омогућила бесплатно кориштење велике сале Банског двора, којој се овом приликом искрено захваљујемо.

24.август 2012. године
Излагање предсједнице Савеза синдиката Републике Српске Ранке Мишић, поводом 20 година од оснивања Савеза синдиката Републике Српске.
Поштовани синдикалци и синдикалке,
уважени гости

Проблеми слободе радника, оних који производе материјалне и духовне вриједности и врше друштвено-корисне услуге, оних који живе од свог рада, најбитнији су за стварање слободног и демократског друштва. Недостатак те слободе био је повод бурних догађаја у људској историји, револуција и устанака. Ти немири били су често пожељни елементи друштвене динамике, покретачи развоја, слободе и хуманизирања људских односа.

Основна одредница синдиката управо је вјечити „сукоб“ рада и капитала, односно стална борба радника за своја права, која, између осталог, подразумијевају право на плату и радничку осмицу, односно борбу за људска и радничка права и синдикалне слободе.
Томе су стријемили радници почев од рађања радничке класе, која је почела да јача успостављањем хабзбуршке монархије.        

У освит 20 вијека радничка снага је ојачала до те мјере да је могла организовати прве штрајкове а истовремено и прве синдикалне организације, међу којима је и Главни раднички савез Босне и Херцеговине, формиран 27.08.1905. године  у Сарајеву.
Двадесет година послије чувеног сукоба у Чикагу и 17 година након одлуке Друге интернационале у Паризу да се слави 1. мај као Међународни празник рада, и у Бањој Луци је, 1906. године, организована прва прослава овог празника.
Крајем маја исте године у Бањој Луци је, уз учешће 230 радника, организован први штрајк у којем су трговачки помоћници тражили слободну недјељу, а Бања Лука је била четврти град по реду у БиХ у којем је организован штрајк радника.
Стварањем југословенске краљевине долази ново вријеме у којем на чело радничког покрета листом стају комунисти који имају посебну улогу у јачању радничког и синдикалног покрета на данашњим просторима Босне и Херцеговине. Међу најистакнутијима били су: Мићо Соколовић, Ђуро Ђаковић, Богољуб Ђурић, Коста Новаковић, Благоје Паровић и Митар Трифуновић Учо.
Октобра 1921. године у Београду је основан Независни синдикат, а већ у јануару 1922. године формиране су подружнице у Бањој Луци, Дервенти и Теслићу.

У социјалистичкој Југославији синдикат је имао карактер друштвено-политичке организације а синдикално чланство је било обавезно за све раднике. Будући да је друштвено-политичко уређење државе на неки начин „диктирало“ синдикално дјеловање, оно је наизглед било богато, али се сводило на обезбјеђење зимнице, огрева, одмора и рекреације и других видова помоћи радницима. Међутим, како је у овом систему, без обзира на неке недостатке, дошло до укупног прогреса друштва и завидног положаја радника, није ни било потребе за другачијим синдикалним акцијама и активностима.
Након надолазеће кризе и распада Југославије синдикат је, као и остале институције система, подлегао једнонационалним подјелама и интересима, често на штету радника. У тим драматичним догађајима дошло је и до распада Савеза синдиката Босне и Херцеговине који је до тада дјеловао у саставу Савеза синдиката Југославије.
У таквим околностима, на бројним састанцима синдикалних организација, подружница и општинских синдикалних вијећа на простору Републике Српске, постигнут је потпуни синдикални консензус да се приступи припремама за формирање сопствене синдикалне централе.

Организовање радника Републике Српске у јединствену синдикалну организацију, Савез синдиката Републике Српске слиједило је стогодишњу традицију синдикалне борбе на простору Босне и Херцеговине, а представљало је вољу радника Републике Српске да упоредо са формирањем власти и послодавачких структура Републике Српске  формирају своју организацију, која ће бити трећи социјални партнер и аутентични заступник њихових права и интереса.
Стога је 25. августа 1992. године, управо овдје у Банском двору, одржана Оснивачка конференција Савеза синдиката Републике Српске која је имала велики историјски значај за унапређење синдикалног покрета на овим просторима.
Услови у којима је дјеловао Савез синдиката Републике Српске били су за већину чланства и синдикалних активиста непознати, наметнути ратом и незабиљеженом изолацијом од стране међународне заједнице. Поред тога, привреда је била готово уништена, преко 70% становништва напустило је раније пребивалиште и доведено до биолошке  угрожености. То је наметнуло потребу да хуманитарна активност синдиката избије у средиште пажње, док су класични облици синдикалне борбе отупили, што је један број послодаваца итекако искористио.
Синдикат Републике Српске формиран је као морални чин и обавеза према чланству, синдикат који се неће бавити политиком у ужем смислу, али, исто тако, и као синдикат који се залагао за престанак рата, успоставу мира и цивилизован живот сваког становника.

Такав чин носио је и одређене ризике, за чланство и руководство синдиката, будући да њихови апели и захтјеви за испуњавање социјалнх захтјева радника нису увијек добронамјерно схваћени и прихваћени од стране представника власти, поготово у ратним условима. Стога је било и одређених пријетњи и забрана рада синдиката. Међутим, правовременим информисањем и образложењима синдикалних акција и активности те упорношћу синдикалног руководства избјегнута су већа гибања на синдикалној сцени Републике Српске. С правом можемо рећи да је бити синдикалац у тим временима захтијевало велику храброст и умијеће.
О формирању нове синдикалне централе на европској  синдикалној сцени, већ у септембру 1992. године обавијештена је Европска конфедерација синдиката са сједиштем у Бриселу и поднесена кандидатура за чланство у истој.  Ово је представљало покушај да Савез синдиката РС постане дио велике европске синдикалне породице и изађе из својеврсне изолације која је наметнута Републици Српској а тиме и синдикату као представнику радника.
И поред тога, Савез синдиката Републике Српске успио је успоставити контакте са синдикатима: Савезне Републике Југославије, Грчке, Кипра, Русије и неких синдиката Румуније, а представници Савеза били су позвани и учествовали су у раду 28. конгреса Грчке генералне конфедерације.
Након потписивања Дејтонског споразума кренула је интензивнија сарадња, првенствено од стране Европске конфедерације синдиката. Услиједиле су посјете њених високих функционера, а веома значајна за Савез синдиката Републике Српске јесте посјета генералног секретара Европске конфедерације синдиката, Емилија Габаље, 25. октобра 1996. године која је представљала велики заокрет у односима европских синдиката према синдикату и проблемима радника у Републици Српској.
На унутрашњем плану, у циљу рјешавања економско-социјалних проблема радника Савез синдиката РС се укључио у све активности које су се дотицале положаја радника, својинске трансформације, а упоредо је радио и на унапређењу властите организације како би се на што примјеренији начин штитила права синдикалног чланства.

 

 

Да ли нестаје  радничка класа?

          Сада већ давне 1996. године донесен је Закон о приватизацији предузећа Републике Српске. Приватизација је без изузетка прихваћена у друштву.
Имала је за циљ да се изврши трансформација својине да би се послије показало да је то био увод, односно почетак нестајања и уништавања онога што се до тада изворно звало радничка класа.
Оно што је било примамљиво за тадашње раднике, али и за грађане Републике Српске, је велика политичка прича како ће трансформација власништва довести до благостања, како ће доћи не само до очувања постојећег броја запослених, него да ће се број радника увећати, умножити и размножити, односно како ће наступити етапа бољег и лагоднијег живота за раднике и грађане ове земље.
Први Закон о приватизацији предузећа Републике Српске  био је заснован на ,,бинго, подјели државног капитала, а изазвао је бројне реакције радника и пензионера.
Савез синдиката Републике Српске је већ исте године покренуо широку активност тражећи да се такав Закон укине, те крене у процес провођења приватизације на праведним основама.
Синдикат је заступао такав модел који би омогућио радницима и пензионерима да буду дионичари у ,,свом,, предузећу сразмјерно свом радном доприносу.
Потпуно нови Закон о приватизацији донесен је 1998. године и добио је подршку свих парламентарних странака, али не и Савеза синдиката РС, на што се власт и опозиција није ни осврнула.
Наше противљење, резерве, сумњу и страх шта ће се десити са радницима вријеме је потврдило, што значи да је било оправдано.

Генерална оцјена Савеза синдиката РС је да је приватизација у Републици Српској, уз часне изузетке, у већини случајева у суштини пљачкашка и криминална.
Подаци су неумољиви. У привреди Српске септембра 1999. године радило је 110063. радника, годину дана касније 2000. године 108 986. радника, 2006. године 84 752. радника, да би се тај негативни тренд наставио, тако да је у марту ове 2012. године у привреди Српске радило 79137. радника.
Поменуте бројке саме за себе све говоре и није им потребан било какав коментар.

Сви они који су стајали иза  идеје о трансформацији својине заборавили су да капитал никада није био на страни човјека, да капитализам не познаје синтагму ,,социјална осјетљивост,,.
Капитал, односно власници капитала на овим  просторима су посебна прича. То нису особе које имају традицију стварања капитала дугу десетљећима и који су наставили вјековну традицију својих предака.. Напротив, на овим просторима су се у процесу приватизације ,,пробудили,, они који су до тада били потпуно непримјећени у друштву, а једног јутра када су осванули  постали су власници хала, машина, грађевинског земљишта.
Дакле, у процесу приватизације они су се обогатили  и  не би било трагично што су се обогатили да су куповином тих предузећа имали визију њиховог развоја, грађења пословног имиџа тог предузећа, развијања нових технологија, увођења нових производа,те њихов пласман на домаће и страна тржишта, очување постојећег и запошљавање новог броја радника.
Напротив, они су имали само једну идеју, (а што су им власти дозволиле), то је да истекне купопродајни уговор, чију контролу поштивања нико није проводио. Заправо, они су чекали да истекне купопродајни уговор како би  дефинитивно постали већински власници тог капитала, послије чега им је остало само земљиште, које су, потом, добро продали, а прије тога су продали све што се могло продати, новац од те продаје ставили у властите џепове, а радна мјеста остала неповратно угашена.
Постоји и друга категорија приватних послодаваца који су развили производњу, запослили раднике и обогатили се на грбачи тих истих радника. Како? Тако што не уплаћују доприносе и не исплаћују редовно плате, не плаћају прековремени рад, нема годишњег одмора и наравно забрањују синдикално организовање.
Зато је оправдано питање да ли  нестаје радничка класа?
Послије свега овог можемо рећи да је радничке класе све мање, те да треба рећи ко је за то крив? Криве су све владе које су дозволиле да се оно што је некада била друштвена својина, што је деценијама мукотрпно стварано, прода у бесцјење и омогући да се најмоћнији слој друштва обогати на грбачи оних који су та предузећа вијековима стварали, да се не поштују закони и колективни уговори.
Наравно, не могу да не поменем, као битан аргумент, да се на овим просторима десио рат, да су се послије рата многе ствари другачије посматрале и да је и то допринијело да све што је лоше исплива на површину.
У овом тренутку, када говоримо о радницима у привреди, без чијег рада нема пензија, борачких и социјалних права, на крају нема ни ПДВ-а, ни буџета, они су задња категорија на ранг љествици  вредновања грађана на овим  просторима.
Дакле, данас бити радник у производњи је нешто што вас аутоматски ставља на задње мјесто у сваком смислу и значењу ове ријечи.

Данас је срамота радити у реалном сектору. Зашто?
Зато што се у реалном сектору најчешће не примјењују и не проводе закони, зато што радник долази на посао да уради што више, што боље и квалитетније, а свјестан је да ће након тридесет, тридесет пет дана отићи у банку и преузети своју плату од које не може да прехрани своју породицу.
Многи су принуђени да раде код лоших послодаваца, а таквих је нажалост, доста у Републици Српској. Такви послодавци мисле не само да су власници капитала, него да су власници и људских живота и да ће  сви они који не уважавају таквог послодавца, који је господ Бог у том предузећу, имати проблем који се зове тржиште рада.
На сву срећу има и оних послодаваца који цијене рад и радника, али како их је мало о њима се мање и говори и ја их позивам да буду савезници у креирању доброг привредног амбијента и остваривања радничких права.
Ужасна и језива реченица коју изговарају несавјесни послодавци гласи:,,Ако нећеш ти да радиш за 200,00 КМ има оних који хоће да раде за 100,00 КМ,,.
На овим просторима, у овом тренутку можемо  рећи да нема тржишта рада које подразумијева уређен однос између понуде и потражње радне снаге.

Овдје имамо превелику понуду радне снаге а потражње за радницима скоро и да нема.
Наравно, послодавци који сједе у овој сали рећи ће: ,,Ми нисмо криви за то. Власт мора да створи привредни амбијент.“ Ја бих била срећна када би неко коначно рекао шта је то  привредни амбијент. Сигурно је да стварање доброг привредног амбијента не подразумијева да се не проводе постојећи закони. Добар привредни амбијент значи доношење таквих закона који ће поједноставити начин пословања, отворити могућност за пласман произведене робе и услуга, омогућити да робе које се произведу у нашим халама имају прођу на европском и свјетском тржишту.
И онда се поставља питање шта то раде наши политичари? Колико су владе биле способне да схвате да у Републици Српској не можемо сваштарити, да од Републике Српске не можемо стварати простор на коме ће се отварати тржни центри у којима нема ко да купује, јер нема довољно оних који раде, јер ако немате плату нећете куповати, па  оно што произведете, не можете продати.
То је један ланац у коме када избијете једну карику, ланац пуца и онда имате стање какво имамо сада.

Многи су затајили, како на политичким функцијама, тако и на својим радним мјестима, па зато немамо довољно повољан привредни амбијент, који би  био мамац за стране инвеститоре.
У овом тренутку у привреди Републике Српске ради, као што сам већ рекла, 79137. радника, у трговини и услужним дјелатностима 97436. радника, у друштвеним дјелатностима у што спадају сви корисници буџета запослено је 60947. радника. У јулу 2012. године, према званичним подацима, имали смо 235 470. пензионера  и ови бројеви сами за себе све говоре.
Проблем је толико велики да тражи хитно рјешавање. Ово је испит, прије свега за власт која мора одговорити на суштинско  питање:
Шта је стратешки развојни циљ Републике Српске, како га реализовати, ко ће га реализовати и у којим роковима?
Уколико већ данас не добијемо одговоре на ово питање, бојим  се да већ сутра нећемо имати коме одговарати.
Економска и финансијска криза која је погодила нашу планету, послала је јасну поруку да се капитал осилио, да капитал почиње да влада и управља нашим животима и да у средишту више није човјек, него новац.
Сви који су произвели овакво стање не могу бити спасиоци. Илузија је, да онај ко пали може и да гаси, што би у преводу значило да они који уништавају радничку класу не могу бити истовремено и спасиоци.
Неко ће рећи лако је оптуживати, а шта сте ви синдикалци урадили.

