31.decembar.2015. године
ОТВОРЕНО ПИСМО

Господине Стевандићу ( ако уопште заслужујете такав епитет)!

Драго нам је што Вас је наше отворено писмо „гануло“!
Изгледа да сте у својој досадашњој политичкој каријери најбоље „испекли“ неистине, дезинформације и небулозе. Изјавити, поред осталог, „Онај ко је Ранки Мишић обећао да ће бити министар рада ако се сруши постојећа власт и доведу Бакирови послушници, нека јој напише боље писмо“, најбоље потврђују наше ставове.
Наиме, свим добронајмјерним у овој земљи је одавно јасно да Савез синдиката Републике Српске никада, нити је нити ће рушити Републику Српску. Он је био и остао најбоље организована, репрезентативна синдикална организација која је чак у ратним и поратним условима афирмисала најбоље цивилизацијске вриједности као што су мир, дијалог и достојанство рада и човјека.
Савез синдиката РС је уједно патриотска организација јер никада у свом дугогодишњем раду и постојању није на домаћем и међународном плану нанио било какву политичку штету радницима, па самим тим и грађанима Републике Српске. Напротив, поносни смо на Републику Српску што су наши представници доказали на свим међународним синдикалним форумима због чега наша организација данас у свјетском и европском синдикалном покрету има огроман углед и поштовање.
Доводити нашу предсједницу Ранку Мишић у било какав контекст са Бакиром Изетбеговићем и његовом политиком је, у најмању руку, тенденциозно, безобразно и биједно! То вријеђа елементарно достојанство сваког члана синдиката, сваког радника и грађанина, јер ви овдје нe износите само гнусне неистине о Ранки Мишић и њеним личним интересима, већ бескрупулозно блатите нашу организацију! Ранка Мишић се никада није срела нити пружила руку Бакиру Изетбеговићу за разлику од вас многих!
Једини облик сарадње који има Савез синдиката РС са Федерацијом БиХ, јесте сарадња са Савезом самосталних синдиката Босне и Херцеговине кроз кровну организацију која се зове Конфедерација синдиката БиХ, чији су темељи установљени давне 1998. године за вријеме предсједниковања покојног Чеде Волаша, а на основу Споразума о сарадњи који је урађен у складу са Уставом и Дејтонским мировним споразумом, као што је и сарадња ентитетских влада.
Онима који вас „едукују“ и „савјетују“ како би давали овакве изјаве, сугеришемо да се позабаве прошлошћу свих оних који чине лоше по Републику Српску!
И на крају, не судите по себи о другима и не подцјењујте нашу предсједницу, јер њен рад и њена дјела, заједно са нама, су превазишла све вас и ту биједну министарску фотељу из које се продају радничка права!

Информативна служба




 
31.decembar.2015. године
САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ

Регионални синдикални центар Требиње обавјештава јавност Источне Херцеговине да су радници – синдикални представници Синдикалних организација Савеза синдиката Републике Српске из Источне Херцеговине учествовали на протесту против доношења новог Закона о раду у Бања Луци 28. децембра 2015. године у капацитету који је планиран и договорен у припреми протеста.
Такође обавјештавамо грађане Источне Херцеговине да су радници и синдикални активисти за вријеме припреме за одлазак на протест били изложени невиђеним притисцима и уцјенама од стране носилаца републичке власти да одустану од протеста и све са циљем да разбију оправдан раднички бунт и одлучност да се боре за своја права.
Регионални синдикални центар Требиње се захваљује свим радницима – својим члановима који са гнушањем одбијају методе диктатуре и аутократског понашања оних који мисле да су Богом дани за сва времена, а не знају да су само трен за историју.
Регионални синдикални центар Требиње стабилно и са још већом одлучношћу наставља са својим активностима и борбом за што већи степен остварења радничких права својих чланова, као и радника Источне Херцеговине, и истовремено поручујемо свима који чине нечасне радње и прибјегавају аутократским методама да `` коме снага лежи у топузу – трагови му смрде нечовјештвом``

Регионални синдикални центар
Требиње
Драган Симовић




 
30.decembar.2015. године
ОТВОРЕНО ПИСМО


НАРОДНА СКУПШТИНА РС
потпредсједник др. Ненад Стевандић


Господине Стевандићу, потпредсједниче Народне скупштине Републике Српске,


Јутрос нас наша предсједница Ранка Мишић, онако сва у модрицама и са подливима (мислим да знате шта је то) упита шта је то ,,косовски сценарио,, којег се господин потпредсједник Народне скупштине Републике Српске, др. Стевандић, како сам рече, плашио и имао дојаву да ће се десити.
Наша предсједница, што је јавности добро познато, дужи период је била одсутна и није могла да прати шта се и у чијим парламентима дешава, па је питање сасвим на мјесту. Када смо јој објаснили о чему се ради, само се презриво осмјехнула, као и сви ми остали.
Али остали смо забринути за судбину себе и своје дјеце, када нам они који треба да нас штите само на основу властитог страха процијене да ће се десити ,,косовски сценарио,, да ће бити убачени ,,страни елементи,, ,,елементи из некакве БиХ,, и ко зна што Вам још може пасти на памет.
Какве су то процјене и дојаве, и како можемо да будемо сигурни у нешто сутра, када нас данас лажете и обмањујете.
Зар било ко у овој нашој Републици Српској треба да се плаши гладних, понижених и обесправљених радника. Да се плаши не треба, али треба да се стиди!
Посебно се не плаше они који на грбачама тих истих радника, служећи се преварама и издајом интереса својих бирача, уживају све благодети које се могу убрати таквим чином.
Жалосна је власт која на картонске транспаренте и пластичне пиштаљке , купљене у кинеској продавници, шаље кордоне полиције.
Жалосно је што се власт кроз унапријед припремљене амандмане штити од снаге радника окупљених у Савез синдиката РС и притом савезнике траже у оним синдикатима који, као и они сами, издајући радничке интересе, незапажени, вире из мишије рупе, па само понекад избаце своје главице да узму смрдљивог сира којег им баци послодавац.
Жалосно је што о највећој радничкој светињи, гарантованој Уставом Републике Српске о радничким правима одлучују они који су те исте раднике опљачкали, ојадили, покрали, а данас пљачкајући властити народ и даље уживају све привилегије које уживају и сви поданици на свијету.
Хвала Вам што сте нам отворили очи да видимо колико смо јаки, па нам Законом и примјеном силе желите ,,поткресати крила,,.
Залуд вам труд мајстори – свирачи!



РАДНИЦИ САВЕЗА СИНДИКАТА РС




 
30.decembar.2015. године


 

 

 

 

 

 




 
30.decembar.2015. године
Поштоване колегинице, колеге. синдикалке, синдикалци, раднице и радници


Кликом на неколико наведених адреса (има их много нисмо ставили све) можете прочитати шта други мисле о нама, о насиљу над синдикалним лидером над женом, радницом, о нападу на синдикат, нападу на легитимног представника радника, нападу на све раднике Републике Српске!

http://www.slobodnaevropa.org/content/zakon-o-radu-i-sindikati-institucionalno-nasilje/27456006.html

http://www.6yka.com/novost/96495/ranka-misic-za-buku-razvlacili-su-me-po-podu-da-bi-zastitili-svoje-guzice

http://slobodanvaskovic.blogspot.ba/2015/12/ranka-misic-gospoa-koja-je-natjerala.html?m=1

http://www.6yka.com/novost/96498/dragan-bursac-ranka-hrabrost

http://istinito.com/index.php/aktuelno/item/39777-ranka-misic-zbog-povisenog-krvnog-pritiska-i-povreda-zavrsila-u-hitnoj.html

http://vijesti.ba/clanak/291453/jucerasnji-napad-na-ranku-misic-napad-je-na-svakog-sindikalistu

http://informativa.ba/2015/12/29/fondacija-udruzene-zene-banja-luka-osudila-napad-na-ranku-misic


http://balkans.aljazeera.net/vijesti/predstavnica-sindikata-nasilno-izbacena-iz-sale-skupstine-rs




 
30.decembar.2015. године
ЗАХВАЉУЈЕМО СЕ КОЛЕГИЦАМА И КОЛЕГАМА ИЗ СИНДИКАТА ИЗ РЕГИОНА НА ПОДРШЦИ И СОЛИДАРНОСТИ КОЈЕ СУ ИСКАЗАЛИ У СВОЈИМ ПИСМИМА!


ЗАХВАЉУЈЕМО СЕ КОЛЕГИЦАМА И КОЛЕГАМА ИЗ СИНДИКАТА ИЗ РЕГИОНА НА ПОДРШЦИ И СОЛИДАРНОСТИ КОЈЕ СУ ИСКАЗАЛИ У СВОЈИМ ПИСМИМА!

podrska sssbih.pdf

910-Dopis od USSCG.pdf

ITUC- PERC letter to SSRS.pdf

Javno pismo predsednici Vlade Republike Srpske _ To je sramota ZSSS 2912.pdf

Pismo podrske SSRS.pdf

Pismo podrske SSSS.doc

Public Letter RSS Solidarnost

Dopis Predsjednici SSRS

Dopis SSCG

Luciano Lama превод Luciano Lama

 

 




 
29.decembar.2015. године
Предсједништво Савеза синдиката Републике Српске, на сједници одржаној данас, 29.12.2015. године усвојило је сљедећу ЗВАНИЧНУ ИЗЈАВУ


Предсједништво Савеза синдиката Републике Српске, на сједници одржаној данас, 29.12.2015. године усвојило је сљедећу
		ЗВАНИЧНУ  ИЗЈАВУПредсједништво Савеза синдиката Републике Српске се захваљује својим члановима – радницама и радницима Републике Српске који су на достојанствен начин, и поред до сада невиђених притисака, јуче 28.12.2015. године исказали незадовољство и неслагање са доношењем новог Закона о раду.
Срамота је да овако достојанствен скуп и изговорене радничке ријечи нису видјели и чули они којима су те ријечи упућене, а прије свих, предсједница Владе Републике Српске и посланици у Народној скупштини РС.
Предсједништво Савеза синдиката РС најоштрије осуђује јучерашњу бруталну демонстрацију силе над предсједницом Савеза синдиката РС, Ранком Мишић, а самим тим и над радницима и радницама Републике Српске који су покушали заштитити мрву својих радничких права која им је остала.
Осуђујемо и понашање обезбјеђења Народне скупштине РС које је на захтјев потпредсједника Народне скупштине РС, господина Стевандића, на најбруталнији начин избацило предсједницу Мишић из сале Народне Скупштине РС.
Посебно за осуду је и понашање народних посланика, и то жена - посланица, које ни једном радњом или рјечју нису спријечиле нити осудиле најгрубљи напад на жену, жену радницу, жену мајку и жену погинулог борца Војске Републике Српске.
Савез синдиката РС ће, без обзира на све, а поштујући захтјеве свих својих чланова и радника Републике Српске, и даље настојати да свим дозвољеним средствима спријечи да овај срамни ,,Савановићев закон,, угледа свјетлост дана.
Радници РС обраћају се предсједнику Републике Српске Милораду Додику, који још једини може да спријечи уништавње радничких права, на начин да не потпише указ о проглашењу овог Закона који је против воље радника.
Поред тога Савез синдиката РС ће ићи у даљњу, правну борбу кроз обраћање Уставном суду РС за оцјену уставности и законитости о начину доношења овог Закона.
Предсједништво Савеза синдиката РС је поносно на јучерашњи скуп, којем су се одазвали сви обесправљени и гладни радници и стоји иза својих поступака и исказаних начина борбе, како радника, тако и предсједнице Савеза синдиката Републике Српске.
Захваљујемо се свима који су пружили подршку овој радничкој борби, а она је већа и бројнија од подршке коју уживају они које смо ми бирали да буду наша власт.
Савез синдиката РС ће путем синдикалних мрежа упознати синдикалну јавност широм свијета, о свему што се дешавало у поступку доношења Закона о раду са поруком да нема те препреке која може да сагне кичму ономе ко штити своја права и интересе и будућност своје дјеце.

ПРЕДСЈЕДНИШТВО ССРС




 
28.decembar.2015. године



 




 
28.decembar.2015. године
СИНДИКАЛЦИ СТЕЖУ ОБРУЧ ОКО НАРОДНЕ СКУПШТИНЕ РС НЕ ДАМО ДА НАМ СЕ УМАЊЕ РАДНИЧКА ПРАВА!



СИНДИКАЛЦИ СТЕЖУ ОБРУЧ ОКО НАРОДНЕ СКУПШТИНЕ РС

НЕ ДАМО ДА НАМ СЕ УМАЊЕ РАДНИЧКА ПРАВА!

Хиљаде радника – чланова синдиката, данас стеже обруч око зграде Народне скупштине РС незадовољни Одлуком Владе РС о доношењу новог закона о раду.

Радницима – члановима синдиката се обратила предсједница Савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић, уз апел да протестују мирно и достојанствено и не насједају на провокације.

"Разговарали смо, преговарали и консултовали се. Нисам хтјела пристати на смањење радничких права. Предсједница Цвијановић је рекла да нека права морају да се смање, јер је ово вријеме капитализма. Представљају ово као битку мене и њих. Ово није та битка, ово је борба за кору хљеба, која је ионако горка ! Направићемо живи зид и нико ко је тамо неће изаћи! Уколико усвоје дневни ред 300 нас ће дигнутих руку ући у Народну скупштину, јер припада народу! "

У име свих радника и грађана Републике Српске, Мишићева је позвала и премијерку Цвијановић да повуче приједлог новог закона о раду из процедуре, а посланике да не гласају за њега и да не забораве да су народни посланици и да морају чути глас народа!.

Предсједница Мишић је заједно са члановима Предсједништва ССРС ушла у зграду Народне скупштине РС да пренесе поруке радника!


СИНДИКАЛЦИ СТЕЖУ ОБРУЧ ОКО НАРОДНЕ СКУПШТИНЕ РС

НЕ ДАМО ДА НАМ СЕ УМАЊЕ РАДНИЧКА ПРАВА!




 
28.decembar.2015. године
ЗАУСТАВЉАЊЕ АУТОБУСА КОЈИ СУ КРЕНУЛИ НА ПРОТЕСТЕ!!!


 ЗАУСТАВЉАЊЕ АУТОБУСА КОЈИ СУ КРЕНУЛИ НА ПРОТЕСТЕ!!!




 
26.decembar.2015. године
У Савезу синдиката РС нико нема мандат нити ће икада пристати на смањење радничких права


Предсједница Савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић, послала је 26. децембра ове године, са конференције за штампу, са сједнице Предсједништва Савеза синдиката РС, неколико важних порука радницима члановима гранских синдиката који чине Савез синдиката РС, Влади и Народној скупштини РС.
-Савез синдиката РС организује протесте у понедјељак 28.12.2015. године са почетком у 14,00 часова.
-Чланови Савеза синдиката РС организују протест зато што је Влада РС одлучила да без сагласности и воље радника РС, по хитном поступку , у предвечерје нове године, упути Закон о раду у процедуру, нагласила је предсједница Мишић и додала да нико не зна када је Влада овај Закон у форми приједлога усвојила и упутила у Народну скупштину да га разматра у складу са својим Пословником.
-Протесте организујемо, наставила је предсједница Мишић зато што ни један захтјев Савеза синдиката РС није уважен од стране Владе РС, мада смо јој послали наше мишљење, ставове и наш осврт на њихову радну верзију Закона о раду.
-Са Владом РС смо о овом разговарали неколико пута, није тачно да нисмо разговарали и са послодавцима чији је први човјек демонстративно напустио састанак и није хтио ни да саслуша наше ставове о Закону о раду, подвукла је предсједница Мишић.
Предсједница је казала да је Министарство рада из за сада непознатих разлога, скривало истину од јавности када је у питању мишљење Савеза синдиката о Закону о раду.
Оцјенила је затрашујућим чињеницу да се министар рада у посљедње вријеме и не појављује у јавности да би говорио о разговору са социјалним партнерима, иако је стално тврдио да се новим Законом о раду неће смањити радничка права, што се управо десило.
-Већ дуго ми немамо Министарсво рада и одговорног министра рада, који јавно рече да ће од јавности тражити да функционише систем, јер да га имамо ситуација би била другачија, оцјенила је предсједница Мишић и рекла да министар рада никада није дошао у Савез синдиката РС да разговара о било ком радничком проблему а пуно их је, осим што је једном дошао на наш позив да га упознамо.
-Одговорно тврдим, већ не знам који пут да је Савез синдиката РС о Закону о раду разговарао са Владом што су камере забиљежиле и у Дому синдиката и у згради Владе, истакла је предсједница Мишић.
Упозорила је да од Закона о раду директно зависи Буџет РС, његова приходовна страна, односно директни и индиректни порези, а не кредитна задужења и комплетна економска политика земље.
-Ми у Савезу синдиката РС смо жељели и желимо, да нико, па ни Влада не смањује ионако биједна радничка и синдикална права, и у томе се огледа сав наш гријех, нагласила је предсједница Мишић и запитала се како је могуће даље разговарати са Владом ако је премијерка, на питање хоће ли доћи до смањења права из рада новим Законом о раду, кратко и јасно одговорила: ДА.
Предсједница Мишић се такође запитала ко има мандат да пристане на смањење радничких права у Српској и јасно ставила до знања да Савез синдиката РС никада неће прихватити умањење плата чији се номинални износи крећу између и 300,00 и 400, 00 КМ.
Предсједница је поручила да они који врше притисак на њу и на њену породицу, да престану са тим и још једном поновила цијелој јавности Српске одавно познат став:
-Нећу пристати ни на какво законско рјешење које смањује радничка права у Српској,,.
Представницима Уније удружења послодаваца је такође поручила да је престану називати разним недоличним именима што је ових дана пренесено у неким дневним новинама.
Предсједница Мишић је на крају истакла да ће на протесте доћи они радници који су мезадовољни, а сви они којима је добро, неће бити дио радничке колоне.

Информативна служба




 
24.decembar.2015. године
Сву одговорност за доношење Закона о раду РС који смањује радничка права сноси Влада


Сву одговорност за доношење Закона о раду РС који смањује радничка права сноси Влада-Маске су пале.Владе Републике Српске и Федерације БиХ, у прољеће ове године, добиле су од Међународног монетарног фонда већ написана два скоро иста закона о раду које морају усвојити. Чињеница је да ће Влада РС усвојити нови Закон о раду и прије консултација са Синдикатом као социјалним партнером, који смањује радничка и синдикална права,,.
Ово је на ванредној конференцији за штампу изјавила предсједница Савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић, 24.12.2015. године, која је одржана поводом одлуке премијерке Жељке Цвијановић да Народна скупштина РС до 30.12. ове године, по хитном поступку усвоји нови Закон о раду Српске.
Предсједница Мишић је подсјетила да је Савез синдиката РС разговарао интензивно и свакодневно са Владом или боље речено био на консултацијама, а циљ ових консултација је био да се добије пристанак за доношење ,
Закона о раду који смањује радничка права.
-Сви притисци кроз које смо прошли имали су за циљ да са нама подијеле одговорност за доношење закона о раду који смањује радничка права, који тражи ММФ и њиме условљава кредитна средства, нагласила је предсједница Мишић.
-Ми нисмо одговорни за доношење новог закона о раду и ниједан синдикат на свијету па ни Савез синдиката РС нема мандат да даје сагласност за законско рјешење које смањује радничка права, нагласила је предсједница Мишић.
-Коментаришући јучерашњу објаву ,,побједе,, предсједнице Владе над сопственим радницима, предсједница Мишић је изјавила да то није добар потез, тим више што се та ,,побједа,, огледала у политичкој надмоћи, да без обзира на оне који живе на ивици егзистенције, који су покрадени од стране послодаваца и од система, да донесе закон који ће амнестирати управо оне који су извршили таква дјела.
-Ми нисмо подлегли притисцима и нисмо дали сагласност за овако законско рјешење, без обзира на десеточасовне разговоре са Савезом синдиката РС и убјеђивања колико је добро за Српску да сви заједно подијелимо одговорност, истакла је предсједница Мишић, и додала да би се одговорност Савеза синдиката РС односила на чињеницу да је он прихватио смањење радничких права.
-Важно је рећи, да је оваквим законским рјешењем које је написао ММФ, Влада Српске изашла из трипартитног социјалног дијалога и тиме отворила пут, а што је и захтјев Европске уније, ММФ-а и Свјестке банке, да се формира економско-социјални савјет на нивоу БиХ, прецизирала је предсједница Мишић.
Протест који је најавио Савез синдиката РС, уствари организује Влада РС, зато што својим потезима, мимо воље радника, мимо воље Синдиката као социјалног партнера, одлучила да по хитној процедури иде у доношење закона о раду, као новогодишњи поклон радницима и поклон за младе генерације радника које долазе, нагласила је предсједница Мишић.
-Овог децембра Влада РС је испунила обавезе према ММФ-а, а ми постављамо питање Влади, шта ће дати, који уступак ће ММФ-у учинити идуће године, у децембру или раније, те шта ће то бити нови услови када је највриједнији ресурс који је имала РС, поклоњен, обесправљен и постаје средство у рукама власника капитала, запитала се предсједница Мишић.
Предсједница Мишић је још једном подсјетила да овакав закон о раду сву власт даје власницима капитала и право је питање какав ће бити живот радника у РС о чему искључиво и једино одлучује власник капитала.
-Јутрос смо упутили писмо предсједнику Републике Српске као најодговорнијој институцији за провођење Устава, као и предсједници Владе у којем смо рекли да одговорност за протесте, одговорност за лош закон, одговорност за поробљавање радника РС, искључиво и једино припада предлагачу закона и онима који ће тај закон усвојити, а то су чланови Парламента РС.
Осврћући се на најављене протесте, предсједница Мишић је изјавила да ће они бити одржани уочи засједања Народне скупштине РС и да ће се организовати у склади са Законом о јавном окупљању РС.
-Бићу на протестима и учинићу све што могу, као човјек и као радник, да не дође до усвајања оваквог законског рјешења,, изјавила је предсједница Мишић.


Информативна служба




 
22.decembar.2015. године
ЗАКЉУЧЦИ ГЕНЕРАЛНОГ ВИЈЕЋА СС РС


ЗАКЉУЧЦИ ГЕНЕРАЛНОГ ВИЈЕЋА СС РСПредсједница Савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић, презентовала је на конференцији за штампу, одржаној 22. децембра 2015.године у Дому синдиката Бањалуци, закључке са Треће ванредне сједнице Генералног вијећа СС РС, који гласе:

1.Генерално вијеће и Предсједништво Савеза синдиката РС позивају социјалне партнере , Владу РС и Унију удружења послодаваца РС, да не одбацују ставове и захтјеве Савеза синдиката РС, који се односе на радно законодавство, разговоре око Општег колективног уговора и утврђивања износа најниже плате, те да их уваже као мишљење једног од социјалних партнера и сједну за преговарачки сто, како би се активно укључили у социјални дијалог.

2.Генерално вијеће Савеза синдиката РС не прихвата доношење новог Закона о раду којим ће се умањити права радника и одбија учествовање у радној групи која би радила на усаглашавању такве радне верзије Закона о раду.

3.Генерално вијеће Савеза синдиката РС донијело је Одлуку о одржавању јавног протеста због доношења новог Закона о раду који је против воље радника и којим се смањују радничка права.

4.У складу са Одлуком Генералног вијећа Савеза синдиката РС о одржавању јавног протеста, Предсједништво Савеза синдиката РС ће у складу са Статутом Савеза синдиката РС израдити оперативни план активности за реализацију ове Одлуке.

5. Обавезују се сви грански синдикати да у пуном капацитету раде на реализацији ове Одлуке.

Предсједница Мишић је нагласила да није тачно да Савез синдиката РС опструише и не жели да развија социјални дијалог са Владом и Унијом удружења послодаваца у Српској.
-Тачно је да је понуђена радна верзија Закона о раду РС концептуално таква да се у њој ништа не може поправити што би било у интересу радника Српске, прецизирала је предсједница Мишић.
Предсједница је подсјетила да је министар рада и борачко инвалидске заштите РС Миленко Савановић у више наврата, јавно обмануо раднике, изјавама да се новим Закона о раду РС неће смањити права из рада у Српској.
-То је оповргла лично премијерка Жељка Цвијановић, која је прије неколико дана објелоданила и јасно ставила до знања да нови Закон о раду РС, смањује темељна радничка права у Српској, подсјетила је предсједница Мишић.
Генерални секретар Савеза синдиката РС Велка Оџаковић је истакла да је Савез синдиката РС социјалним партнерима упутио приједлог Измјена и допуна Закона о раду, али до данас нисмо добили одговор на понуђени текст.
-Добили смо анализу , за коју не знамо ко је урадио, али је врло индикативна и знак је да било каква наша примједба, која би се евентуално односила на овај Радни текст Закона о раду не би била прихваћена,, изјавила је Оџаковићева.
Она је упозорила да се радном верзијом Закона о раду укидају права из рада која се налазе у Општем колективном уговору, која су посебно исказана у неким номиналним давањима, да се смањује увећање плате по основу радног стажа и укидају друга давања.
-Најлошије рјешење се односи на отпуштање радника који почини одређени прекршај, зато што послодавац сам цијени и одлучује да ли је ријеч о тежој повреди радне дисциплине на коју радник не може да се жали послодавцу нити било коме, већ тражи заштиту својих права на суду. Чак и ако добије правоснажну одлуку суда, послодавац не мора да радника врати на посао, већ му уз одређену минималну накнаду престаје радни однос,, прецизирала је Оџаковићева.
Она је оцијенила да радна верзија Закона о раду РС, маргинализује синдикат, смањује радничка права, занемарује колективно преговарање и даје могућност послодавцу да све ријеши Правилником о раду.

Информативна служба




 
22.decembar.2015. године
ЗАКЉУЧЦИ


У наставку треће Ванредне сједнице Генералног вијећа и Предсједништва Савеза синдикта РС, одржане 21.12.2015.године у Дому синдиката у Бањој Луци, донесени су сљедећи:

ЗАКЉУЧЦИ

1. Генерално вијеће и Предсједништво Савеза синдиката РС позивају социјалне партнере, Владу РС и Унију удружења послодаваца РС, да не одбацују ставове и захтјеве Савеза синдиката РС, који се односе на радно законодавство, разговоре око Општег колективног уговора и утврђивања износа најниже плате, те да их уваже као мишљење једног од социјалних партнера и сједну за преговарачки сто, како би се активно укључили у социјални дијалог.
2. Генерално вијеће Савеза синдиката РС не прихвата доношење новог Закона о раду којим ће се умањити права радника и одбија учествовање у радној групи која би радила на усаглашавању такве Радне верзије Закона о раду.
3. Генерално вијеће Савеза синдиката РС донијело је Одлуку о одржавању јавног протеста због доношења новог Закона о раду који је против воље радника и којим се смањују радничка права.
4. У складу са Одлуком Генералног вијећа Савеза синдиката РС о одржавању јавног протеста, Предсједништво Савеза синдиката РС ће у складу са Статутом Савеза синдиката РС израдити оперативни план активности за реализацију ове Одлуке.
5. Обавезују се сви грански синдикати да у пуном капацитету раде на реализацији ове Одлуке.

Предсједница
Ранка Мишић




 
10.decembar.2015. године
ИЗАШЛО ЈЕ ВАНРЕДНО ИЗДАЊЕ СИНДИКАЛНИХ НОВИНА „РИЈЕЧ СИНДИКАТА“


Кликом на линк „Синдикалне новине“ моћи ћете прочитати ово ванредно издање!