С правом можемо рећи урадили смо много са вјечитим питањем да ли је то и довољно? Кад кажемо довољно онда, прије свега, мислимо на примјену онога што смо кроз законе из области рада и радних односа и колективне уговоре нормирали.
Кроз сву ту законодавну активност успјели смо задржати достигнути ниво права, а већину тих права кроз колективне уговоре додатно и унаприједили. С тим дјелом не можемо се постидјети, али због непримјењивања треба да се стиде они који су плаћени да контролишу примјену закона и колективних уговора.
Морамо рећи да смо први у регији већ 1993. и 1994. године, дакле након настанка саме Републике Српске, имали своје радно законодавство од Закона о радним односима до Закона о пензијско-инвалидском осигурању. Већ 1994. године отпочели смо социјални дијалог, а 1997. године потписали први Општи колективни уговор за Републику Српску. Тим колективним уговором, а на наш приједлог, утврђена су нова права која данас припадају радницима Републике Српске:

  1. право на увећање плате за сваку годину радног стажа
  2. право на увећање плате за прековремени и ноћни рад и рад на дане државног празника,
  3. право на накнаду за топли оброк, превоз и теренски додатак
  4. право на накнаду за зимницу и огрев
  5. право на регрес за кориштење годишњег одмора
  6. право на отпремнину приликом одласка радника у пензију
  7. посебну заштиту жена и младих и још много тога.

У реформи радног законодавства, која је отпочела 2000. године доношењем новог Закона о раду, изборили смо се за очување свих тих права. Новим Општим колективним уговором који је послије пет година мукотрпног преговарања са социјалним партнерима потписан 2006. године, сва та права смо додатно и побољшали. Услиједило је доношење Закона о заштити на раду, Закона о штрајку, Закона о запошљавању, Закона о пензијско-инвалидском осигурању, Закона о Економско-социјалном савјету, Закона о мирном рјешавању радних спорова и других, и у свему томе имали смо своје учешће и своје приједлоге од којих нисмо одступали.
За Закон о пензијско-инвалидском осигурању, који је по трећи пут донесен прошле године, били смо спремни и на улицу уколико се не прихвате синдикални амандмани. На сву срећу, кроз интензиван социјални дијалог и то смо ријешили.
Ми као синдикат смо добровољна интересна организација, која у својим редовима има добровољно чланство. Ми немамо ни новац ни капитал, ми немамо политичку моћ и наша улога у овом друштву је потпуно јасно дефинисана. Ми  још увијек нажалост, учимо наше социјалне партнере шта је социјални дијалог, шта то јесте социјално партнерство и зашто је важно да постоји синдикат.
Кажем нажалост, пошто смо искључиво на нашу иницијативу 1997. године, посебним Споразумом формирали Економско-социјални савјет који на истим основама, само кроз законску регулативу и са већом листом питања, и данас ради.

Као озбиљна репрезентативна синдикална организација, која је спремна да носи терет одговорности, али и да предлаже рјешења и води рачуна о њиховом провођењу, изборили смо се за Програм социјалног збрињавања радника у Републици Српској и то је, донекле, ублажило посљедице приватизације, односно понашања једног дијела послодаваца.
Кроз овај програм, који је и данас на снази, до сада је потрошено преко 150. милиона марака за повезивање пензионог стажа, из којих је збринуто преко 50. хиљада радника, који су били директне жртве неуспјеле приватизације у предузећима гдје су радили.
Значајно је истаћи да су радници, поред повезивања пензионог стажа, стекли право и на новчану накнаду на Заводу за запошљавање, чиме су, бар донекле,  ублажили тешку ситуацију у којој су се нашли.
Не могу а да не поменем и раднике у јавним предузећима и установама чија позиција такође није завидна, али је прихватљивија од позиције радника који стварају нову вриједност и који представљају типичну радничку класу.
Да неко не помисли да се у јавним предузећима и установама не крше радничка права, забрањује синдикат, ради прековремено. Да, и у том сектору има таквих појава.
Захтјевајући да се стање мијења организовали смо четири протеста, два генерална штрајка за РС, а кроз неколико акција указивали смо на оно што тражимо и оно чему тежимо.
Сјетимо се само акције ,,Стоп раду на црно,, или акције ,,Хоћемо животни стандард радника ЕУ“.

Пред великим изазовима  и тешким задацима су се нашли грански синдикати, тако да је вријеме у минулих 20 година било обиљежено  генералним штрајковима, штрајковима глађу и протестима, не само у привреди, него и у јавним предузећима и корисницима буџета, гдје су се радници кроз организовану синдикалну акцију покушавали изборити за своја права.
Улога гранских синдиката у тим процесима свакако је била препознатљива и сигурно је да ће у времену које долази њихова улога бити још већа, кроз коју ће се дефинисати и профилисати мјесто гранског дјеловања у заштити  радничких права и вођењу синдикалне акције.
Ако говоримо о 107. година синдикалног дјеловања на овим просторима, о 20- годишњици Савеза синдиката РС, морамо рећи да је вријеме у коме данас живимо радимо и дјелујемо једно од најтежих раздобља у борби радника за своја права.
Док цијелу планету тресе глобална економска криза, док  се регион гуши у рецесији, јасно да су проблеми ове врсте  на овим просторима и јачи и снажнији, јер ми, на нашу несрећу, имамо неефикасну државу која не штити своје грађане.
По дефиницији  синдикат се бори за радничка права, он увијек тражи више и све наше колеге у окружењу и у свијету се боре за заштиту стечених, достигнутих права и то је најкрупнији задатак који се тренутно налази пред нама.
Дакле, очувати достигнути ниво права је наш императив.

Иницијативе које се повремено јављају, које су уперене ка урушавању радничких и синдикалних права, а долазе од неких послодаваца, су намјере које  нећемо прихватити.
Хоћу да будем потпуно јасна, ако неко има амбицију да под повољан привредни амбијент уведе и промјене и онога што се зове  Закон о раду, те да стечена радничка права која дефинише овај Закон и колективни уговори, уништи или одузме радницима Републике Српске, бићемо спремни да свим легалним и мање легалним средствима бранимо та  стечена права радника.
Ако буде потребно и ако изазов буде такве врсте, одговорићемо на најадекватнији синдикални начин, десиће се улица.
Зато, ви наши социјални партнери , ви који представљате Владу Републике Српске, ви који представљате Унију удружења послодаваца, или како често кажете пословну заједницу, шта  год то значило, у нама ћете имати одговорног и реалног социјалног партнера, али нећете у нама никад имати преговарача који ће савијати леђа и прихватати атак  на радничку правду и правичност, на оно што је годинама стварано у синдикалном покрету, а дефинисано Законом о раду, Законом о заштити на раду, Општим и гранским колективним уговорима.
Свака илузија коју пошаљете као могуће рјешење ваших проблема, која буде утемељена управо на смањивању тешком муком стечених радничких права, изазваће наш отпор.
Са овог мјеста позивам све вас на солидарност јер је недостаје, на правичност које је све мање, на правду која нам је потребна као хљеб насушни.
Радници Републике Српске, немате никога и ништа што ће артикулисати ваша права, која су темељна људска права, осим вас самих а организовање у синдикат је једини начин да то реализујете.

        
Синдикат је добровољна организација.
Или сте чланови или ћете то постати!

21.август 2012. године
ДВИЈЕ ДЕЦЕНИЈЕ САВЕЗА СИНДИКАТА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ И 107 ГОДИНА СИНДИКАЛНОГ ПОКРЕТА НА ОВИМ ПРОСТОРИМА
Пригодном академијом, која ће се одржати у петак 24. августа ове године у 12,00 часова у Банском двору у Бањалуци, Савез синдиката Републике Српске, обиљежиће 20 година од оснивања и рада и 107 година синдикалног покрета на овим просторима.

О раду наше организације у минуле двије деценије и развоју синдикализма у протеклих 107 година, говориће предсједница Савеза синдиката Републике Српске.

На овај јубилеј позвани су чланови органа и оснивачи Савеза синдиката Српске, чланови републичких одбора свих 15 гранских синдиката, предсједници синдиката земаља из окружења, Међународне конфедерације синдиката, предсједник Републике Српске, предсједник Народне скупштине и предсједник Владе са сарадницима.

Овом значајном догађају присуствоваће представници Удружења послодаваца, Привредне коморе, Града Бањалуке, јавних предузећа, банака, Међународне организације рада, Хуманитарне организације ,,Лучијано Лама,, са Сицилије, те представници младих, жена и средстава јавног информисања.

Биће промовисана ,, Монографија 20 година Савеза синдиката Републике Српске,, и 107 година организованог синдикалног покрета на овим просторима.

31. јули 2012.
Писмо премијеру Џомбићу од Синдиката медија и графичара РС
Поштовани господине предсједниче!

Надам сте информисани да се већ тринаести дан, запослени у Радио телевизији Источно Сарајево налазе у штрајку упозорења, који од послодавца захтјевају исплату дугујућих плата, накнаде за топли оброк, превоз, регрес, те уплату доприноса.

Ради се о правима из рада и по основу рада која су гарантована законима и колективнм уговорима Републике Српске, због чега запослени у овој медијској кући имају пуну подршку гранског Синдиката медија и графичара Српске.

Наравно, примарну одговорност за тежак материјални и социјални положај запослених у РТВ Источно Сарајево сноси послодавац и оснивач поменутог медија, Скупштина Града Источно Сарајево, којима смо то јасно ставили до знања.

Међутим, имајући у виду дубиозу у коју је запао овај медиј, као и чињеницу да за ову годину Влада Српске није планирала средства за помоћ медијима којима су оснивачи локалне заједнице, а требала је, сматрамо да је право вријеме да се помогне РТВ И. Сарајево.

Зато Вас, господине премијеру, љубазно молим да што прије, из буџетских средстава издвојите једнократну, интервентну новчану помоћ у износу од око 100 хиљада КМ за запослене у овом медију, како би се што прије, уз средства локалне заједнице, кренуло у санацију стања у РТВ Источно Сарајево, те прекинуо штрајк, који свима наноси штету.

Надам се да вам је у цјелости познато да РТВ И. Сарајево има огроман информативни, едукативни, културни, стратешки и политички значај и улогу, јер се ради о веома популарном медију, који се масовно слуша и гледа од Требиња до Бијељине, Зенице и Травника.

Овај медиј има поред осталих и заштитну улогу од асимилације, коју промовишу бројни федерални и локални медији у федералном Сарајеву, због чега је његов значај утолико већи.

У оптимизму да ћете у времену тешке економско- социјалне кризе, изнаћи средства, те помоћи нашим колегицама и колегама у РТВ И.Сарајево, унапријед Вам се захваљујемо и упућујемо Вам искрене синдикалне поздраве.
Предсједник
Секул М. Поповић

30. јули 2012.
Закључци са 13.сједнице Републичког одбора Синдиката образовања, науке и културе РС
Тринаеста сједница Републичког одбора Синдиката образовања, науке и културе РС одржана је 10.07.2012. године у Бањој Луци на којој се расправљало о актуелној ситуацији у образовању, с посебним акцентом на Нацрт Уредбе о педагошким стандардима за средње образовање, школском календару за основно и средње образовање за 2012/2013. године. Сједници је присуствовао министар просвјете и културе Антон Касиповић и Рајка Манојловић. Након презентовања извјештаја са преговора представника Министарства просвјете и културе РС и Синдиката образовања, науке и културе РС и исцрпне расправе донесени су сљедећи

ЗАКЉУЧЦИ
1. Министарство просвјете и културе РС повлачи Нацрт Уредбе о педагошким стандардима за средње образовање, што у преводу значи да нема повећања норме у средњим школама.

2. Формирана је заједничка комисија од представника Министарства просвјете и културе, Синдиката образовања, науке и културе РС и Републичког педагошког завода чији је задатак да уради приједлоге школског календара за основно и средње образовање за 2013/2014. годину на бази 175 радних дана, односно испуњење наставног плана и програма најмање 95%, што значи да неће бити надокнађивања државних празника. Рок за утврђивање приједлога је март мјесец 2013. године. У текућој школској години, до доношења новог школског календара учиниће се све да наставници не буду ускраћени за потпуно кориштење празника Републике Српске.

3. Да се у року од мјесец дана у свим школама изврши потпуна анализа извођења наставе техничког образовања и информатике, утврди број одјељења, број ученика у одјељењима, те кадрови који изводе наставу како би се направила потпуна рационализација у погледу подјеле ученика у групе која неће ићи на штету квалитета наставе и наставника који изводе наставу.

4. Да се сваког првог понедељка у мјесецу одрже заједнички састанци представника министарства просвјете и културе и Синдиката образовања, науке и културе РС на којима ће се расправљати о актуелним проблемима и ситуацији у образовању и култури.

5. Обавезује се министарство просвјете и културе РС да укључи представнике Синдиката образовања, науке и културе РС у изради свих законских и подзаконских аката који се односе на области образовања и културе РС, као и да се сва упутства која се достављају директорима школа буду усаглашена са Синдикатом.

19. јули 2012.
Закључци са састанка Регионалног синдикалног савјета ,,Солидарност,,
У сједишту Савеза самосталних синдиката Србије у Београду, 17. и 18. јула ове године, одржан је дводневни састанак Регионалног синдикалног савјета ,,Солидарност,, на коме су учествовале предсједник и генерални секретар Савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић и Велка Оџаковић.
Регионални синдикални савет „Солидарност“ оценио је да су проблеми у земаљама са подручја бивше Југославије идентични, због чега је неопходно акционо повезивање и заједничке активности у борби за одрживи економски и социјални развој.

Висока незапосленост, губитак радних места, смањивање права радника, рестриктивно радно законодавство и изостанак социјалног дијалога присутни су у Србији, Словенији, Хрватској, Црној Гори, Републици Српској, Босни и Херцеговини и Македонији, указали су челници синдиката.

Они су, на састанку одржаном у Београду, у просторијама Савеза самосталних синдиката Србије, уз подршку Фондације Фридрих Еберт, закључили да је од изузетне важности размена информација, као и заједничке акције и боља медијска покривеност.

Синдикати региона неће допустити да се постојећа права радника даље смањују и да се политика штедње остварује кроз погоршавање материјалног и социјалног положаја запослених и повећање незапослености.

Потребно је, на основу компаративне анализе закона о раду и ПИО реформама у региону, сачинити заједничку платформу, утврдити циљеве и поставити границе испод којих синдикати неће пристајати на компромисе у преговорима са владама и послодавцима.

Регионални савет сматра да би требало усвојити заједнички став око глобаних изазова, као што су политика штедње, дефицити у буџетима, те питања задуживања код финансијских институција, ММФ-а и Светске банке.

Договорено је да се у наредном периоду организује конференција о алтернативним економским политикама, на којој ће економски стручњаци из синдиката изложити виђења и моделе, различита од преовлађујућег неолиберализма.

Истакавши посебан значај јачања солидарности, акционе и организационе способности и мобилисање чланства, „Солидарност“ ће посебну пажњу посветити младима и јачању синдикалног активизма. У том циљу усвојена је Резолуција о унапређењу положаја младих у синдикату.

Европска комисија одобрила је пројекат Европској конфедерацији синдиката (ЕКС), под називом „Европска интеграција и социјална димензија:наш пут“, који ће Регионални савет „Солидарност“ реализовати у наредном двогодишњем периоду.

Регионални синдикални савјет ,,Солидарност,, је асоцијација синдиката коју су формирале репрезентативне синдикалне централе Словеније, Хрватске, Србије, Републике Српске, Федерације БиХ, Црне Горе и Македоније.

16. јули 2012.
Мишић и Оџаковић учествоваће на састанку
Регионалног синдикалног савјета ,,Солидарност,,
Предсједник и генерални секретар Савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић и Велка Оџаковић,учествоваће у раду дводневног састанка Регионалног синдикалног савјета ,,Солидарност,, , који ће се 17. и 18. јула ове године одржати у сједишту Савеза самосталних синдиката Србије у Београду.