Драге синдикалке и синдикалци, поштовани читаоци
Борба за радничка права за нас у Савезу синдиката РС никада не престаје. То се није догодило чак ни онда када смо успјели да се изборимо за важећи Закон о раду и Општи колективни уговор, којима смо унаприједили права и положај радника у Републици Српској, у складу са највишим европским и свјетским стандардима радног законодавства.
Сада је пред нама мукотрпна борба за очување стечених радничких права на која, удруженим снагама, насрћу представници извршне власти, послодавци и међународне финансијске институције, а све под маском реформи. Као да се те реформе раде за роботе, а не за живе људе, раднике и грађане Републике Српске, који имају своје потребе и захтјеве.
Ако је неко и помислио да ће Синдикат поклекнути пред налетима захтјева Владе Републике Српске и Уније удружења послодаваца РС, који се понашају осионо, слиједећи само захтјеве ММФ-а и властити интерес, врло брзо ће се увјерити да ова битка није унапријед изгубљена.
Генерално вијеће Савеза синдиката РС заузело је чврст став и још једном рекло НЕ новом закону о раду, који је у радној верзији постављен тако да га је немогуће поправити било каквим интервенцијама.
Уколико се власт оглуши о наше захтјев и не прихвати нашу сугестију да се раде само измјене и допуне постојећег Закона о раду, уз одређене корекције у складу са Европском социјалном повељом, имамо спреман одговор.
Савез синдиката РС ће на темељу закључака Генералног вијећа СС РС од 10. фебруара ове године, а потврђених 1.децембра , приступити свим облицима синдикалне борбе за очување радничких и синдикалних права.
У специјалном издању нашег часописа доносимо вам изворни текст Радне верзије Закона о раду, који је Министарстви рада и борачко-инвалидске заштите РС понудило на консултације социјалним партнерима.
Такође, доносимо и ширу анализу предложеног Закона, из које ћете једноставним поређењем са оним што сада имамо у постојећем Закону о раду, моћи да закључите у којој мјери би била угрожена права радника, уколико би дошло до његовог усвајања у Народној скупштини РС.
Доношење новог Закона о раду у Федерацији БиХ на чије законодавне активности се Република Српска никада није угледала охрабрило је нашег министра рада да покуша да наметне нови закон о раду у Републици Српској који би послодавцима дао фараонска овлашћења и задовољио захтјеве ММФ-а. Зар су за нову траншу кредита залог радничка права?
Ми у Савезу синдиката на то не можемо пристати јер би на тај начин помогли Влади РС да од Републике Српске направи резерват јефтине радне снаге. Ако то покуша, имаће наш одговор!

 




 
10.decembar.2015. године
Састанак делегација Савеза синдиката и Владе Републике Српске


Састанак делегација Савеза синдиката и Владе Републике СрпскеНа позив Савеза синдиката Републике Српске, у сриједу, 9.12.2015. године, у Дому синдиката у Бањалуци, одржан је састанак делегација Савеза синдиката и Владе Српске, које су предводиле предсједница Ранка Мишић и премијерка Жељка Цвијановић.
-Овај састанак је одржан са жељом и намјером да делегацији Владе, на челу са премијерком, презентујемо ставове и закључке Генералног вијећа Савеза синдиката РС који се тичу радног законодавства Српске,, изјавила је предсједница Мишић.
-Ми данас нисмо преговарали ни разговорали о било каквим верзијама овог или оног закона, него смо врло јасно упознали делегацију Владе као једног социјалног партнера са закључцима Генералног вијећа Савеза синдиката РС о томе како ми у Синдикату видимо рјешења за раднике Републике Српске,, нагласила је предсједница Мишић.
О истој теми желимо да разговарамо и са Унијом удружења послодаваца РС, уколико они то прихвате, поручила је предсједница Мишић.
-Ми смо се са задовољством одазвали позиву Савеза синдиката РС на састанак са жељом да као и увијек отворено разговарамо са својим социјалним партнерима, изјавила је премијерка Жељка Цвијановић.
-Преговарамо о ширем амбијенту у коме се остварују радничка права и функционише привреда Републике Српске, свјесни читавог низа реформи које смо започели и које ћемо проводити у наредном периоду, истакла је премијерка Жељка Цвијановић.
-Хтјели смо да чујемо појашњења која су донесена на органима Савеза синдиката РС, али да исто тако упознамо Савез синдиката каква су размишљања Владе РС о овим питањима, истакла је премијерка Владе Жељка Цвијановић и поручила да за сада разговори иду добро и да ће се наставити.
У разговорима, поред предсједнице Савеза синдиката РС и предсједнице Владе РС, учествовали су предсједници гранских синдиката и министри из Владе РС задужени за области о којима се разговарало.


Информативна служба




 
07.decembar.2015. године
З А К Љ У Ч Ц И СА СЈЕДНИЦЕ РЕПУБЛИЧКОГ ОДБОРА СИНДИКАТА РАДНИКА ГРАЂЕВИНАРСТВА И СТАМБЕНО-КОМУНАЛНИХ ДЈЕЛАТНОСТИ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ



На 6. сједници Републичког одбора Синдиката радника грађевинарства и стамбено – комуналних дјелатности Републике Српске, одржаној 04.12.2015. године поред осталих питања разматран је и радни материјал Закона о раду Владе Републике Српске. Републички одбор Синдиката радника грађевинарства и стамбено – комуналних дјелатности Републике Српске је након расправе закључио је:

1. Синдикат радника грађевинарства и стамбено – комуналних дјелатности Републике Српске подржава Закључке са друге ванредне сједнице Генералног вијећа Савеза синдиката Републике Српске која је одржана 01.12.2015. године и одбацује овакву Радну верзију Закона о раду, јер је иста тако концептуално урађена да се на њој ништа не може поправити.

2. Уколико Генерално вијеће Савеза синдиката Републике Српске, у одређеном моменту, донесе одлуку о ступању у преговоре са социјалним партнерима везано за радно законодавство, Синдикат радника грађевинарства и стамбено – комуналних дјелатности Републике Српске тражи да се на све начине сачувају права из колективних уговора. Овај Синдикат тражи да се у радно законодавство, у прелазним и завршним одредбама, угради одредба обавезног социјалног дијалога, те да су социјални партнери дужни да у року од 60 дана приступе закључивању Општег колективног уговора, а до доношења новог Општег колективног уговора примјењивати одредбе Општег колективног уговора из 2010. године, које нису у супротности са Законом.

3.Синдикат радника грађевинарства и стамбено – комуналних дјелатности Републике Српске тражи да све активности Савеза синдиката Републике Српске, везане за очување стечених радничких права, буду максимално медијски пропраћене како би наше чланство, али и шира јавност у Републици Српској били адекватно и благовремено информисани о намјерама Владе Републике Српске и Уније удружења послодаваца када су у питању права радника.

4. Уколико Влада Републике Српске одбије све приједлоге Савеза синдиката Републике Српске, Синдикат радника грађевинарства и стамбено – комуналних дјелатности Републике Српске ће учествовати у свим видовима синдикалне борбе на очувању стечених радничких и синдикалних права.

ПРЕДСЈЕДНИЦА
Драгана Врабичић




 

Закључци са сједнице Генералног вијећа ССРС


На другој ванредној сједници Генералног вијећа Савеза синдиката РС, којој су присуствовали и сви чланови Предсједништва Савеза синдиката РС, одржаној 01.12.2015.године у Дому синдиката РС у Бањој Луци, разматран је радни текст Закона о раду Владе РС.
Након расправе Генерално вијеће Савеза синдиката РС донијело је сљедеће:

ЗАКЉУЧКЕ
1. Генерално вијеће Савеза синдиката Републике Српске, одбацује понуђену Радну верзију Закона о раду, јер је иста тако урађена да се не може концептуално поправити.
2. Генерално вијеће Савеза синдиката РС остаје при ранијем Закључку овог органа који гласи „Не новом Закону о раду“, а Влади Републике Српске предлаже да се раде измјене и допуне постојећег Закона о раду, које су утемељене на изјавама представника Владе РС да је у Закону о раду неопходно извршити техничка усаглашавања и одређене корекције у складу са Европском социјалном повељом (нпр. дужина трајања годишњег одмора), те усклађивање са одређеним законима који су у међувремену донесени, као нпр. Закон о ПИО, Закон о привредним друштвима и сл. Када је у питању колективни уговор Савез синдиката РС је увијек спреман за разговор са социјалним партнерима.
3. Уколико Влада РС одбије приједлог Савеза синдиката РС и не настави разговоре у вези радног законодавства, Савез синдиката РС ће на темељу закључака Генералног вијећа Савеза синдиката РС од 10.02.2015.године, приступити свим облицима синдикалне борбе за очување радничких и синдикалних права.


Предсједница
Ранка Мишић



 
3.децембар.2015. године

Радна верзија закона о раду ПДФ-у

 





 
03.decembar.2015. године
Анализа радног текста Закона о раду Владе Републике Српске из новембра 2015. године



ОСНОВНЕ ОДРЕДБЕ

Радним текстом Закона о раду уређују се радни однос, права, обавезе и одговорности из радног односа и други односи по основу рада у Републици Српској ако посебним законима није друкчије одређено. Законом је предвиђена могућност закључивања колективног уговора на нивоу предузећа/установе. Колективни уговор закључују Синдикат и послодавац којим се уређују права, обавезе и одговорности из радног односа. Уколико се не закључи Појединачни колективни уговор, послодавац је у обавези да донесе правилник о раду, ако запошљава више од 10 радника, и њиме самостално уређује права, обавезе и одговорности из радног односа. Послодавац је дужан затражити мишљење Синдиката, које га не обавезује. Законом су дефинисани појмови радника, послодавца, Синдиката и Удружења послодаваца. На потпуно јасан начин је дефинисан појам радника, док појам послодавца из одредбе радног текста овог закона, није у потпуности прецизно дефинисан, што може стварати потешкоће у примјени овог закона. Такође, код одредби које дефинишу појам Синдиката и модел организовања, видљиво је да поред гранског облика организовања Синдиката, постоји могућност и струковног модела организовања Синдиката, што је веома опасно за социјални дијалог и колективно преговарање, те јединство синдикалног организовања. Законом су дефинисани појмови колективног уговора, акта о систематизацији, правилника о раду, уговора о раду, радног мјеста, радне средине, радног искуства, те радног стажа. Акт о систематизацији доноси послодавац самостално, без обавезе да тражи мишљење Синдиката. У радном тексту закона, у потпуности су изједначени колективни уговор и Правилник о раду, као општи акти послодавца у вези права и обавеза. И даље је на снази „принцип повољности“ и „ништавост одредби“, што значи да се актом ниже правне снаге не може утврдити мањи обим права у односу на виши правни акт. Радник има право на накнаду штете коју је претрпио због примјене ништавих одредби општег акта и уговора о раду. Дефинисана су права и обавезе радника, те права и обавезе послодаваца.. Према радном тексту закона, радник има право само на плату и накнаду плате, док остале накнаде по закону нису обавезне. Што се тиче обавеза послодаваца, осим што је обавеза само да исплати плату, уводи се и нова обавеза послодавца, да приликом ступања радника на рад, раднику уручи идентификациону исправу. Забрана дискриминације је остала иста као и у важећем закону. И даље је терет доказивања, да није било дискриминације, на послодавцу као и у важећем закону. Међутим, и у досадашњој пракси било је врло тешко доказати дискриминацију, посебно мобинг, тако да се стање, нажалост, неће поправити.

Према томе, у истој равни су колективни уговор и правилник о раду, како то у радном тексту стоји ОПШТИ АКТ.
Радним текстом је предвиђена могућност да се закључи колективни уговор,али је истовремено дата велика слобода послодавцу да, уколико се не закључи колективни уговор, на шта га нико не може натјерати, својим актом – правилником о раду, самостално уређује сва права и обавезе из радног односа.

ЗАСНИВАЊЕ РАДНОГ ОДНОСА

Услови заснивања радног односа су исти као у важећем закону. Уговор о раду може бити закључен на неодређено, како то закон каже у правилу, и на одређено вријеме. Уговор о раду на одређено вријеме може се закључити у циљу заснивања радног односа чије је трајање унапред одређено објективним разлозима који су оправдани роком, извршењем тачно одређеног посла или наступањем унапред одређеног рока. У важећем законском рјешењу, уговор о раду на одређено вријеме се закључује само у изузетним случајевима, који су таксативно наведени( укупно четири). Уговор о раду на одређено вријеме траје до двије године, с тим да може трајати и дуже, и то у сљедећим сличајевима:
• а) ако је то потребно због замјене привремено одсутног радника до његовог повратка;
• б) за рад на пројекту чије је трајање унапред одређено, а најдуже до завршетка пројекта;
• в) са незапосленим коме до испуњења једног од услова за остваривање права на старосну пензију недостаје до пет година , најдуже до испуњења услова, у складу са прописима о пензијском и инвалидском осигурању; У овим горе наведеним случајевима нема никаквог ограничења трајања уговора о раду на одређено вријеме.
Према томе, послодавац има апсолутну слободу да одлучи да ли ће са радником закључити уговор о раду на неодређено или одређено вријеме. Непостоје ограничења у броју закључених уговора о раду на одређено вријеме, тако да послодавац може запослити радника на одређено вријеме, у трајању од двије године, направити прекид од мјесец дана, те га поново запослити на одређено вријеме у трајању од двије године и тако у недоглед. За разлику од садашњег законског рјешења, у којем стоји, ако радник након истека рока уговора на одређено вријеме, уз изричиту или прећутну сагласност послодавца, настави да ради, сматраће се да је засновао радни однос на неодређено вријеме, у овој радној верзији тај рок је повећан на најмање пет радних дана по истеку времена за које је уговор закључен. Исто тако, нема одредбе из важећег закона, да ако радник оствари 24 мјесеца рада у току посљедње три године, сматра се да је засновао радни однос на неодређено вријеме. У погледу ступања радника на рад, прописана је обавеза послодавца да радника пријави са даном када ступа на рад, односно закључује уговор о раду.
Пробни рад, Радни однос за обављање послова са посебним условима рада, Радни однос са непуним радним временом, Радни однос за обављање послова ван просторија послодавца, Радни однос са кућним помоћним особљем, Рад приправника, обављање послова директора, Образовање, стручно оспособљавање и усавршавање, регулисани су као у важећем закону.

У радном тексту закона, у принципу су у потпуности изједначене могућности за закључивање уговора о раду на одређено или неодређено вријеме. Не постоје ограничења у броју закључених уговора о раду на одређено вријеме, тако да уговор о раду на неодређено вријеме, који се у правилу закључује, губи сваки смисао.

РАДНО ВРИЈЕМЕ

Потпуно је нова дефиниција радног времена: Радно вријеме је вријеме у којем је радник спреман и обавезан обављати послове, према упутама послодавца, на мјесту гдје се његови послови обављају или другом мјесту које одреди послодавац. Новина је и да се уводи појам „приправности“ који се не сматра радним временом, и у којем је радник дужан да се одазове позиву послодавца за обављање послова ако се укаже таква потреба. Приправност није плаћена осим у случају када се радник одазове позиву послодавца и обави послове наложене од стране послодавца, на мјесту које он одреди. Прековремени рад је повећан са три на четири часа дневно, и са 150 на 180 часова у току календарске године. Нема законом утврђеног минимума увећања плате за прековремени рад. Радна седмица по правилу траје пет радних дана , а радни дан осам часова. Пуно радно вријеме износи 40 часова седмично. Непуно радно вријеме, скраћено радно вријеме, прерасподјела радног времена , ноћни рад и рад у смјенама , регулисани су као у важећем закону.

Увођење појма „приправности“ и повећање прековременог рада, дневно са три на четири часа, те на годишњем нивоу са 150 на 180 часова.

ОДМОРИ И ОДСУСТВА

Дневни одмор у току радног времена ( пауза) улази у редовно радно вријеме, с тим да радник мора радити најмање шест часова, да би остварио право на паузу. Дневни одмор између два узастопна дана у трајању од 12 часова и седмични одмор од најмање 24 часа непрекодно исто су регулисани као и у важећем закону. Новина у овом поглављу је утврђивање минимума годишњег одмора у износу од 20 радних дана, умјесто досадашњих 18 радних дана. Такође, прописано је да се годишњи одмор увећава за сваке четири године радног стажа радника за један дан, што је смањење у односу на важеће рјешење, гдје се за сваке три године, годишњи одмор увећава за један дан. За рад краћи од шест мјесеци радник има право на два дана одмора за сваки мјесец рада. Прописано је право радника на регрес за коришћење годишњег одмора, гдје се висина регреса утврђује општим актом- није утврђен минималан износ. Такође, новина је да се уводи право на накнаду штете уколико радник кривицом послодавца не искористи годишњи одмор (просјечна плата радника). Плаћено одсуство је пет радних дана, као и у важећем закону, али није одређено трајање по различитим основима, већ то зависи од одлуке и воље послодавца. Није назначено ни колико износи накнада плате за вријеме плаћеног одсуства. Неплаћено одсуство је три дана, као у важећем закону. Уводи се институт „чекања“, у случају привременог смањења обима посла. За вријеме одсуства по основу „ чекања“ радник има право на накнаду плате и висини од 50 % просјечне плате остварене у предходна три мјесеца. Законом није утврђена дужина трајања чекања.

Годишњи одмор је минимално 20 радних дана. Годишњи одмор увећава се један дан за сваке навршене четири године радног стажа, умјесто за сваке три године како је у важећем закону. За поједине категорије радника годишњи одмор ће бити умањен ( радници са дужим радним стажом ).
Увођење института „ чекања“због смањења обима посла са правом на 50 % плате радника.

ЗАШТИТА ПРАВА РАДНИКА

Трајање породиљског одсуства је остало исто као у важећем закону. Жена има право на породиљско одсуство у трајању од једне године непрекидно, а за близанце, и свако треће, и наредно дијете, у трајању од 18 мјесеци. Новина је да се прилоком утврђивања висине накнаде за породиљско одсуство узима просјек задњих 12 плата раднице, умјесто досадашње три плате, те да обавеза исплате плате прелази на Фонд дјечије заштите. Раније је Фонд сносио трошкове нето плате а послодавац је плаћао доприносе. Предвиђена је могућност отказивања уговора о раду раднику са преосталом радном способношћу, уколико му послодавац не може обезбједити одговарајуће радно мјесто. Једина обавеза послодавца је исплата отпремнине.

Отпуштање радника са преосталом радном способношћу.

ПЛАТЕ, НАКНАДЕ И ДРУГА ПРИМАЊА

Потпуно нови начин утврђивања плате. Према закону, плата се састоји од Плате за обављени рад и вријеме проведено на раду, увећања плате по основу доприноса радника, пословном успјеху послодавца ( награде, бонуси и сл.), увећања плате прописаних овим законом и општим актом. Плата за обављени рад и вријеме проведено на раду састоји се од основне плате, дијела плате за радни учинак и увећања плате. Из закона није јасно шта чини основну плату. Новина је да цијену рада, уколико се не утврди у грани или дјелатности, утврђује Влада Републике Српске на приједлог Економско социјалног савјета. За увећање плате по основу минулог рада, радним текстом овог закона, понуђене су три алтернативе и то :
- 0,3 % за сваку годину радног стажа;
- 0,4 % за сваку годину радног стажа код задњег послодавца;
- утврђује се општим актом.
У све три алтернативе наканада се смањује, јер је према важећим прописима увећање по основу минулог рада 0,5 % за сваку годину навршеног стажа. Новина је, такође, да обрачун плате има снагу извршне исправе. Најнижу плату у Републици утврђује Влада РС на приједлог Економско социјалног савјета. Такође, новина је да уколико Економско социјални савјет не утврди приједлог Одлуке о најнижој плати, Влада сама доноси Одлуку, што до сада није био случај, јер су најнижу плату одређивали социјални партнери на највишем нивоу. Друга примања по основу рада и помоћи раднику су само таксативно набројана, али нису утврђени минимални износи ( превоз, топли оброк, теренски додатак, отпремнина код одласка у пензију, помоћ у случају смрти радника, члана породице и др.). Уколико се не закључи Општи колективни уговор, према овом закону, висину ових осталих примања утврђује Влада РС својом Одлуком. Такође нема ограничења оптерећења плате, као што је до сада било.

Потпуно нови начин утврђивања плате. Није дефинисан појам основне плате и радног учинка. Потпуна слобода послодавца је да утвђује висину плате, смањена је накнада по основу минулог рада, могућност Владе РС да утврђује цијену рада, друга примања по основу рада и помоћи раднуку су само таксативно наведена, без утврђивања минималног износа. Нема ограничења оптерећења плате.

ОДГВОРНОСТ ЗА ПОВРЕДУ ИЗ УГОВОРА О РАДУ И МАТЕРИЈАЛНА ОДГОВОРНОСТ

Прописана је материјална, кривична и прекршајна одговорност радника за повреду обавезе из уговора о раду. За повреду радних обавеза радник је одговоран послодавцу. Уопштено је прописан појам теже повреде радне обавезе. Мјере које послодавац може изрећи за повреду радних обавеза и радне дисциплине су : писано упозорење, новчана казна и престанак радног односа. Прописана је обавеза накнаде материјалне штете од стране радника, када је учини послодавцу или трећем лицу. Послодавац има могућност да удаљи ( суспендује) радника ако је радник затечен у вршењу радњи за које се основано симња да представљају кривично дјело, тежу повреду радне обавезе или радњи које угрожавају имовину веће вриједности.

Уопштено прописивање тежих повреда радне обавезе. Удаљење ( суспензија) радника када год послодавац посумња на тежу повреду радне обавезе.

ВИШАК РАДНИКА

Послодавац је у обавези да, због технолошких или економских промјена, донесе програм рјешавања вишка радника, који је дужан доставити Синдикату на мишљење. Синдикат је дужан доставити мишљење на приједлог програма, а послодавац мора размотрити мишљење Синдиката и обавијетити Синдикат о свом ставу у року од осам дана. Новина је, да је послодавац дужан да прије доношења програма рјешавања вишка радника, консултује Завод за запошљавање РС, што до сада није био у обавези. Висина отпремнине не може бити нижа од једна трећине плате радника за сваку навршену годину рада код послодавца, као и до сада.

ПРЕСТАНАК РАДНОГ ОДНОСА

Таксативно наведено у којим случајевима престаје радни однос, с тим да је
брисана одредба да радни однос престаје са 40 година радног стажа. Општи услов за престанак радног односа је 65 година живота и најмање 15 година стажа осигурања. Новина је да споразумни престанак радног односа има правно дејство од дана овјере потписа од стране надлежног органа локалне самоуправе, што до сада није било обавезно. Законодавац је увео преко 20 основа за отказивање уговора о раду. Посебно упитан основ, ако радник не остварује резултате рада или нема потребна знања и способности за обављање послова на којима ради, те основ ако злоупотреби право на одсуство због привремене спријечености за рад, као и ако учини другу тежу повреду утврђену општим актом (која је то повреда ако није прописана законом, може бити било која). Ови основи су прешироко постављени и поједностављују процедуру престанка радног односа. Синдикални имунитет скраћен је са годину дана, након престанка функције, на шест мјесеци и за отказивање уговора о раду предсједнику синдикалне организације, више није потребна сагласност Министра рада, као до сада, него само сагласност Синдиката. Закон предвиђа могућност да суд радника не мора да врати на посао у случају када послодавац погријеши у процедури престанка радног односа и у обавези је да му само исплати отпремнину.

ЗАШТИТА ПРАВА РАДНИКА

Новина је да је скраћен рок подношења тужбе за заштиту права надлежном суду, са једне године на шест мјесеци. Такође, скраћени су рокови за обраћање Инспекцији рада, и по овом законском рјешењу су мјесец дана од сазнања за повреду права, а најдаље три мјесеца од дана учињене повреде. Новина је, да је за јавне установе, прије подношења тужбе суду обавезно претходно обраћање Агенцији за мирно рјешавање радних спорова РС.

ОРГАНИЗАЦИЈЕ РАДНИКА И ПОСЛОДАВАЦА

Код утврђивања репрезентативности Синдиката и послодаваца цензус је остао исти – 20 % од укупног броја запослених. Избацује се појам „већински Синдикат“. Овим законским рјешењем предвиђена је могућност закључивања Споразума о удруживању ради испуњења репрезентативности, што до сада није било. Новина је да код утврђивања репрезентативности нема консензуса, већ се одлучује већином гласова. Законом није јасно дефинисано ко подноси захтјев за преиспитивање утврђивање репрезентативности.

КОЛЕКТИВНИ УГОВОРИ

Новина у овом поглављу је да је ограничено временско важење колективних уговора на период од три године. Такође, према овом законском рјешењу, Влада РС није учесник у закључивању Општег колективног уговора, као до сада. Општи и посебни колективни уговори непосредно се примјењују и обавезују све послодавце који су у вријеме закључивања колективних уговора чланови Удружења послодавац, учесника закључивања колективних уговора Појединачни колективни уговори односе се на све раднике. Министар има могућност да изузме од примјене колективног уговора поједине послодавце.

КАЗНЕНЕ ОДРЕДБЕ

Повећане висине казнених одредби за послодавце, и износе:
- од 2.000 до 5.000 КМ
- од 5.000 до 20.000 КМ


ПРЕЛАЗНЕ И ЗАВРШНЕ ОДРЕДБЕ

Постојећи колективни уговори остају на снази најдуже шест мјесеци од дана ступања на снагу овог закона.

ЗАКЉУЧАК

Неоспорно је да су овим законом дефинисана права радника али без могућности и начина да их можемо остварити. Овај закон је потпуно нејаса, недоречен, па самим ти и непроводив. Новина је да је отпуштање радника потпуно либерализовано, без провођења дисциплинског поступка и улоге Синдиката у току поступка. Посебно је забрињавајуће, што је изједначен и у исти ранг, овим законом, стављен Колективни уговор и Правилник о раду. Овим законом Синдикат је потпуно маргинализован и стављен у други план. Синдикат се своди на ниво установе и предузећа и биће под великим утицајем послодаваца. Посебно забрињава увођење појма „ приправности“ који у знатној мјери ограничава права радника. Овај закон у први план ставља капитал и послодавца, те сами концепт овог закона је такав да послодавац одлучује о свему. Несхватљиво је да овим законом није предвиђена обавеза вођења дисциплинског поступка због теже повреде радне дужности.




 
03.decembar.2015. године
Сkраћена анализа 1



Предмет: Анализа радног текста Закона о раду

Радни текст Закона о раду концептуално је урађен на начин да се даје предност колективном преговарању, али тако да се оно никад неће остварити, јер ће, искључиво зависити од воље послодавца.
Влада Републике Српске се повукла из социјалног дијалога и колективног преговарања.
Радно мјесто постаје потуно флексибилно, самим тим и несигурно.
Уговор о раду на одређено вријеме постаје модел заснивања радног односа.
Запошљавање младих неће бити могуће, јер дужина рада не зависи од радног стажа него од година живота.
Чак и да није овако концептуално постављен радни текст Закона, амандманским дјеловањем у Скупштини може бити промијењен, имајући у виду чињеницу да већину народних посланика чине послодавци или директори предузећа и установа.

• У истој равни су колективни уговор и правилник о раду, како то у радном тексту стоји, ОПШТИ АКТ.
• Предвиђена је могућност да се закључи колективни уговор, али је истовремено дата велика слобода послодавцу да, уколико се не закључи колективни уговор, на шта га нико не може натјерати, својим актом – Правилником о раду, самостално уређује сва права и обавезе из радног односа.


• У принципу су у потпуности изједначене могућности за закључивање уговора о раду на одређено или неодређено вријеме.
• Не постоје ограничења у броју закључених уговора о раду на одређено вријеме, тако да уговор о раду на неодређено вријеме, који се у правилу закључује, губи сваки смисао.
• Увођење појма „ПРИПРАВНОСТИ“, без накнаде.


• ПРЕКОВРЕМЕНИ РАД - повећање - дневно са три на четири часа, те на годишњем нивоу са 150 на 180 часова.


• ГОДИШЊИ ОДМОР је минимално 20 радних дана.
• Годишњи одмор увећава се један дан за сваке навршене четири године радног стажа, умјесто за сваке три године како је у важећем закону.
• За поједине категорије радника годишњи одмор ће бити умањен ( радници са дужим радним стажом ).


• Увођење института „ЧЕКАЊА“због смањења обима посла са правом на 50 % накнаде плате радника.


• Породиљско одсуство прелази у бруто износу на терет Фонда дјечије заштите.
• Приликом утврђивања висине накнаде за породиљско одсуство узима се просјек задњих 12 плата раднице, умјесто досадашње три плате.


• Отпуштање радника са преосталом радном способношћу уколико послодавац не може обезбједити одговарајуће радно мјесто.


• Потпуно нови, нејасан и недоречен начин утврђивања плате.
• Није дефинисан појам основне плате и радног учинка.
• Потпуна слобода послодавца је да самостално утвђује висину плате.
• Смањена је накнада по основу минулог рада.
• Могућност Владе РС да утврђује цијену рада, а друга примања по основу рада и помоћи раднику су само таксативно наведена, без утврђивања минималног износа.
• Нема ограничења оптерећења плате.


• Уопштено прописивање тежих и лакших повреда радне обавезе.
• Удаљење (суспензија) радника када год послодавац посумња на тежу повреду радне обавезе.

• Скраћивање рокова за достављање мишљења Синдиката на програм збрињавања вишка радника.
• Формална улога Завода за запошљавање у погледу збрињавања вишка радника.


• Не постоји могућност за престанак радног односа када радник наврши 40 година пензијског стажа, тако да ће сви радници радити до 65 година живота, без обзира на године стажа.


• Потпуна флексибилизација радног односа.
• Не постоји обавеза провођења дисциплинског поступка.
• Преко 20 основа за престанак радног односа.
• Нема другостепености поступка, односно могућности изјављивања
жалбе.


• Могућност измјене садржаја уговора о раду, анекс уговора.
• Могућност да суд радника не мора да врати на посао, у случају када послодавац незаконито да отказ раднику, односно погријеши у процедури престанка радног односа.


• Могућност рада ван радног односа.
• Скраћивање рокова за обраћање Суду и Инспекцији рада.


• Избацивање појма „већински Синдикат“.
• Дата је могућност закључивања Споразума о удруживању ради испуњења услова репрезентативности.
• Код одлучивања и утврђивања репрезентативности нема консензуса, одлучује се већином гласова.
• Министар може утврдити репрезентативност и без приједлога Одбора.
• Могућност рада Одбора и без учешћа Синдиката.
• Није у потпуности јасно дефинисано ко подноси захтјев за приспитивање утврђене репрезентативности.
• Први пут се уводи појам представника радника умјесто Синдиката.

• Колективни уговори се закључују на три године.
• Влада РС не учествује у закључивању Општег колективног уговора.
• Могућност закључивања Посебног (гранског) колективног уговора за грану, групу, подгрупу или дјелатност.
• Обавеза формирања Одбора за преговоре у случају када имамо више репрезентативних синдиката.
• Обавеза сарадње у процесу колективног преговарања репрезентативног Синдиката са нерепрезентативним Синдикатом који окупља најмање 10 % запослених код послодавца.
• Могућност министра да из примјене колективних уговора , у дијелу који се односи на плате и накнаде, изузме поједине послодавце или Удружења послодаваца.


• Колективни уговори се примјењују најдуже шест мјесеци од дана ступања на снагу Закона о раду.


Служба за бесплатну правну помоћ




 
03.decembar.2015. године
Aнализа 2

Предмет: Анализа радног текста Закона о раду


ОПШТЕ ОДРЕДБЕ

- Изједначени колективни уговор и Правилник о раду.

- Дата апсолутна слобода полодавцу да самостално својим актом, Правилником о раду, уређује сва права и обавезе из радног односа.

- Зашто је то тако ? Зато што ако послодавци и Синдикат не постигну сагласност за закључивање колективног уговора у року од 60 дана од дана започињања преговора , аутоматски се исти односи уређују Правилником о раду.

- Приликом доношења Правилника о раду улога Синдиката је само савјетодавна.

ЗАСНИВАЊЕ РАДНОГ ОДНОСА

- У потпуности изједначене могућности за закључивање уговора о раду на одређено или неодређено вријеме.

- Не постоје ограничења у броју закључених уговора о раду на одређено вријеме, тако да уговор о раду на неодређено вријеме, који се у правилу закључује, губи сваки смисао.

- Нису таксативно наведени случајеви у којима се закључује уговор о раду на одређено вријеме, као у важећем закону (четири случаја).


РАДНО ВРИЈЕМЕ

- Уведен појам „ приправности“ који не улази у радно вријеме, што значи да
радник мора бити увијек на распологања послодавцу, у било које вријеме, и
дужан се одазвати позиву. Уколико се не одазове позиву чини повреду радне
дужности.

ПРЕКОВРЕМЕНИ РАД

- Повећан са 150 на 180 часова годишње.

- Дневно са три на четири часа.

- Није утврђен законски минимум увећања накнаде плате за прековремени рад.


ГОДИШЊИ ОДМОР

- Законски повећан са 18 на 20 радних дана.

- Годишњи одмор увећава се један дан за сваке навршене четири године
радног стжа, умјесто за сваке три године како је у важећем закону.

- За поједине категорије радника годишњи одмор ће бити умањен. Посебно за
раднике са дужим радним стажом.

- Радник остварује право на регрес.

- Висина регреса се утврђује Општим актом ( уколико се не закључи
колективни уговор, висину регреса утврђује послодавац Правилником о
раду).

ИНСТИТУТ ЧЕКАЊА

- Предвиђена могућност да због смањења обима посла радник буде упућен на чекање, са правом на 50 % плате.

- Није утврђена дужина трајања.


ПЛАТА

- Нејасан појам основне плате и радног учинка.

- Потпуно нови, нејасан и недоречен начин утврђивања плате.

- Смањена накнада по основу минулог рада.

- Могућност Владе РС да утврђује цијену рада у гранама.

- Нема ограничења оптерећења плате.

- Обрачун плате има снагу извршне исправе.

ЗАШТИТА ПРАВА РАДНИКА

- Породиљско одсуство у бруто износу прелази на терет Фонда дјечије заштите.

- Умјесто досадашње три плате, висина накнаде за породиљско одсуство је просјек задњих 12 плата.

- Скраћивање рокова за обраћање суду и Инспекцији рада.

ПРЕСТАНАК РАДНОГ ОДНОСА

- Могућност отказа раднику са преосталом радном способношћу.

- Дефинисано преко 20 основа за отказ уговора о раду.

- Не постоји обавеза провођења дисциплинског поступка.

- Нема другостепености поступка, односно могућности изјављивања жалбе.

- Општи услов је 65 година живота и 15 година стажа осигурања.

- Не постоји могућност за престанак радног односа са 40 година пензијског стажа. Дозвољен рад преко 40 година пензијског стажа.

- Суд радника не мора да врати на посао у случају када послодавац незаконито да отказ, односно погријеши у процедури престанка радног односа.


ОРГАНИЗАЦИЈЕ РАДНИКА И ПОСЛОДАВАЦА

- Избацивање појма „већински Синдикат“.

- Дата је могућност закључивања Споразума о удруживању ради испуњења услова репрезентативности у грани.

- Код утврђивања и одлучивања о репрезентативности нема консензуса, одлучује се већином гласова.

КОЛЕКТИВНИ УГОВОРИ

- Закључују се на три године.

- Влада не учествује у закључивању Општег колективног уговора као до сада.

- Могућност закључивања Посебног (гранског) колективног уговора за грану, групу, подгрупу или дјелатност.

- Министар има могућност да прошири или изузме од примјене појединih одредбi колективних уговора одређене послодавце.

ПРЕЛАЗНЕ И ЗАВРШНЕ ОДРЕДБЕ

- Колективни уговори се примјењују најдуже шест мјесеци од дана ступања на снагу овог закона.

Служба за бесплатну правну помоћ




 
02.decembar.2015. године
П О З И В НА Р А З Г О В О Р Е


Савез синдиката Републике Српске, након одржаних сједница највиших органа, а у складу са договором са првих консултација са представницима Владе Републике Српске, позвао је данас предсједницу Владе Републике Српске Жељку Цвијановић и министра рада и борачко-инвалидске заштите РС Миленка Савановића на разговоре у вези радног законодавства.
На састанку ће се разговарати о ставовима и приједлозима Савеза синдиката РС у овој области.

Информативна служба




 
01.decembar.2015. године
САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ


 САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТГенерално вијеће Савеза синдиката Републике Српске, на данашњој ванредној сједници, одбацило је у потпуности радни текст Закона о раду, који је понудила Влада РС.
На сједници одржаној у Дому синдиката у Бањалуци, оцијењено је да је радни материјал овог закона уврдељив за раднике Српске, којим се губи достигнути ниво радничких и синдикалних права, а судбина права из рада предаје у руке послодаваца.
Чланови Генералног вијећа СС РС су такође, једногласно потврдили ранији закључак ,,НЕ,, новом Закону о раду, ,,НЕ,, смањењу достигнутих радничких и синдикалних права у Српској и Влади РС понудили измјене и допуне постојећег Закона о раду РС.
Ове измјене би уважиле неке техничке корекције и усклађивање одређених ствари са законима Српске који су у међувремену донесени, као и одређена усклађивања са Европском социјалном повељом, о чему је већ говорила Влада Српске.
Такође, једногласно је усвојен закључак да ће Савез синдиката РС и сви његови органи, свим средствима синдикалне борбе бранити достигнути ниво радничких и синдикалних права у Српској.
Генерално вијеће СС РС је потсјетило, да су све политичке партије и Влада РС, дали јавно обећање да се ниво радничких и синдикалних права у Српској неће смањивати, а што понуђени радни материјал Закона о раду није испоштовао.

Информативна служба




 
30.novembar 2015. године
Информација са састанка делегација Савеза синдиката РС и Владе РС


Информација 
        са састанка делегација Савеза синдиката РС и Владе РС

Разговори о понуђеном радном материјалу закона о раду, делегација Савеза синдиката Републике Српске и Владе РС, одржани су 30. новембра ове године у Административном центру Владе у Бањалуци.
Трочлану делегацију Савеза синдиката Републике Српске, коју је предводила генерални секретар Велка Оџаковић, чинили су и чланови Еконсомко-социјалног савјета РС испред СС РС Миленко Гранулић и Владо Павловић.
Четверочлану делегацију Владе коју је предводио Миленко Савановић, министар рада и борачко-инвалидске заштите, сачињавали су ресорни министри Антон Касиповић, Зоран Тегелтија и Драган Богданић.
Послије једночасовног састанка иза затворених врата, генерални секретар СС РС Велка Оџаковић и министар Савановић, одржали су конференцију за штампу.
-За Савез синдиката Републике Српске неприхватљива је понуђена радна верзија закона о раду, јер је он концептуално такав да се у њему не може ништа побољшати, а не нуди се ни запошљавање младима људима,, нагласила је Велка Оџаковић, генерални секретар СС РС.
Доста тога, изјавила је Велка Оџаковић, остало је у ранијем тексту Закона о раду РС, али оно што је промјењено, урађено је на штету радника РС.
Такође је нагласила да радници Српске по тексту радне верзије закона о раду, не би могли да одлучују ни о чему, па чак ни о цијени свог рада, радили би на несигурним радним мјестима, онолико колико трају пројекти.
Казала је још и то да Савез синдиката РС није деструктиван, да жели напредак Српске и њене привреде, да се одазвао на прве консултативне разговоре, полазећи од става политичких партија да ће се евентуалном новом верзијом Закона о раду РС, сачувати сва достигнута радничка и синдикална права у Српској.
Изнијела је став да понуђеним текстом закона о раду, млади у РС се неће запослити, имајући у виду чињеницу да се њиме чак продужава радни вијек, а колективни уговори који су предвиђени, никад се неће закључити, тим прије што се из Општег колективног уговора искључила Влада РС.
-Овај закон најтеже погађа раднике и привреду а сви у том сектору желимо напредак и побољшања, потсјетила је генерални секретар СС РС Велка Оџаковић.
Министар Савановић је изјавио да ,,Синдикат има другачији приступ по овом питању у односу на Владу и они су ближе варијанти да се иде на измјене и допуне постојећег Закона о раду РС у парламенту Српске,,.
Он је рекао да би овај закон врло брзо требало да буде упућен у скупштинску процедуру, ,, али да би желио да се о томе постигне консензус са социјалним партнерима,,.
,,Влада ће у том погледу учинити све, али ствар је других да ли ће прихватити разговоре, договоре, сугестије и примједбе на понуђени текст закона,, истакао је министар Савановић.
Он је поновио често истицани став да је интерес Владе да се добије закон о раду који ће бити прихватљив за раднике, послодавце, Синдикат и Владу, то јест закон који ће омогућити веће запошљавање, тржиште рада и инвестирање како би се покренуо живот на овим просторима.


Информативна служба




 
24.novembar 2015. године
САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ


Без обзира на противљење Савеза синдиката Републике Српске и обећање Владе Републике Српске и политичких партија датих пред лицем јавности и Савезу синдиката лично, а прије општих избора, да се Закон о раду неће доносити без знања и сагласности Савеза синдиката, Влада је одлучила да сама у тајности изради ново законско рјешење.
Савез синдиката Републике Српске примио је радни текст закона и успут позив министра рада и борачко инвалидске заштите Републике Српске на консултације и разговоре из чега је логично закључити да социјални партнери неће моћи да значајније утичу на понуђени текст закона.
Због тога, за сва лоша рјешења, која се већ назиру у понуђеном тексту, одговрност пред радницима Републике Српске сносиће министар рада и борачко – инвалидске заштите Миленко Савановић и Влада Републике Српске.
Најава могућности, да се закон донесе по хитној процедури је такође потпуно недопустива с обзиром да је ријеч о системском закону од којег зависи судбина радника и свих грађана у Републици Српској.
На данашњој конференцији за новинаре министар рада и борачко инвалидске заштите Републике Српске је потврдио да се могло ићи и са измјенама и допунама постојећег Закона о раду какав је и био приједлог Савеза синдиката Републике Српске, али су то избјегли из њима знаних разлога и неких небитних пословничких процедура.
Израдом радне верзије новог Закона о раду, потврдило се оно на шта Савез синдиката непрекидно, аргументовано упозорава, а то је, да Влада Републике Српске иде на амнестирање оних који годинама крше права радника, пензионера, оних који чекају посао, као и оних који примају социјалну накнаду, не исплаћују плате, не уплаћују доприносе и богате се на рачун државе и радника.
Једноставно речено радна верзија закона о раду иде у корист послодаваца, а не у корист радника, нажалост тако је одлучила Влада Републике Српске.




 
20.novembar 2015. године
Сиву економију свести на минимум


Сиву економију свести на минимумНа дводневном састанку Форума синдиката трговине земаља Југоисточне Европе, завршеном данас 20. новембра 2015. године у Бањи Врућици код Теслића, закључено је да се у овим државама, кроз неформалну односно сиву економију, која се најчешће одвија кроз рад на црно, остварује једна трећина бруто друштвеног производа.
Представници синдиката трговине Републике Српске, Србије, Црне Горе, Румуније, Хрватске и Словеније, учесници Форума, затражили су од влада ових земаља, да предузму све неопходне законске мјере укључујући и појачан рад контролних и судских органа, како би се проценат сиве економије свео на подношљиву мјеру, а то је око осам одсто бруто друштвеног производа.
На Форуму је посебно апострофирана улога медија у откривању свих облика сиве економије, односно рада на црно који су посебно присутни и трговини, угоститељству, грађевинарству, медијима и прерађивачкој индустрији.
Домаћин и организатор овогодишњег састанка Форума синдиката трговине земаља Југоисточне Европе био је Синдикат трговине угоститељства и услужних дјелатности Републике Српске и предсједник овог гранског синдиката Горан Савановић.

Информативна служба



 
16.novembar 2015. године
In memoriam НЕБОЈША- ЊЕГО АНДРИЋ 1952 – 2015


In memoriam
НЕБОЈША- ЊЕГО АНДРИЋ
    1952 – 2015
Отишао је наш Њего. Изненада, тихо, достојанствено, без најаве. У тешкој саобраћајној несрећи која се јуче 15. новембра 2015. године у јутарњим часовима догодила у Бијељини, заувијек је на мјесту удеса, престало да куца велико и племенито срце нашег Његе.
Његовим трагичним и изненадним одласком највише је изгубила његова честита породица, родбина, пријатељи, комшије, радне колегице и колеге, Синдикат Српске, сви који су га познавали и са њим сарађивали у његовом овоземаљском животу.
Смрт нашег Његе је велики ненадокнадив губитак за Савез синдиката и раднике Републике Српске, за свеколики раднички и синдикални покрет на овим просторима и шире.
Свима који су га познавали са њим дијелили добро и зло радника, чланова синдиката Српске, остаће у трајном сјећању као одлучан и бескомпромисан борац за поштовање достојанства рада и радника, те за очување и унапређење свих радничких и синдикалних права у нашој Републици.
Покојни Њего је увијек био спреман да буде у првим редовима свих облика синдикалне борбе, ризикујући и властити интегритет, са циљем да као истински синдикалац и што би се рекло народски ЉУДИНА, заштити радника, синдикалца и његова права из рада.
Нашег Његе радо ће се сјећати и евоцирати успомене на њега просветни радници Српске, јер је своја прва синдикална знања и искуства стекао радећи у просвети, а у неколико мандата је био члан Републичког одбора Синдиката образовања науке и културе Републике Српске.
Био је члан Генералног вијећа Савеза синдиката Републике Српске и члан Предсједништва Синдиката општине Бијељина.
Драги наш пријатељу Њего, хвала Ти за све што си учинио за Савез синдиката и раднике Српске, Хвала Ти на искреном дружењу и пријатљству које си деценијама показивао према свима са којима си сарађивао,


Нека Ти је вјечна слава!



 
13.novembar 2015. године
ИНФОРМАЦИЈА О ТРИПАРТИТНОЈ РЕГИОНАЛНОЈ КОНФЕРЕНЦИЈИ НА ТЕМУ „ТРЕНУТНА СИТУАЦИЈА И СТРАТЕШКИ ИЗАЗОВИ У ВЕЗИ ПОЛИТИКА ОПОРЕЗИВАЊА, НЕФОРМАЛНЕ ЕКОНОМИЈЕ И КОРУПЦИЈЕ У ЗЕМЉАМА ЗАПАДНОГ БАЛКАНА“


ИНФОРМАЦИЈА
О ТРИПАРТИТНОЈ РЕГИОНАЛНОЈ КОНФЕРЕНЦИЈИ НА ТЕМУ „ТРЕНУТНА СИТУАЦИЈА И СТРАТЕШКИ ИЗАЗОВИ У ВЕЗИ ПОЛИТИКА ОПОРЕЗИВАЊА, НЕФОРМАЛНЕ ЕКОНОМИЈЕ И КОРУПЦИЈЕ У ЗЕМЉАМА ЗАПАДНОГ БАЛКАНА“
У организацији Међународне конфедерације синдиката – ПЕРВ, канцеларија за ЈИЕ, у Сарајеву 09. новембра ове године, одржана је Трипартитна Регионална конференција на тему „Тренутна ситуација и стратешки изазови у вези политика опорезивања, неформалне економије и корупције у земљама Западног Балкана“.
Конференција је резултат рада трогодишњег ITUC/PERC – LO Norway Регионалног Пројекта – „Питање пореза, неформалне економије и корупције у земљама Западног Балкана – ка бољем управљању и демократским процесима“, кога је подржала Влада Краљевине Норвешке, а урађен је заједничким напорима синдиката LO Norway, Пан Европског Регионалног Вијећа и експерата из синдиката Западног Балкана. Пројекат се усмјерио на анализу пореских система, неформалне економије и корупције у земљама Западног Балкана и поређење ситуације са земљама чланицама ЕУ и, поред аналитичких прегледа, реализацијом Пројекта дошло се и до одређених заједничких рјешења из угла синдиката за рјешавање уочених узрока и проблема у овим областима користећи позитивна искуства и уз уважавање специфичности сваке земље.
У раду Конференције су, поред представника синдиката земаља Западног Балкана, учествовали и социјални партнери, представници послодаваца и влада, из ових земаља, представници Међународне организације рада, те професори и научни радници из земаља региона, као и представници норвешког синдиката LO Norway, Међународне конфедерације синдиката – ПЕРВ и експерти из ЕУ. Из Босне и Херцеговине, у раду Конференције су, поред представника оба савеза синдиката у Босни и Хецеговини, Савеза синдиката Републике Српске и Савеза самосталних синдиката БиХ, учествовали и социјални партнери.
Будући да је Конференција била трипартитног карактера, синдикати су са представницима друга два социјална партнера разговарали и представили им своје ставове, стручне и синдикалне приједлоге за правичније уређење пореске политике, свеобухватније и озбиљније активности на сузбијању неформалне економије и корупције, а све ка бољем управљању и демократским процесима.
Наиме, представници синдиката су истакли да се све земље Западног Балкана у великој мјери суочавају са проблемима постојања великог обима сиве/неформалне економије, који достижу трећину БДП-а у овим земљама. Такође, нагласили су да је рад на црно, као један од облика неформалне економије, на изузетно високом нивоу у овим земљама и износи око 30% у односу на укупан број запослених. Поред рада на црно, заједничко за ове земље је и проблем да се велики број радника суочава са нередовним примањима плата, нередовним или никаквим уплатама доприноса, примањем дијела плате „на руке“ и сл. Представници синдиката су, такође, истакли да правна несигурност, не примјена и злоупотреба законских прописа од стране послодаваца, неефикасност и спорост судова, нетранспарентан и неефикасан рад контролних органа и других институција за посљедицу имају раст неформалне економије у њиховим земљама.
Такође, генерално говорећи, предтавници синдиката су социјалним партнерима предочили да се показало да су порески системи у земљама Западног Балкана неправедни и недјелотворни због начина како су уређени, јер је превелики удио индиректних пореза у укупним приходима државе, као и због недјелотворности у систему прикупљања пореза, те постојању пореских превара и утаје пореза, слабе финансијске дисциплине и превара у систему социјалних доприноса. Исто тако, представници синдиката земаља Западног Балкана, као и експерт из ЕУ, истакли су да широко распрострањена примјена паушалних стопа пореза на добит, дивиденду, доходак, које су у овим земљама далеко мање од стопа које се примјењују у већини земаља чланица ЕУ, као и ЕУ просјека, одговорна како за фискалну неправду, тако и за ниске приходе од директних пореза. Такође, експерт из ЕУ у прилог овим констатацијама наводио је и примјере неких земаља чланица ЕУ, које су међу најразвијенијим, као што су Белгија, Француска и сл., да високе плате, као и високе стопе директних пореза и доприноса не урушавају и не успоравају привредни и економски раст, већ напротив, да истом доприносе.
Значајан допринос у раду Конференције су дале гђа. Regner Evelyn, чланица Парламента ЕУ и гђа. Милица Увалић, професорица на Економском факултету на Универзитету у Перуђи.
Наиме, гђа. Регнер је говорила о важности праведног и дјелотворног система опорезивања за просперитетно и праведно друштво и при том посебно истакла да се ЕУ бори за ефективан и праведан порески систем, јер је присутно да су сви порези које грађани и радници плаћају све већи, док су порези које компаније плаћају све мањи и мањи, а неки и на изузетно ниском нивоу и да све то поткопава социјалне, пензионе и друге системе. Исто тако, нагласила је да примјена паушалних пореза, односно истих пореских стопа за све, за посљедицу има да сиромашни плаћају више од богатих. Стога, сматра да се у пореским системима требају примјењивати прогресивне пореске стопе, да је за ефикасан и праведни систем изузетно важна транспарентност, као и што већи број добро обучених пореских инспектора, као и то да би се у циљу постојања правичног пореског система у ЕУ морала установити корпоративна пореска основица заједничка за све земље чланице ЕУ.
Професорица Увалић је говорећи о одрживом развоју и интеграцији Западног Балкана у ЕУ нагласила да су питања опорезивања, неформалне економије и корупције за земље Западног Балкана изузетно важна за њихов развој, као и ЕУ интеграције, јер су ове земље најсиромашније у Европи мјерено БДП-ом по глави становника. Исто тако, професорица Увалић је истакла да је процес транзиције у овим земљама у посљедње двије декаде за резултат имао повећање неједнакости, не само због неједнакости у дохотку, већ и због неједнакости у богатству, због повећања дохотка од власништва над капиталом, некретнинама, финансијком активом (профит, изнајмљивање, камате, дивиденде), тако да је то резултирало да је стопа поврата на капитала далеко већа од стопе економског раста. Наиме, истакла је да се концентрација богатства нашла само у рукама власника капитала/некретнина, тако да „Социјална држава за 21. вијек” мора обухватити прогресивно опорезивање не само дохотка, већ и капитала, јер неједнакост није добра за економски раст и развој, а све то доприноси социјалним тензијама, нестабилности и сл. Такође, професорица је упозорила да су порески системи у земљама Западног Балкана неефикасни јер је присутно веће учешће индиректних пореза у укупним приходима држава, те да су генерално посматрано, ниске стопе пореза на доходак, добит, дивиденду, као и стопе доприноса, да изостаје провођење закона, да је лоша контрола прикупљања пореза, као и да је лош систем прикупљања података о имовини и зарадама и сл.
Такође, и представници социјалних партнера су дискутујући на ове теме дали допринос у раду Конференције и сагласили се да сва три социјална партнера у својим земљама требају заједнички радити на рјешавању уочених проблема и да је социјални дијалог, који је запао у кризу у већини ових земљама, једини начин изналажења рјешења у сузбијању и елиминисању уочених негативних појава и проблема.

Стога, на Конференцији је закључено следеће:
 Социјални партнери у својим земљама требају заједнички трипартитно радити на рјешавању ових проблема;
 Уочене узроке и проблеме треба рјешавати у ширем друштвено-економском и политичком контексту на начин да се циљеви поставе на дугорочној основи, односно на начин да резултирају бољом будучношћу како садашњих, тако и будућих генерација;
 Неопходно је, поред предузимања активности на сузбијању сиве економије и раду радника у неформалној економији, изнаћи рјешења да се за раднике који су дуго били радно ангажовани у неформалној сфери обезбједи социјална заштита и други видови сигурности;

 Да се пореске политике реформишу на начин да буду праведније и ефикасније увођењем диференцираних и прогресивних пореских стопа, а имајући у виду чињеницу да веће плате и више стопе директних пореза и доприноса нису препрека привредном и економском расту и развоју;
 Треба обезбиједити правну сигурност, владавину права, поштивање законских прописа једнако за све, ефикаснији и транспарентнији рад контролних органа;
 Треба изградити повјерење у државне институције и систем.


СТРУЧНИ САРАДНИК ЗА ЕКОНОМСКА ПИТАЊА
Божана Радошевић



 
13.novembar 2015. године
Презентовани стандарди ЕУ за безбједан и здрав рад на радом мјесту


Презентовани стандарди ЕУ за безбједан и здрав  рад на радом мјестуУ организацији Регионалног синдикалног савјета ,,Солидарност,, у оквиру пројекта Европске конфедерације синдиката, у Бањалуци је данас завршен тродневни семинар на коме су учесницима презентовани достигнути стандарди Европске уније за безбједан и здрав рад на радном мјесту.
На семинару су учествовали представници репрезентативних синдикалних централа са подручја шест република бивше Југославије, чланице Регионалног синдикалног савјета ,,Солидарност,,.
Расправљало се о проблемима из области безбједности и здравља на раду, те размијенила међусобна искуства , као и добре о лоше праксе из ове области.
Посебно је наглашено да закони и пракса безбједности и здравља на раду у државама земаља Југоисточне Европе буду компатибилни са законима земаља Европске уније.
Наглашен је значај и обавеза свих предузећа и установа о доношењу Акта о процјени ризика на раду, који не смије бити ,,мртво слово на папиру,, већ доступан свим запосленим као збир мјера и радњи које у сваком тренутку требају бити проводиве да би се на најбољи могући начин заштитило здравље радника на радном мјесту.