Централна тема овог састанка биће заједничке активности Регионалног синдикалног савјета ,,Солидарност,, у борби за одрживи економски и социјални развој, као и усвајање резолуције о положају младих у условима кризе и унапређење положаја младих у синдикатима.

Регионални синдикални савјет ,,Солидарност,, је асоцијација синдиката коју су формирале репрезентативне синдикалне централе Словеније, Хрватске, Србије, Републике Српске, Федерације БиХ, Црне Горе и Македоније.

12. јули 2012.
Закључци са 29. сједнице Предсједништва СС РС
Предсједништво Савеза синдиката Републике Српске, на 29. редовној сједници одржаној 11. јула 2012. године у Бањалуци, предсједавала предсједница Ранка Мишић, оцјенило је да се Ставови и закључци СС РС од 9. априла ове године, упућени Влади, дјелимично остварују, те послије конструктивне дискусије у којој је учествовала већина чланова, усвојени су сљедећи закључци:

1.Влада је прихватила захтјев СС РС да нема повећања садашње стопе ПДВ-а, те да стоји на становишту да треба ићи у процедуру увођења диференциране стопе.

2.Савез синдиката Републике Српске има свог представника у Комисији за креирање уписне политике РС, те да комисија треба убудуће у сарадњи са пословном заједницом и образовним институцијама, више радити на обезбеђењу структуре радне снаге која треба реалном сектору.

3.Измјене и допуне Закона о инспекцијама РС су већ у скупшинској процедури.

4. Влада Српске је прихватила да у оним предузећима и установама гдје се инспекцијски преглед врши на захтвев Синдиката, уз инспектора рада, присуствује и представник Синдиката, те да је потребно стално јачати рад контролних органа, посебно када је у питању прековремени рад, рад на црно, уговори о раду и слично.

5.Влада је подржала захтјев СС РС да се преиспита оправданост постојања агенција, те ће у том смислу кроз мјере Економске политике за 2012 годину анализарати појединачно њихов рад, као и покренути инцијативу за њихову рационализацију или смањење, како у РС тако и на нивоу БиХ.

6.Формирана је синдикална организација у институцијама Владе, из чега је јасно да она подржава потпуну слободу синдикалног организовања и дјеловања, не само декларативно, него и стварно.

7.Посебну пажњу треба посветити отварању нових радних мјеста у привреди и повећање садашње стопе запослености, користећи све механизме економске политике. Донесена је Одлука о стимулисању инвеститора који запошљавају 50, 100 и више радника, у износу од три до пет хиљада КМ по радном мјесту.

8.У процедури је доношење Закона о измјенама и допунама Закона о посредовању у запошљавању, у којем је предвиђено повећање накнада радницима који остану без посла.

Што се тиче иницијатива за измјене Закона о раду, стављено је до знања да Савез синдиката РС неће прихватити било какве измјене Закона о раду РС уколико је коначни циљ смањење садашњих права из рада и довођење радника у позицију роба у 21. вијеку.

Задужени су предсједници гранских синдиката да обавезно преко републичких одбора информишу чланство о намјерама предлагача за измјене Закона и о раду РС, те да о овоме чланство преко својих органа заузме јасан став.(штрајкови, протести,референдум).

Предсједништво СС РС је с тим у вези упутило писмо премијеру Џомбићу и министру Ђокићу, у коме тражи да се прије почетка рада Радне групе за анализу, припрему и израду Закона о раду, одржи састанак социјалних партнера, који би утврдили правце активности и оправданости рада на овом питању.
Предсједништво је прихватило извјештај о проведеним активностима на обиљежавању 20-годишњице оснивања Савеза синдикара РС, те усвојило програм даљих активности на обиљежавању овог значајног јубилеја.

Констатовано је да су припреме за издавање ..Монографије -20 година СС РС,, у завршној фази, те да, уколико их имају предсједници гранских синдиката, одмах доставе евентуалне примједбе и приједлоге на приложене текстове и фотографије.

Предсједништво Савеза синдиката Републике, упутило је захтјев Министарству рада и борачко-инвалидске заштите и Одбору за заштиту здравља на раду , да се одмах приступи изради правилника о заштити здравља радника, који раде у екстремним временским условима. Предсједништво је оцјенило да би такав правилник требало усвојити одмах , који би био обавезјући за све послодавце у Републици Српској, чији радници раде на отвореном у екстремним условима, као што је случај радника који раде на температурти од 40 па и 50 степени Целзиуса.

Поменутим правилником посебно би били заштићени радници који раде у сектору грађевинарства, пољопривреде, рударства, прераде дрвета, као и у комуналним дјелатностима, те радници у производним погонима, гдје процес рада захтјева високе температуре.
Циљ овог правилника био би преузимање свих превентивних мјера, како би се сачувало здравље и психофизичке способности радника, те увтрдила одговорност оних послодаваца који не буду поштовали његове одредбе.

Зехтјев Савеза синдиката Републике Српске утемељен је на јасним одредбама Закона о заштити на раду Републике Српске.

1.јула 2012. године
Сачувати здравље и животе радника
Савез синдиката Републике Српске, позива све послодавце чији радници раде на отвореном, да због енормно високих температура, које прелазе 40 степени Целзијуса, изврше прерасподјелу радног времена, или на други начин организују процес рада, како би сачували здравље и животе својих радника.

Временском прогнозом у наредних седам дана предвиђене су тропске температуре, као и висок степен УВ зрачења, што ће нарушити здравље и психофизичке способности радника, који раде на отвореном, као и радника који раде у халама гдје процес производње захтијева високе температуре.

Савез синдиката апелује на послодавце у Републици Српској, посебно у сектору грађевинарства, пољопривреде, рударства, прераде дрвета, као и у комуналним предузећима, да повуку раднике са отвореног простора у времену од 11,00 до 17,00 часова, или да врше замјену радника сваких сат времена.

Од Министарства рада и борачко инвалидске заштите РС, као и од Одбора за заштиту и здравље на раду, Савез синдиката захтијева да предузму све мјере које произилазе из Закона о заштити на раду, као и других законских аката, како би заштитили здравље радника у Републици Српској.

29. Јун 2012.године
Извјештај са 101. Међународне конференције рада
6 – 15.јуна 2012. године у Женеви
У Женеви је за вријеме Међународне конференције рада представљен редовни годишњи извјештај Међународне конфедерације синдиката (МКС) о кршењу синдикалних права.

У извјештају се наводи да је 2001. година била тешка и врло често опасна година за раднике широм свијета, а они који су били довољно храбри да се супротставе и залажу за своја синдикална права постали су жртве отказа, хапшења, па чак и смрти.
Кључни налази извјештаја су убијање, хапшења, отпуштања због синдикалног рада, непоштивање радног законодавства, гажење права на слободу организовања, колективног преговарања, права на штрајк, посебно све веће појаве дискриминације како при запошљавању, тако и бављењем синдикалним радом, појава несигурних послова, деконструкције система индустријских односа и социјалног дијалога. Наведено истраживање је ове године обухватало 143 земље.

Надаље се расправљало о резолуцији о минимуму социјалне заштите јер како је утврђено више од пет милијарди људи нема адекватну социјалну сигурност, те нови међународни стандарди рада усвојен од стране Међународне конференције рада позивају на пружање људима основне здравствене заштите и бенефиција, као и основну сигурност прихода конституирајући основицу националне социјалне заштите. Таква основна социјална заштита, односно основна здравствена заштита и сигурност као основни приход током животног циклуса смањује сиромаштво, неједнакост, лоше здравље и број прераних смрти.

Препоруком се од земаља захтјева да спроводе своје платформе социјалне заштите што је прије могуће у својим националним развојним процесима. Постоје многи позитивни примјери у Латинској Америци, Азији и Африци, гдјесу земље успјешно реализовале читаву платформу или бар њене главне елементе. Ови примјери показују да су социјалне заштите за сваког доступне скоро свуда.

Нова Препорука експлицитно каже да запослени у неформалној, као и формалној економији, требају такође имати користи од социјалног осигурања. Као такво, оно би требало да подржи раст формалне запослености и смањење неформалности.

Нови стандарди рада шаљу снажну поруку свијету да се прошири систем социјалне заштите, упркос текућој економској кризи. То значи довођење вишег нивоа социјалне сигурности гарантоване националним законима што је могуће више људи.

Земље се охрабрују да успоставе основе тј. минимуме социјалне заштите као "основни елемент својих националних система социјалне сигурности", а као дио њихових друштвених, економских и еколошких развојних планова. Оне земље које не могу да приуште основне мјере социјалне заштите могу тражити међународну сарадњу и подршку у испуњавању њихових напора.

Нови МОР Препорука је прва самостална препорука о којој треба да се гласа о социјалном осигурању у задњих 68 година. Она долази 24 године након посљедњег правног инструмента о социјалној заштити који је разматран од стране делегата из влада, радничких и послодавачких организација далеке 1988. Прошлог новембра, лидери Г20 на састанку у Кану су признали "значај улагања у национално утврђивање основице односно минимума социјалне заштите."

Такође је расправљано о стопи незапослености младих људи што је у протеклих двије године нагло порасла и све земље се позивају да креирају мјере за засутављање оваквог енормног пораста незапослености тиме што би се сузбио рад на црно , односно доношење мјера за прелазак неформалне у формалну економију.

Годишња конференција Међународне организације рада (МОР) закључила је своју 101. сесију позивом Аунг Сан Су Ши за помоћ у јачању демократије у њеној земљи.

Њено обраћање је усљедило послије укидања ограничења на пуно учешће Мјанмара у својим активностима од стране МОР-а и одлуке о разматрању напретка елиминације принудног рада у земљи сљедеће године.

Други специјални гости који су се обратили на Конференцији били су предсједници Костарике, Италије, Панаме, Перуа, Туниса и Замбије, оснивач и извршни директор Свјетског економског форума и Принц од Шпаније.

Шефови држава и влада и више од 4.000 учесника из владе, послодавачких и радничких организација из 185 држава чланица МОР-а дали су снажну подршку Програму достојанственог рада МОР-а и јачу улогу организације у међународном систему, што је учинила и наша делегација у којој је била представница Конфедерације синдиката БиХ из Савеза синдиката Републике Српске.

27. Јун 2012.године
Синдикално организовање радника у Интерексу
Синдикат трговине, угоститељства, туризма и услужних дјелатности РС покренуо је акцију организовања синдикалне организације у трговачком ланцу „Интерекс“.

Иницијатива је покренута од стране радника који и поред поштивања закона из области рада и по основу рада од стране послодавца, желе да постану чланови ове породице, ради даљег побољшања интереса радника ове фирме и бранше уопште.

Организовање се врши у свим објектима Интерекса на територији Републике Српске (Бања Лука, Градишка, Дубица, Приједор, Бијељина, Брчко и Зворник). Овом акцијом спречава се дјеловање „жутог синдиката“ који је формиран од стране Синдиката трговине ФБиХ а који је прекршио статутарне одредбе КСБиХ.

Предсједник СТУД РС Горан Савановић упутио је дописе пословодству и радницима „Интерекса“ који су наишли на прихватање сарадње.Потписивање приступница је у току и регистрација нове синдикалне организације би требала услиједити у јулу 2012.године.

27. Јун 2012.године
Учлањење у Свјетску организацију радника
Синдикат трговине, угоститељства, туризма и услужних дјелатности РС и Синдикат металске индустрије и рударства РС постали су чланице Свјетске организације радника што је потврђено дописом од Секретаријата из Брисела.

На сједници Извршног одбора ове организације, одржане 6. јуна 2012. године у Бриселу, одлучено је да се ова два синдиката приме у чланство што ће се званично и објавити на 32. Конгресу Свјетске организације радника који ће се одржати у Ванкуверу у Канади у септембру мјесецу ове године. Конгресу ће присуствовати и предсједници ова два синдиката,Горан Савановић и Тане Пеулић, заједно са Мирославом Зечевићем, предсједником Синдиката финансијских организација РС који је раније постао чланом ове међународне организације.

Да се потсјетимо, Свјетска организација радника је међународна синдикална федерација гранских синдиката који штите и промовишу интересе радника у области управе, трговине, металске и електроиндустрије, финансијских институција, графичке индустрије, медија, па чак и у области неформалне економије.

Основана је у Лукембургу 1921. године и има велику социохришћанску традицију. Основна начела ове организације су да националне и међународне политике треба темељити на демократским вриједностима и институцијама, да економија служи сваком човјеку, да су рад и капитал социјално-економска опозициона сила ради добробити развоја солидарног друштва, социјалне правде и мира.

26. Јун 2012.године
СРЕДСТВИМА ИНФОРМИСАЊА
САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ
Синдикална потрошачка корпа за четворочлану породицу у Републици Српској у мају 2012. године износила је 1.792,59 КМ и мања је за 1,00 КМ у односу на априлску.

Истовремено, просјечна нето плата у Републици Српској у мају 2012. године износила је 826,00 КМ и покривала је синдикалну потрошачку корпу са 46,08 %.

Највише новца, породице у Српској, у мају ове године морале су издвојити за трошкове прехране 681,00 КМ, становање и комуналне услуге 508,50 КМ, одјећу и обућу 145,00 КМ, образовање и културу 79,13 КМ, за хигијену и његу здравља 76,00 КМ, те превоз 198,80 КМ.

Најниже просјечне нето плате у мају 2012. године исплаћене су у угоститељству 562,00 КМ, грађевинарству 578,00 КМ, прерађивачкој индустрији 580,00 КМ, трговини 595,00 КМ, пољопривреди и шумарству 600,00 КМ, рибарству 610,00 КМ, комуналним дјелатностима 636,00 КМ и све су мање од једне трећине синдикалне потрошачке корпе и нису могле покрити ни трошкове прехране.

Иако је просјечна нето плата исплаћена у мају 2012. године већа за 9,00 КМ у односу на април ове године, укупне потрошачке цијене у мају у односу на април 2012. године су мање за 0,1 %, те индустријска производња остварена у мају 2012. године већа за 2,8 % у односу на април ове године, све то није имало значајнијег утицаја на бољи стандард радника у Републици Српској.

ИНФОРМАТИВНА СЛУЖБА

5. Јун 2012.године
ОДРЖАНИ ПРВИ СПОРТСКИ СУСРЕТИ РАДНИКА СИНДИКАТА УПРАВЕ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ
У организацији Синдиката управе Републике Српске, у Бањи Врућици код Теслића, од 24. до 27. маја 2012. године, одржани су Први спортски сусрети радника Синдиката управе Републике Српске.

Учеснике ове значајне културно-спортске манифестације, поздравио је предсједник Синдиката управе Републике Српске Томислав Врховац, који је учесницима пожелио много успјеха у такмичарским дисциплинама, угодно тродневно дружење, те званично прогласио сусрете отвореним.

Спортисте, синдикалке и синдикалце поздравила је и предсједница Савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић, која је поручила да су сви учесници ових спортских сусрета, побједници.

Предсједница Мишић је свима пожељела постизање што бољих резултата, те обећала да ће лично навијати за све спортисте и екипе.

Екипе је поздравио члан предсједништва Синдиката управе Србије Зоран Јовановић и Синдиката управе и правосуђа Црне Горе Душко Зарубица, који су нагласили да ће братске везе и сарадња гранских синдиката управе Србије, Црне Горе и РС у оквиру специјалних паралелних веза, бити сталан процес који ће се надограђивати новим садржајима.











Први спортски сусрети радника управе Републике Српске, окупили су 470 учесника, сврстаних у 26 екипа, које су се такмичиле у осам спортских дисциплина, у малом фудбалу, кошарци, одбојци, стоном тенису, куглању, стрељаштву, пикаду и шаху.















Р Е З У Л Т А ТИ
МАЛИ ФУДБАЛ-МУШКАРЦИ


Прво мјесто у малом фудбалу за мушкарце, освојила је екипа Административне службе општине Бијељина, друго мјесто Административна служба општине Фоча и треће мјесто Административна служба општине Приједор.

За најбољег играча Спортских сусрета проглашен је Миленко Вићановић АС општине Бијељина, а најбољи стријелац био је Горан Бујић из АС општине Приједор, док је признање за најбољег голмана припало Небојши Племићу из АС општине Фоча.


БАСКЕТ-МУШКАРЦИ

Кошаркашка екипа-мушкарци, Републичке управе за геодетске и имовинско-правне послове, освојила је прво мјесто. Друго мјесто припало је Ватрогасном друштву ,,Подриње,, из Јање, док је треће мјесто заузела екипа АС општине Гацко.


БАСКЕТ-ЖЕНЕ

Кошаркашка eкипа Административне службе општине Бијељина за жене, заузела је прво мјесто, друго екипа Фонда ПИО РС, а треће кошаркашице АС општине Лакташи.


ОДБОЈКА-МЈЕШОВИТО

Прво мјесто у конкуренцији од 10 екипа у одбојци-мјешовито, припало је АС општине Гацко, друго мјесто АС општине Зворник, а треће мјесто заузела је екипа Фонда ПИО Републике Српске.


СТОНИ ТЕНИС-МУШКАРЦИ

Административна служба општине Гацко освојила је прво мјесто у стоном тенису-мушкарци, друго мјесто припало је АС Града Бања Луке, а треће мјесто освојила је екипа АС општине Требиње.


СТОНИ ТЕНИС-МЈЕШОВИТО

Екипа Административне службе општине Котор Варош , заузела је прво мјесто у стоном тенису- мјешовито, друго АС општине Бијељина, а треће екипа Фонда ПИО РС.


СТОНИ ТЕНИС-ЖЕНЕ

Најбоље тенисерке су екипа Административне службе општине Лакташи, друго мјесто припало је екипи АС Града Бања Луке, а треће мјесто екипи АС општине Бијељина.


СТРЕЉАШТВО-МУШКАРЦИ

Екипа Административне службе општине Лакташи била је најбоља у стрељаштву за мушкарце, друго мјесто заузела је екипа АС општине Котор Варош, а треће мјесто АС општине Гацко.

Прво мјесто у појединачној конкуренцији у стрељаштву за мушкарце заузео је Кармен Тешић из АС општине Котор Варош, друго Милош Ољевић из АС општине Гацко, а треће мјесто Желимир Мирјанић из АС општине Лакташи.


СТРЕЉАШТВО-ЖЕНЕ

Административна служба општине Лакташи, освојила је прво мјесто у стрељаштву за жене, друго екипа Фонда ПИО РС, а треће екипа АС општине Гацко.

Прво мјесто у појединачној конкуренцији у стрељаштву за жене заузела је Дарка Граорац из Фонда ПИО Републике Српске, друго мјесто Милена Марјановић АС општине Бијељина, а треће мјесто Сања Божић АС општине Котор Варош.


ШАХ-МУШКАРЦИ

Најбољи мајстори на 64 шаховска поља, били су екипа Административне службе општине Прњавор, друго мјесто припало је екипи АС општине Гацко, док су треће мјесто заузели шахисти АС општине Соколац.


КУГЛАЊЕ-МУШКАРЦИ

Административна служба Града Бања Лука, заузела је прво мјесто у куглању-мушкарци, док је друго мјесто припало екипи АС опшптине Бијељина, а треће мјесто Ватрогасном друштву ,,Подриње,, из Јање.

Прво мјесто у појединачној конкуренцији у куглању за мушкарце, освојио је Владко Алексић из Савеза синдиката Републике Српске, друго мјесто Бранимир Папић из АС Града Бања Лука, док је треће мјесто припало Исмету Хаџикадунићу из АС општине Добој.


ШАХ-ЖЕНЕ

Најбоље шахисткиње су екипа Административне службе општине Бијељина, а друго екипа АС општине Прњавор.


КУГЛАЊЕ –МЈЕШОВИТО

Административна служба општине Лакташи, била је најбоља у куглању-мјешовито, друго мјесто припало је АС општине Трново, а треће АС Града Источно Сарајево.

За најбољег у куглању у појединачној конкуренцији, проглашен је Ивица Дејановић из АС општине Лакташи, други је био Љубиша Мишић из АС општине Бијељина, а треће мјесто заузео је Момчило Копрвица из АС Града Источно Сарајево.


КУГЛАЊЕ-ЖЕНЕ

Екипа Фонда ПИО Републике Српске у куглању за жене, заузела је прво мјесто, друго мјесто АС општине Добој, а треће мјесто Републичка управа за имовинско-правне послове.

У појединачној конкуренцији у куглању за жене најбоља је била Нада Савић из Фонда ПИО РС, друго мјесто припало је Данијели Микић из АС општине Добој, а треће Милени Иветић из Фонда ПИО РС.


ПИКАДО-МУШКАРЦИ

Екипа Административне службе општине Лакташи, освојила је прво мјесто у пикаду за мушкарце, на друго мјесто пласирала се екипа АС општине Котор Варош, а на трећу позицију заузела је екипа АС општине Добој.

У појединачној конкуренцији, прво мјесто у пикаду заузео је Синиша Штрбац из АС Града Бања Лука, друго мјесто Бојан Кушљић из АС општине Котор Варош, а треће мјесто Дарко Станковић из АС општине Лакташи.


ПИКАДО-ЖЕНЕ

Прво мјесто припало је екипи АС општине Гацко, друго екипи Фонда дјечије заштите РС, а треће мјесто екипи АС општине Трново.

У појединачној конкуренцији у пикаду за жене најбоља је била Гордана Ћетојевић, из АС општине Прњавор, друга позиција припала је Славици Драшковић, из АС Града Источно Сарајево, а треће мјесто Сандри Кнежевић из АС општине Гацко.

Најбоље резултате на овогодишњим Првим спортским сусретима радника Синдиката управе Републике Српске, постигли су спортисти Административне службе општине Лакташи, друго мјесто заузели су спортисти АС општине Бијељина, а треће мјесто спортисти Фонда ПИО Републике Српске.


 ОДРЖАНИ ПРВИ СПОРТСКИ СУСРЕТИ РАДНИКА СИНДИКАТА УПРАВЕ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ  ОДРЖАНИ ПРВИ СПОРТСКИ СУСРЕТИ РАДНИКА СИНДИКАТА УПРАВЕ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ  ОДРЖАНИ ПРВИ СПОРТСКИ СУСРЕТИ РАДНИКА СИНДИКАТА УПРАВЕ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ  ОДРЖАНИ ПРВИ СПОРТСКИ СУСРЕТИ РАДНИКА СИНДИКАТА УПРАВЕ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ  ОДРЖАНИ ПРВИ СПОРТСКИ СУСРЕТИ РАДНИКА СИНДИКАТА УПРАВЕ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ  ОДРЖАНИ ПРВИ СПОРТСКИ СУСРЕТИ РАДНИКА СИНДИКАТА УПРАВЕ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ  ОДРЖАНИ ПРВИ СПОРТСКИ СУСРЕТИ РАДНИКА СИНДИКАТА УПРАВЕ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ  ОДРЖАНИ ПРВИ СПОРТСКИ СУСРЕТИ РАДНИКА СИНДИКАТА УПРАВЕ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ  ОДРЖАНИ ПРВИ СПОРТСКИ СУСРЕТИ РАДНИКА СИНДИКАТА УПРАВЕ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ  ОДРЖАНИ ПРВИ СПОРТСКИ СУСРЕТИ РАДНИКА СИНДИКАТА УПРАВЕ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ  ОДРЖАНИ ПРВИ СПОРТСКИ СУСРЕТИ РАДНИКА СИНДИКАТА УПРАВЕ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ

23.мај 2012. године
Кад мали хоће да буду велики
Уставни суд Републике Српске својом Одлуком број У-42/10 од 20.априла 2012. године, одбио је приједлог за утврђивање неуставности и незаконитости Општег колективног уговора (“Службени гласник Републике Српске“ број 40/10) којег су закључили Влада Републике Српске, репрезентативни већински синдикат организован на нивоу Републике – Савез синдиката Републике Српске у име радника Републике Српске и већинско репрезентативно удружење послодаваца организовано на нивоу Републике – Унија удружења послодаваца Републике Српске у име послодаваца Републике Српске.

Оваква Одлука Уставног суда била је очекивана јер Савез синдиката РС, као и друга два партнера, су досљедно испоштовали Уставне принципе и Закон о раду Републике Српске.

Тако је и на овај начин Савез синдиката РС показао да је једина озбиљна синдикална централа у Републици Српској која предано ради на унапређењу и заштити права својих чланова, а и осталих радника Републике Српске.
То је, уосталом, познато нашем чланству, свим грађанима РС и синдикалној јавности Европе и на међународном нивоу.
Међутим, и поред овакве оцјене и потврде ваљаности Општег колективног уговора, остаје горак окус онога што је довело до утврђивања уставности и законитости овог, послије Закона о раду РС, за раднике најзначајнијег правног акта.
Наиме, оцјену уставности и законитости Општег колективног уговора покренула је Конфедерација синдиката Републике Српске.
Жалосно је што један синдикат, ма колико био миноран и безначајан, покушава да оспори права радницима која су у већем обиму, у односу на Закон о раду РС, утврђена Општим колективним уговором и то за све раднике и послодавце у Републици Српској.

Овакво понашање није забиљежено нигдје у синдикалном свијету, нити у било којој држави.
Када један репрезентативни синдикат, као што је Савез синдиката РС, потпише колективни уговор који радницима гарантује већа и повољнија права, други синдикати то итекако уважавају и поштују.

Потписивање једног колективног уговора је успјех свих радника и њихових представника, па чак и оних који провирују испод скута моћних послодаваца каква је Конфедерација синдиката Републике Српске.
Рушити права радника да би себе приказао великим је врхунац лицемјерства вјечитих синдикалних лидера који на тим основама опстају на синдикалној сцени глуматајући велике вође.
Па зар није било доста свих подвала, лажи и обмана радничке и синдикалне јавности? Ако је и од патуљасте Конфедерације синдиката РС, много је.

Ваљда ће и радници, које они наводно представљају, смоћи снаге да им се супротствае и дођу у велику синдикалну породицу која окупља 15 гранских синдиката и 117.000 чланова са подручја цијеле Републике Српске – Савез синдиката Републике Српске,јер ионако често долазе по правне савјете и заштиту, пошто су им угрожена радничка права.

Мали морају знати да се само преданим и поштеним радом заснованим на принципима демократичности, уз поштовање уставности и законитости, постаје велики, а не лажима, преварама, сталним подметањима и континуираним нерадом.

Линк Уставног суда РС – Саопштење за јавност са 157. сједнице
http://www.ustavnisud.org/Doc.aspx?cat=12&subcat=27&id=170&lang=cir&tekst=495
16. маја 2012. године
Усаглашен Нацрт приједлога
Правилника о додјели подстицајних средстава
Предсједница Савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић и предсједници гранских синдиката привреде, чланови Предсједништва СС РС, разговарали су 15.маја 2012. године у Дому синдиката у Бањалуци са министром индустрије, енергетике и рударства Жељком Ковачевићем о Нацрту правилника о уловима и критеријумима за додјелу субвенција за подстицај извоза предузећима у Српској за 2012. годину.

Послије једноипочасовне веома конструктивне расправе о овом документу, највиши представници Савеза синдиката РС и ресорног министарства су се сложили да је потребно заједно радити како би подстицај добила она извозно орјентисана предузећа, која то стварно заслужују и која за то испуњавају, поред формално-правних, и суштинске услове.

То практично значи да ће средства за подстицај извоза роба и услуга добивати она предузећа која биљеже позитиван тренд у свом пословању и чији послодавци у цјелости примјењују законе из радно-правне области и колективне уговоре Републике Српске, односно поштују гарантована радничка и синдикална права.

Представници Савеза синдиката РС и Министарства су усагласили приједлог о оснивању петочлане комисије Републике Српске за додјелу подстицајних средстава, коју би сачињавали три представника владиних ресорних министарстава, један представник Савеза синдиката РС и један представник Привредне коморе, односно Уније удружења послодаваца Српске.

Посебну улогу у процесу аплицирања предузећа за подстицајна средства у смислу истинитости и вјеродостојности доказа о испуњавању услова, имаће Пореска управа и Инспекторат рада Републике Српске, а Савез синдиката РС ће дати свој допринос да средства буду усмјерена оним послодавцима који дозвољавају синдикално организовање и који поштују радничка и синдикална права.

Оцјењено је да ће активности поменуте заједничке комисије у којој ће дјеловати представници сва три социјална партнера, Владе Савеза синдиката РС и послодаваца, значајно унаприједити трипартитни социјални дијалог у Републици Српској.

У раду овог скупа активно су учествовали , поред предсједнице Мишић и министра Ковачевића, потпредсједник СС РС за привреду Миле Рибић, генерални секретар СС РС Велка Оџаковић, Данко Ружичић, предсједник Синдиката текстила, коже и обуће, помоћниик министра индустрије, енергетике и рударства и начелник у Министарству Ђуро Грбић и Зорица Љепојевић.

Састанку су присуствовали предсједници гранских синдиката, металске индустрије и рударства, шумарства, прераде дрвета и па пира, саобраћаја и веза, пољопривреде и прехрамбене индустрије, финансијских организација, медија и графичара, Тане Пеулић, Владо Павловић, Миленко Видаковић, Јован Јовановић, Мирослав Зечевић и Секул Поповић.