Информативна служба



 
13.novembar 2015. године
СИНДИКАТ РАДНИКА ГРАЂЕВИНАРСТВА И СТАМБЕНО – КОМУНАЛНИХ ДЈЕЛАТНОСТИ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ


СИНДИКАТ РАДНИКА ГРАЂЕВИНАРСТВА И СТАМБЕНО –
КОМУНАЛНИХ ДЈЕЛАТНОСТИ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ
У оквиру редовних активности Синдиката радника грађевинарства и стамбено комуналних дјелатности Републике Српске, предсједница овог Синдиката Драгана Врабичић је у периоду од 19. октобра до 13. новембра 2015. године, одржала регоналне састанке са предсједницима синдикалних организација. Састанци су одржани у Добоју, Источном Сарајеву, Вишеграду, Зворнику, Бијељини, Требињу, Приједору и Бањалуци и присуствовало им је око 60 предсједника синдикалних организација. На регионалним састанцима се разговарало о активностима синдиката на свим нивоима на очувању стечених радничких и синдикалних праве, те о тренутном стању у синдикалним организацијама чланицама овог гранског Синдиката.
Када је у питању оддбрана стечених радничких и синдикалних права посебна пажња је посвећена активностима везаним за притиске Уније удружења послодаваца Републике Српске, али и ресорног Министартсва и Владе Републие Српске који су усмјерени на доношење новог Закона о раду. Највића акција синдиката на очувању стечених права радника је била велика протестна шетња за 1. Мај чиме су радници, чланови синдиката показали да неће дозволити даље урушавање радничких права. Закључак који би се могао извући са свих одржаних састанак јесте да синдикат на свим нивоима мора и даље да се бори за очување стечених права. Предсједници синдикалних организација су презентовали ставове својих чланова и истакли да Савез синдиката, заједно и сложно са свим гранским синдикатима треба да разговара и преговара са социјалним партнерима и да покуша да договори најповољније услове за раднике. Савез синдиката, као социјални партнер, али и једини репрезентативан синдикат у Републици Српској мора да утврди минимум права испод којег синдикат неће ићи. Уколико представници синдиката, односно Предсједништво Савеза синдиката Републике Српске, не успије са социјалним партнерима да договори повољне услове за раднике, тада ће чланови синдиката предузети све дозвољене и недозвољене акције да одбране стечена радничка и синдикална права.
На овим састанцима се разговарало и о стању у предузећима, односно синдикалним орагнизацијама, чланицама Синдиката радника грађевинарства и стамбено – комуналних дјелатности Републике Српске.
Као највећи проблем је истакнут тај да су нестручни људи на одговорним мјестима, те да је политика ушла у све поре и надјачала све, па чак и потребу да предузећа добро раде и да на тај начин своје интересе остваре и послодавци, али и радници, што је и основни циљ синдиката.
Проблем представља и вишак радника у комуналним предузећима који долазе по политичкој или родбинској основи и за које се у ходу измишљају радна мјеста. На тај начин долази до додатног финансијског оптерећења предузећа и немогућности сервисирања обавеза, а сви добро знамо да када недостаје новца то се прво ломи на леђима радника.
У појединим предузећима наглашени су проблеми неплаћања прековремених сати, кашњење плата, кашњење уплате пореза и доприноса. У једном броју предузећа се не исплаћују ни топли оброк ни регрес за које послодавци имају обавезу да исплате радницим. Такође неки послодавци узимају себи за право да радницима не исплаћују превоз.
У грађевинској дјелатности је стање још горе. С обзиром да су то углавном приватна предузећа, ту радници раде за минималну плату по дванаест сати дневно по принципу узми или остави, односно ако нећеш ти има на бироу ко хоће.

Закључак са свих регионалних састанака је да синдикат и даље свим средствима и на све начине мора да се бори за очување стечених радничких и синдикалних права, али не само то већ наш следећи циљ мора да буде унапређење тих права и поправљање положаја и статуса радника у овим дјелатностима.


На крају се мора рећи да има и добрих послодаваца у овим дјелатностима који схватају ДА ЈЕ ЗАДОВОЉАН РАДНИК НАЈБОЉИ РАДНИК.





 
11.novembar 2015. године
Подрегионална радионица „Радно законодавство и индустријски односи у земљама средње и источне Европе“


У периоду од 3. до 5. новембра 2015. године одржана је подрегионална радионица под називом „ Радно законодавство и индустријски односи у земљама средње и источне Европе“ коју је организовала Међународна организација рада у свом центру за обуке смјештеним у Торину.

Основни циљ радионице био је:
- размјена мишљења и дискусије о прикупљеним подацима од стране независних националних истраживача о индустријским односима и законима о раду;
- дискусија и валидација структуре и садржине компаративних правних и политичких анализа на основу прикупљених података по државама;
- представљање новостворене подрегионалне правне базе података о индустријским односима и односима у запошљавању (CEEI.ex).

Радионицу је отворио Антонио Грациози, директор канцеларије МОР-а у Будимпешти и Кристина Михеш, виши специјалиста за социјални дијалог и радно законодавство.
Посебна дискусија водила се о темама:
- признавање репрезентативности социјалних партнера,
- колективно преговарање,
- проширење колективних уговора,
- одређивање плата кроз колективно преговарање,
- заштита запослености гдје се анализирало о развоју и трендовима који дају статутарне/конвенционалне гаранције за заштиту против незаконитог отказа, као и критерије за колективно отпуштање.

Разговарано је и о реформама у овим земљама и њиховим посљедицама у измјенама радног законодавства, те о улози социјалних партнера у њиховом креирању и доношењу.
На крају је представљена новостворена подрегионална правна база података чија је основна намјена помоћ социјалним партнерима да прате промјене, измјене и допуне радног законодавства у земљама овог региона.
Радионици је присуствовао и представник Савеза синдиката РС као један од социјалних партнера у Републици Српској.



 
10.novembar 2015. године
Учешће синдикалаца у раду Конференције „ Социјално партнерство и стручно оспособљавање у Дунавској регији“


У периоду од 2. и 3. новембра 2015. године одржана је Конференција под називом „Социјално партнерство и стручно оспособљавање у Дунавској регији“ у организациjи Савеза синдиката Аустрије.

Конференција је одржана у Бечу, а присутни су били представници синдиката, министарстава, привредних комора и унија удружења послодаваца земље домаћина Аустрије, затим БиХ, Бугарске, Хрватске, Чешке Републике, Њемачке, Мађарске, Молдавије, Србије, Црне Горе, Румуније, Словачке, Словеније и Украјине ( 14 земаља из Дунавске регије).

Учеснике Конференције поздравили су предсједник Републике Аустрије Хајнц Фишер и министар рада, социјалне заштите и заштите потрошача Рудолф Хундштрофер, а присутнима су се обратили Ерих Фишер, предсједник Синдиката Аустрије и Кристоф Лајтл, предсједник Привредне коморе ове земље.

Испред синдиката, удружења послодаваца и министарстава из Републике Српске и Федерације Босне и Херцеговине у раду конференције учествовали су Миленко Савановић, министар рада и борачко инвалидске заштите РС, Ремзија Бакшић, директор Удружења послодаваца Босне и Херцеговине, Исмет Барјамовић, предсједник Савеза самосталних синдиката БиХ и Тане Пеулић, члан Предсједништва Савеза синдиката Републике Српске.

Конференцијом је предсједавао Маркус Штрохмајер, шеф међународног одјела Савеза синдиката Аустрије.

Конференцији, поред домаћина, обратио се и министар рада и борачко инвалидске заштите Републике Српске Миленко Савановић и истакао да „без квалитетног социјалног дијалога између Синдиката, Уније удружења послодаваца и Владе односно ресорног министарства нема организације живота“, исто тако истакао је „да је ово био веома поучан скуп у смислу да се ова искуства добро проуче и покушају примијенити и на наш простор, а што нама недостаје.

Закључено је да је нужно јачати раднички и синдикални покрет у земљама Дунавске регије, те да треба његовати социјални дијалог са социјалним партнерима.



 
03.novembar 2015. године
Савез синдиката РС никада не би дозволио полиграфско тестирање радника ,,Боксита,, из Милића


Поводом дезинформације објављене ових дана у неким медијима по којој су радници, чланови синдиката, предузећа ,,Боксит,, из Милића напустили Савез синдиката Републике Српске, Информативна служба СС РС у циљу правовременог и истинитог информисања јавности Српске саопштава сљедеће:
Радници, чланови синдиката компаније ,,Боксит,, из Милића никада нису били чланови Савеза синдиката РС па се тако из њега нису могли ни исчланити.
Радници поменутог предузећа били су чланови Конфедерације Синдиката Републике Српске.
Да су радници ,,Боксита,, из Милића били наши чланови, Савез синдиката Републике Српске, би одлучно стао у њихову заштиту и никада не би дозволио да се деси један такав вандалски и нечовјечан поступак према радницима члановима синдиката.


Информативна служба



 
03.novembar 2015. године
АГОНИЈА РАДНИКА ,,НОВЕ РОМАНИЈЕ,, СОКОЛАЦ


ПОТРАЖУЈУ 17 ПЛАТА
------------------------------------

АГОНИЈА РАДНИКА ,,НОВЕ РОМАНИЈЕ,, СОКОЛАЦУкупни дугови послодавца према запосленим по основу 17 неисплаћених плата, накнада плата, закључно са 31. јулом 2015. године износе 560.581, 07 КМ

Послодавац овог соколачког предузећа радницима није уплатио доприносе за 32 мјесеца

Радници против послодавца поднијели двије колективне тужбе, а у току је извршење прве правоснажне судске пресуде

Уколико би Влада Српске уплатила доприносе, односно повезала стаж, 20 радника ,,Нове Романије,, би стекло услове за пензију

Тренутно у предузећу ради 17 од 24 радника радника које је италијанска фирма L.A. Cost d.o.o. као закупопримац ангажовала на пробни рад од мјесец дана

Пробни рад је већ истекао а седам радника се вратило у матично предузеће


Шестдесет пет радника Акционаксог друштва за прераду дрвета ,,Нова Романија,, из Сокоца, због великих дугова послодавца, те немогућности наставка производње, која је потпуно обустављена 13.октобра 2014. године, налази се у веома тешком материјалном и социјалном положају.
И поред бројих захтјева радника према послодавцу, те неколико састанака представника Синдикалне огранизације предузећа, уз присуство и несебичну подршку Синдиката шумарства, прераде дрвета и папира РС, извршног секретара и правника Регионалног синдикалног центра Источно Сарајево, проблеми ни до данас нису ријешени.
Напротив, што је вријеме више одмицало, дугови према радницима и држави су се гомилали, а предузеће је из мјесеца у мјесец западало у све веће финансијске дубиозе.
Послодавац ,,Нове Романије,, је подржавао оправдане захтјеве раднике за исплату плата и осталих давања, али до измирења дугова према радницима није дошло, како је изјављивао ,,због потешкоћа у његовом пословању које га прати од његовог оснивања,,.
Влада Републике Српске је 2008. године купила цјелокупну имовину предузећа, инвестирала додатна средства, са циљем да заустави негативне трендове пословања.
Међутим, вријеме је показало да је производња финансијски неодржива, тако да је предузеће престало са радом.
Тражећи ,,сламку спаса,, радници ,,Нове Романије, су се у више наврата обраћали за помоћ Влади РС и ресорном министарству, од којих одговори, бар у почетку ,,агоније предузећа,, нису ни стизали.
Све су то били довољни разлози тако да су радници уз помоћ синдиката одлучили да колективном тужбом, судским путем затраже заштиту права из рада која им припадају.
Само неколико мјесеци послије подношења колективне тужбе, појавио се нови пословни партнер L.A. Cost d.o.o. из Италије, који је у јулу ове године изразио интерес да закупи дио погона ,,Нове Романије,, уз обавезу покретања производње и ангажовања 30 радника, регулисану споразумом о закупу, као и обећање да ће ријешити радно-правни статус преосталих радника.
Послије ,,понуде,, новог послодавца, радници А.Д. ,,Нова Романија,, на састанку синдикалне организације, одржаном 30.јула 2015 године, су одлучили да не потпишу уговоре о раду са новим италијанским послодавцем, док им се не измире сва нагомилана дуговања.
О својим одлукама уредно су информисали Владу РС, ресорно министарство и Синдикат шумарства, прераде дрвета и папира РС.
Тако су се радници ни криви ни дужни нашли у врло назахвалној ситуацији да, с једне стране се имају статус запослених радника на неодређено вријеме у ,,Новој Романији,, гдје не раде нити примају плату, а с друге стране им је понуђено да раде код новог италијанског послодавца уз пробни рад од мјесец дана, уз споразумни прекид радног односа код претходног, боље речено примарног послодавца.
Затим су услиједиле детаљне стручне консултације са Правном службом СС РС, послије чега је група радника ,,Нове Романије,, споразумно раскинула радни однос уз гаранцију да ће се радници који проведу на пробном раду код новог италијанског послодавца у трајању до мјесец дана, уколико се не договоре о трајном запослењу, вратити код првобитног послодавца, ,, Нову Романију,,.
Код новог послодавца, мјесец дана у поменутом статусу радило 24 радника ,,Нове Романије,, уз обећање да ће уколико се производни процес буде одвијао према плану, посла код новог послодавца бити за још пет, шест радника.
Пошто су провели 30. дана код новог послодавца, седам радника се вратило у ,,Нову Романију,, а њих 17 је остало да раде и радиће до истека важења уговора о кориштењу закупљеног простора, послије чега и ови радници имају право да се поново врате у своје матично предузеће.
Бројни су и веома сложени проблеми са којима се годинама сусрећу радници соколачке ,,Нове Романије,, чија се синдикална организација обратила Министарству рада борачко инвалидске заштите са захтјевом да се приоритетно дугујуће плате исплате двадесеторици радника који би уз докуп стажа, стекли услове за пензију. Одговора од министарства још нема.
Важно је нагласити да су радници ,,Нове Романије,, тужили послодавца, да су добили правоснажну судску пресуду, те да су 11.августа 2015. године покренули поступак извршења пресуде, уз доставу списка имовине која није под закупом, те да је у току извршење пресуде у току.
Ово је примјер како радници уз помоћ синдиката већ годинама воде тешку али часну борбу за право на рад као основно људско право, за зарађене плате, доприносе и остала права из рада.
Једном ријечју, радници ..Нове Романије,, као и велики број радника у многим предузећима у Српској, боре се за голу егзистенцију, да раде и да они и њихове породице живе достојанствено од свог рада.
Нажалост, све остаје у домену борбе, јер су им се сваким даном права све више кршила, а да за то нико није одговарао.

Припремили: Марина Башевић и
Секул М. Поповић



 
02.novembar 2015. године
АГОНИЈА РАДНИКА ,,НОВЕ РОМАНИЈЕ,, СОКОЛАЦ

ПОТРАЖУЈУ 17 ПЛАТА
------------------------------------

АГОНИЈА РАДНИКА ,,НОВЕ РОМАНИЈЕ,, СОКОЛАЦУкупни дугови послодавца према запосленим по основу 17 неисплаћених плата, накнада за превоз и топли оброк, закључно са 31. јулом 2015. године износе 560.581, 07 КМ

Послодавац овог соколачког предузећа радницима није уплатио доприносе за 32 мјесеца

Радници против послодавца поднијели двије колективне тужбе, а је у току извршење прве правоснажне судске пресуде

Уколико би Влада Српске уплатила доприносе, односно повезала стаж, 20 радника ,,Нове Романије,, би стекло услове за пензију

Тренутно у предузећу ради 17 од 24 радника радника које је италијанска фирма L.A. Cost d.o.o. као закупопримац ангажовала на пробни рад од мјесец дана

Пробни рад је већ истекао а седам радника се вратило у матично предузеће


Шестдесет пет радника Акционаксог друштва за прераду дрвета ,,Нова Романија,, из Сокоца, због великих дугова послодавца, те немогућности наставка производње, која је потпуно обустављена 13.октобра 2014. године, налази се у веома тешком материјалном и социјалном положају.
И поред бројих захтјева радника према послодавцу, те неколико састанака представника Синдикалне огранизације предузећа, уз присуство и несебичну подршку Синдиката шумарства, прераде дрвета и папира РС, извршног секретара и правника Регионалног синдикалног центра Источно Сарајево, проблеми ни до данас нису ријешени.
Напротив, што је вријеме више одмицало, дугови према радницима и држави су се гомилали, а предузеће је из мјесеца у мјесец западало у све веће финансијске дубиозе.
Послодавац ,,Нове Романије,, је увијек подржавао оправдане захтјеве раднике за исплату плата и осталих давања, али до измирења дугова према радницима није дошло, како је изјављивао ,,због потешкоћа у његовом пословању које га прати од његовог оснивања,,.
Са циљем да пресјече негативне трендове и агонију у којој се налазе запослени у овом предузећу, а на захтјев самих радника, Влада Српске је 2008 године купила цјелокупну имовину ,,Нове Романије,, у који је инвестирала додатна средства, али до покретања производње није дошло, па је предузеће престало са радом.
Тражећи ,,сламку спаса,, радници ,,Нове Романије, су се у више наврата обраћали за помоћ Влади РС и ресорном министарству, од којих одговори, бар у почетку ,,агоније предузећа,, нису ни стизали.
Све су то били довољни разлози тако да су радници уз помоћ синдиката одлучили да колективном тужбом, судским путем затраже заштиту права из рада која им припадају.
Само неколико мјесеци послије подношења колективне тужбе, појавио се нови пословни партнер L.A. Cost d.o.o. из Италије, који је у јулу ове године изразио интерес да закупи дио погона ,,Нове Романије,, уз обећање да ће преузети и ангажовати на пробни рад 30 радника у трајању од мјесец дана, покренути производњу, уз обећање да ће ријешити радно-правни статус и преосталих 35 радника.
Послије ,,понуде,, новог послодавца, радници А.Д. ,,Нова Романија,, на састанку синдикалне организације, одржаном 30.јула 2015 године, су одлучили да не потпишу уговоре о раду са новим италијанским послодавцем, док им се не измире сва нагомилана дуговања.
О својим одлукама уредно су информисали Владу РС, ресорно министарство и Синдикат шумарства, прераде дрвета и папира РС.
Тако су радници ни криви ни дужни нашли у врло назахвалној ситуацији да се имају статус запослених радника на неодређено вријеме у ,,Новој Романији,, гдје не раде нити примају плату, а с друге стране им је понуђено да раде код новог италијанског послодавца уз пробни рад од мјесец дана, уз споразумни прекид радног односа код претходног, боље речено примарног послодавца.
Затим су услиједиле детаљне стручне консултације са Правном службом СС РС, послије чега је група радника ,,Нове Романије,, споразумно раскинула радни однос уз гаранцију да ће се радници који проведу на пробном раду код новог италијанског послодавца у трајању до мјесец дана, уколико се не договоре о трајном запослењу, вратити код првобитног послодавца, ,, Нову Романију,,.
Код новог послодавца, мјесец дана у поменутом статусу радило 24 радника ,,Нове Романије,, уз обећање да ће уколико се производни процес буде одвијао према плану, посла код новог послодавца бити за још пет, шест радника.
Пошто су провели 30. дана код новог послодавца, седам радника се вратило у ,,Нову Романију,, а њих 17 је остало да раде и радиће до истека важења уговора о кориштењу закупљеног простора, послије чега и ови радници имају право да се поново врате у своје матично предузеће.
Бројни су и веома сложени проблеми са којима се годинама сусрећу радници соколачке ,,Нове Романије,, чија се синдикална организација обратила Министарству рада борачко инвалидске заштите са захтјевом да се приоритетно дугујуће плате исплате двадесеторици радника који би уз докуп стажа, стекли услове за пензију. Одговора од министарства још нема.
Важно је нагласити да су радници ,,Нове Романије,, тужили послодавца, да су добили правоснажну судску пресуду, те да су 11.августа 2015. године покренули поступак извршења пресуде, уз доставу списка имовине која није под закупом, те да је у току извршење пресуде у току.
Ово је примјер како радници уз помоћ синдиката већ годинама воде тешку али часну борбу за право на рад као основно људско право, за зарађене плате, доприносе и остала права из рада.
Једном ријечју, радници ..Нове Романије,, као и велики број радника у многим предузећима у Српској, боре се за голу егзистенцију, да раде и да они и њихове породице живе достојанствено од свог рада.
Нажалост, све остаје у домену борбе, јер су им се сваким даном права све више кршила, а да за то нико није одговарао.

Припремили: Марина Башевић и
Секул М. Поповић





 
30.oktobar 2015. године
Неистинити разлози за доношење новог Закона о државним службеницима РС

У посљедње вријеме кроз јавне наступе, појединци у име пословне заједнице Републике Српске, залажу се за доношење новог Закона о државним службеницима РС.
Као разлоге за то износе неистину по којој у постојећем закону РС није прописана никаква одговорност ове категорије радника за несавјесно и неодговорно обављање посла.
У циљу истинитог информисања јавности, Синдикат управе Републике Српске, у цјелости одбацује поменуте разлоге за доношење овог закона.
Наиме, у важећем Закону о државним службеницима РС, постоји итекако прецизирана појединачна одговорност сваког државног службеника у Српској, уколико се утврди да несавјесно и неодговорно обавља свој посао, која је децидно прописана, словом и бројем, у 20 чланова поменутог закона.
Одговорност се креће у распону од дисциплинске и материјалне па све до кривичне одговорности државног службеника који је намјерно или непажњом нанио штету републичком органу или правном и физичком лицу.
Дакле, Синдикат управе РС нема ништа против да се приступи измјенама и допунама или доношењу новог Закона о државним службеницима РС, како би се боље и квалитетније прецизирала поједина рјешења и уочени недостаци у важећем закону, у чему ће као социјални партнер активно учествовати.
Међутим, разлози које појединци истичу, из незнања или намјерно, су у најмању руку тенденциозни и неистинити, те као такви не могу бити мотив за измјене и допуне или доношење новог Закона о државним службеницима Српске.

Информативна служба


 
26.oktobar 2015. године
Тежак материјални и социјални положај радника ,,Космоса,,

Тежак материјални и социјални положај радника ,,Космоса,,

Предсједник Синдиката металске индустрије и рударства Републике Српске Тане Пеулић и извршни секретар СС РС за Синдикални центар Бањалука Горан Савановић, одржали су данас у Дому синдиката радно-консултативни састанак са Синдикалним одбором ,,Космоса,, а.д. Бања Лука, који је предводио предсједник Михајло Зрнић.
Теме разговора биле су актуелно стање у овом предузећу са акцентом на исплату 17 неисплаћених плата радницима, неуплаћени доприноси, те како покренути производњу и обезбједити посао за преко 200 радника ,,Космоса,,.
Послије двочасовног разговора констатовано је да се радници ,,Космоса,, не својом кривицом већ дуже вријеме налазе у веома тешком материјалном и социјалном положају, те да је крајње вријеме да се у крене у рјешавање бројних нагомиланих проблема.
У том циљу већ у сриједу 28. октобра ове године, договорен је заједнички састанак Синдиката са помоћником министра у Министарству индустрије, енергетике и рударства РС Милорадом Мотиком и директором ,,Космоса,, Душаном Вјештицом на коме ће се разговарати на исте теме.


Информативна служба



 
23.oktobar 2015. године
Састанак са представницом Међународне организације рада


Генерални секретар Савеза синдиката Републике Српске, Велка Оџаковић, разговарала је данас са конслутантом Међународне организације рада за питања запошљавања младих, гђом Вали Корбанесе.
Циљ састанка је консултација о питањима из области запошљавања младих ради израде дијагностике запошљавања младих у Босни и Херцеговини као што је и предвиђено постојећим Програмом достојанственог рада 2010 – 2015. за БиХ, у чијем креирању су учествовали и представници Савеза синдиката Републике Српске.
Кроз овај Програм одржана је обука у вези са израдом планова за запошљавање младих која је била намјењена стручњацима ресорних министарстава, служби за запошљавање, синдиката и послодавачких организација из Републике Српске, Федерације БиХ и Дистрикта Брчко, ради јачања њихових институционалних капацитета у овом домену.
Закључено је да се што прије треба донијети Стратегија запошљавања младих РС ,уз равноправно учешће свих социјалних партнера.
Договорено је да се Нацрт дијагностике са препорукама МОР-а достави свим релевантним актерима ради коментара и мишљења.
Састанку су, поред генералног секретара присуствовали и представници Секције младих Савеза синдиката РС и стручни сарадник за међународне синдикалне односе.



 
20.oktobar 2015. године
Послодавци поручили:


УКИНУТИ СТЕЧЕНА ПРАВА ИЗ РАДА У СРПСКОЈ


У организацији Уније удружења послодаваца Републике Српске, 19. октобра ове године, у Бањалуци је одржан округли сто о теми ,, закон о раду- заједно до најбољег рјешења,,.
Важно је нагласити да представнике Савеза синдиката Републике Српске, као једине репрезентативне организације радника у Српској нико није звао на овај округли сто, нити је било ко из наше организације учествовао у њеном раду.
Двоипочасовни рад окуглог стола званично је био затворен за јавност, мада је истине ради, неколико ,,одабраних,, представника медијских кућа ,, уживо,, пратило цијели ток овог скупа, чији су новински извјештаји омогућили да радничка и укупна јавност у Српској сазна праву истину о ставовима који су презентовани.
Као по овој народној, ,, вук длаку мијења а ћуд никада,, у излагањима присутних, доминирали су чланови Уније удружења послодаваца РС, који су, како они то често наглашавају, аргументовано, још једном јасно ставили до знања да им је циљ што хитније доношење новог закона о раду у РС.
Говорећи о поменутој теми, директор Уније удружења послодаваца РС, Саша Аћић је поред осталог рекао:
-Морамо постићи бољу покретљивност радне снаге на тржишту рада, смањити опорезивање рада, повећати ефикасност контролних органа и прилагодити систем образовања тржишту рада. Корак број један за то је доношење новог закона о раду,,.
Анализирајући постојећи Закон о раду РС, нагласила је Милка Кантар, дипломирани правник у Унији удружења послодаваца РС, послодавци су поновили шта желе.
-Послодавци траже нови закон о раду којим ће се продужити уговори о раду на одређено вријеме у РС са садашњих двије на пет година, подвукла је Милка Кантар и посебно младим радницима Српске поручила сљедеће:
-Примјетили смо да радници на одређено вријеме имају потребу да се доказују, да више раде, док у моменту преласка на рад на неодређено вријеме долази до пада индивидуалне продуктивности рада,,.
-Послодавци захтјевају да се прековремени рад повећа са 150 на 180 часова годишње, да пауза не буде урачуната у радно вријеме и да се укине регрес,, прецизирала је Кантарова.
Но ту није крај па је отишла и корак даље и у име својих послодаваца, жалећи их констатовала како ,, послодавац у Српској по важећем Закон о раду мора да исплати три плате за једно радно мјесто раднику за вријеме трајања годишњег одмора а то су:
-Исплата плате раднику који користи годишњи одмор, затим регрес за кориштење годишњег одмора , те да плати радника који мијења радника који користи годишњи одмор,,.
Из свега неведеног је сасвим јасно да Унија удружења послодаваца Српске има за циљ да се по сваку цијену, по оној Макијавелијевској ,,циљ оправдава средства,,, што прије у РС донесе нови закон о раду који би у свим његовим сегментима био на штету радника и који би драматично смањио сва стечена радничка и синдикална права.
Поразно је да нико од присутних, па чак ни они из нерепрезентативних синдиката, које послодавци стално стављају у први план, а зна се и зашто, не рече ни једну ријеч о хиљадама радника којима послодавци не исплаћују плате, којима не уплаћују доприносе, не плаћају прековремени рад којег свакодневно обављају, које понижавају, отпуштају и шиканирају без било каквог разлога.
Такође, нико не рече ни једну ријеч у заштиту и одбрану радника као највеће вриједности нашег друштва који раде за биједну надницу, док њихове породице гладују.
Ријеч ,,радник,, и права радника за њих не постоје.
Па и ако је од Уније удружења послодаваца РС и њихових сателита, много је.
Наравно да Савез синдиката РС никада неће прихватити било какав дијалог у коме се тражи смањење права из рада, те да ће у одлучној заштити тих права користити сва дозвољена и мање дозвољена средства радничке и синдикалне борбе.
Надамо се да за то неће бити потребе.