3.мај 2012. године
Ч Е С Т И Т К А

Новинаркама и новинарима, те свим запосленим у медијима Републике Српске, у име чланства Синдиката медија и графичара Републике Српске и у своје лично име, срдачно честитам 3. мај Свјетски дан слободе медија.
Темељни услов за слободу медија, новинара- новинарки,  је потпуна економска независност медија, од формалних и неформалних центара економске и политичке моћи те стабилни извори финансирања.
Тога данас у Српској изузимајући дијелом јавне сервисе и поред
,, владиних финансијских ињекција,, ,којима помаже рад медија, готово и да нема.
Данас у Српској, према непотпуним подацима, дјелује преко 90 штампаних и електронских медија, од чега су око двије трећине у приватном власништву, што би према европским стандардима било довољно за државу од око 5,5 милиона становника.
Математика је једноставна, 50 до 60 хиљада конзумената маркетиншке и политичке информације, може финансирати рад једног медија.
Због великог броја медија у Српској,  те због недовољне едукованости једног број новинара-новинарки, дошло је до тоталне деградације новинарске професије, па су нарочито приватни медији постали легло безакоња, сиве економије, и рада на црно.
Послодавци у једном броју приватних медија, без икакве одговорности не поштују законе и колективне уговоре, а то  значи да свакодневно крше радничка и синдикална права, која спадају у категорију основних људских права.
Савез синдиката Републике Српске и Синдикат медија и графичара РС су се изборили за сљедећа, гарантована права из рада и по основу рада свих радника па и новинарки и новинара у Српској:

  1. Право на достојанствен рад
  2. Дневно радно вријеме у трајању од 8 часова
  3. Седмично радно вријеме у трајању од 40 часова
  4. Право на основну плату, која се добија када се коефицинет који одговора стручној спреми помножи са најнижом цијеном рада
  5. Накнада за топли оброк у износу од 185,00 КМ мјесечно
  6. Право на уплату доприноса на плату који се крећу од 52 до 54 посто, у зависности од висине нето плате
  7. Право на регрес за годишњи одмор у износу од 375,00 КМ
  8. Накнада за мјесечне трошкове превоза у висини стварне цијене карте у јавном саобраћају
  9. Право на годишњи одмор у трајању од 18 радних дана, не рачунајући суботе и недјеље, те на сваке три године радног стажа, још по један дан годишњег одмора        
  10. Право по основу минулог рада од 0,5 посто за сваку годину радног стажа
  11.  Право на слободу синдикалног организовања и дјеловања и социјални дијалог са послодавцем

        
Када је у питању прековремени рад, он по Закону о раду РС не може трајати дуже од 150 радних часова годишње, односно 10 часова недјељно, који се плаћа за 35 посто више у односу на редован рад, док се прековремени рад недјељом и државним празницима плаћа 50 посто више од редовног рада.
Ово су господо новинари и новинарке ваша гарантована права из рада и сви они који их крше, некажњено чине кривично дјело.
Да би сте прекинули овакву праксу, морате  се синдикално организовати, јер је искуство показало да тамо гдје дјелује синдикат као преговарачки партнер према послодавцу, нема драстичног кршења радничких и синдикалних права.
Не дозволите, уз нашу помоћ и подршку, која никада није изостала, да неодговорни послодавци, не проводећи законе ове земље, бескрупулозно пљачкају новинарке- новинаре и државу.


О Р Г А Н И З У Ј Т Е   С Е!

ПРЕДСЈЕДНИК:
Секул М. Поповић

30. априла 2012. године
РАЗГОВАРИ МИШИЋ-ЂОКИЋ
Предсједница Савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић са сарадницима, разговарала 30. априла 2012. године, у Дому синдиката у Бањалуци, са министром рада и борачко-инвалидске заштите Српске Петром Ђокићем и његовим сарадницима.

Министар Ђокић је први министар рада и борачко-инвалидске заштите, у Влади Републике Српске,који је посјетио Савез синдиката РС , уочи 1.маја ,од његовог оснивања.

Поздрављајући високог госта и његове сараднике, предсједница Мишић је изразила задовољство што је први човјек једног тако значајног ресора као што је рад, самоиницијативно посјетио Савез синдиката РС, и то баш уочи 1.маја, из чега јасно произилази да је министру Ђокићу стало до провођења и поштовања закона из радно-правне области и колективних уговора Републике Српске.

Предсједница Мишић оцијенила је заустављање тренда отпуштања радника са посла, те покретање нових стратешких, развојних пројеката који би донијели ново запошљавање, приоритет свих приоритета, јер је садашња цифра од 156 хиљада лица у Српској који чекају посао на Заводу за запошљавање, упозоравајућа и алармантна.

Слобода синдикалног организовања, поштовање закона и колективних уговора, те елементарног достојанства рада и радника, елиминација свих облика дискриминације у раду и запошљавању, најпречи су задаци свих социјалних партнера, а нарочито законодавне и извршне власти те контролних органа, нагласила је госпођа Мишић.

Она је још једном нагласила да се не смије поновити случај једне службе при Влади Српске, гдје су њени руководни кадрови, спречавали и угрожавали слободу синдикалног организовања, те у једном броју приватних предузећа, са чиме се у потпуности сложио министар Ђокић.

Честитајући свим радницима 1.мај, министар Ђокић је поручио да и овом посјетом, Влада Српске жели да афирмише рад и сва права из рада која радници имају, те да са Савезом синдиката , као незамјењивим социјалним партнером, стално гради односе сарадање и повјерења. ,,Желимо да максимално афирмишемо ново запошљавање, иако нажалост нисмо успјели сачувати сва радна мјеста, да се боримо за афирмацију средње класе, онога што се некада звала радничка класа, која је нажалост нестала у овом транзиционом периоду,, рекао је миниситар Ђокић

Он је констатовао да је Српска упркос великим изазовима транзиције и рецесије, ипак сачувала социјалну стабилност, те најавио да ће Влада убудуће тражити већу одговорност свих који не поштују законе и колективне уговоре, те право на синдикално организовање радника Републике Српске, који то желе.

У разговорима су учествовали, потпредсједник ССРС за привреду Миле Рибић, предсједници гранских синдиката, текстила, коже и обуће и Синдиката управе РС Данко Ружичић и Томислав Врховац, те генерални секретар СС РС Велка Ожаковић, а у име минитарства рада, помоћниик Мира Васић.

30.април 2012. године
Првомајска сједница предсједништва ССРС
1.маја 2012. године са почетком у 10.00 часова у Дому синдиката у Бањој Луци, одржаће се посебна сједница Предсједништва Савеза синдиката РС која ће у цјелости бити посвећена обиљежавању Међународног празника рада.

На сједници ће, осврт на актуелни материјални и социјални положај радника чланова синдиката, изнијети предсједница ССРС Ранка Мишић и чланови Предсједништва, предсједници гранских синдиката, чланица ССРС.

Сједница ће бити отворена за јавност, тако да ће новинари моћи пратити цијели ток овог скупа.

25. април 2012. године
13. Међународна конференција "Проширење Европске уније на Западном Балкану" Београд, 25-27.април 2012.
Фондације Ото Бренер и Фридрих Еберт у сарадњи са синдикатима из земаља Западног Балкана, организују 13. међународну конференцију о теми "Проширење Европске уније на Западном Балкану". Конференција ће се одржати у Београду од 25. до 27. априла 2012. године.

У раду Конференције учествоват ће преко 200 представника синдиката, послодаваца и влада из земаља Западног Балкана.

Циљ Конференције је расправа о битним питањима који се тичу Европске уније,као што је потреба Балкана за европском перспективом, затим колико је ЕУ респективна за Балкан, које су основне позиције у ЕУ посебно земаља кандидата у процесу проширења на Западни Балкан, те расправа о јавном мишљењу о ЕУ из сваке од земаља Западног Балкана.

Конференција ће имати и своје панелисте који ће на основу ових питања образлагати ставове својих институција .

У име Савеза синдиката РС, панелиста ове Конференције биће предсједница Ранка Мишић.

25.април 2012. године
И Н Ф О Р М А Ц И Ј А
са састанка представника Савеза синдиката РС одржаног са предсједником Републике Српске, Милорадом Додиком, министрима у Влади РС и њиховим сарадницима

 И Н Ф О Р М А Ц И Ј А са састанка представника Савеза синдиката РС одржаног са предсједником Републике Српске, Милорадом Додиком, министрима у Влади РС и њиховим сарадницима У Дому синдиката у Бањој Луци 11.04.2012. године одржан је један од најзначајнијих и по тематици најсложенијих састанака предсједнице Савеза синдиката РС, Ранке Мишић и предсједника гранских синдиката у Савезу синдиката РС са предсједником Републике Српске, Милорадом Додиком, министрима у Влади РС и њиховим сарадницима, те директорима Инспектората и Пореске управе РС, који је трајао више од три сата.

Тема састанка била је: Економско-социјално стање у Републици Српској, с посебним нагласком на економско-социјални положај радника у Републици Српској. Како је у уводном излагању истакла предсједница Савеза, Ранка Мишић, стање у Републици Српској је прилично лоше и тешко и резултат је, не само утицаја економске кризе, већ и лошег рада оних који су одговорни за креирање укупних односа у Републици Српској. Наиме, ако у Републици имамо 155.787 незапослених лица, око 232.000 пензионера, ако се просјечном платом у реалном сектору не може покрити ни 45 % синдикалне потрошачке корпе, ако су све више угрожена права радника због чега је око 30.000 чланова синдиката затражило правну помоћ од Савеза синдиката, ако 80.000 радника ради на црно, преко 100.000 људи у посљедње три године остало без посла и, иако је било запошљавања, имамо негативну разлику од 30.000 радних мјеста, ако се поједини инспектори плаше да иду у измјене Закона о инспекцијама, ако бројни састанци, разговори и преговори са представницима институција система нису дали очекиване резултате, онда је неопходно да најодговорнији представници власти у Републици Српској, на захтјев и уз помоћ представника Савеза синдиката траже рјешење за излазак из ове тешке ситуације. С тим у вези, Савез синдиката Републике Српске тражи предузимање мјера, у:

 И Н Ф О Р М А Ц И Ј А са састанка представника Савеза синдиката РС одржаног са предсједником Републике Српске, Милорадом Додиком, министрима у Влади РС и њиховим сарадницима  И Н Ф О Р М А Ц И Ј А са састанка представника Савеза синдиката РС одржаног са предсједником Републике Српске, Милорадом Додиком, министрима у Влади РС и њиховим сарадницима

 

 

 

 

Сектору рада

  1. Формирање Министарства рада и социјалне политике које ће коначно почети да се бави искључиво радом и питањима која произилазе из рада.
  • Будући да је присутно потпуно гушење радничких и синдикалних слобода, као дијела ширег корпуса људских права, чак и у појединим министарствима Владе РС, такво стање мора престати и јавно се морају обзнанити и казнити актери оваквих појава. Чињеница је да се садашње Министарство рада и борачко-инвалидске заштите тим питањима не бави и да никад до сада нисмо имали никакву анализу из ове области. Сав капацитет овог Министарства усмјерен је једино на питања бораца и пензионера, а не на рад који једини може обезбједити адекватан статус овим категоријама.
  • Подзаконска акта, која креирају најчешће помоћници министра, у овој области уносе додатни неред у провођење закона. Помоћници и савјетници у овом Министарству својим радом и дјеловањем произвели су само проблеме, што је видљиво у посљедњим дешавањима.
  • Стратегија запошљавања није дала никакве резултате о чему говори број незапослених, нити се реализацијом исте било ко бави.
  • Влада не ствара амбијент за отварање нових радних мјеста, а радници се свакодневно отпуштају. Они који не буду отпуштени раде прековремено, без било какве надокнаде и смањења обима производње.
  • Закони који регулишу област рада и заштите на раду се не проводе, те је тиме положај радника доста отежан. Тако нпр. Закон о заштити на раду, најављен као нови и реформски, довео је до тога да се број тежих повреда на раду и смртних случајева из године у годину повећава.
  • Одбор за заштиту на раду, трипартитно формиран са тачно Законом прописаним надлежностима, апсолутно не ради.
  • Подршка доношењу измјена Кривичног закона РС у којем би се неисплаћивање плата и других примања радника дефинисало као кривично дјело, мора доћи и од предсједника Републике.
  • Дискриминирајуће одредбе Закона о доприносима, које се односе на текстилну индустрију морају одмах бити укинуте, како радници из ове дјелатности не би били оштећени код обрачуна пензијског основа, будући да се допринос за ПИО плаћа на основицу од 25% плате у РС, а не на плату радника.


Сектор привреде

Министарство индустрије до сада није предложило ниједан ваљани пројекат који би омогућио нова радна мјеста и веће запошљавање.

  1. Тражимо хитну тематску сједницу Владе РС на којој би се сагледало стање у привреди РС, чиме Република Српска располаже у реалном сектору,  шта је за стечај, шта за реорганизацију и ликвидацију, а шта је то што може остати и оно што је здраво помоћи му да се развија.
  2. Субвенције и грантови могу се одобрити само онима који гарантују запошљавање радника и поштивање њихових права.
  3. Отварање јавних радова и запошљавање домаће радне снаге треба да буде услов сваком ко на тендеру добије одређене послове.
  4. Задужења Републике Српске могу се одобрити једино за инвестирање у реални сектор које ће за резултат имати веће запошљавање.
  5. Пољопривредни ресурси, којима располаже Република Српска (пољопривредно земљиште, шуме , воде и слично) нису  искориштени на адекватан начин, нити се домаћински са њима поступа, тако да су умјесто носиоца привредног развоја постали водећи губиташи. У овом сектору морају се подузети радикалне мјере и захтијевати одговорност свих који су довели до оваквог стања.


Здравство

Стање у здравству је такво да досадашње реформе и енормна задужења за резултат имају незадовољне пацијенте,  незадовољне здравствене раднике и уопште лошу здравствену заштиту.
Из тих разлога, промјене се морају десити сад и одмах. У супротном, биће упитно плаћање доприноса за здравствено осигурање због општег незадовољства корисника.



Контролни органи

            Начин на који раде контролни органи, посебно Инспекција рада Републике Српске имали би бољи резултат да их уопште нема.
Контроле и налази које издају ови органи нису ни од какве користи, а Измјенама и допунама Закона о инспекцијама које подразумијевају присуство радника (синдиката) приликом инспекцијског надзора успротивили су се само инспектори.
Од Пореске управе РС захтијевамо досљедну примјену Закона о пореском поступку, односно благовремену контролу исплата плата у складу са законима и колективним уговорима и уплате доприноса како би се избјегло плаћање камата нередовним уплатиоцима.



Образовање

Оправдано се поставља питање куда иде образовни систем у Републици Српској и да ли је болоњски процес дао очекиване резултате.
Одговор имамо на берзи рада гдје свакодневно пристижу кадрови чије звање и знање нико не тражи.

  • Стога, под лупу треба ставити посебно високо образовање и све већи број девијантних појава на високошколским установама.




Агенције

            Питање агенција и њиховог рада је веома упитно и двије трећине истих не оправдавају своја постојања  - немају никакве резултате и одмах се могу прикључити одговарајућим министарствима.

  • Такође, преиспитивање административног апарата и низа агенција на нивоу БиХ је неопходно, упоређујући њихову бројност, новац који се издваја за њихов рад, никакве резултате и никакву одговорност.


Порез на додатну вриједност

            Не прихватамо било какво повећање ПДВ-а и истрајаћемо на диференцираној стопи ПДВ-а за основне животне намирнице (брашно и производи од брашна, уље и шећер) дјечија храна, лијекови, уџбеници и репроматеријал за пољопривреду.

 

Систем одговорности

            Мора се успоставити и на свим нивоима и хоризонтално и вертикално, по дубини и ширини, не штедећи никога. Свако мора да свој рад обавља савјесно и одговорно у складу са функцијом и послом који обавља и да за исти одговара морално и материјално.

  • Корупција, мито, крађа и криминал у свим сферама морају се неодложно зауставити и санкционисати они који су дио таквог понашања.


  • Одмах формирати Антикорупциони тим. Чланови тог тима морају бити угледни, поштени, одговорни грађани Републике Српске, а никако политичари, директори и други који до сада ничим нису допринијели да се ерозија вриједности у друштву заустави.

Рад овог тима мора имати своје законско утемељење које би произилазило из Стратегије борбе против криминала и корупције у Републици Српској

Деполитизација школа, здравствених установа, локалне и државне управе, фондова и управних организација, мора бити императив уколико желимо напредак и опстанак Републике Српске.