Информативна служба





 
07.oktobar 2015. године
Побољшати радно-правни и укупни друштвени статус младих у РС

Побољшати радно-правни и укупни друштвени статус младих у РС

У организацији Актива младих Савеза синдиката Републике Српске, а поводом обиљежавања 7. октобра- Међународног дана достојанственог рада, данас је у Бањалуци одржан округли сто под називом ,,Достојанствени рад- шта је то,,.
Учесници округлог стола, млади радници- чланови синдиката из цијеле Српске су констатовали да је кршење права радника веома учестало, да млади радници раде на несигурним радним мјестима, да су посебно они изложени раду на црно, мобингу и да се чешће отпуштају са радних мјеста.
То су најчешћи разлози због којих млади напуштају Републику Српску, те у потрази за радним мјестом и бољим животом одлазе у богатије европске земље.
,,Због високе стопе незапослености младих, проблеми оних који имају посао, често остају у запећку пажње јавности, а спадају у категорију радника чија су права значајно нарушена ,, рекао је предсједник Актива младих Савеза синдиката Републике Српске Горан Станковић, позивајући младе раднике и раднице на синдикализацију и активнију борбу за остваривање власититих права.
О достојанственом раду у Републици Српској са посебним акцентом на младе раднике, те о ,, несигурним радним мјестима,, на којима млади најчешће раде, говорили су Велка Оџаковић, генерални секретар Савеза синдиката РС и Борислав Радић, директор Агенције за мирно рјешавање радних спорова.
На данас одржаном округлом столу закључено је да би евентуално доношење закона о раду у Српској додатно угрозило положај младих радника.
Учесници округлог стола истакли су да уз кршење права из рада, када се говори о положају младих радника, треба имати у виду све израженију потребу младих радника када је у питању образовање и додатно усавршавање на послу за шта послодавци често немају разумијевања, као и чињеницу да младих радника готово и да нема на руководним позицијама.
Такође, наглашавају учесници округлог стола, посебно је важно имати на уму какве ће ефекте имати положај данашњих радника на укупну будућу економску ситуацију у Српској, која не може бити свијетла уколико се актуелни тренд кршења радничких права не заустави.
Организацију округлог стола под називом ,,Достојанствен рад- шта је то,, подржала је Фондација ,,Фридрих Еберт,,.
Актив младих Савеза синдиката Републике Српске већ неколико година обиљежава Међународни дан достојанственог рада, упозоравајући из године у годину на све лошију ситуацију међу младим људима.




 
7.oktobar 2015. године
Предсједници Пеулић и Савановић учствовали на семинару

Предсједници Пеулић и Савановић учствовали на семинару

Предсједник Синдиката металске индустрије и рударства Републике Српске Тане Пеулић и предсједник Синдиката трговине угоститељства, туризма и услужних дјелатности РС Горан Савановић, учествовали су на дводневном семинару, одржаном 1. и 2. октобра ове године у Тивту.
Семинар је одржан у организацији Европског одбора Свјетске организације радника и Синдиката данске (КРИФ), а теме семинара биле су, Европски социјални модел, Подизање свијести послодаваца о значају информисања запослених, затим Стратешки циљеви компанија и већег ангажовања синдиката у заштити и унапређењу права из рада.
На семинару на коме су учествовали синдикалци из 11 земаља југоисточне Европе обрађене су и теме као што је Сарадња и јачање синдиката из једне групације, те Европски стандарди заштите права запослених са посебним акцентом на Директиву о радном времену.
Предсједници Пеулић и Савановић, активно су учествовали у раду семинара и дали значајан допринос његовом успјешном одржавању.



 
6.oktobar 2015. године
Ријешти проблеме радника ,,Гипсаре-Волари,,

Ријешти проблеме радника ,,Гипсаре-Волари,,

Предсједник Синдиката металске индустрије и рударства Републике Српске Тане Пеулић, разговарао је данас у Дому синдиката у Бањалуци са Синдикалниm и Штрајкачким одбором Синдикалне организације ,,Гипсара-Волари,, из Шипова о модалитетима рјешевања проблема са којима се сусреће 32 радника запослена у овом предузећу.
Послије двочасовног састанка у чијем раду је учествовао и извршни секретар Савеза синдиката РС за регију Бањалука Горан Савановић, договорено да се у петак 9. октобра ове године одржи заједнички састанак са већинским власником капитала ,,Гипсаре-Волари,, на коме би се донијеле одлике о испуњењу захтјева радника.
Запослени у овом предузећу већ дуже вријеме траже од послодавца да им исплати двије заостале плате, уплати дугујуће дoприносе на плате за протеклих седам година, регрес за годишњи одмор за 2013. и 2014. годину, те накнаду за превоз радника.




 
18.septembar 2015. године
Регионална конференција о формализацији неформалне економије

У организацији Међународне организације рада и Министарства рада и социјалног старања Црне Горе, у Бечићима је 15. – 16. септембра 2015. године одржана Регионална конференција о формализацији неформалне економије.
На конференцији су учествовале трипартитне делегације из Црне Горе, Србије, БиХ , Македоније, Јерменије, Бугарске, Албаније, Молдавије, Португала, Таџикистана, Украјине, Русије, Румуније и Турске, као и бројна делегација представника МОР-а на челу са Hainz Kollerom, помоћником генералног директора , регионални директор МОР-а за Европу и Централну Азију.
На почетку конференције учесницима је презентована Препорука 204 о прелазу из неформалне у формалну економију, која је усвојена на 104. Конференцији МОР-а у Женеви 12. јуна 2015. године. Земље чланице МОР-а ће у наредном периоду морати са већом пажњом и појачаном активношћу приступити рјешавању све распрострањеније неформалности како на економском тако и на пољу тржишта рада.
Просјечно учешће неформалне економије у Европи и централној Азији се процјењује на око 36% званичног националног бруто друштвеног производа (BDP), мада са означеним под-регионалним разликама између ЕУ (18,5%) и земаља југоисточне Европе, источне Европе и земаља Заједнице Независних Држава ( ЗНД) до 40%. У централној и југоисточној Европи (земље које нису чланице ЕУ) и ЗНД земаља, неформална запосленост се процјењује на између 15 и 30 % укупног броја запослених. У већини балканских земаља неформална запосленост је равномјерно подијељена између оних који су без уговора о раду и самозапослених, док је у источној и јужној Европи неформално самозапошљавање доминантан облик нерегулисаног рада.
У регионалном контексту који је обиљежан растом рањивости у свијету рада на прелазак у формално запошљавање се све више гледа као на главни економски и социјални изазов.
Већина радника у неформалној запослености имају зараде које су испод просјека и лишени су стабилног и сигурног посла. На њих се не односе мјере социјалне заштите, изложени су лошим условима рада, укључујући и високом ризику безбједности на раду и нису у могућности да остваре своја основна радничка права. Посебно су ускраћени за могућност синдикалног организовања, што би им омогућило да се чује и њихов глас, да буду заступљени на радном мјесту и да имају синдикалну заштиту и подршку. Рањиве категорије радника, млади људи, жене и мигранти су више изложени овим ризицима, јер неформална запосленост у већини случајева за њих представља једини начин за улазак на тржиште рада. Неформалност је посебно распрострањена у мањим економским јединицама, малим предузећима и услужним дјелатностима, као и код самозапошњавања. Секторски посматрано неформално запошљавање је посебно изражено у грађевинарству, трговини, пољопривреди и на пословима у домаћинству. У том контексту, постоји хитна потреба у региону за преформулисањем интервенционих политика, како би се олакшао прелазак из неформалне у формалну сферу рада, а што би имало позитивне ефекте на отварање нових радних мјеста, запошљавање младих, смањење сиромаштва, радну продуктивност, услове рада и стабилност фискалних прихода.
Велика комплексност и тешкоће у олакшавању преласка у формално запошљавање потиче дјелимично из хетерогености неформалне економије и разноврсности њених узрока. Сходно томе, не постоји један универзални оквир, већ се ради о скупу мултидимензионалних приступа који се могу комбиновати и прилагодити контексту сваке земље. Такви приступи треба да узму у обзир, не само различитости националних контекста, карактеристика, потреба радника и послодаваца у неформалној економији, већ и економске и социјалне прилике који су довели до неформалне економије. Циљ не треба да буде само јачање капацитета инспекција рада, већ и повећање броја понуда формалних радних мјеста и стварање подстицаја за формализацију и за останак у формалној економији, сарадња и учешће социјалних партнера, сарадња и других актера као што су пореске управе, службе за запошљавање и социјалну заштиту и сл.
У Европској унији и у неким другим земљама расправа о неформалној економији је углавном фокусирана на тему ,, непријављеног рада,, , који се по дефиницији Европске комисије односи на законит рад, који се обавља често у формалном сектору, али који није пријављен јавним државним органима како би се смањили трошкови рада и избјегло плаћање пореза. Међутим, питање неформалне економије је много шире и комплексније, па стога и приступи и рјешења морају бити вишеструка.
Узимајући у обзир разноликост неформалне економије и различите националне околности у марту 2013. године кнстиутенти МОР-а (представници влада, послодаваца и радника) су се сложили да у дневни ред Конференције МОР-а која је одржана 2014. године уврсте ставку ,, Омогућавање преласка из неформалне у формалну економију,,. Ова тема била је предмет расправе и на Конференцији одржаној 2015. године и резултирала је Препоруком бр 204.
У БиХ, односно њеним ентитетима ( ова питања су у надлежности ентитета) проблем неформалне економије и непријављеног рада је порасту и власти у договору са социјалним партнерима морају предузети хитне мјере и приступити рјешавању овог проблема. Према неким процјенама домаћих економских стручњака, обим сиве економије у БиХ премашује 8,6 милијарди КМ ( податак из 2013. године), што представља више од трећине бруто домаћег производа земље. Такође, према процјенама стручњака из области рада и економије број радника који раде ,,на црно,, у БиХ је око 240.000 (150.000 у ФБиХ и око 80.000 у РС). О овим и другим облицима неформалног рада и економије присутне на Регионалној конференцији упознала је Велка Оџаковић која је као члан трипартитне делегације учествовала у њеном раду.
Истакла је овај проблем одавно препознат од стране ССРС и СССБиХ, који су покретали низ акција и активности у циљу сузбијања рада на ,, црно,, , али нажалост, све је остало на покушају. Канцеларија МОР-а у Будимпешти спроводи пројекат у БиХ чији је циљ јачање капацитета влада и социјалних партнера да осмисле и спроведу политике и мјере које промовишу формализацију економије. У томе ће значајно користити и Препорука 204 о прелазу из неформалне у формалну економију.




 
25.avgust 2015. године
23. ГОДИНЕ САВЕЗА СИНДИКАТА РС

• 25. аугуста 1992. године основан је Синдикат Републике Српске, као израз потребе радника и њихове жеље да буду повезани и да добију легалног заступника својих права и интереса на цијелом подручју Републике Српске. Уједно радници су жељели да и на овај начин дају легитимитет тек насталој држави и промоцију њене демократичности у земљи и свијету.
• 1993. и 1994. године се укључујемо у доношење низа закона из области рада, као нпр. Закон о радним односима, Закон о ПИО , Закон о заштити на раду, Закон о државној управи, Закон о запошљавању и други, чиме је прекинута примјена закона из бивше БиХ.
• 1993. године доношењем Закона о радним односима створени су услови за социјални дијалог и колективно преговарање и потписивање ОКУ –а;
• 1994/1995 годину Влада, Савез синдиката и Привредна комора РС (тада законити представник послодаваца) отпочели су преговоре о ОКУ-у. Тај процес је током 1995. године прекинут због увођења ратног стања у РС, али је убрзо, након потписивања Дејтонског споразума настављен.
• 1996. године донесена је Одлука о броју гранских синдиката по основу које је било предвиђено оснивање 12 гранских синдиката и Упутство о њиховом организовању .
• 1996. и 1997. основани су сви грански синдикати у оквиру ССРС.
• 12. марта 1997. године потписан је ОКУ.
• Потписивањем ОКУ –а створене су претпоставке за потписивање граснких колективних уговора, тако да су сви грански синдикати у оквиру ССРС кроз социјални дијалог и колективно преговарање са својим социјалним партнерима су потписали колективне уговоре у периоду 1997 и 1998. године.
• 21. 10. 1997. године потписан Споразум о образовање Економско социјалног савјета РС, први и једини у односу на све државе настале на подручју бивше државе.
• Потписивањем ОКУ –а 1997. године потписана је и најнижа цијена рада у износу од 150,00 динара за 1997. годину, а крајем године је повећана на 200,00 динара.
• Након преласка на конвертибилну марку 1998. године, социјални партнери су утврдили најнижу цијену рада у износу од 60.00 КМ.
• 22. децембра 1999. године на инсистирање Савеза синдиката РС, социјални партнери су потписали Измјене и допуне ОКУ и нову цијену рада у износу од 80,00 КМ, што је утицало да плате буду повећане за 33,3%.
• 1998. године донесен је Закон о приватизацији државног капитала у предузећима, једногласно и позиција и опозиција, а ни једна, од многобројних примједби ССРС није прихваћена.
• 2000. године у договору социјалних партнера и уз техничку помоћ МОР-а донесен је Закон о раду, прилагођен новим друштвено- економским односима, насталим након приватизације, којим се прешло на уговорни радни однос, а што је био и највећи реформски заокрет у области рада. Овим Законом дата је још већа слобода и могућност социјалним партнерима за уређивање права и обавеза између радника и послодаваца.
• У периоду 2000. до 2006. године трајали су преговори социјалних партнера око новог ОКУ-а и то је уједно био најдужи период колективног преговарања без резултата. У том периоду имали смо у примјени потпуно нови Закон о раду и са мањим дорадама ,,стари,, ОКУ.
• 21. марта 2006. године, након пуних шест година потписан је ОКУ, усклађен са Законом о раду. Важно је рећи да нисмо изгубили ни једно радничко ни синдикално право, него напротив много тога смо повећали ( топло оброк, регрес, отпремнине у случају технолошког вишка и пензионисања, отказни рок, уредили дисциплинск поступак и сл.)
• Уз ОКУ договорили смо и потписали најнижу плату у износу од 205 КМ.
• 2008. године потписали смо најнижу плату у износу од 250 КМ.
• 2009. године поново смо потписали и повећали најнижу плату на износ од 320 МК.
• У периоду од 2000. до 2007. године Закон о раду је шест пута мијењан и допуњаван што је захтијевало одређена усклађивања у ОКУ, а и Одлука Уставног суда је то налагала.
• 5. маја 2010. године, под великим синдикалним притиском и пријетњама, уз изуизетно ангажовање свих синдикалаца, а посебно предсједнице Ранке Мишић, потписан је нови ОКУ, у којем смо ,и поред огромног противљења послодаваца и међународних финансијаских организација ,те уз низ опструкција појединих представника из Министарства рада, у потпуности сачували стечена радничка и синдикална права.
• 5. маја 2010. године потписали смо и најнижу плату у износу од 370,00 КМ, која је и данас у примјени.
• Од тог дана трају активности ССРС на очувању радничких права која су утемељена у Закону о раду и Општем и гранским колективним уговорима.
• 2013. – 2015. године је период највећег притиска послодаваца усмјерен на доношење новог Закона о раду, а самим тим и укидање колективних уговора.
• 1. маја 2015. године организовали смо протестну шетњу под називом ,,Не новом Закону о раду,,.
• Од 2015. године послодавцима су се придружили готово сви: Влада РС, ММФ, WB,
ЕК, политичке партије, предсједник РС.


ШТА СМО ОБЕЗБЈЕДИЛИ – ШТА ТО ЧУВАМО ?


• Уговор о раду на неодређено вријеме као правило;
• Уговор о раду на одређено вријеме најдуже на двије године и то само у четири случаја;
• 40 часовно седмично радно вријеме;
• Плаћену паузу од 30 минута;
• Годишњи одмор од 18 до 30 дана зависно од дужине радног стажа радника;
• Плаћено одсуство до пет радних у одређеним случајевима;
• Прaво на породиљско одсуству од једне године, односно двије године за двоје и више дјеце;
• Право на утврђивање износа плате са послодавцем;
• Увећање плате по основу минулог рада за 0,50% по години стажа.
• Ограничен прековремени рад на максимално 10 часова седмично, односно 150 сати годишње;
• Увећање плате по основу прековременог рада (30%), рада ноћу (35%) и државног празника ( 50%).
• Најнижу плату, која се трипартитно договара;
• Исплата плате у роковима утврђеним колективним уговором, али не дужем од 30 дана;
• Обавеза послодавца да раднику уручи обрачун плате у писаном облику;
• Регрес за коришћење годишњег одмора;
• Накнаду за топли оброк у висини 50% од најниже плате;
• Трошкове превоза код доласка и одласка са посла;
• Теренски додатак;
• Отказни рок код престанка радног односа;
• Отпремнину у случају престанка радног односа због технолошког вишка;
• Отпремнину приликом одласка у пензију;
• Помоћ раднику или његовој породици у случају: смрти радника, смрти члана уже породице, тешке инвалидности и дуготрајне болести радника и у другим случајевима у договору са послодавцем;
• Заштиту од мобинга;
• Посебну заштиту жена и младих;
• Право радника да му се омогући одбрана кроз дисциплински поступак;
• Право на заштиту права на суду уз бесплатно заступање од стране синдиката;
• Ослобађање радних спорова од судске таксе;
• Право на мирно рјешавање радних спорова;
• Право на штрајк без било каквог и чијег одобрења уз минимална ограничења у дјелатностима од општег интереса;
• И још много и много права као што имају радници у ЕУ.
• Били смо перјаница и узор свима у окружењу у начину како се води социјални дијалог и облицима социјалног дијалога у РС.

У ЧЕМУ ЈЕ ПРОБЛЕМ ?

• Закон о раду РС је модеран, флексибилан, тржишту рада и економско – социјалним условима РС прилагођен закон, усклађен са Конвенцијама МОР-а и одредбама Европске социјалне повеље које је БиХ ратификовала;
• На усклађеност свих закона из области рада па и Закона о раду водили смо рачуна у току свих ових година, а што потврђују чињенице да нема области која није нормирана и која одступа од Европских правила и међународних норми;
• Од Европских правила одступа једино начин одређивања најниже плате и висина надница, а што се одражава на укупну зараду радника и на висину осталих материјалних давања, што синдикат донекле и разумије;
• Једини проблем је у доследној ( не) примјени прописа;
• Незаинтересованост власти и похлепа послодаваца довели су раднике у готово понижавајући положај;
• Сада све промашаје желе надокнадити кроз нови Закон о раду;
• Због не примјењивања прописа или њихове селективне примјене, кеса се истањила, па из ње и то мало треба да извуку они који имају многа, од оних који имају мрвице треба и то узети, а они који немају ништа, ништа им и не треба- нису навикли да имају.


ГДЈЕ СМО САДА – НАКОН 23 ГОДИНЕ?

• На почетну, као и оне 1993. године када су тадашње власти покушале забранити рад синдиката, кфалификујући га остатаком комунизма и реметилачким фактором у тада младој држави.
• Искористили су тај период да 1993. године,кроз Закон донесен по хитном поступку и који је имао дамо девет чланова, сву друштвену имовину претворе у државну, а потом је раскрчме и хиљаде, хиљаде радника оставе без посла, егзистенције и било каквих права;
• Данас смета социјални дијалог, смета Савез синдиката РС који не прихвата реформску агенду, која је на штету радника и грађана.
• Сметња је Савез синдиката РС који не дозвољава смањење радничких и синдикалних права;
• Треба да аплаудирамо да нам поред одузете имовине одузму и права;
• Ударила сила на скромна радничка права, на Савез синдиката РС, на демократске вриједности муком и радничким знојем стечене, а све зарад профита, капитала, раскоши и богатства оних који су нас опљачкали и то и даље раде.
• Ми бранимо само своју правну стечевину, као што то Европа ради.
• Усамљени смо у одбрани, јер и они који су само прије неког времена тврдили да неће доносити нови Закон о раду без сагласности Савеза синдиката РС, сада, након избора, проглашавају нас издајницима, рушитељима Уставног уређења РС, опонентима социјалног дијалога и ретроградним снагама који се боре само за свој интерес.

ШТА НАМ ЈЕ ЧИНИТИ ?


• Од радника смо добили мандат да у овом турбулентном времену сачувамо стечена радничка и синдикална права, кад већ не постоје услови за њихово повећање.
• Предсједништво и Генерално вијеће је утврдило правац и начин дјеловања;
• Одлуке тих органа су наша обавеза да их проведемо и да бранимо највећу синдикалну светињу, а то су: стечена радничка и синдикална права.
• Нико нема право да иде назад, како су то урадили политичари потписујући Споразум и Реформску агенду коју су креирале моћне финансијске организације са циљем да нам узму још оно мало што нам је Бог и природа подарила, а нас и нашу дјецу претворе у сиротињу која ће бити принуђена да ради најпрљавије послове за бјелосвјетске моћнике.
• Можда постоји страх, али сјетимо се онога што је некад давно речено :
,, Не идемо у битку због силе која нам пријети, него због светиње коју бранимо,,.

Предсједништво ССРС, у поводу 23. годишњице Савеза


П Р Е Д С Ј Е Д Н И Ц А
Ранка Мишић, с.р




 
24.avgust 2015. године
Република Српска има модеран и флексибилан Закон о раду

Република Српска има модеран и флексибилан Закон о раду

Предсједница Савеза синдиката РС Ранка Мишић, изјавила је данас да нема никакве потребе за доношењем новог Закона о раду, јер је постојећи модеран и флексибилан и да је кључ проблема у његовој непримјени.
У разговору са шефом Клуба посланика Слободног српског демократског клуба Дарком Бањцем, одржаним у Дому синдиката у Бањалуци, предсједница Мишић је подсјетила да иза реформске агенде стоји Међународни монетарни фонд, чији је циљ увећање сопственог капитала,а на штету радника.
Закон о раду РС је довољно флексибилан, није препрека економском напретку и запошљавању, те доласку страних инвестиција изјавила је предсједница Мишић и констатовала да оно што је Србија у недавно усвојеним измјенама и допунама донијела у свом закону о раду, Српска усвојила 2000. односно 2007. године и допунама у неколико наврата.
Нема ниједног ваљаног разлога за доношење новог Закона о раду РС па зато Савез синдиката РС никада неће пристати на смањење достигнутих радничких и синдикалних права, поручила је предсједница Мишић.
Шеф посланика Слободног српског демократског клуба у НС РС Дарко Бањаца је оцјенио да је недавно усвојени Закон о раду Федерације БиХ, нанио огромну штету радницима тог ентитета, те изнио став клуба посланика да се тако нешто никада у РС неће десити.
Бањац је нагласио да о Закону раду РС треба разговарати и да то треба бити предмет разговора Савеза синдиката РС, Владе и послодаваца и изразио наду да неће личити на Закон о раду Ф БиХ, те прецизирао да никада, у евентуално новом Закону о раду РС, ни у једном сегменту не смију бити умањена стечена права радника.
Он је подржао став Савеза синдиката РС да ни једним законом, па ни Законом о раду РС, радници не смију бити доведени у позицију роба 21. вијека.
Народни посланик и члан овог посланичког клуба Ненад Стевандић, је изјавио да ће се овај посланички клуб, када је у питању Закон о раду, залагати за дијалог и компромис.



Информативна служба



 
24.avgust 2015. године
У Закон о раду РС уграђени су принципи Међународне организације рада

У Закон о раду РС уграђени су принципи Међународне организације рада

Савез синдиката РС је пуних пет година, снагом необоривих аргумената, бранио и одбранио Закон о раду Српске и никада неће прихватити доношење новог закона који би смањио стечена радничка и синдикална права, поручила је предсједница Ранка Мишић са данашњег састанка са предсједником Напредне Српске Адамом Шукалом у разговору на тему реформска агенда, економске и социјалне реформе и тржиште рада.
На састанку одржаном у Дому синдиката у Бањалуци, предсједница Мишић је подсјетила да у земљама Европске уније нема универзалног модела закона о раду, те да су у Закону о раду РС уграђени многи принципи Међународне организације рада.
Реформска агенда, поред новог закона о раду, подразумјева темељиту промјену комплетног радног законодавства, које ништа добро неће донијети радницима РС, нагласила је предсједница Мишић и додала да није проблем у важећем Закону о раду него у његовом непровођењу.
Умјесто новог закона, траћжили смо детаљну експертску анализу постојећег Закона о раду која се никада није десила, мада смо их позивали два пута, прецизирала је предсједница Мишић и додала да је Савез синдиката РС увијек био спреман за разговоре али да га нико није позивао.
Предсједник Напредне Српске Адам Шукало је изјавио да ова странка неће подржати доношење новог Закона о раду РС и да се залаже за провођење постојећег закона о раду.
Правни тим Напредне Српске урадио је стручну анализу Закона о раду Федерације БИХ и ми смо против таквог закона јер је штетан за раднике и за послодавце и ми га нећемо подржати, рекао је Шукало.
Влада РС је прихватила реформску агенду и њена је обавеза да сви потези које буде повлачила, укључујући доношење и новог Закона о раду РС, буду транспарентни, изјавио је Шукало.