            Одговарајући на захтјеве Савеза синдиката РС, предсједник Републике Српске Милорад Додик је истакао да стање у РС није тако лоше како то види Савез синдиката, али да са синдикатом треба наставити дијалог, који је до сада био перманентан и стога његови захтјеви требају резултирати одређеним закључцима.
Образлажући стање у Републици Српској, које је оптерећено неповољном структуром привреде, девастиране у рату и шпекулантски приватизоване, што је довело до губитка значајних капацитета у реалном сектору, истакао је да до сада никад нисмо направили значајан приступ развоју реалног сектора у чему је било ометања и од стране међународне заједнице. Истина је да перманентно не успијевамо покрити увоз извозом и зато свака могућа поправка, о којој је говорила предсједница Савеза, ако се брзо не уради неће имати смисла.
Истакао је и податке о потезима који су од стране Владе РС чињени у циљу помоћи привреди, као што је утврђивање ниже цијене електричне енергије у односу на окружење, смањење боловања на терет послодавца, разни подстицаји и слично, али, нажалост, такви уступци привреди нису резултирали ни једним процентом повећања плата радницима, већ личном користи власника предузећа.
Много је неправилности и неправди са којима се Република Српска бори, што треба имати у виду када се дају оцјене о стању и проблемима које имамо као и утицај свјетске економске кризе која је, у доброј мјери, успорила почетне добре резултате Владе РС.
Поред тога, овакво уређење Босне и Херцеговине, те одређена политичка дешавања у њој не доприносе стварању стабилног привредног амбијента који би привукао страни капитал.  
Иако се није сложио са неким оцјенама као нпр. са оцјеном стања у здравству, предсједник Додик се сагласио са:

  • Проблемима у сектору рада и истакао да нема уставних могућности за повећање броја министарстава у Влади РС, али да треба вршити прекомпозицију и јачати капацитете Министарства рада и борачко-инвалидске заштите РС, посебно у сектору рада.
  • Оцјенама да су права радника угрожена и кад се о томе говори треба говорити о именима оних који крше та права,  са захтјевом да предсједници гранских синдиката доставе називе предузећа и имена оних који не поштују рокове, а при том добијају подстицај од Владе РС, па и кад су у питању помоћници у министарствима ако својим поступцима доприносе да се не спроводе закони у РС. Из тих разлога сматра да и синдикат треба давати своју сагласност за избор помоћника министра.
  • Потребом да се направи план улагања у привреду јер се раније гријешило улагањима у предузећа која су отишла у стечај и тиме се ништа није постигло,
  • Оцјенама о огромном расту администрације на нивоу БиХ, при чему сматра потребним да се плате запослених на нивоу заједничких органа морају смањити у чему очекује подршку синдиката.


Посебно је нагласио да оваква времена траже рад и потезе представника власти за које је потребан заједнички рад и консензус социјалних партнера.
Због свега наведеног од Владе РС затражиће сљедеће:

  • Да се измјени Закон о дохотку у смислу да сваки послодавац који запосли одређен број нових радника у наредне три године не би плаћао порез на доходак.
  • Да се иде на измјене Кривичног закона РС према којим би се неисплаћивање плата и неуплата доприноса, те непријављивање радника сматрало кривичним дјелом.
  • Доношење низа мјера за елиминацију лошег утицаја економске кризе међу којима:
    • да Влада успостави систем прогресивног опорезивања, за веће плате већа стопа пореза,
    • повећање пореза на оружје,
    • формирање посебног фонда који би био усмјерен на рјешавање проблема најугроженијих категорија становништва,
    • да се наставе активности око измјена Закона о ПДВ, увођењем диференциране стопе од 8 % на животне намирнице, уџбеника, лијекове, репроматеријал за пољопривреду – оно што је синдикат тражио, с тим да се изгубљени износ ПДВ-а покрије из више стопе на остале производе,
    • да се преиспитају одредбе Закона о запошљавању, да се утврди начин о подстицању послодаваца да приликом отпуштања радника не отпуштају јединог запосленог у породици, а да се води рачуна да се да предност за запошљавање из породица гдје ни један члан не ради,
    • да се пооштре законске мјере за послодавце који фиктивно отпуштају раднике, а при том не укидају њихова радна мјеста,
    • да се уведу механизми приликом одобравања субвенција предузећима и да се прије доношења одлука на Влади РС затражи сагласност синдиката за исте,
    • да се заустави задуживање које иде у јавну потрошњу,
    • да се уради анализа Закона о таксама, накнадама и слично,
    • мора се преиспитати систем репрограмираних обавеза,
    • да Пореска управа обучи посебан тим људи који би радио на анализи и утврђивању мјера у циљу спречавања манипулација повезаних лица и трансферних цијена,
    • да Министарство трговине предузме одговарајуће мјере у циљу спречавања одређених шпекулација са цијенама роба.


  • Потребно је одржати састанак најодговорнијих представника Владе и синдиката, како би се коначно рашчистиле све нејасноће и недостаци у вези рада Инспектората, Пореске управе и здравства у Републици Српској, као и у другим областима у којима постоје одређени проблеми,
  • У систему образовања, посебно у високом образовању потребно је отворити причу о непотизму, разним трговачким трансферима на приватним факултетима и утврдити начин и могућности увођења сертификације.
  • У вези бројних проблема присутних у реалном сектору потребно је одржати тематску сједницу Владе РС.
  • Од Владе РС затражиће да у року од 20 дана да јасне одговоре на сва питања и захтјеве синдиката.
  • Такође, у року од 20 дана предсједник ће се очитовати о питањима која су данас постављена, а из његовог су домена, уз напомену да ову кризу морамо равномјерно распоредити.
  • Да Савез синдиката РС до 25. априла 2012. године предложи састав антикорупционог тима од 11 људи, који ће потом бити верификовани.

Након истицања одређених проблема од стране предсједника гранских синдиката у вези: отказивања Посебног колективног уговора за запослене у области пољопривреде и прехрамбене индустрије РС од стране удружења послодаваца пољопривреде и прехрамбене индустрије РС, проблема у металској индустрији са акцентом на неколико важних предузећа, проблема у шумарству у вези уговора о испоруци обловине дрвопрерађивачима који не даје позитивне ефекте за шуме Републике Српске, тако да су се нашле у великим проблемима, проблема у вези примјене Закона о платама у здравству и Закона о платама запослених у управи РС и полицији РС у којој су радници оштећени већ три године за минули рад и немају адекватну надокнаду за превоз, проблема у образовању, синдикализацији у институцијама Владе РС, те датих одговора и појашњења од стране присутних министара закључено је да ће се наредни састанак са предсједником Републике Српске, Милорадом Додиком, у истом саставу, одржати 11. маја 2012. године у кабинету предсједника.
На том састанку ће се сагледати предузете мјере и активности на превазилажењу садашњег стања у Републици Српској и договорити даљи задаци у циљу стварања економски што стабилније Републике Српске.


П Р Е Д С Ј Е Д Н И Ц А
Ранка  Мишић

12.април 2012. године
9. синдикални форум Југоисточне Европе
Тирана, Албанија,
17-18. април 2012.
Синдикални форум ЈИЕ из Паневропског регионалног савјета и канцеларија Фридрих Еберт фондације из Београда заједнички организују дводневни састанак развоја стратегије Форума гдје ће се адресирати питања и разговарати о темама које су од интереса за синдикате у Југоисточној Европи: организациона и структурална модернизација и реформе у циљу јачања својих руководстава и капацитета за постизање европских стандарда.

У складу са закључцима са прошлог састанка Форума, главна тема састанка биће "Модернизација и реформа синдиката – у правцу успјешног успостављања социјалног дијалога и активна улога синдиката у процесу европских интеграција".

Састанку ће присуствовати чланови Форума из савеза синдиката земаља Југоисточне Европе. У раду Форума учествоват ће предсједница Ранка Мишић.

11. април 2012.године
Састанак синдикалаца и послодаваца
На захтјев Синдикалног одбора Синдикалне организације ``SWISSLION``Индустријa алата а.д. Требиње, одржан је састанак, дана 06.04.2012. године са руководством ``ИАТ`` Требиње.

Састанку су присуствовали : генерални директор Богдан Голић, предсједник Управног одбора Раде Марић, предсједник Гранског синдиката металске индустрије и рударства РС Тане Пеулић, предсједник Синдикалне организације Радослав Влачић, потпредсједници СО Ацо Видачић и Илија Којовић и представници Регионалног синдикалног центра Требиње.

Послије разговора са управом предузећа донесени су сљедећи:

З А К Љ У Ч Ц И

1. ИАТ има одређене потешкоће око набавке репроматеријала, иако имају довољно уговореног посла за 2012. годину. План продаје је извршен 21% од планираних 25%. Очекује се набавка веће количине репроматеријала у мјесецу априлу како би се остварио план мјесечне производње од 2,5 милиона КМ у мјесецу мају, чиме би се могле сервисирати све обавезе и према радницима и према држави.
Потешкоће су настале због недобијања кредита од ИРБ који је договорен између већинског власника и Владе РС. Такође Комерцијалне банке не желе да улазе у кредитне линије док ИАТ не измири обавезе према држави из предходног периода.
ССРС и Грански синдикат поново ће разговарати са Владом РС о кредитној линији код ИРБ банке како би производња ишла по зацртаном плану и сачувала се сва постојећа радна мјеста. Планирана производња са 23 милиона КМ повећана је од стране већинског власника на 31 милион КМ. Према договору и потписаном Протоколу Владе РС и већинског власника ``Sl – IAT'' Требиње из јануара ове године извршиће се конверзија потраживања од 17 милиона КМ у акције ИАТ –а и измирити дио пореских обавеза из пред приватизационог периода у истом износу до краја јуна 2012. године.

2. Нова систематизација радних мјеста донијеће се након потпуне реорганизације предузећа са којом ће благовремено бити упознат и Синдикат.

3. Исплата дијела регреса из 2011. године реализоват ће се најкасније до 30.07.2012. године, а средства су планирана из кредитних средстава или повећане реализације.

4. Поврат ПДВ радницима уплатиће се Пореској управи у току мјесеца априла 2012. године за што је планирано 30 000 КМ.

5. Службене просторије предузећа могу се користити за рад и одржавање састанака и сједница Синдиката.

Информативна служба
Регионалног синдикалног центра
Требиње

6. април 2012.године
САОШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ
Савез синдиката Републике Српске најоштрије осуђује и сматра скандалозним чињеницу, да данас у Влади Републике Српске раде високопозиционирани службеници који гуше слободу синдикалног организовања, шиканирају синдикалне активисте и тиме их стављају у неравноправан положај у односу на остале раднике у Српској.

Умјесто да у складу са Уставом, међународним конвенцијама о раду и законима, стварају претпоставке за афирмацију радничких и синдикалних права, која спадају у основна људска права, на сцени је незабиљежен случај, да владини ,, моћници,, на најгрубљи начин гуше основно, Уставом загарантовано, право на слободу организовања.

Позивамо надлежне у Влади Републике Српске да утврде све чињенице везане за случај забране синдиката у згради Владе, да у складу са прописима санкционишу све оне који су се бавили овом нечасном радњом, а да све оне, за које се утврди лична одговорност, удаље са својих радних мјеста.

Нико нема право да дјелује антиуставно и супротно законима из радно-правне области Републике Српске који се темеље на међународним конвенцијама о раду, а они који то чине морају бити адекватно санкционисани.

Право на слободу синдикалног организовања је демократска, универзална тековина 20. вијека, која се односи на све институције, приватна и јавна предузећа и сви они који то право нe поштују, заслужили су да се нађу на зиду срама, те на црној листи синдиката.

Оваква пракса својствена је недемеократским режимима, што свавако Република Српска није и не смије бити, а таквима који скрнаве ове вриједности, није мјесто у Влади Републике Српске.

4. април 2012. године
Радна права и заштита посебних категорија радника/ца – жена и младих кроз призму родне равноправности Семинар у Зворнику,
6. април 2012.
Савез синдиката Републике Српске у сарадњи са Џендер центром Владе Републике Српске организује једнодневни семинар који ће се одржати у петак 6. априла у Зворнику, а који је за представнике младих и жена чланова/ца Синдиката на тему:

,,РАДНА ПРАВА И ЗАШТИТА ПОСЕБНИХ КАТЕГОРИЈА РАДНИКА/ЦА – ЖЕНА И МЛАДИХ КРОЗ ПРИЗМУ РОДНЕ РАВНОПРАВНОСТИ,,

Циљ семинара је да се представницима младих и жена у Синдикату обезбједи упознавање са основним појмовима о родној равноправности, њиховој вези са радним правима и облицима заштите, али и о синдикалном организовању и наступању на основу синдикалне борбе и родне равноправности.

Семинар је подржан из средстава ФИГАП програма - Програм за имплементацију Џендер акционог плана.

26.март 2012. године
ИЗВОД ИЗ ЗАПИСНИКА СА 4.СЈЕДНИЦЕ РЕПУБЛИЧКОГ
ОДБОРА СТУД-а ОДРЖАНЕ 16.03.2012.ГОДИНЕ
ИЗВОД ИЗ ЗАПИСНИКА СА 4.СЈЕДНИЦЕ РЕПУБЛИЧКОГ ОДБОРА СТУД-а ОДРЖАНЕ 16.03.2012.ГОДИНЕ На дневном реду 4. сједнице РО СТУД-а РС разматрана су акта:








1.Извјештај о раду за 2011.годину,
2.Финансијски извјештај за 2011.годину са извјештајем Надзорног одбора,
3.Програм рада и финансијски план за 2012.годину,
4.Именовање предсједника Актива жена и Актива младих,
5.Кооптирање и разрјешење чланова Републичког одбора,
6.Одлука о висини чланарине код појединачног учлањења у синдикат.


-Након проведене расправе усвојен је Извјештај о раду са финансијским извјештајем за 2011.годину, као и Програм рада за 2012.годину.

-У складу са статутарним одредбама у чланство Републичког одбора кооптирани су предсједници Актива жена- Стевановић Слађана,ОЦ "Јахорина"Пале и Актива младих-Халваџија Дамир, "М-БЛ" /"Меркатор"/ Бањалука, тако да Републички одбор броји 11 чланова.

-Упражњена мјеста у Републичком одбору попуниће синдикалне организације "Тржница" Бањалука /кандидат треба да буде жена/ и "Delhaize BH" Бањалука.

-Републички одбор је донио одлуку да висина чланарине код појединачног учлањења износи 50,00КМ на годишњем нивоу,чланарина се уплаћује на рачун ССРС, а члану се издаје чланска карта у канцеларијама синдиката према мјесту боравишта.

ИЗВОД ИЗ ЗАПИСНИКА СА 4.СЈЕДНИЦЕ РЕПУБЛИЧКОГ ОДБОРА СТУД-а ОДРЖАНЕ 16.03.2012.ГОДИНЕ ПОСЕБАН ДИО: 5. СЈЕДНИЦА РЕПУБЛИЧКОГ ОДБОРА

1.Грански колективни уговор -преговарање око висине цијене рада-корекција коефицијената, -обраћање предсједника Удружења послодаваца трговине,туризма и угоститељства РС – др.Драган Богданић,

2.Потписивање уговора између ЗТЦ "Бања Врућица" Теслић и СТУД-а РС о кориштењу бањских капацитета за чланове синдиката.