Информативна служба



 
22.avgust 2015. године
Реформска агенда неће донијети ништа добро радницима РС

Суштина реформске агенде је доношења новог Закона о раду РС, те смањење стечених радничких и синдикалних права, што Савез синдиката РС никада неће прихватити, нагласила је предсједница Ранка Мишић у разговору са делегацијом Социјалистичке партије РС, коју је предводио предсједник партије Петар Ђокић, одржаном 21. августа ове године у Дому синдиката у Бањалуци.
Искуства земаља из окружења су показала да провођење реформске агенде и доношење новог закона о раду нису били у функцији рјешавања проблема и да сви параметри показују да је дошло до њиховог даљег усложњавања, подсјетила је предсједница Мишић.
-Нема ниједног суштинског разлога за доношење новог Закона о раду РС, нити је урађена стручна анализа примјене постојећег закона у складу са договором са Мраковице из марта ове године, прецизирала је предсједница Мишић.
-Предсједница Мишић је још једном ставила до знања да реформска агенда коју су прихватили сви политичари у РС и БиХ, у служби капитала, да радницима неће ништа добро донијети, те констатовала да ниједна до сада проведена реформа у РС није дала жељене резултате.
Предсједник Социјалистичке партије РС Петар Ђокић, је подсјетио да њиховим доласком на састанак у овако високом саставу, само показује колико уважава Савез синдиката РС, јер се ради о озбиљном и репрезентативном партнеру са којим је ова партија увијек разговарала.Иако увијек нисмо имали подударне ставове, никада ништа нисмо радили на штету радника, рекао је Ђокић.
-Социјалистичка партија РС никада неће учествовати у креирању било каквих законских рјешења, па и Закона о раду РС, који ће бити на штету радника и народа, рекао је Петар Ђокић и одбацио сваку могућност да се овај важан системски закон у Српској доноси ,, преко кољена,,
Предсједник СП РС је рекао да Закон о раду РС мора донијети због закона који су донесени у окружењу, а посебно у Федерацији БиХ.
-Новим Законом о раду, РС ће ријешити питање плате, затим желимо да се уреди питање паузе у току радног времена, увећање плате по основу радног стажа, плаћање трошкова превоза уколико послодавац има средстава, питање пријављивања радника на фондове и слично, рекао је Ђокић.
Предсједник Ђокић очекује да ће радни материјал будућег Закона о раду РС, који за сада не постоји, ускоро бити доступан, те позвао социјалне партнере да сједу, разговарају и изнесу своје аргументе.
Информативна служба



Информативна служба



 
20.avgust 2015. године
Умјесто новог Закона о раду повећати најнижу плату у РС и ослободити је плаћања пореза

Умјесто новог Закона о раду повећати најнижу плату у РС и ослободити је плаћања  пореза

Предсједница Савеза синдиката РС Ранка Мишић, позвала је данас Владу, да уместо најављеног доношења новог Закона о раду Српске, а у интересу добрих послодаваца и радника, социјални партнери потпишу најнижу, плату, која би у складу са Европском социјалном повељом износила 50 одсто од просјечне плате у нашој Републици, те да се тај износ ослободи плаћања пореза.
На разговорима одржаним у Дому синдиката у Бањалуци са предсједницом Клуба посланика ДНС-а у НС РС Споменком Стевановић и генералним секретаром Парламента Српске Марком Аћићем о реформској агенди, предсједница Мишић је нагласила да би овакав потез Владе био најконкретнија подршка развоју привреде, новом запошљавању и изласку Српске из вишегодишње економске и социјалне кризе.
Предсједница Мишић је још једном поручила да Савез синдиката РС тренутно нема никакве политичке амбиције, да разговара са свима, позицијом и опозицијом, те да никада ни са ким неће пристати на доношење Закона о раду РС, који би на било који начин смањио достигнута права из рада у Српској
Савез синдиката РС је за анализу примјене Закона о раду, која је договорена а која се никада није десила. Овај Закон је модеран, флексибилан, усклађен са стандардима Европске социјалне повеље, много флексибилни од недавно усвојеног Закона о раду Србије, али се нажалост, не примјењује, закључила је предсједница Мишић.
Предсједница Клуба посланика ДНС- а у НС РС Споменка Стевановић, је изјавила да ова странка подржава доношење новог Закона о раду РС јер је то саставни дио реформске агенде које су потписале све политичке партије уБиХ, али не по сваку цијену и никада неће гласати за Закон о раду који би у значајној мјери урушио достигнута права радника у Српској.
Члан ДНС и генерални секретар НС РС Марко Аћић је рекао да тренутно нема нацрта или било које друге форме новог Закона о раду, те да ће ова странка безусловно тражити да евентуално доношење овог закона иде кроз редовну скупштинску процедуру, а да прије тога социјални партнери ураде темељиту анализу примјене важећег Закона о раду РС



Информативна служба



 
18.avgust 2015. године
Савез синдиката РС је за дијалог, не руши никога поготово не Републику Српску

Савез синдиката РС је за дијалог, не руши никога  поготово не Републику Српску

Савез синдиката Републике Српске је за дијалог са свима, није деструктиван, не руши никога, поготово не РС, али никада неће пристати на доношење новог Закона о раду који би умањио стечена радничка и синдикална права, изјавила је предсједница Ранка Мишић у разговору о реформској агенди са делегацијом Српске радикалне странке коју је предводио предсједник Миланко Михајлица.
На састанку одржаном 18.августа 2015 у Дому синдиката у Бањалуци, предсједница Мишић је подсјетила да је у свим земљама у окружењу које су донијеле нови Закон о раду, умјесто обећаних инвестиција, развоја и запошљавања, дошло до смањења плата и пензија, пораста стопе ПДВ-а и даљег сиромашења радника и грађана.
Стога Републици Српској не треба нови Закон о раду него досљедно провођње постојећег закона.Оно што било прихватљиво за Савез синдиката РС и о чему би се могло разговарати је анализа примјене Закона о раду и његове евентуалне допуне уколико се покажу потребним.
Предсједник Српске радикалне странке Миланко Михајлица је јасно ставио до знања да је ова странка против доношења новог Закона о раду у РС, али ће подржати његове измјене уколико оне буду резултат преговора и консензуса свих социјалних партнера.
Нови закон о раду раднике, пензионере и грађане Српске довео би у још тежи материјални и социјални положај, због чега је потребно радити на очувању достигнутих права из рада.
Предсједник радикала се заложио да се Реформска агенда о којој радници и грађани мало или готово ништа не знају, врати у Парламент Српске, како би о овом важном документу расправљало јавно и аргумантовано уз директан пренос на јавном РТВ сервису РС, како би се грађани увјерили да им ништа добро не доноси.


Информативна служба



 
18.avgust 2015. године
Реформска агенда је против човјека и радника

Реформска агенда је против човјека и радника

Реформска агенда коју натурају међународне финансијске институције, прије свега ММФ, радницима и грађанима РС и БиХ не нуде излазак из економске и социјалне кризе, него имају за циљ доношење новог Закона о раду, односно смањење плата и пензија те смањење социјалних давања, изјавила је предсједница Савеза синдиката РС Ранка Мишић у разговору са делегацијом ПДП-а коју је предводио шеф Клуба посланика ове стране у НС РС Бранислав Бореновић.
На састанку одржаном 18. августа 2015. године у Дому синдиката у Бањалуци, предсједница Мишић је одбацила сваки покушај политизације разговора са лидерима политичких странака и шефовима посланичких клубова о реформској агенди , који је у току, а чија је суштина најава доношења новог Закона о раду и смањење стечених радничких и синдикалних права у Српској.
-Сугурно је да иза ове нескривене намјере стоји капитал, односно Међународни монетарни фонд чији новац ниједну земљу у свијету није извукао из економске кризе, нагласила је предсједница Мишић и поновила да је овај процес уперен против радника, против човјека у РС, што Савез синдиката Српске никада неће прихватити.
Предсједник Клуба ПДП-а у НС РС Браниислав Бореновић, рекао да ова партија неће подржати доношење новог Закона о раду РС без сагласности Савеза синдиката РС.
ПДП никада није прихватио реформску агенду као платформу за будуће реформе у РС и БиХ, него се ради о изјави која је прихвћена у Парламенту Српске а у којој се нигдје не спомиње доношење новог Закона о раду РС, закључио је Бореновић.
-Реформску агенду су прихватила два ентитетска премијераи предсједавајући Савјета министара БиХ да би тим чином РС, ФБиХ и БиХ наставиле са даљим задуживањем и крпљењем буџета, констатовао је Бореновић.

Информативна служба



 
18.avgust 2015. године
Ослобођенје

 Ослобођенје

ПДФ Чланак Погледати

 Ослобођенје





 
17.avgust 2015. године
Савез синдиката РС никада неће пристати на смањење радничких права

 Савез синдиката РС никада неће пристати на смањење радничких права

Реформска агенда је списак жеља ММФ-а и Свјетске банке, која није добра за раднике и грађане РС, јер подразумјева доношење новог закона о раду и смањење стечених радничких права, те доношење сета нових закона који би били на штету радника, што Савез синдиката РС никада неће прихватити,,.
Ово је изјавила предсједница Савеза синдиката РС Ранка Мишић, послије састанка са замјеником шефа Клуба посланика СНСД у НС РС Игором Жунићем оджаном 17. августа 2015. године у Дому синдиката у Бањалуци.
Предсједница Мишић је нагласила да је Савез синдиката РС увијек био спреман да са социјалним партнерима, разговора о анализи непримјене Закона о раду РС, те да у складу са закључцима са Мраковице, од члана до члана изврши анализу овог закона, што никада није урађено.
Предсједник гранског Синдиката металске индустрије и рударства РС Тане Пеулић, констатовао је да важећи Закон раду РС није препрека новом запошљавању и развоју, што показују многе успјешне команије, али смета оним послодавцима који по 17 и више мјесеци не исплаћују плате радницима. Није проблем у Закону о раду већ у његовој непримјени, закључио је предсједник Пеулић.
Игор Жунић, замјеник шефа Клуба посланика СНСД у НС РС је изјавио да је потиче из радничке породице, да ће увијек бити на страни радника, те да никада не би подржао доношење новог Закона о раду РС или било кога другог закона који би био на штету радника РС.
Он је рекао да је дошао у Савез синдиката да чује какве проблеме доноси провођење реформске агенде у РС, те изнио став како је увјерен да ће Српска, кроз дијалог и сагласност социјалних партнера доћи до прихватљивих рјешења.
Не могу да замислим да ће у парламентарну процедуру ући било каква верзија закона о раду који не би био усаглашен са Савезом синдиката РС, изјавио је Жунић.

Информативна служба



 
10.avgust 2015. године
СДС неће подржати Закон о раду РС без сагласности Савеза синдиката РС

СДС неће подржати Закон о раду РС без сагласности Савеза синдиката РС

Предсједница Савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић, разговарала је данас у Дому синдиката у Бањалуци са предсједником Српске демократске странке Младеном Босићем и предсједником Клуба СДС-а у Народној скупштини РС Вукотом Говедарицом на тему:
,,Реформска агенда са акцентом на тржиште рада и социјалне и економске реформе,,.
Ово је први у серији планираних састанака са лидерима политичких странака и предсједницима клубова посланика у парламенту Српске, на којима Савез синдиката РС жели да се чује какви су њихови ставови и зашто и како желе провести социјалне и економске реформе у РС и БиХ.
Предсједница Мишић је упозорила да је суштина реформске агенде коју су усвојили сви нивои власти у БиХ, доношење новог Закона о раду, послије чега би дошло на ред усвајање сета закона у Српској и сви би они били на штету радника, а у корист капитала.
-Очекивали смо владавину права, да се престане красти, борбу против корупције, сиве економије, измирење дуга радницима Српске по основу неисплаћених плата и неуплаћених доприноса у износу од 1,5 милијарду КМ и политичку стабилност, а умјесто тога добили смо такозвану реформску агенду, која има за циљ нови Закон о раду РС и смањење свих стечених радничких и синдикалних права,,нагласила је предсједница Мишић.
Предсједница Мишић је јасно ставила до знања да Савез синдиката са свих својих 15 гранских синдиката никада неће пристати на доношење новог Закона о раду РС, који би значио умањење свих стечених права из рада у Српској.
Предсједница Мишић се запитала откуда морални мандат онима који Српску пореде за земљама Европске уније, када се зна да је просјечна плата у ЕУ преко 2 хиљаде ЕВРА, да тамо сатница рада кошта преко 12 ЕВРА, док у Српској просјечна плата износи 420,00 ЕВРА, а сатница мизерних 1,1 до 2,5 ЕВРА.
Ниједна држава проблем запошљавања ни недостатак страних инвестиција није ријешила доношењем новог закона о раду и нема ниједног разлога да Српска иде тим путем, те уместо тога треба досљедно примјенити постојећи Закона о раду РС, казала је предсједница Мишић.
Предсједник Српске демократске странке Младен Босић, је подсјетио да је ова странка декларативно прихватила реформску агенду, али да то не значи да ће СДС подржати доношење било којег закона, а поготово не Закона о раду РС који би био на штету радника и који не би био усаглашен са Савезом синдиката РС.
-СДС ће жестоко бити против било каквих хитних процедура у доношењу Закона о раду РС, те умјесто тога, тражићемо јавну расправу, како би синдикат и радници на који се овај закон највише односи, о њему јасно и гласно изнијели своје ставове, нагласио је Босић.
Босић је прецизирао да је Српска у великој економској и моралној кризи, да је презадужена, да ће спољни дугови из године у годину расти, да нас чека грчки сценарио, а као излаз из овако тешке ситуације актуелна власт налази у доношењу нових закона који би били на штету радника и грађана, а који су услов за нова задужења од ММФ-а и Свјетске банке.






 
07.avgust 2015. године
Савез синдиката Републике Српске позвао лидере политичких странака и шефове посланичких клубова на разговоре о реформској агенди

Предсједништво Савеза синдиката Републике Српске, позвало појединачно предсједнике политичких странака и предсједнике посланичких клубова у Народној скупштини РС на састанак на тему:

,,Реформска агенда са акцентом на тржиште рада и социјалне и економске реформе,,

Предсједништво Савеза синдиката РС жели чује какви су њихови ставови о реформској агенди, те зашто желе провести најављене социјалне и економске реформе у РС и БиХ.
Први разговори почињу 10. августа 2015. године а одржаваће се у Дому синдиката у Бањалуци.

Информативна служба



 
07.avgust.2015. године
aljazeera

aljazeera


 





 
30.jul 2015. године
Подршка представника Савеза синдиката Републике Српске

 Подршка представника Савеза синдиката Републике Српске

Подршка представника Савеза синдиката Републике Српске колегицама и колегама из Савеза самосталних синдиката Босне и Херцеговине на протесту у Сарајеву против доношења робовског Закона о раду који је Влада Федерације БиХ упутила у процедуру.

 Подршка представника Савеза синдиката Републике Српске





 
29.jul 2015. године
САВЕЗ САМОСТАЛНИХ СИНДИКАТА БИХ САРАЈЕВО н/р предсједнику Исмету Бајрамовићу

Предмет: Подршка

Савез синдиката Републике Српске са петнаест чланица гранских синдиката, који броји преко 120 хиљада чланова, даје пуну, безрезервну подршку чланству и руководству, те свим активностима Савеза самосталних синдиката БиХ које имају за циљ очување важећег Закона о раду Федерације БиХ, односно очување свих стечених радничких и синдикалних права.
Свјесни смо сурове реалности у којој живимо, те чињенице да на овим просторима законе о раду као темељне правне акте који прописују права из рада нашег чланства, креирају представници међународних финансијских институција, а домаће власти служе само као извођачи њихових радова
Дошло је вријеме да они који данас припадају најугроженијој категорији друштва, а то су радници, одлучношћу, масовношћу и јединством, јасно ставе до знања власима и послодавцима да се не могу креирати и доносити закони о раду без активног учешћа и сагласности репрезентативних синдиката као њихових легитимних представника и заштитника.
Резултати ваше синдикалне борбе за тековине за која су се бројне генерације радника синдикалаца избориле, биће вјетар у леђа свима у даљој борби за достојанство рада и радника, за развој и напредак.
Савез синдиката РС најоштрије осуђује покушај власти на свим нивоима у БиХ да посвађају раднике дијелећи их на раднике и нераднике, на привилеговане и непривилеговане, на послушне и непослушне.
Закон о раду се односи на све раднике, на чистачице, кројачице, металостругаре, зидаре, учитеље, докторе, инжињере… и на политичаре.
Доношење новог закона о раду по мјери финансијских моћника и капитала, значи смрт радничким правима.
Зато вам дајемо пуну подршку да 30.јула ове године на масовним протестима још једном синдикално, храбро и одлучно кажете ,,НЕ,, наметнутом закону о раду Федерације БиХ, који раднике тога ентитета дефакто и дејуре доводи у позицију роба 21. вијека.

Уз синдикалне поздраве и солидарност!
ПРЕДСЈЕДНИЦА
Ранка Мишић



 
25.jul 2015. године
Прекомјеран увоз кочи развој пољопривреде и прерађивачко прехрамбене индустрије РС

Прекомјеран увоз кочи развој пољопривреде и прерађивачко прехрамбене индустрије РС

Републички одбор Синдиката пољопривреде и прехрамбене индустрије Републике Српске, на сједници одржаној у Дому синдиката у Бањалуци, закључио је да је економско-социјални положај запослених у овим дјелатностима веома тежак са тенденцијом даљег погоршања.
На сједници којом је предсједавао предсједник овог гранског синдиката Александар Томић, констатовано је да је просјечна исплаћена нето плата радника у пољопривреди и прерађивачко-прехрамбеној индустрији мања од износа средстава које четверочлане породице у Српској мјесечно издвајају за набавку прехране а то значи да је испод 694,00 КМ.
Упозорено је да већ седам година практично не постоји социјални дијалог на релацији грански синдикат, удружење послодаваца , а ни Влада Српске, што се и данас показало недоласком на састанак министра пољопривреде ни његовог помоћника, мада су били уредно позвани, не показује интересовање да се системски и трајно рјешавају проблеми у овим дјелатностима.
Закључено је да се што прије састану преговарачки тимови гранског синдиката и Удружења послодаваца пољопривреде и прерађивачко прехрамбене индсутрије РС, како би отпочели социјални дијалог и почели рјешавати тешке, годинама акумулиране проблеме са којима се радници у овим дјелатностима сусрећу.
Наглашено је да развој пољопривреде и прерађивачко-прехрамбене индустрије Српске поред осталог кочи прекомјеран увоз свега и свачега,а нарочито, воћа, поврћа, воде, кромпира и меса зашто Република Српска годишње троши стотине милиона КМ, умјесто да тај новац усмјери у унапрађење домаће производње.
Републички одбор је упозорио на честе злоупотребе института најниже плате у Српској од стране једног броја неодговорних послодаваца, која износи 370,00 КМ, питајући како је могуће да један број послодаваца радницима са високом стручном спремом исплаћују најнижу плату.
За овакве појаве је директно одговорна инспекција рада, чија је дужност да контролише и санкционише примјену закона и колективних уговора.
У раду сједнице учествовала је предсједница Савеза синдиката РС Ранка Мишић, које ја још једном јасно ставила до знања да ће Савез синдиката РС свим средствима синдикалне борбе сачувати стечена радничка и синдикална права у Српској те Општи колективни уговор који је трн у оку неким послодавцима.
Сједници је присуствовао Саша Тривић, предсједник Удружења послодаваца пољопривреде и прерађивачко прехрамбене индустрије РС, који изјавио да је дијалог са радницима и синдикатом
најбољи начин рјешавања проблема и обећао да ће та сарадња убудуће бити унапријеђена.
У раду сједнице учествоваво је и представник Министарства пољопривреде Владислав Трифковић.


Информативне служба





 
14.jul 2015. године
Послодавац ,,Централ компани,, позван на социјални дијалог


Предсједник Синдиката саобраћаја и веза Републике Српске Небојша Ђокић и извршни секретар Регионалног синдикалног центра Бањалука Горан Савановић, позвали су данас директора предузећа ,,Централ компани,, Драга Остојића из Бањалуке на социјални дијалог на релацији синдикат- послодавац.
У позиву се наглашава да су нарушена радничких права, у овом предузећу, те да је потребно што прије одржати заједнички састанак ради обнове социјалног дијалога, на коме би се отворено разговарало о свим проблемима који тиште раднике ове фирме.
У позиву директору Остојићу, Ђокић и Савановић предлажу да се састанак одржи у периоду од 17. до 24. јула ове године у Дому синдиката у Бањалуци.
Поред предсједника гранског синдиката и извршног секретара бањалучког Регионалног синдикалног центра, састанку би присуствовали, предсједник Синдикалне организације ,, Централ компани,, Жељко Тривић и два члана синдикалног одбора.


Информативна служба






 
09.jul.2015. године
NEZAVISNE

NEZAVISNE


 





 
07.jul 2015. године
Апел за да се обустави рад на отвореном


Савез синдиката Републике Српске упутио је данас апел министру рада и борачко-инвалидске заштите Миленку Савановићу и предсједнику Уније удружења послодаваца РС Драгутину Шкребићу, да учине све што је у њиховој надлежности и позову послодавце да у најтоплијем дијелу дана обуставе рад на отвореном и раднике склоне на сигурније и безбједније мјесто.
Због незапамћених врућина које ових дана владају Републиком Српском, а које су предвиђене и за наредне дане у јулу и августу мјесецу, у оваквим условима готово је немогуће обављати било какав посао или боравити на отвореном, а што потврђују свакодневни апели љекара, наглашава се из Савеза синдиката РС.
Такође Вас молимо да скренете пажњу послодавцима који рад обављају у затвореном простору да обезбједе услове који ће омогућити рад у расхлађеним просторијама, те да на тај начин прилагоде рад подношљивим условима за раднике, апелује СС РС.
Сваки изгубљени сат радници Републике Српске ће надокнадити, али изгубљено здравље, а да не говоримо о животима радника, нико не може вратити, упозорава Савез синдиката РС.
Савеза синдиката и радници РС очекују пуно разумијевање на овај апел, те подсјећа да је заштита на раду и обавеза послодаваца која се у потпуности мора испоштовати.


Информативна служба




 
03.jul 2015. године
Потписан Колективни уговор за раднике Конзума

Предсједник Синдиката трговине, туризма, угоститељства и услужних дјелатности РС Горан Савановић и предсједница Синдикалне организације ,,Конзум РС,, , Тамара Чолић- Димирача, потписали су 2.јула ове године колективни уговор за запослене раднике у овом трговачком ланцу.
Колективни уговор је у име Конзума потписао директор ове трговачке компаније Давид Долинар.
Овом колективним уговором за запослене у ,,Конзуму РС,, је предвиђено повећање најниже плате са досадашњих 370, 00 КМ на 410,00 КМ.
Колективним уговором је гарантовано да се признају и сва права из рада радницима ,,Конзума РС,, , предвиђена гранским колективним уговором Синдиката трговине, туризма, угоститељства и услужних дјелатности РС, као што су право на годишњи одмор, топли оброк и регрес за годишњи одмор који је радницима исплаћен 3.јула за 2015 годину.
За један број радника запослених у ,,Конзуму,, на простору Федерације БиХ, колективни уговор је потписао Мехмед Авдагић, предсједник Синдикалне организације ,,ППДИВУТ,,.
Потписивању колективног уговора присуствовала је Гордана Одрљин, директор за односе са синдикатима компаније ,,Агрокор,, и Катарина Шварц-Беширевић, директор за људске ресурсе ,,Конзум,, Сарајево.


Информативна служба
СС РС



 
03.jul 2015. године
Уставни суд РС није прихватио иницијативу послодаваца

Уставни суд РС није прихватио иницијативу послодаваца

Уставни суд Републике Српске, Одлуком број:У-78/14 од 24. јуна ове године, која је 3.јула 2015. године достављена Савезу синдиката РС, није прихватио иницијативу послодаваца за оцјену уставности и законитости Општег колективног уговора Републике Српске.
Поменутом Одлуком Уставни суд РС је потврдио да је Општи колективни уговор Републике Српске на снази, те да се примјењује све до доношења новог Општег колективног уговора, без обзира што су послодавци наводно отказали његову примјену.
Дакле, Општи колективни уговор Републике Српске је на снази и мора се примјењивати у пуном капацитету.


Информативна служба






 
02.jul 2015. године
КОМЕНТАР

Замјена теза са елементарним незнањем
------------------------------------------------------


Свако ко у јавном животу износи ставове који имају ,,прозивачку,, улогу за то би требао имати необориве аргументе. То је заправо основни принцип јавне комуникације која има за циљ да јавност процјени колико су одређене критике и ставови оправдани и смислени и шта им је суштински циљ. Оно што у посљедње вријеме, као неруџби раде челни људи из Уније удружења послодаваца, прозиваући Савеза синдиката Републике Српске, како тобоже игнорише социјални дијалог у Српској, у политичкој теорији и пракси зове се класична замјена теза проткана елементарним незнањем.
О чему се заправо ради?
Савез синдиката Републике Српске и свих његових петнаест чланица гранских синдиката, су већ пуних пет година инсистирали на суштинском социјалном дијалогу, којем је био циљ примјена закона и колективних уговора, повећање најниже плате и најниже цијене рада, да би наше чланство, радници Српске бар мало боље живјели. Умјесто стварног дијалога о примарним животним питањима, као што су провођење важећег Закона о раду РС и колективних уговора, уз поштовање свих стечених и гарантованих радничких и синдикалних права, на сцени смо имали игноранцију. Да, игноранцију од стране тих истих послодаваца, па чак и једнострано отказивање појединих гранских колективних уговора иако то није у складу са законом.
Сто се тиче рада Економско-социјалног савјета РС, истина је да су представници Савеза синдиката Српске, свих ових пет година од када је конституисан, имали активан и веома запажен ангажман у његовом раду, у што се читава јавност у Српској увјерила у више наврата. Када је у питању Економско-социјални савјет РС, господа из Уније удружења послодаваца би требала знати да је то трипартитни орган у којем се остварује колективно преговарање као тековина индустријске демократије. Одлуке, закључци и ставови који се усаглашавају на сједницама овог трипартитног органа, су протоколарно-манифестационог карактера, које никога не обавезују а поготово не обавезују Владу РС.
Шта је онда циљ читаве серије новинских атака на руководство Савеза синдиката Српске, који долазе из кухиње Уније удружења послодаваца Српске?
Циљ је што прије донијети нови Закон о раду, укинути Општи колективни уговор, те за сва времена лишити раднике Српске свих стечених права из рада за која су се генерације синдикалаца од покојног Миће Соколовића до данас борили и изборили на овим просторима.
Хоће да радници у Српској постану постсоцијалистички робови 21. вијека, да немају уговор о раду на неодређено вријеме, како би сваки дан страховали од могућег отказа.
Хоће да раднице, будуће мајке, ако се одлуче за потомство, остану и без посла и без средстава за подизање и одгој дјетата, мада један од стратешких демографских циљева Српске, повећање наталитета.
Хоће да се понашају тако да раднике за свој рад не плаћају, да им годинама не уплаћују доприносе, а да се с друге стране, пљачкајући раднике и државу, енормно богате, што показују возајући се у аутима вриједним преко 100 хиљада КМ, живећи у луксузним вилама, забављајући се са отменим љубавницима и слично.
Хоће се уведе таква пракса у предузећима и установама да радник и када се разболи, не смије ни питати а камоли ићи на боловање, јер ће га на столу када се врати чекати једнострано од стране послодавца потписан и протоколисан отказ уговора о раду.
Хоће да радници у Српској изгубе право на плаћену дневну паузу у трајању од пола сата у оквиру осмочасовног радног времена, да и формално изгубе право на слободан дан, државни и вјерски празник, као и годишњи одмор.
У остваривању овако стратешки замишљених циљева Уније удружења послодаваца, челни људи ове асоцијације користе се свим дозвољеним и мање дозвољеним средствима, слиједећи Макијавелија и његову познату крилатицу ,,циљ оправдава средства,,.
Ето то су стварни мотиви оволике прозивке руководства Савеза синдиката РС, који никада није био против дијалога, који је био према чланству био крајње принципијелан и одговоран са једним стратешким циљем, сачувати сва стечена прва из рада радника Српске, дефинисана Законом о раду и осталим законима из радно-правне области и колективним уговорима. Од овог циља који изражава животне интересе радника Српске, Савез синдиката Српске никада неће одустати.
На крају овог коментара, преносимо кратак али потресан исказ једног радника који је донедавно радио у једном приватном, грађевинском предузећу у Бањалуци.
,,Седам година сам радио у предузећу. Моја радна недјеља је трајала од 60 до 72 сата, од десет до 12 часова дневно. Никада нисам добио ни марку за прековремени рад. Једном сам користио годишњи одмор у трајању од 5 радних дана и то је све за седам година. Када сам упитао шта је са осталим слободним, плаћеним данима и кад ћу их користити, послодавац ми је рекао:
-Те си слободне дане већ искористио на градилишту чекајући да престане падати снијег и киша у току радног времена,,.
Страх нас је да овај и овакав послодавац, чије је име и презиме, те назив фирме познато аутору овог текста, постао узор онима који по сваку цијену, са било ким гурају доношење новог Закона о раду РС, игноришући потписе преко 120 хиљада радника Српске који су јасно и гласно рекли ,,Не новом Закону о раду РС,,


Информативна служба







 
01.jul 2015. године
Досљедна примјена Закона о раду и Закона о доприносима РС услов за реформу пензионог система Српске

Само досљедном примјеном важећег Закона о раду и Закона о доприносима РС, почеће се рјешавати деценијама акумулисани и сложени проблеми са којим се данас сусреће Фонд ПИО, односно бројна популација пензионера у РС, сматра предсједница Савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић.
Учествујући на састанку Савјета за праћење стања и реформи система пензијског и инвалидског осигурања РС, одржаног 30. јуна ове године у Бањалуци, предсједница Мишић је јасно ставила до знања да без потпуне примјене ових закона и обавезе свих послодаваца који запошљавају раднике да редовно плаћају порезе и доприносе, пензионери у Српској неће дочекати боље дане.
Истичући да се залаже за изградњу таквог система у Српској у коме никоме неће бити у интересу да крши законе, предсједница Мишић је нагласила да у провођењу реформи у области пензијског и инвалидског осигурања, посебну улогу и одговорност има Пореска управа и Инспектората рада РС.
Истичући да у Српској постоје привилеговани појединци, односно тајкуни који не уплаћују доприносе за Фонд ПИО, те да годинама некажњено пљачкају државу, предсједница Мишић се запитала како данас мотивисати приватнике да проводе законе, када то не чине предузећа и институције које су у надлежности Владе РС.
Предсједница Мишић је подсјетила на ставове Савеза синдиката РС од којих неће одсутати, а то су 40 година стажа, те упозорила да никоме не пада на памет да подиже старосну границу за одлазак у пензију и да повећа садашњу стопу издвајања за Фонд ПИО РС.
Министар рада и борачко-инвалидске заштите РС који уједно био и организатор састанка Миленко Савановић, подржао је приједлоге предсједнице Мишић као и мјере које је презентовао предсједник Одбора Народне скупштине РС за праћење стања у области ПИО Илија Стеванчевић, као и мјере које је изнијело руководство Фонда ПИО РС.