-На бази званичних података Републичког завода за статистику РС чланови Републи- чког одбора су упознати са кретањем просјечних нето плата у областима које синдикат покрива и са нарушеном расподјелом коју дефинише грански колективни уговор.

Примјеном најниже плате од 370,00КМ четири групе сложености послова (НК,ПК,КВ и ССС спрема) имају основну плату од 370,00КМ, а пета група сложености послова (ВКВ) 372,00КМ,тако да је однос сложености послова 1-9 групе са 1,00-3,88 дошао на 1,00-2,27.

-Удружењу послодаваца је понуђена корекција коефицијената којом би се најнижа плата односила само на прве двије групе сложености послова (НК и ПК радници),чиме би се побољшао однос у расподјели са тренутних 1,00-2,27 на 1,00-2,84.

-Узимајући у обзир квалификациону структуру запослених ( преко 75% су КВ,ССС и ВКВ радници) и садашњу примјену најниже плате,процјена је синдиката да предложене корекције коефицијената не би за посљедицу имале значајно повећање масе исплаћених зарада.

-Предсједник Удружења послодаваца др.Драган Богданић истако је коректну сарадњу

са гранским синдикатом,као и са синдикатом у предузећу те посебно нагласио проблеме са којима се привреда суочава у вријеме економске кризе и рецесије,поготово у области туризма. Сагласан је да у неком облику треба да дође до измјена гранског колективног уговора и корекције садашњих коефицијената и обећао да ће у што скоријем времену приједлоге синдиката изнијети на Управни одбор Удружења и позвати синдикат на наставак преговора.

-Предсједник СТУД-а РС,Савановић Горан и директор ЗТЦ "Бања Врућица, др.Драган Богданић потисали су уговор о пружању здравствених и угоститељских услуга за чланове синдиката,који предвиђа плаћање услуга у 6 мјесечних рата и са повољнијим цијенама у односу на редовну понуду.

21.март 2012. године
Редовно засједање Регионалног савјета синдиката
са подручја бивше Југославије
Предсједница Савеза синдиката РС Ранка Мишић и генерални секретар Велка Оџаковић присуствоваће редовном засједању Регионалног савјета синдиката са подручја бивше Југославије које се одржава у Дому синдиката у Београду, у периоду од 21. до 23. марта 2012. године.

Засједању присуствују сви челници синдикалних централа овог подручја са основним циљем, а то је размјена информација у вези економско социјалног стања по земљама, као и даљег рада на заједничком плану активности за 2012. годину.

Поред ових тема, расправљаће се и о стању синдиката у овим земљама и иницијативи како побољшати заједничке активности на пољу синдикалног образовања, те проширењу сарадње са земљама у окружењу.

Поред челника синдикалних централа, засједању ће присуствовати и представници Фондације Фридрих Еберт, те представник Одјела за међународне односе Европског економско- социјалног савјета.

15. март 2012. године
Сједница Републичког одбора Синдиката трговине,
угоститељатва, туризма и услужних дјелатности Републике Српске
Дана 16. марта 2012 године, у Бањи Врућици код Теслића, одржаће се Тематска сједница Републичког одбора Синдиката трговине, угоститељства, туризма и услужних дјелатности Републике Српске, на којој ће поред осталог бити разматран достигнути ниво, те наставак преговора са послодавцима о повећању цијене рада и корекцији коефицијената за запослене у овој грани.

Сједници ће присуствовати предсједник Удружења послодаваца СТУД-а Драган Богданић, који ће са предсједником овог Гранског синдиката Гораном Савановићем потписати уговор о кориштењу капацитета Бање Врућице за чланове синдиката по повољним условима.

Прес конференција ће се одржати 14,00 часова.

12.март 2012. године
Улога и значај социјалног дијалога у деморкатизацији друштва
Конференција, 15. и 16. март 2012. године, Сарајево
Делегација Савеза синдиката РС на челу са предсједницом Ранком Мишић, присуствоваће Конференцији о теми "Улога и значај социјалног дијалога у демократизацији друштва" а која је у оквиру активности Асоцијације послодаваца БиХ и пројекта BOSMIP 4 који финансира Европска комисија, а у сарадњи са BusinessEurope и Европским парламентом.

Конференција ће се одржати у Сарајеву у периоду од 15. и 16. марта 2012. године. Циљ Конференције је размјена информација и искустава о социјалном дијалогу у ентитетима и Дистрикту Брчко, те очекивања ЕУ од социјалних партнера у процесу интеграције БиХ у ЕУ.

Конференцији ће присуствовати делегације синдиката, влада и послодаваца који су чланови економско социјалних савјета у Републици Српској, Федерацији БиХ и Дистрикту Брчко.

Поред предсједнице ССРС, Ранке Мишић, делегацију чине и остали чланови Економско-социјалног савјета РС а који су уједно и предсједници синдиката грађевинарства и стамбено-комуналне дјелатности РС и радника унутрашњих послова РС, Миле Рибић и Душко Јандрић.

9.март 2012. године
Одржан састанак Регионалног одбора СОНК за Источну Херцеговину
У Требињу је почетком седмице одржан састанак Регионалног одбора Синдиката образовања, науке и културе Источне Херцеговине уз присуство свих предсједника синдикалних организација из ове области из општина: Требиње,Љубиње, Билећа, Гацко, Невесиње и Берковићи.

Радно – изборном састанку је присуствовао предсједник СОНК, Стеван Милић, као и правници ССРС и представници РСЦ Требиње.

Ставан Милић , предсједник Синдиката информисао је Регионални одбор о активностима руководства синдиката у последњих шест мјесеци као и планова за рад руководства и републичких органа за други дио школске 2011/2012. године.

На састанку је једноглсано донешена одлука о разрјешењу Васиља Шкипине с позиције руковођења Регионалним одбором и одлука о именовању Александра Вукановића(ОШ ``Вук Караџић``Требиње) за предсједника овог одбора до краја изборног мандата, као и Закључке да се умјесто Васиља Шкипине, у Републички одбор СОНК предложи именовање Сава Граховца (СШЦ ``Алекса Шантић`` Невесиње) Ради унапређивања рада овог облика организовања Синдиката образовања, науке и културе РС, такође је закључено да се повећа одговорност на свим нивоима синдикалног рада, унаприједи међусобна информисаност и комуникација , а све ради боље и квалитетније заштите радника у овој важној друштвеној дјелатности.
Регионални синдикални центар
Требиње
Драган Симовић с.р.

9.март 2012. године
Трипартитна радионица
"Европска пракса у колективном преговарању"
Сарајево, 9.март 2012. године
Делегација Савеза синдиката РС коју ће предводити предсједница Мишић учествоваће у раду трипартитне радионице о "Европским праксама у колективном преговарању" која ће се данас одржати у Сарајеву, а коју организује Канцеларија Међународне организације рада (МОР) из Будимпеште.

Радионица се организује у оквиру техничке помоћи МОР-а својим државама чланицама за посматрање темељних права на рад и промовисање колективног преговарања као флексибилног средства за подржавање опоравка из економске кризе.

Успостављање "правног и инситутционалног оквира који омогућава пуну реализацију права на колективно преговарање, укључујући функционисање механизама о рјешавању радних спорова" препознато је од стране националних трипартитних конституената као државни исход који би се постигао током садашњег Програма достојанственог рада.

Састанак омогућава размјену правних и практичних иницијатива за јачање колективног преговарања које је подузела Белгија, Њемачка и Ирска, а што ће се представити на овој радионици од стране представника влада, организација послодаваца и радника из респективних земаља.

У раду трипартитне радионице, поред предсједнице Мишић, учествују предсједници гранских синдиката металске индустрије и рударства и управе и локалне самоуправе Тане Пеулић и Томислав Врховац, те генерални секретар ССРС Велка Оџаковић.

7. март 2012.године
САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ
Материјални и укупни социјални положај жене у Републици Српској је данас веома тежак. Жена је највећа жртва транзиције и приватизације које предуго трају на овим просторима. Жена је прва која добија отказ. Ако има срећу да ради, жена данас ради најмање два посла, један код послодавца, други у својој породици. Ни за један, ни други посао жена данас није довољно плаћена, или уопште није плаћена.

Данас, млада жена када заснива свој радни однос, мора да одговори на неколико врло провокативних и безобразних питања:,, да ли је удата, да ли ће се удати, да ли је трудна и планира ли рађати дјецу,,? Од одговора на ова питања зависи да ли ће добити запослење.

Жене у Српској су претежно запослене у нискоакумулативним гранама, гдје су плате изузетно ниске, гдје раде и по 12 сати и послодавци то најчешће не плаћају.

Жене које раде у јавним службама, најчећше су слуге својим шефовима и директорима, раде као у руднику, а шефови су на позицијама гдје се расподјељује новац. Ако се жена и нађе на некој високој функцији, мора да ради више од мушог колеге и да се свакодневно доказује.

То је на неки начин слика положаја жена данас у Републици Српској. Зато је Савез синдиката Републике Српске, који штити права и интересе жена, чланова синдиката, радника и радница, затражио од Владе Српске, а што је ушло у Програм рада Народне скупштине, доношење Закона о мобингу.

Овим законом желимо да институционално забранимо сваки облик шиканирања сваке раднице и свако г радника у Републици Српској. Савез синдиката Републике Српске позива све институције које се баве заштитом и унапређењем друштвеног положаја жене да уједињеним снагама дјелујемо, како би женама било боље.

Инсистрирамо да се жена у Српској поштује као радница, мајка, домаћица, те да родна равноправност у РС постане стварност а не фраза за једнократну политичку употребу. Умјесто честитке за равноправност и једнакост, заједничким снагама!

16.фебруар 2012.године
Разговори Мишић-Џомбић о Фабрици дувана Бања Лука
Предсједница Савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић и чланови Синдикалног одбора Фабрике дувана Бањалука, разговараће сутра 17.02.2012. године у 12.00 часова у згради Владе са премијером Џомбићем и његовим сарадницима о проблемима са којима се сусреће ово предузеће, са посебним акцентом на то, како измирити нагомилане дугове према радницима, Републици Српској и покренути производњу.

Влада Републике Српске је донијела одлуку о раскидању купопродајног уговора с чим се није сложио послодавац овог предузећа, због чега је у току судски процес. Након одлуке Владе, одговор послодавца је такав да он полако али сигурно гаси производњу, раднике шаље на чекање, те, из њему знаних разлога их чак и не обавјештава каква је даља судбина њих и њихових породица.

16.фебруар 2012.године
Делегација СС РС учествује на завршним разговорима о Плану изласка ,,РАОП,,-а из садашње кризе
Предсједница Савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић, предсједник Синдиката металске индустрије и рударства Тане Пеулић, представници Синдикалне организације предузећа Расклопна опрема и већинског власника из Источног Сарајева, учествоваће данас 16.02.2012. године, у 14,00 часова у Бањалуци у завршним разговорима са премијером Александром Џомбићем и његовим сарадницима, у циљу реализације Плана изласка из кризе ове компаније, који је сачинила заједничка Комисија.

Планом, који је урадила Комисија састављена од свих заинтересованих страна, је предвиђено да се помогне ,,РАОП,,-у тако што би се дио потраживања конвертовао у акције предузећа у складу са позитивним законским прописима, да се у складу са правилима Инвестиционо развојне банке предузећу додијели кредит, а све под условом да сви садашњи радници остану на послу, уз преквалификацију и доквалиификацију радника о трошку послодавца..

С друге стране, Планом се послодавац обавезује да ће убудуће редовно измиривати обавезе према радницима, пословним партнерима и Републици Српској.

Уколико данас План за спас ,,РАОП,,-а буде верификован, треба одмах деблокирати рачун предузећа, односно друштва, по основу доспјелих пореских обавеза, те омогућити предузећу редовно снабдјевање енергентима, како би могло да настави са радом.

15.фебруар 2012. године
Делегација СС РС разговарала са премијером Џомбићем
Делагација Савеза синдиката Републике Српске, коју је предводила предсједница Ранка Мишић, разговарала је 14.фебруара 2012. године у Бањалуци са премијером Владе Александром Џомбићем и његовим сарадницима о реализацији Економске политике и Програму рада Владе за текућу годину.

Послије разговора предсједница Мишић је изјавила да је и овог пута истакла трајан проблем о коме стално разговарају социјални партнери а то је непоштовање закона и колективних уговора од већине послодаваца у Републици Српској.

,,Много је више оних послодаваца који не измирују своје обавезе према радницима, не уплаћују доприносе, а од државе стално траже репрограме кредита и друге привилегије,, нагласила је Мишићева,,.

Она је упозорила да из анализе које су урађене у СС РС указују да више од 32 посто чланова синдиката, не добија редовно плату, не уплаћују им се доприноси, тако да радници себи и својој породици не могу обезбједити егзистенцију, а раде, не осам него 12 сати, суботом и недјељом.

,,Тамо гдје нема синдиката око 62 посто радника не добија редовно плату и не може остварити елементарна радничка права, која су дефинисана и гарантована Законом о раду и колективним уговорима РС,,истакла је предсједница Мишић.

,,Ми на ове тешке проблеме са којима се сусрећу радници у Српској стално указујемо, разговарамо са оним чија је обавеза да их ријеше, а ако рјешења не буде, више нећемо преговарати,, јасно је ставила до знања својим саговорницима предсједница Мишић.

Потпредсједник Владе Антон Касиповић је рекао да је Влада,када је ријеч о порезима и доприносима, законским инструментима, створила околности, како ниједна латица више неће бити сигурна, да се било ко у овој земљи ослободи обавеза мимо законских прописа.

Директорица Пореске управе РС Зора Видовић потврдила је да ће убудуће послодавци својим радницима морати уплаћивати порезе и доприносе на бази плата које се обрачунавају по гранском колективном уговору и другим уговорима потписаним на основу гранских уговора, а не као до сада, када су многи послодавци, као основицу за уплату пореза и доприноса, узимали најнижу плату. У разговорима су учествовали потпредсједници СС РС за привреду и кориснике буџета Миле Рибић и Душко Јандрић, те генерални секретар Велка Оџаковић.

14.фебруар 2012.године
Поповић затражио састанак са министром Ђокићем
Предсједник Синдиката медија и графичара Републике Српске Секул М. Поповић, упутио је данас писмо министру рада и борачко инвалидске заштите Српске Петру Ђокићу у коме тражи хитан састанак на коме би се разговарало о томе како превазићи тежак економско-социјални положај 53 радника ,,Центра за запошљавање и рехабилитацију инвалида,, Бањалука у ком се каже: ,,Запослени у ,,Центру за запошљавање и рехебилитацију инвалида,, , бивши ,,Завод дистрофичара,, Бањалука, њих педесет и троје колико их је остало на послу послије проведеног стечеја, налазе су у веома тешкој материјалној ситуацији.

Раницима нису исплаћене четири плате, а накнаду за топли оброк нису добили већ пуне двије године, немају посла, тако да укупна дуговања предузећа по сваком запосленом износе око пет хиљада КМ.

С обзиром да је ,,Центар,, у власништву Владе Републике Српске, тражимо да Ви и Ваши сарадници што прије уприличе састанак са директором ове установе и представницима Гранског синдиката, са само једном тачком дневног реда: ,,Материјални и социјални положај запослених у ,,Центру за запошљавање и рехабилитацију инвалида,, Бањалука и реализација Закључака са састанка бившег предсједника Владе Милорада Додика са представницима овог предузећа број 04/1-463/09 од 26.02.2009. и Закључака број 16-012-34/10 од 8. марта 2010. године,,.