Информативна служба






 
29.jun 2015. године
Савез синдиката РС даје пуну подршку лицима са инвалидитетом

Савез синдиката РС даје пуну подршку лицима са инвалидитетом

Предсједник Синдиката трговине, туризма, угоститељства и услужних дјелатности Републике Српске и члан Предсједништва Савеза синдиката РС Горан Савановић, изјавио је да Синдикат даје безрезервну подршку државним иституцијама, интересним и невладиним организацијама којима је циљ побољшање материјалног и друштвеног положаја инвалидних лица у Српској.
Учествујући на 6. јавној расправи о теми : Расправа о Нацрту Закона о измјенама и допунама Закона о професионалној рехабилитацији, оспособљавању и запошљавању инвалида,, одржаној 29. јуна ове године у Бањалуци, предсједник Савановић се заложио да се овим законом дефинише што више стимулативних мјера које би охрабриле и мотивисале све послодавце за запошљавање ове категорије нашег друштва.
Предсједник Савановић се посебно заложио за провођење пројекта ,,Четердесет пет плус,, којим се стимулише запошљавање особа старијих од 45 година у Српској, а међу којима је највише инвалидних лица, те подржао све приједлоге којима је сврха, да висина стимулације приликом запошљавања инвалидних лица зависи од степена инвалидетета.
На јавној расправи која је одржана у организацији Министарства рада и борачко-инвалидске заштите РС, изнесени су подаци да је у Српској од 2007 године запослено 37 инвалидних лица, а да тренутно посао тражи њих 150.
На јавној расправи, поред представника ресорног министарства као организатора, учествовали су представници Савеза синдиката РС, борачких удружења, удружења инвалидних лица, Савеза слијепих РС, Уније удружења послодаваца и невладиних организација.




 
24.jun 2015. године
Изашао четврти број новина ,,Ријеч синдиката,,

Из штампе је изашао четврти број новина Савеза синдиката Републике Српске ,, Ријеч синдиката,, који је штампан у тиражу од двије хиљаде примјерака, на 24 стране.
,,Ријеч синдиката,, као и до сада, и у овом броју доноси низ актуелних, за наше синдикално чланство веома интересантних прилога.
Њихова основна порука је да само јединствени, сложни и одлучни, досљедно проводећи одлуке Генералног вијећа и Предсједништва Савеза синдиката РС, можемо сачувати важећи Закон о раду РС и сва достигнута радничка и синдикална права у Српској.
У четвртом броју наших синдикалних новина поред уводног коментара главног и одговорног уредника Велке Оџаковић, лист доноси интервју са предсједницом Савеза синдиката РС Ранком Мишић.
Ту је и интервју са министром рада и борачко-инвалидске заштите РС Миленком Савановићем, те прилог под насловом ,, У Србији незадовољни и радници и послодавци,, који говори о искуствима земаља у региону које су донијеле нови закон о раду.
И у овом броју доносимо прилоге из синдикалних организација, гдје смо кроз интервју са предсједником Синдикалне организације Мирославом Маринковићем, још једном апострофирали проблеме са којима се сусрећу радници Фабрике дувана Бања Лука.
Наравно, објавили смо прилог са недавно одржаних 4. спортских сусрета радника Синдиката управе РС, те низ других актуелних садржаја.
Комплетан тираж ,,Ријечи синдиката,, већ је достављен свим синдикалним центрима, односно синдикалним организацијама у предузећима и установама Српске.
Сви наши чланови који желе да прочитају овај број ,,Ријечи синдиката,, нека се обрате предсједницима синдикалних организација који је им то омогућити.

Информативна служба






 
22.jun 2015. године
Синдикат позвао Владу РС да не дозволи поскупљење струје

Предсједништво Савеза синдиката Републике Српске још једном позива Владу РС да учини све, да не дође до најављеног поскупљења електричне енергије у Републици Српској.
Радници Републике Српске примају ниске и нередовне плате, а већ дужи временски период имају проблема са измиривањем трошкова електричне енергије, па би најављено поскупљење струје додатно погоршало ионако низак животни стандард радника и њихових породица у Српској.
Предсједништво Савеза синдиката РС упозорава да би евентуално поскупљење струје, као базичног енергента, условило поскупљење свих роба и услуга у Српској, што би раднике Српске и њихове породице довело у још тежи, готово неиздржив материјални и социјални положај.
Све то, ионако плитак, готово празан раднички џеп у РС не може издржати, због чега Предсједништво и овог пута апелује на Владу да не дозволи поскупљење електричне енергије.
Свако додатно поскупљење електричне енергије усложило би садашње, већ годинама тешко стање у привреди Републике Српске , а у реалном животу би се преломило преко леђа радника, јер би управо радници били највеће жртве поскупљења струје, што је неприхватљиво.


Информативна служба



 
19.jun 2015. године
Двије стотине малишана из РС отпутовало на одмор у Италију

 Двије стотине  малишана из РС отпутовало на одмор у Италију

Двије стотине малишана из свих дијелова Републике Српске, од Требиња до Новог Града, отпутовало је данас из Бањалуке на Сицилију и Сардинију, гдје ће наредих 45 дана провести на одмору и опоравку код италијанских породица. Ради се о дјеци без једног или оба родитеља, затим о малишанима из породица са четверо и више дјеце, као и о дјеци смјештеној о домовима за незбринуту дјецу лошег имовног стања, узраста од 6 до 18 година. Ово је 45. група дјеце која одлази на једноипомјесечни одмор и опоравак у Италију , захваљујући свестраној хуманитарној сарадњи Савеза синдиката Републике Српске и Хуманитарног удружења ,,Лучијано Лама,, са Сицилије, која траје пуних 18 година, кроз коју је љетовало преко 15 хиљада малишана из Српске. За вријеме боравка на Сицилији и Сардинији, дјеца ће се одмарати, а биће им уприличен богат културно-умјетнички програм, учење италијанског језика, уз несебично традиционално гостопримство и пажњу породица домаћина.
Поводом одласка 45. групе дјеце из Српске на Сицилију и Сардинију, предсједница Савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић, разговарала је са предсједником Хуманитарног удружења ,,Лучијано Лама, Ђузепе Пином Кастеланом. Предсједница Мишић се у име свих родитеља и старатеља наше дјеце, захвалила великом хуманитарцу и човјеку Пину Кастелану, свим његовим сарадницима и свим италијанским породицама на великом госопримству, бризи и пажњи , коју већ пуних 18 година пружају дјеци из Републике Српске. Предсједница Мишић и предсједник Кастелано су оцијенили да је вишегодишња сарадња Синдиката и овог хуманутарног удружења дала одличне резултате и да је треба и убудуће наставити.
Повратак дјеце у Српску планиран је 2. августа ове године.

Информативна служба




 
18.jun 2015. године
Сарадња Савеза синдиката РС и Хуманитарног удружења ,,Лучијано Лама,, са Сицилије дала одличне резултате

 Сарадња Савеза синдиката РС и Хуманитарног удружења ,,Лучијано Лама,, са Сицилије дала одличне резултате

Предсједница Савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић и предсједник Хуманитарног удружења ,,Лучијано Лама,, са Сицилије Ђузепе Пино Касталено, констатаовали су да је вишегодишња сарадња између Синдиката и овог удружења дала одличне резултате и да је треба и будуће наставити.
На сасатанку одржаном 18. јуна 2015 године у Дому синдиката у Бањалуци, предсједница Мишић захвалаила се Пину Кастелану те свим италијанским породицама и пријатељима на несебичном гостопримству, бризи и пажњи коју већ пуних 18 година пружају према дјеци из Републике Српске.
Кастелано је информисао предсједницу Мишић да ће већ сутра 19. јуна ове године на пут ка Сицилији и Сардинији кренути 45. група дјеце, која броји преко 200 малишана из свих дијелова Српске од Требиња до Новог Града, који ће код италијанских породица остати на једноипомјесечном одмору и оправку.
Повратак дјеце планиран је 2. августа ове године.
Ради се о дјеци без једног или оба родитеља, затим о дјеци из породица са четверо и више дјеце, као и малишанима смјештеним у домове за незбринуту дјецу лошег имовног стања ,узраста од 6. до 18 година.
Свестрана хуманитарна сарадња између Савеза синдиката Републике Српске и Хуманитарног удружења ,,Лучијано Лама,, са Сицилије траје од 1997 године, од када је на овом италијанском острву, боравило преко 15 хиљада малишана из Српске.
Током боравка у Италији дјеца ће се одмарати, а биће им уприличен богат културно-умјетнички програм те учење италијанског језика.




 
18.jun 2015. године
Анализа програма достојанственог рада у БиХ

 Анализа  програма достојанственог рада у БиХ У организацији Међународне организације рада (МОР), а у оквиру Програма достојанственог рада за период од 2012 до 2015 године, у уторак 16. јуна 2015. године у Сарајеву је одржан састанак представника социјалних партнера и чланова одбора за праћење програма достојанственог рада у БиХ.
Циљ састанка био је анализа проведених активности из овог програма те смјернице за израду новог програма достојанственог рада период од 2016. до 2019. године.
Кључне приоритете за израду, као и детаљнију разраду овог програма социјални партнери ће усаглашавати до краја 2015. године ради коначног договора за финални програм достојанственог рада за период од 2016. до 2109. године у Републици Српској, Федерацији БиХ и Брчко Дистрикту БиХ.
У оквиру организације овог састанка, одржаће се и радионица о неформалној економији, што ће бити један од приоритета у реализацији наредног програма достојанственог рада.
Састанку су поред представника социјалних партнера и чланова одбора за праћење провођења програма достојанственог рада из БиХ, присуствовали и директор Међународне организације рада за Будимпешту Антонио Грациози и представници Одјела за радничка питања и Одјела за послодавачка питања Овидије Журка и Драган Радић.




 
13.jun 2015. године
ЗАВРШЕНИ 4. СПОРТСКИ СУСРЕТИ СИНДИКАТА УПРАВЕ РС

У Бањи Врућици код Теслића, вечерас су завршени 4. спортски сусрети радника Синдиката управе РС на којима се у протекла два дана такмичило 388 спортиста и спортисткиња, синдикалки и синдикалаца у 15 екипа из градова, општина и републичких установа РС од Требиња до Новог Града.
Спортисти који су се такмичили у 16 спортских дисциплина, малом фудбалу, кошарци, стоном тенису, куглању, пикаду, пливању, шаху итд. постигли су одличне спортске резултате, а за најбољу екипу проглашена је екипа Синдикалне организације Градске управе Града Бања Луке, док је друго мјесто заузела екипа Синдикалне организације Фонда ПИО РС, а треће мјесто припало је Синдикалној организацији Општинске управе Гацко. Организациони одбор ових сусрета донио је одлуку да се признање за Фер плеј додијели Синдикалној организацији Општинске управе Зворник.
Затварајући игре, предсједник Синдиката управе РС, Томислав Врховац, истакао је да је циљ оваквих спортских манифестација јачање пријатељства, солидарности и јединства синдиката, те изразио увјерење да ће спортски сусрети радника Синдиката управе РС постати традиционална манифестација дружења и пријатељства, што је више од сваког спортског резултата.
Предсједник Врховац се захвалио свим спортистима на постигнутим резултатима и показаном фер плеју.
Спортским сусретима у Теслићу присуствовале су делегације Синдиката управе Србије и Синдиката управе и правосуђа Македоније коју су предводили Његош Потежица и Васе Ненадовски.




 
11.jun 2015. године
ОТВОРЕНИ 4. СПОРТСКИ СУСРЕТИ РАДНИКА СИНДИКАТА УПРАВЕ РС

 ОТВОРЕНИ 4. СПОРТСКИ СУСРЕТИ
РАДНИКА СИНДИКАТА УПРАВЕ РС

У Бањи Врућици код Теслића, вечерас су отворени 4. спортски сусрети радника Синдиката управе Републике Српске.
У наредна три дана на овогодишњим спортксим сусретима такмичиће се 388 спортиста и спортисткиња, синдикалки и синдикалаца у 15 екипа из градова, општина и републичких установа Републике Српске од Требиња до Новог Града, сврстаних у 16 спортских дисциплина- малом фудбалу, кошарци, стоном тенису, куглању, пикаду, шаху итд.
Спортисте и присутне госте поздравила је у име Савеза синдиката РС, односно свих његових 15 гранских синдиката, предсједница Ранка Мишић која им је пожељела добре спортске резултате, фер плеј и да покажу побједнички дух који се већ доказао тиме што смо сви заједно јасно и гласно већ рекли „НЕ НОВОМ ЗАКОНУ О РАДУ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ!“, односно „НЕ ДАМО СТЕЧЕНА РАДНИЧКА И СИНДИКАЛНА ПРАВА!“
Ове спортске сусрете прогласио је отвореним и поздравио све присутне предсједник Синдиката управе РС, Томислав Врховац, који је потсјетио да се ова радничка спортска манифестација није прекидала ни за вријеме прошлогодишњих поплава, те пожелио да спортски сусрети радника управе РС убудуће постану традиционални.
Предсједник Врховац је истакао да ће побједници ових сусрета представљати овај Синдикат на 8. спортским сусретима синдиката управе земаља Југоистичне Европе који ће се у септембру ове године одржати на Тари у Републици Србији.
Овим сусретима присуствују делегације Синдиката управе Србије коју предводи предсједник Његош Потежица и Синдиката управе и правосуђа Македоније коју предводи Васе Ненадовски.
Поздрављајући присутне у име Синдиката управе Србије, предсједник Потежица је изразио велико задовољство што ће присуствовати овој спортској манифестацији, те констатовао да су спорт и спортски сусрети, поред оних „тешких“ послова, најљепше активности које остају дубоко урезане у сјећању свих синдикалки и синдикалаца.

ИНФОРМАТИВНА СЛУЖБА




 
26.maj 2015. године
Извјештај са семинара чланица синдиката WОW за Средњу и Источну Европу

 Извјештај са семинара  чланица синдиката WОW  за Средњу и Источну Европу

У Нојсидлу код Беча од 19. до 21. маја 2015. године одржан је тродневни семинар предсједника синдиката чланица WОW ( Свјетске организације радника) Средње и Источне Европе. Предсједници гранских синдиката трговине, угоститељства, туризма и услужних дјелатности Републике Српске Горан Савановић, металске индустрије и рударства РС Тане Пеулић, и финансијских организација РС Мирослав Зечевић учествовали су у раду семинара .
Теме семинара биле су актуелни економско социјални положај радника у земљама чланицама, улога радничких вијећа и синдиката у заштити права радника, како се носити са новим појавама у преношењу послова у друге компаније (кћери фирме), друге земље, издвајање дијела послова у компанијама, а све мимо интереса запослених.
У раду семинара су учествовали представници синдиката из Аустрије, Србије, Мађарске, Хрватске, Чешке, Украјине, Федерације БиХ, Републике Српске и Словачке. Семинару су присуствовали чланови Европског одбора Свјетске организације радника (WОW), по бројности друге свјетске синдикалне централе.


 Извјештај са семинара  чланица синдиката WОW  за Средњу и Источну Европу





 
19.maj.2015. године
Разговори са представницима Амбасаде Сједињених америчких држава

Разговори са представницима Амбасаде Сједињених америчких држава

Предсједница Савеза синдиката Републике Српске, Ранка Мишић, са сарадницима, разогварала је данас у Дому синдиката у Бањој Луци са замјеницом шефа канцеларије Амбасаде САД-а, госпођом Маријом Ставропулос и њеним сарадником.
Састанак је уговорен на иницијативу Канцеларије америчке амбасаде у Бањој Луци а тема разговора била је Нови закон о раду и став и мишљење Синдиката након састанка са шефом Мисије ММФ-а.
Предсједница Мишић је јасно ставила до знања представницима Америчке амбасаде да Савез синдиката Републике Српске има јасан став а то је да ММФ као кредитор чијим средствима се пуне буџети, жели да буде креатор реформских процеса и закона у РС и БиХ, који су директно уперени против радника и човјека, а у корист капитала.
Нагласила је и то да ММФ-у сметају колективни уговори за које се синдикат изборио и да би нестанком колективних уговора дошло до још већег појефтињења радне снаге, што би послодавце довело у позицију да могу да раде шта хоће, како хоће и колико хоће од радника.
Такође је нагласила, да не постоји никакав нацрт нити радна верзија новог закона о раду што је био и одговор представницима Амбасаде јер су на почетку разговора поменули да би жељели разговарати о нацрту новог закона о раду.
Поред овог, интересовало их је какве ће кораке подузети Савез синдиката РС, уколико Влада РС и послодавци донесу нови закон о раду.
Оно што је сигурно је то да Савез синдиката РС ни по коју цијену неће пристати на доношење новог закона о раду!
На крају састанка, предсједница Мишић се захвалила представницима Америчке амбасаде на посјети и интересовању о ставовима наше организације и нагласила да су за било каква питања која се тичу радника и заштите њихових права, врата Дома синдиката увијек отворена.




 
18.мај 2015. године
САВЕЗ СИНДИКАТА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ БАЊА ЛУКА

Број:05-702/15
Датум: 18. маја 2015.


Средствима информисања


Саопштење за јавност


Савез синдиката Републике Српске противи се Приједлогу закона о измјенама Закона о посебном доприносу за солидарност и предлаже Влади РС да предметни закон повуче из скупштинске процедуре и потражи друге изворе за помоћ привреди РС која је уништена у прошлогодишњим поплавама.
Савез синдиката РС је увијек до сада био солидаран и први је издвојио једнодневну зараду и уплатио средства у Фонд солидарности РС, те прихватио да та солидарност траје годину дана, што су радници ревносно извршавали.
Међутим, радници РС су исцрпљени кризом која дуго траје на овим просторима и са мизерним платама, не могу чак прехранити ни своју породицу, али су и у таквим условима били солидарни, што је од радника било изузетно коректно и хумано.
Овај став Савеза синдиката и гранских синдиката РС, биће презентован на састанцима свих скупштинских одбора који се одржавају данас.


Информативна служба


 
14.maj.2015. године
NOVOSTI

NOVOSTI


 





 
11.maj.2015. године
Састанак чланица РСС Солидарност у Подгорици

Састанак чланица РСС Солидарност у Подгорици

У периоду од 12. до 15. маја 2015. године, одржаће се састанак чланица Регионалног синдикалног савјета „Солидарност“.
Овај Савјет представља слободан облик сарадње који омогућава комуникацију између репрезентативних синдикалних централа из земаља бивше Југославије, а на основу њихове независности и равноправности, о разним проблемима у области дјеловања синдиката и размјену искустава и добре праксе у њиховом рјешавању.
Циљ је побољшање радних, материјалних и социјалних услова радника чије интересе заступају синдикалне централе које учествују у Савјету.
На овом састанку ће се расправљати о актуелној проблематици – иницијативе измјена радног законодавства, реформе и економско социјални положај радника – чланова синдикалних централа.
Састанку присуствује предсједница ССРС, Ранка Мишић



 
07.maj.2015. године
BN

BN


 





 
01.мај 2015. године
ПРВОМАЈСКИ ПРОГЛАС“

ПРВОМАЈСКИ ПРОГЛАС“ РАДНИЦИ И РАДНИЦЕ – ЧЛАНОВИ СИНДИКАTА ОКУПЉЕНИ У САВЕЗ СИНДИКАТА РС СРЕЋАН НАМ 1. МАЈ -МЕЂУНАРОДНИ ПРАЗНИК РАДА


Савез синдиката РС са својих 15 гранских синдиката који окупљају 102.587 радника, данас овом ПРОТЕСТНОМ ШЕТЊОМ, симболично, али раднички и синдикално одлучно, поручујемо Влади Републике Српске и Унији удружења послодаваца Републике Српске да смо исувише дуго били стрпљиви, исувише дуго вјеровали у социјални дијалог и исувише дуго исчекивали владавину права и превише времена потрошили вјерујући обећањима да ћете се почети понашати одговорно и да ћете коначно створити оквир за просперитетан, сигуран и стабилан живот радника и грађана у Републици Српској.
Као награда за нашу радничку стрпљивост имамо дуг према радницима од милијарду марака за неисплаћене плате и накнаде, дуг од 850 милиона КМ према фондовима, више од 28 милиона одрађених, а неплаћених прековремених сати рада, свакодневне незаконите отказе, шиканирања и малтретирања радника, пријетње и понижења.
У Републици Српској више од 100.000 радника нема редовна примања, више од 150.000 радника ради за плату с којoм не могу напунити ни 30% синдикалне потрошачке корпе, 20% радника и њихових породица гладују, преко 50% радника нема обезбјеђену заштиту на раду, 30% радника свакодневно је изложено мобингу и свим другим облицима злостављања на раду. Многи данас у Српској раде и по 14 сати дневно, многи радници немају право на годишњи одмор и државни празник, раднице су под пријетњом отказа и на саму помисао да рађају, а све зарад неколицине пребогатих и бахатих послодаваца уз сву благонаклоност или неспособност Владе РС да влада и користи законе које имамо.
Умјесто да рјешава нагомилане проблеме Влада РС проводи, како сама каже, болне реформе, као да има нешто болније од рада без плата и уплаћених доприноса, ради чега смо гладни, ради чега не можемо да се и након одрађених 40 година рада пензионишемо, немамо право да се лијечимо, немамо право на достојанствен живот и рад.
Вријеме је да се подвуче црта и да се одлучно крене у рјешавање проблема. Није проблем у законима већ у нераду и неспособности оних који треба да контролишу њихову примјену, није проблем у радницима, него у онима који годинама поткрадају раднике и фондове, није проблем у нашим правима него у вашим привилегијама, није проблем у недостатку радних мјеста, него у њиховом прикривању и није спас у задуживању него у новим идејама и њиховој реализацији.
Као спасоносна рјешења нудите нам нова и нова задуживања код ММФ-а и Свјетске банке, а они за узврат траже да будемо још јефтинији, траже да нас на послу замијене наша дјеца која ће радити у још тежим условима и за још нижу надницу, на несигурним и повременим пословима, траже наша природна богатства, једном ријечју траже ,, оно мало душе,, што нам је још преостало.
ММФ, Свјетска и Европска банка нису наши пријатељи, него модерни поробљивачи и диктатори који поред скупе продаје свог новца захтијевају провођење понижавајућих правила и реформи које не проводе у својим државама и према својим радницима.
Господо, чланови Владе Републике Српске, крајње је вријеме да на свјетлост дана изведете 80. 000 радника који раде ,,на црно,, да незаконит прековремени рад преведете у нова радна мјеста, да спријечите одлив новца криминалним токовима у тајкунске џепове и усмјерите га у нове инвестиције, да натјерате све да раде и послују у складу са законом и одрекнете се оних који не плаћају раднике и не уплаћују порезе и доприносе. Ту лежи наш новац, а не у сефовима ММФ-а и других свјетских моћника.
Дужни сте да нама и нашој дјеци обезбједите сигуран, здрав и плаћен рад, просперитет и перспективу у боље сутра у нашој лијепој Републици Српској, а не визе за рад у другим државама гдје не желимо ићи. Желимо визе за будућност у нашој држави коју смо ми радници својом крвљу створили, као што су генерације и генерације радника у посљедњем стољећу крвљу и знојем створили и одбранили радничка и синдикална права.
На трагу свијетле и часне синдикалне борбе, ми смо одлучнији више него икад да одбранима наша радничка и синдикална права и зато вам поручујемо да престанете звецкати око наших права и своја моћна оружја усмјерите према проблемима, јер ми:

НЕ ДАМО уговор о раду на неодређено вријеме;
НЕ ДАМО 40 часовну радну седмицу и наше три осмице;
НЕ ДАМО право на плаћену паузу од 30 минута;
НЕ ДАМО право на годишњи одмор и плаћено одсуство;
НЕ ДАМО право нагодину дана плаћеног породиљског одсуства ;
НЕ ДАМО право на колективно преговарање;
НЕ ДАМО право на увећање плате на основу минулог рада од 0,50%;
НЕ ДАМО право на увећање плате по основу прековременог рада од 30 %;
НЕ ДАМО право на увећање плате по основу рада
на државне празнике од 50%;
НЕ ДАМО право на трошкове превоза код доласка и повратка са посла;
НЕ ДАМО право на топли оброк;
НЕ ДАМО право на регрес за годишњи одмор;
НЕ ДАМО право на отпремнину приликом одласка у пензију;
НЕ ДАМО право на отказни рок;
НЕ ДАМО право на отпремнину код технолошког вишка;
НЕ ДАМО наше колективне уговоре:
НЕ ДАМО право на наше празнике;
НЕ ДАМО ДА НАС ПОНИЖАВАТЕ, ВРИЈЕЂАТЕ И ОМАЛОВАЖАВАТЕ;
НЕ ДАМО наш Закон о раду и
З А Т О

НЕ НОВОМ ЗАКОНУ О РАДУ!!!!

НЕКА ЖИВИ 1. МАЈ- МЕЂУНАРОДНИ ПРАЗНИК РАДА


П Р Е Д Ј Е Д Н И Ц А
Бања Лука, 1. МАЈ 2015. године Ранка Мишић с.р.



ПРВОМАЈСКИ ПРОГЛАС“

01.мај 2015. године
Ово је само почетак“

Ово је само почетак“ Поводом 1. маја Међународног празника рада, данас 1. маја 2015. године, у Бањалуци су одржани велики раднички протести на којима је учествовало пет хиљада радника, чланова Савеза синдиката Републике Српске од Требиња до Новог Града.
Протести су одржани од под мотом ,,Не новом Закону о раду,, , а бројна колона радника коју је предводила предсједница Савеза синдиката РС Ранка Мишић и предсједници свих 15 гранских синдиката, крећући се од Дома синдиката до Парка ,,Младен Стојановић,,, узвикивала је пароле:
,,Не дамо Закон о раду,, , ,, Не дамо стечена радничка права,, , ,,Живио синдикат,, , ,, Хоћемо наше плате,,, ,, Живјела радничка класа,, , ,, Хоћемо фабрике,, , ,, Ово је само почетак,, ,
Радничка колона се на кратко зауставила испред Канцеларија Уније удружења послодаваца и Административног центра Владе Српске, гдје је делегација СС РС предала првомајски проглас Савеза синдиката својим социјалним партнерима.
Послије окупљања у парку ,,Младен Стојановић,,, на позив генералног секретара СС РС Велке Оџаковић, присутни су минутом шутње одали дужни пошту полицајцу Драгану Ђурићу, члану Синдиката, који је недавно изгубио живот у терористичком нападу, на радном мјесту у Станици полиције у Зворнику.
Обраћајући се присутним синдикалкама и синдикалцима, предсједница Савеза синдиката РС Ранка Мишић је нагласила да је свим саговорницима, а недавно и представницима Међународног монетарног фонда, јасно ставила до знања да Савез синдиката никада неће пристати на смањење стечених радничких права у РС.
Не кријући срећу, задовољство и понос, што је већ пет година, заједно са свих 15 колега, бранила и одбранила сва стечена радничка права, предсједница Мишић је поручила да је то радила у име свих радника, који ће, ако ,,крену,, на Закон о раду, сљедећи пут сви доћи у Бањалуку и тада ће то бити коначни обрачун.
-Оно што сам сигурна, то је да радничка класа и Синдикат сигурно постоје у Републици Српској, поручила је предсједница Мишић и подсјетила да од радника Српске, који имају ниске и нередовне плате, којима се не уплаћује здравствено осигурање, више немају шта узети.
- У име свих 120 хиљада чланова Савеза синдиката , одлучно рецимо ,,НЕ,, новом Закону о раду, поручила је предсједница Мишић, коју су овацијама поджали сви присутни радници, синдикалци и синдикалке из свих дијелова Српске.