Термин и мјесто одржавања састанка одредите сами, али настојте да се то деси што прије,.

14.фебруар 2012.године
Разговори делегација Савеза синдиката и Владе РС
Делагација Савеза синдиката Републике Српске коју ће предводити предсједница Ранка Мишић, сутра 14.фебруара 2012. године са почетком у 11,00 часова у просторијама Владе, разговараће са премијером Џомбићем и његовим сарадницима.

Теме разговора су Програм Владе Српске за 2012 годину са посебним акцентом на израду и евентуално доношење Закона о раду РС, затим активности Инспектората рада на сузбисању рада на црно, неисплаћивање плата и доприноса, Акциони план запошљавања у РС и Фискална политика РС у 2012 години.
Састанак ће се одржати на иницијативу Савеза синдиката Српске, а у делегацији СС РС су потпредсједници за привреду и буџетске кориснике Миле Рибић и Душко Јандрић, те генерални секретар Велка Оџаковић, док ће у име Владе поред премијера Џомбића у разговорима учествовати министра рада и борачко инвалидске заштите Петар Ђокић, министар финансија Зоран Тегелтија те директор Инспектората РС Живан Делић

Предсједница Мишић учествује у раду Савјета за приватизацију Републике Српске

Предсједница Савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић, учествоваће сутра 14.02.2012 године као члан, на Седмој сједници Савјета за приватизацију Српске, коју је сазвао премијер Александар Џомбић, предсједник овог органа.

Сједница ће се одржати у Административном центру Владе почетком у 14,00 часова на теме: разматрање захтјева купца из Уговора о продаји државног капитала у предузећима Пословног система Индустрије алата Требиње, а биће ријечи и о Протоколу за рјешење проблематике друштва ,,Svissslion ИАТ,, А.Д. Требиње.

Синдикални одбор ,,Фабрике дувана,, Бањалука сутра код премијера Џомбића

Предсједница Савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић и чланови Синдикалног одбора Синдикалне организације ,,Фабрика дувана,, Бањалука, разговараће сутра 14,02.2012 године у 15,00 часова у просторијама Владе са премијером Александром Џомбићем о проблемима са којима се сусреће ово предузеће, са посебним акцентом како измирити нагомилане дугове према радницима и држави и покренути производњу.

10.фебруар 2012.године
Заштитити и наградити раднике који раде на отвореном
Савез синдиката Републике Српске одаје пуно признање радницима у РС који раде на отвореном у екстремним условима на температурама које прелазе минус 20 степени Целзиуса, те који својим свакодневним несебичним радним ангажовањем чине надљудске напоре да омогуће нормалан живот грађана.

Посебно признање припада оним радницима који су радили 24 сата непрекидно пробијајући сњежне лавине високе и преко 5 метара, како би очистили саобраћајнице и олакшали животе грађанима у источном дијелу Републике Српске.

Сви радници који раде у оваквим условима показују колико се послодавци у РС у тешким околностима могу ослонити на одговорну радну снагу, која је спремна да се суочи са свим изазовима на радном мјесту и постигне одличне резултате.

На послодавце код којих су ови радници запослени, апелујемо да им у складу са законом обезбједе адекватну заштиту, одјећу и обућу, квалитетну исхрану и топле напитке, те да због маскимално отежаних услова рада, посао организују у смјенама, с тим да смјена не траје више од 4 сата у континуитету.

Увјерени смо да ће послодавци у складу са законима и колективним уговорима, овога пута адекватно наградити своје раднике, који су на дјелу показали да ниједан послодавац не може постићи очекиване резултате у раду, без мотивисаног, добро плаћеног, одговорног и задовољног радника.

10.фебруар 2012.године
Састанак синдикалаца медија и графичара са представницима Европске тренинг фондације
Предсједник Синдиката медија и графичара Републике Српске Секул М. Поповић и предсједница Актива младих овог гранског синдиката Мариана Шарчевић, разговарали су 9. фебруара 2012. године у Дому синдиката у Бањалуци са Маргаретом Николовском, менаџером Европске тренинг фондације (ЕТФ), чије је оснивач ЕУ са сједиштем у Торину.

До састанка је дошло на иницијативу госпође Николовске, која ради као специјалиста за образовну политику, а бави се унапређењем стручног образовања и оспособљавања у партнерским земљама са циљем да оно постане покретач процеса доживотног учења, као предуслова одрживог развоја и социјалне кохезије.

Гошћу из Италије, иначе македонског поријекла, посебно је интересовало како функционише наш грански синдикат, како се финансира, како функционише социјални дијалог са послодавцима, како се боримо против рада на црно и сиве економије, те како вршимо едукацију нашег чланства.

Тема разговора били су и ставови синдиката о реформи средњег стручног образовања и обуке у земљама у транзиицији, те креирање укупне образовне политике у складу са потребама тржишта рада, те стварања амбијента за несметану мобилност радне снаге у земљама ЕУ изван националних економија.

Николовска је била посебно импресионирана тиме што у Републици Српској дјелује Агенција за мирно рјешевање радних спорова, те нас љубазно замолила да јој помогнемо око организације званичне посјете делегација ЕТФ-а овој институцији РС.

Послије једночасовног конструктивног дијалога, госпођа Николовска се захвалила на гостопримству, изражавајући нескривено задовољство што је како је нагласила ,, кроз овај разговор много научила,,. Договорили смо се да наставимо сарадњу.

2.фебруар 2012.године
Закључци са сједнице Предсједништва ССРС
На 26. сједници Предсједништва Савеза синдиката РС, одржаној у Дому синдиката у Бањој Луци, 31.01.2012. године донесени су сљедећи

З А К Љ У Ч Ц И

1. План активности Савеза синдиката РС за 2012. годину потребно је припремити у што краћем року како би исти био разматран и усвојен на органима Савеза синдиката РС. Планом је потребно, поред задатака предвиђених четворогодишњим Програмом рада Савеза синдиката РС, предвидјети и активности планиране програмима рада Народне скупштине РС и Министарства рада и борачко инвалидске заштите РС за 2012. годину, те активности темељене на Економској политици РС за 2012. годину. Овим Планом потребно је предвидјети и активности у вези провођења избора у Савезу синдиката РС.

2. Предсједништво је прихватило Информацију о имовини Савеза синдиката РС уз сугестију да се формира комисија која ће снимити стање објеката у власништву Савеза синдиката РС и сходно финансијским могућностима предложити приоритетну санацију одређених пословних простора.

3. У вези рјешавања проблема насталих у Синдикату правосуђа РС, Предсједништво је подржало договорене активности на састанку одржаном код предсједнице Савеза синдиката РС, 25.01.2012. године, а које иду у правцу рјешавања присутних проблема.

4. Предсједништво је донијело одлуку о припреми и издавању Монографије поводом обиљежавања 20 година рада Савеза синдиката РС и овластило предсједницу Савеза синдиката РС, Ранку Мишић да формира редакцијски одбор за издавање Монографије. Такође је сугерисано да се сагледају могућности, сходно статутарним одредбама и ранијим критеријима, о додјели признања појединцима који су дали значајан допринос у раду Савеза синдиката РС.

5. Констатовано је да је праћење провођења Закона о пореском поступку и Закона о пензијском и инвалидском осигурању РС од изузетне важности за Савез синдиката РС и да је потребно формирати комисију која би пратила провођење истих. Стим у вези, Предсједништво је овластило предсједницу Савеза синдиката РС, Ранку Мишић да формира трочлану комисију-одбор за праћење провођења ових закона.

6. Договорено је да се Информација о положају радника у Републици Српској разматра на сљедећој сједници Предсједништва као централна тачка дневног реда.

7. Закључено је да Служба за бесплатну правну помоћ, у складу са Статутом Савеза синдиката РС, да мишљење ко од чланова органа Савеза синдиката, због одређених околности не може више бити члан неког од органа и сходно томе сугерише гранским синдикатима да предложе нове чланове.

8. Такође је закључено да је потребно да правници у Служби за бесплатну правну помоћ, у складу са задужењима за праћење рада гранских синдиката, прегледају статуте гранских синдиката и сугеришу им измјене које је потребно извршити како би се пред предстојеће изборе отклониле све евентуалне нејасноће.

Потпредсједник ССРС
Миле Рибић,с.р.

1.фебруар 2012. године
ПОСТИГНУТ ДОГОВОР О ЗБРИЊАВАЊУ РАДНИКА
Поводом најаве компаније "Делхаизе" Бањалука, која покрива простор БиХ , да ће затворити своје "Темпо-хипермаркете" у Приједору, Броду, Брчком, Бијељини и Требињу, што би за послједицу имало отпуштање 118 радника, предсједник Гранског синдиката трговине,туризма,угоститељства и услужних дјелатности РС, Горан Савановић је на јучерашњем састанку у Бањалуци , на којем су испред компаније "Делхаизе" присуствовали регионални директор за БиХ Владимир Ђилас и менаџер за људске ресурсе Сања Јевђенијевић разговарали о овоме проблему и показали изванредно разумјевање за раднике што је права ријеткост у данашње вријеме.

Договорено је да ће свих 118 радника који ће бити проглашени технолошким вишком након затварања поменутих објеката 15. фебруара биће збринути у складу са Програмом социјалног збрињавања, Закона о раду, Гранским колективним уговором и Правилником о раду компаније.

То значи да ће им бити исплаћене све плате и друге накнаде, уплаћени порези и доприноси и отпремнине, те да ће отказни рок трајати од 30 до 45 дана када радници неће имати обавезу доласка на посао.

Пословодство ове компаније прихватило је да 12 радника из Требиња буде пребачено на рад у друге објекте те да 18 радница које су труднице, породиље или његују бебе, неће бити проглашене технолошким вишком.

Уз то, постигнут је договор да се свим радницима који су проглашени технолошким вишком у сљедећем периоду од годину дана да приоритет код запошљавања на пословима у новим продајним објектима које компанија отвори у овим или сусједним градовима.

1.фебруар 2012. године
Приоритет исплата плата радницима ,,Расклопне опреме,,
Предсједница Савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић, предсједник Синдиката металске индустрије и рудартства РС Тане Пеулић и представници Синдикалне организације ,,Енергоинвест расклопна опрема,, из Источног Сарајева, разговарали су 31.01.2012 године са премијером Владе РС Александром Џомбићем, о могућностима, како помоћи овом предузећу да не би отишло у стечај, те како сачувати радна мјеста за око 250 запослених.

Предсједница Мишић, послије састанка, одржаног у Бањалуци је нагласила да радници нису заинтересовани за добијање акција предузећа, него инсистирају на томе да им буде исплаћено 2,6 милиона КМ, нагомиланих дугова по основу плата.

,, Слажемо се да предузеће добије кредит и настави производњу, али свако ново рјешење за ,,Расклопну опрему,, треба да подразумијева исплату дугујућих плата радницима, јер они акцијама, које би евентуално добили, не могу купити хљеб ни платити рачуне за струју,, јасно је ставила до знања предсједница Мишић.

Премијер Џомбић, послије састанка је изјавио да је Влада РС спремна дати пуни допринос финансијској консолидацији ,,Расклопне опреме,, уколико за то постоји могућа опција, кроз релаксацију дугова предузећа чије обавезе износе 17 милиона КМ, те подржао захтјев синдиката да се радницима исплати дуг по основу плата у износу од 2,6 милиона КМ.

У том контексту, рекао је премијер Џомбић формирана је заједничка комисија, коју чине представници Министарства индустрије, енергетике и рударства, представници већинског власника, Синдиката и Инвестиционо развојне банке, која ће до идућег понедељка утврдити могуће приједлоге и уколико они буду реални, слиједи кредитна линија и санација ,,Расклопне опреме,, која мора подразумијевати измирење свих текућих обавеза, освајање нових производних програма и нових тржишта.

1.фебруар 2012. године
Информације са одржане сједнице Предсједништва ССРС
У Дому синдиката у Бањалуци, 31. јануара ове године,одржана је 26. редовна сјеница Предсједништва Савеза синдиката Републике Српске, којом је предсједавао потпредсједник СС РС за привреду Миле Рибић.
Предсједништво је оцијенило да припреме Плана активности СС РС за 2012. годину теку планираном динамиком и да су оне као и до сада у цјелости базиране на годишњим плановима и програмима рада свих 15 гранских синдиката, који су већ усвојени на сједницама републичких одбора.
Закључено је да ће примарни задатак рада СС РС и гранских синдиката у 2012. години бити очување свих стечених права из рада гарантованих законима и колективним уговорима, те заустављање садашњег пада животног стандарда и тренда отпуштања, посебно радника у привреди Српске.

У том циљу је договорено да једна од сљедећих сједница Предсједнипштва СС РС у цјелости буде посвећена резултатима истраживања о актуелном положају радника у Републици Српској, коју је припремила Стручна служба СС РС, те да о свему буде информисана радничка и укупна јавност у Српској.
Усвојена је Информација о имовини СС РС и оцјењено да се њоме газдује крајње одговорно и рационално.
Поднесена је Информација о дешавању у Синдикату правосуђа РС, те послије бројних контруктивних дискусија, одлучено да се у цјелости подржи договор са састанка представника Савеза синдиката Републике Српске и Синдиката правосуђа РС, одржаног у Бањалуци 25.01.2012 године, а све у циљу очувања јединства и елиминисања било какве сецесије у овом гранском синдикату.
Предсједништво је донијело Одлуку о изради Монографије поводом 20. годишњице рада СС РС, те да у том смислу предсједница СС РС Ранка Мишић формира организациони и уређивачки одбор, а грански синдикати пруже сву потребну помоћ и доставе материјале којима располажу, а који могу корисно послужити у изради овог значајног документа.
Констатовано је да је потребно формирати комисију за праћење провођења, недавно донесених Закона о пореском поступку РС и Закона о пензијском и инвалидском осигурању РС, састављену од стручњака и предсједника гранских синдиката, која ће редовно информисати Предсједништво о остању у овој области.

30.јануар 2012. године
Сједница Предсједништва ССРС
26.редовна сједница Предсједништва Савеза синдиката РС, одржаће се у уторак 31.јануара 2012. године у Дому синдиката у Бањој Луци, са почетком у 11.00 часова.

Предсједништво ће разматрати припреме Плана активности Савеза синдиката РС за 2012. годину, са посебним акцентом на праћењу и анализи провођења Закона о пореском поступку и Закона о пензијском и инвалидском осигурању РС.

Поводом 20-годишњице оснивања и дјеловања Савеза синдиката РС, Предсједништво ће донијети одговарајуће одлуке о начину обиљежавања овог значајног јубилеја, те разматрати друга питања из своје надлежности.

ВИЈЕСТИ АРХИВА

2017. година         2016. година         2015. година         2014. година        

2013. година         2012. година         2011. година        

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

СИНДИКАЛНА ПОТРОШАКА КОРПА
ОПШТИ КОЛЕКТИВНИ УГОВОР
ОДЛУКА О НАЈНИЖОЈ ПЛАТИ
ГРАНСКИ КОЛЕКТИВНИ УГОВОРИ
ЗАКОН О РАДУ
ЗАКОН О ЗАШТИТИ НА РАДУ
РИЈЕЧ СИНДИКАТА НОВИНЕ

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

ЗАШТИТА НА РАДУ