Ово је само почетак“

01.maj 2015. године





 
29.april 2015. године
Nezavisne

 Nezavisnehttp://www.nezavisne.com/novosti/intervju/Ranka-Misic-Ne-novom-zakonu-o-radu-302702.html





 
29.april 2015. године
Предсједница Мишић разговарала са представницима ММФ-а

 Предсједница Мишић разговарала са представницима ММФ-а

Одлучно ,,НЕ, новом Закону о раду


Предсједница Савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић, разговарала је данас у Дому синдиката у Бањалуци са шефом Мисије Међународног монетарног фонда у БиХ Van Roodenom и његовим сарадницима о Закону о раду.
Послије једноипочасовних разговара у којима је учествовала и генерални секретар Савеза синдиката РС Велка Оџаковић, предсједница Мишић је одржала конференцију за штампу, док се представник ММФ-а није обраћао медијима.
-Обраћајући се новинарима, предсједница Мишић је подсјетила да је до овог састанка дошло на захтјев ММФ-а, те нагласила да ММФ као кредитор чијим средствима се пуне буџети, жели да буде креатор реформских процеса и закона у РС и БиХ, који су директно уперени против радника и човјека, а у корист капитала.
- То значи потпуна флексибилизација уговора о раду, крајње појефтињење радника у РС и БиХ, укидање колективних уговора, а пут до тога је укидање Закона о раду, нагласила је предсједница Мишић и додала:
-Највише им сметају колективни уговори за које се Синдикат изборио, зато што су кључна права из рада садржана у њима, препрека, те хоће да послодавце доведу у позицију да раде шта хоће, кад хоће и колико хоће од радника,,.
Предсједница Мишић је констатовала да ММФ за БиХ има посебна правила која не важе за Бугарску, Румунију и Хрватску, а та правила имају циљ крајње понижење радника у Српској и БиХ, чему се Синдикат снагом аргумената супроставља већ пуних пет година.
-Став Савеза синдиката РС је врло јасан, и то смо им данас рекли, свим средствима синдикалне борбе борићемо се за очување стечених права из рада, а та борба почиње већ 1. маја, протестом против израбљивачког и понижавајућег положаја великог броја радника у РС, поручила је предсједница Мишић.
Предсједница Мишић, данашњу посјету и разговоре у Савезу синдиката РС са представницима ММФ-а , оцјенила је као притисак на раднике РС преко Синдиката.



 
27.april 2015. године
Позив да први мај поштују као нерадни дан

 Позив да први мај поштују као нерадни дан




 
27.april 2015. године
ПРВОМАЈСКА ПРОТЕСТНА ШЕТЊА

 ПРВОМАЈСКА ПРОТЕСТНА ШЕТЊА

Савез синдиката Републике Српске са својих 15 чланица гранских синдиката које чине: Синдикат текстила, коже и обуће РС, Синдикат здравства и социјалне заштите РС, Синдикат образовања, науке и културе РС, Синдикат радника унутрашњих послова РС, Синдикат управе РС, Синдикат финансијских организација РС, Синдикат радника грађевинских и комуналних дјелатности РС, Синдикат пољопривреде и прехрамбене индустрије РС, Синдикат радника телекомуникација РС, Синдикат медија и графичара РС, Синдикат трговине, угоститељства, туризма и услужних дјелатности РС, Синдикат правосуђа РС, Синдикат шумарства, прераде дрвета и папира РС, Синдикат саобраћаја и веза РС и Синдикат металске индустрије и рударства РС, ПРВОГ МАЈА, организује првомајску протестну шетњу од Дома синдиката до Привредне коморе Републике Српске, затим главном улицом до зграде Владе Републике Српске.
Протестна шетња ће се завршити у парку „Младен Стојановић“, гдје ће се синдикалци обратити члановима синдиката, радницима и социјалним партнерима.
Синдикалци, будите дио првомајског протеста.

САВЕЗ СИНДИКАТА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ




 
23.april 2015. године
РЕЗИМЕ РАЗГОВОРА ВОЂЕНИХ У КОМПАНИЈИ „БИНГО „ д.о.о. ТУЗЛА

На иницијативу СТУД-а РС дана 17.04.2015.године у сједишту компаније „Бинго“ д.о.о у
Тузли одржан је састанак на коме су присуствовали Горан Савановић,предсједник СТУД-а РС, Ненад Милекић,секретар, Љиљана Куносић, извршни директор „Бинго „ Тузла и Един Ибрахимовић, извршни директор за бизнис подручје.

На почетку састанка,Савановић је представио организациону схему синдиката у Републици Српској,те посебно грански синдикат, нагласивши ентитетске надлежности законодавстава
у области рада, као и организовање и дјеловање синдиката.

Посебна тематика:

- Синдикат ће у поступку учлањивања радника запослених у „Бинго“ Тузла на подручју
Републике Српске организацију синдиката – Синдикалне организације ,прилагодити распореду и бројности запослених у постојећим објектима. Намјера је формирати јединстве-
ну синдикалну организацију са подружницама (продајни објекти) у којима ће се изабрати
синдикални повјереници,а који ће заједно чинити одбор повјереника-синдикални одбор,а
у зависности од бројности чланства по појединим регија одабрати и сједиште синдикалне
организације.

-Обустава и уплата синдикалне чланарине вршиће се у складу са Одлуком о чланарини
Савеза синдиката Републике Српске.

-Питање неповезаног стажа за раднике у Теслићу (период 01.10-10.10.2014.године) биће
провјерено, а пословодство пристаје да тим радницима они уплате и повежу стаж.

-Договорено је да се минули рад обрачунава на укупан стаж у складу са прописима у
Републици Српској,а не као до сад на стаж код послодавца (прописи Федерације БиХ).

-Топли оброк и превоз се исплаћује у складу са прописима у Републици Српској.

-За два радника која из „Делеза“ нису прешла у „Бинго“ није нађено рјешење, будући да
пословодство тврди да су примили раднике које су добили по списку приликом преузимања.

-У току је израда нове организације и систематизације радних мјеста,те пословодство
тражи да се на краће вријеме не врши процес учлањења, поготово док се не ријеши коначно
преузимање „Интерекса“,те ће у складу са прописима у РС од синдиката тражити сагласност
на тај акт.

-Договорено је да се сви проблеми који се могу јавити рјешавају прије свега у директном
контакту на линији Горан Савановић-Един Ибрахимовић .





 
09.april 2015. године
Сачувати Закон о раду РС и сва стечена радничка права

 Сачувати Закон о раду РС и сва стечена радничка  права

У присуству свих предсједника синдикалних организација са подручја регије Бирач, у Зворнику је 9. априла 2015. године, одржан радно-консултативни и нформативни састанак о теми:
-Активности Савеза синдиката Републике Српске на заштити стечених радничких и синдикалних права у РС,,.
Генерални секретар Савеза синдиката РС Велка Оџаковић, упознала је присутне синдикалце са Закључцима Генералног вијећа и Предсједништва Савеза синдиката РС у очувању Закона о раду РС и свих права из рада и по основу рада које данас имају радници РС.
Стручни сарадник за правна питања у Савезу синдиката РС Игор Ратковић, презентовао је упоредну анализу, законима и колективним уговорима гарантованих права из рада која сада имају радници у Српској и права из рада која заговарају послодавци у РС.
У дискусији су учествовали присутни предсједници гранских синдиката, грађевинарства и стамбено-комуналне дјелатности, радника унутрашњих послова, управе, здравства и социјалне заштите, шумарства, прераде дрвета и папира, саобраћаја и веза, те трговине, угоститељства, туризма и услужних дјелатности РС, Драгана Врабичић, Аница Јондић, Томислав Врховац, Миленко Гранулић, Владо Павловић, Небојша Ђукић и Горан Савановић.
Сви предсједници синдикалних организација са подручја општина Зворник, Шековићи, Милићи, Владеница, Сребреница и Братунац, подржали су све активности Савеза синдиката РС за очување Закона о раду и колективних уговора РС.
Синдикалци са подручја регије Бирач дали су пуну подршку свим активностима које имају за циљ заштиту свих стечених радничких и синдикалних права у Српској, за које су се избориле бројне генерације радника и синдикалаца на овим просторима у посљедњих 150 година.
Предсједници синдикалних организација обавезали су се да ће информисати чланство о свим активносима које води Савез синдиката РС за очување Закона о раду РС.



 
08.april 2015. године
Регионални синдикални центар Бијељина Једногласно НЕ новом Закону о раду РС

  Регионални синдикални центар Бијељина

		
	      Једногласно НЕ новом Закону о раду РС

Предсједници синдикалних организација са подручја Регионалног синдикалног центра Бијељина, на радно-консултативном и информативном састанку, одржаном 8. априла 2015. године, упознати су захтјевима Уније удружења послодаваца РС, којима је циљ смањење радничких и синдикалних права у РС.
На састанку одржаном у Бијељини, предсједници 102 синдикалне организације са подручја овог Града, те општина Угљевик и Лопаре, подржали су Закључке Генералног вијећа и Предсједништва Савеза синдиката РС, те изразили спремност, да ако буде требало, учествују у свим облицима синдикалне борбе, како би сачували сва достигнута радничка и синдикална права у Српској.
Састанком је предсједавао извршни секретар Регионалног синдикалног центра Бијељина Небојша Андрић, на којем су предсједници синдикалних организација са овог дијела РС и овај пут, једногласно су рекли НЕ новом Закону о раду РС, те упутили захтјев Влади и контролним органима РС да обезбједе потпуну примјену Закона о раду и других закона из области рада и запошљавања, те примјену свих колективних уговора.
На састанку су присуствовали и активно учествовали у његовом раду, генерални секретар СС РС Велка Оџаковић, те предсједници гранских синдиката радника унутрашњих послова, здравства и социјалне заштите, грађевинарства и стамбено-комуналне дјелатности, саобраћаја и веза, металске индустрије и рударства и туризма, угоститељства и услужних дјелатности, Аница Јондић, Миленко Гранулић, Драгана Врабичић, Небојша Ђокић, Тане Пеулић и Горан Савановић.
Игор Ратковић, стручни сарадник за правна питања у СС РС, упознао је присутне о томе шта новим Законом о раду желе да постигну послодавци у РС, чему су се синдикални активисти из свих дјелатности са подручја регије Бијељина, једногласно супроставили.


  Регионални синдикални центар Бијељина

		
	      Једногласно НЕ новом Закону о раду РС





 
06.april 2015. године
РЕГИОНАЛНИ СИНДКАЛНИ ЦЕНТАР ТРЕБИЊЕ СНАГОМ АРГУМЕНАТА САЧУВАТИ ЗАКОН О РАДУ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ

РЕГИОНАЛНИ СИНДКАЛНИ ЦЕНТАР ТРЕБИЊЕ

СНАГОМ АРГУМЕНАТА САЧУВАТИ ЗАКОН О РАДУ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ

Дана 06.04.2015. године у Требињу је одржан радно – консултативни састанак са предсједницима Синдикалних организација , члановима Синдикалних одбора са подручја које покрива Регионални синдикални центар Требиње ( Град Требиње, Општине: Билећа, Невесиње, Љубиње, Берковићи и Гацко ).
Тема састанка била је ``Активности ССРС у заштити стечених радничких – синдикалних права``. Састанком је предсједавао извршни секретар РСЦ Требиње, Драган Симовић, коме су присуствовали и генерални секретар ССРС, Велка Оџаковић, предсједници Гранских синдиката: Владо Павловић, Томислав Врховац, Аница Јондић, Горан Савановић, Миленко Гранулић, Тане Пеулић као и правници ССРС, Игор Ратковић и Желимирка Лучић.
Генерални секретар, Велка Оџаковић упознала је присутне о свим активностима које је водио Савез Синдиката РС на челу са предсједницом, Ранком Мишић у протекле четири године, а све са циљем да се очувају стечена радничка и синдикална права за које се Синдикат изборио.
Истакла је да се снагом аргумената као и сталним радом брани важећи Закон о раду, који је у потпуности усклађен у потпуности са конвенцијама Међународне организације рада и који је подједнако добар и за раднике и послодавце. У свом излагању посебно је нагласила важност Општег колективног уговора и посебних колективних уговора који би престали да важе усвајањем новог Закона о раду, а што је и основни циљ послодаваца.
Предсједници синдикалних организација, предузећа и установа са подручја Источне Херцеговине дали су пуну подршку Закључцима Генералног вијећа и Предсједништву ССРС, те исказали одлучност у борби да сачувају своја стечена радничка права као и спремност да се боре, као би зауставили све активности послодаваца на доношењу новог Закона о раду, инсистирајући да се изврши анализа примјене постојећег Закона о раду од стране експертске комисије.
Изузетно велики одзив синдикалних активиста са подручја Источне Херцеговине и активног учешћа у дискусији, показије да су спремни да свим средствима синдикалне борбе очувају своја стечена радничка и синдикална права.
РЕГИОНАЛНИ СИНДКАЛНИ ЦЕНТАР ТРЕБИЊЕ

СНАГОМ АРГУМЕНАТА САЧУВАТИ ЗАКОН О РАДУ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ





 
02.april 2015. године
DELEGACIJA STUD RS UCESTVOVALA U RADU REGIONALNOG FORUMA U BECICIMA

DELEGACIJA STUD RS UCESTVOVALA U RADU REGIONALNOG FORUMA U BECICIMA

Delegacija Sindikata trgovine, ugostiteljstva,turizma i uslužnih djelatnosti Republike Srpske,koju je predvodio predsjednik Goran Savanović, učestvovala je u radu Foruma sindikata trgovine u regiji jugoistočne Evrope, koji je održan u Bečićima od 30.marta do 1.aprila 2015.godine.
Teme Foruma o kojima se raspravljalo su bile uporedne analize zakona o štrajku u zemljama JIE sa posebnim osvrtom na sektor trgovine i agencije za iznajmljivanje radnika.Tokom trodnevnog foruma, predsjednik Savanović je prezentovao Zakon o štrajku Republike Srpske i ocjenio da se u praksi sindikalci najčešće susreću sa problemima velikog uticaja centara političke moći i pritiska poslodavaca , koji čine sve da obezvrijede ovaj oblik sindikalne akcije u zaštiti radničkih i sindikalnih prava.U radu Foruma iz STUD RS su učestvovali Tamara Čolić i Đuro Amidžić , predsjednik i zamjenik predsjednika Sindikalne organizacije Konzum RS.Pored domaćina Sindikata trgovine Crne Gore, na Forumu su učestvovali i srodni sindikati iz Slovenije,Hrvatske, Srbije i Turske.

 





 
01.april 2015. године
ДОБРИМ ПОСЛОДАВЦИМА ОДГОВАРА ВАЖЕЋИ ЗАКОН О РАДУ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ

ДОБРИМ ПОСЛОДАВЦИМА ОДГОВАРА ВАЖЕЋИ ЗАКОН О РАДУ  РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ

Предсједници синдикалних организација предузећа и установа, Добоја, Теслића и Петрова, подржали су све активности Савеза синдиката Републике Српске, које имају за циљ очување важећег Закона о раду, колективних уговора, колективног преговарања и свих стечених радничких и синдикалних права у Српској.

На састанку одржаном 01. априла ове године у Добоју, којем је предсједавао извршни секретар Регионалног синдикалног центра Миленко Станојевић, са Закључцима Генералног вијећа и Предсједништва ССРС на очувању Закона о раду и свих права из рада које данас имају радници у РС, упознала је Божица Мићић, предсједница Регионалног одбора Синдиката образовања науке и културе РС регије Добој.

Предсједници синдикалних организација из овог дијела РС, изразили су спремност да ће се, ако буде требало, свим средствима синдикалне борбе, укључујући штрајкове и протесте, борити за очување Закона о раду РС и свих достигнутих радничких и синдикалних права у Српској.

- Закон о раду РС је темељни правни акт, по значају раван Уставу, на који послодавци атакују већ пуних пет година, са циљем да донесу нови Закон о раду РС, а после чега би атаковали и на све остале законе из радно-правне области у РС, чиме би били укинути сви колективни уговори а улога Синдиката, као социјалног партнера у РС, потпуно би се маргинализовала, нагласила је предсједница Савеза синдиката РС Ранка Мишић.
Предсједница Мишић је додала да су овакве намјере послодаваца апсолутно неприхватљиве, те да ће се за очување права из рада, за која су се генерације синдикалаца, на овим просторима избориле, Савез синдиката РС борити свим средствима синдикалне акције.

Горан Станковић, стручни сарадник за правна питања у Савезу синдиката РС, презентовао је упоредну анализу важећих права из рада која су садржана у Закону о раду РС и онога што желе послодавци, те подсјетио, да када би се десило да се Закон о раду РС донесе по мјери послодаваца, радници би изгубили сва стечена права из рада и више се никада наша генерација радника и наши потомци за њих не би изборили.

Састанку су присуствовали и активно учествовали у његовом раду предсједници гранских синдиката, образовања науке и културе, металске индустрије и рударства, саобраћаја и веза, те текстила коже и обуће РС, Драган Гњатић, Тане Пеулић, Небојша Ђокић и Данко Ружичић.
Веома је битно истаћи, да један број добрих послодаваца у РС, посебно у великим предузећима, сматра да је важећи Закон о раду РС добар, те комотан за раднике и за послодавце, и да није сметња запошљавању, доласку нових инвестиција, развоју њихових предузећа и реформским процесима.
ДОБРИМ ПОСЛОДАВЦИМА ОДГОВАРА ВАЖЕЋИ ЗАКОН О РАДУ  РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ





 
31.mart 2015. године
РЕПУБЛИЦИ СРПСКОЈ НЕ ТРЕБА НОВИ ЗАКОН О РАДУ

РЕПУБЛИЦИ СРПСКОЈ  НЕ ТРЕБА НОВИ ЗАКОН О РАДУ

Представници синдикалних организација Дервенте, Брода, Шамца, Модриче, Пелагићева и Доњег Жабара, подржали су све активности Савеза синдиката Републике Српске, које имају за циљ очување важећег Закона о раду, колективних уговора и свих достигнутих радничких и синдикалних права у Српској.

На састанку одржаном 31. марта ове године у Дервенти, Божица Мићић, предсједница Регионалног одбора СОНК РС регије Добој, упознала је синдикалце са Закључцима Генералног вијећа и Предсједништва СС РС на очувању Закона о раду и свих права из рада која данас имају радници у РС.

Предсједници синдикалних организација предузећа и установа из овог дијела РС, изразили су спремност да ће се, ако буде требало, свим средствима синдикалне борбе, укључујући штрајкове и протесте, борити за очување Закона о раду РС и свих стечених радничких и синдикалних права у Српској.

- Комлетно чланство, у овом тренутку мора бити спремно, да свим средствима синдикалне борбе, ако буде потребно, сачувамо Закон о раду и сва достигнута права из рада у РС, јер ако нам их једном узму више се никада ни ми, ни наша дјеца нећемо за њих изборити, нагласила је у свом обраћању присутним, предсједница Савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић.

Горан Станковић, стручни сарадник за правна питања у Савезу синдиката, презентујући упоредну анализу гарантованих права из рада која су садржана у важећем Закону о раду РС, подсјетио је синдикалце, да је намјера послодаваца, да новим Законом о раду, укину колективне уговоре, односно сва права из рада која имају радници у РС.

Састанку су присуствовали и активно учествовали у његовом раду предсједници гранских синдиката металске индустрије и рударства и текстила коже и обуће РС Тане Пеулић и Данко Ружичић, те извршни секретар Регионалног синдикалног центра Добој Миленко Станојевић.
Важно је нагласити да у Републици Српској, један број послодаваца, посебно у великим предузећима, сматра да је важећи Закон о раду РС добар, те комотан за раднике и за послодавце, и да није сметња запошљавању, доласку нових инвестиција и развоју њихових предузећа.





 
30.mart 2015. године
SAVEZ SINDIKATA REPUBLIKE SRPSKE REGIONALNI SINDIKALNI CENTAR ISTOČNO SARAJEVO

SAVEZ SINDIKATA REPUBLIKE SRPSKE
REGIONALNI SINDIKALNI CENTAR
             ISTOČNO SARAJEVO

Broj:02-38/15
Datum:30.03.2015.godine

SAVEZ SINDIKATA REPUBLIKE SRPSKE
BANJA LUKA

PREDMET: Informacija sa sastanka predsjednika sindikalnih organizacija
Regionalnog sindikalnog centra Istočno Sarajevo.

Radno-konsultativni i informativni sastanak predsjednika sindikalnih organizacija,članova organa granskih sindikata i članova Generalnog vijeća SSRS sa područja Regionalnog sindikalnog centra Istočno Sarajevo(Istočno Novo Sarajevo,Istočna Ilidza,Istočni Stari Grad,Pale,Sokolac,Han Pijesak,Kalinovik i Trnovo) na temu: „Aktivnosti Saveza sindikata Republike Srpske na zaštiti stečenih radničkih i sindikalnih prava“, održan je 27.03.2015.godine u 12,00 časova u sali Kulturnog centra Istočno Novo Sarajevo.
Sastanku je prisustvovalo 82 predsjednika sindikalnih organizacija, te članova organa SSRS iz oblasti šumarstva,uprave,MUP-a,pravosuđa,obrazovanja,građevinarsta i stambeno-komunalne djelatnosti,saobraćaja i veza,zdravstva,medija i grafičke djelatnosti, finansijskih organizacija,trgovine ugostiteljstva i turizma.
Sastanku su prisustvovali i učestvovali u njegovom radu,Predsjednica SSRS, Ranka Mišić,pravnik SSRS,Goran Stanković, predsjednici granskih sindikata, Vlado Pavlović,Sindikat šumarstva,Milenko Granulić, Sindikat zdravstva,Tomislav Vrhovac,Sindikat uprave,Siniša Petrović,Sindikat pravosuđa,Nebojša Đokić,Sindikat saobraćaja i veza, pravnik Miloš Purković i Izvršni sekratar Centra,Marina Bašević koja je predsjedavala sastankom.
Predsjednica je u svom obraćanju skupu istakla važnost dostignutih radničkih i sindikalnih prava, i naglasila da u Republici Srpskoj ne postoje realni razlozi za donošenje novog Zakona o radu. Isti bi doveo u pitanje postojanje kolektivnih ugovora i kolektivnog pregovaranja i samim tim bi došlo do značajnog smanjenja ili potpunog gubitka nekih radničkih prava.
Prisutne sindikalce je upoznala sa dosadašnjim aktivnostima SSRS koje imaju za cilj očuvanje postojećeg Zakona o radu, takođe sa Zaključcima Generalnog vijeća SSRS, kojima su jasno definisani dalji pravci sindikalne borbe ukoliko Vlada bude insistirala na donošenju novog Zakona o radu.
Od strane pravnika SSRS,Gorana Stankovića predstavljena je uporedna analiza postojećeg Zakona o radu i onoga sto poslodavci traže novim Zakonom o radu.Istaknuta je važnost jedinstvenog djelovanja.
Svjesni napora koje SSRS čini kako bi sačuvala postojeća prava,prisutni sindikalci su u potpunosti prihvatili provođenje Zaključaka Generalnog vijeća, te su preuzeli obavezu da putem sastanaka u svojim sindikalnim organizacijama informišu članstvo o daljim pravcima sindikalne borbe koja ima za cilj očuvanje postojećeg Zakona o radu.

S poštovanjem,

Adm.teh.sekretar,
Adrijana Borovčanin






 
30.mart 2015. године
Регионални синдикални центар Вишеград

Регионални синдикални центар Вишеград

Пуна подршка очувању Закона о раду РС

Под синдикалним слоганом ,,Не новом Закону о раду РС,, , 26.марта 2015. године у сали Дома културе у Вишеграду, одржан је радно-консултативни и информативни састанак на коме је присуствовало 140 представника синдикалних организација из области просвете, здравства, шумарства, управе, полиције, металске индустрије и правосуђа, са подручја општина Вишеград, Фоча, Рогатица, Рудо, Чајниче и Ново Горажде.
Састанку је присуствовала делегација Савеза синдиката РС, коју је предводила предсједница Савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић, која је упознала присутне о активностима које је водио СС РС на очувању Закона о раду и свих стечених радничких и синдикалних права у РС.
-Већ четири године, снагом аргумената, успјешно смо бранили Закон о раду РС, који је модеран и подједнако комотан, како раднике, тако и за послодавце и нећемо штедити снаге и активности, да, ако буде требало свим средствима синдикалне борбе одбранимо права из рада за која су се генерације радника и синдикалаца бориле и избориле прије нас,, поручила је предсједница Мишић.
Представници синдикалних организација са подручја поменутих општина, дали су пуну подршку Закључцима Генералног вијећа и Предсједништва СС РС и затражили да се зауставе све активности на доношењу новог Закона о раду, да се изврши анализа примјене постојећег Закона о раду РС на нивоу трипартитне експертске комисије, те да су спремни учествовати у свим видовима синдикалне борбе, ради заштите права из рада.
У дискусији су учествовали предсједници гранских синдиката управе, и здравства и социјалне заштите Томислав Врховац и Миленко Гранулић, који су нагласили да заговорници доношења новог Закона о раду РС имају за циљ да раднике у РС претворе у робове 21. вијека.
Упоредну анализу права које радници Српске имају у важећем Закону о раду и онога што им, кроз нови закон нуде послодавци, презентовао је Горан Станковић, стручни сарадник за правна питања у Савезу синдиката РС.
Састанком је предсједавала Љубинка Кнежевић, извршни секретар СС РС за Регионални синдикални центар Вишеград.




 
24.mart 2015. године
САСТАНЦИ СИНДИКАЛИСТА ОДРЖАНИ И У ПРИЈЕДОРСКОЈ РЕГИЈИ

САСТАНЦИ СИНДИКАЛИСТА ОДРЖАНИ И У
ПРИЈЕДОРСКОЈ РЕГИЈИ

Дана 20.03.2015. године у скупштинској сали oпштине Нови Град одржан је радно-консултативни састанак са предсједницима синдикалних организација оштина Костајница, Крупа на Уни и Нови Град.Тема састанка је била „Активности Савеза синдиката РС на заштити стечених радничких и синдикалних права“. Састанку су присуствовали предсједници синдикалних организација из области јавне управе, полиције , здравства, образовања, шумарства , текстила и правосуђа. Присутни синдикалисти су упознати са свим досадашњим активностим Савеза синдиката РС на очувању постојећег Закона о раду РС. Такође су информисани о Закључцима Генералног вијећа Савеза синдиката РС, којим су утврђени могући правци синдикалне борбе, уколико се крене у доношење новог Закона о раду.
У дискусијама синдикалних представника подржани су напори Савеза синдиката Републике Српске у очувању достигнутог нивоа радничких и синдикалних права. Посебно је чланство нагласило да се учествовати у свим могућим облицима синдикалне борбе, ради заштите стечених права. Сагласни су да се не смије пристати на било какве уцјене ,те да је потребно заједно истрајати у овој борби.Указали су на значај масовности могућих протеста у заштити права радника и сви су изразили спремност, да ће као предсједнци синдикалних организација учествовати у истим, као и њихове колеге чланови синдиката. Предсједници синдикалних организација су преузели обавезу да информишу чланство у синдикалним организацијама о свим активности Савеза синдиката РС које су усмјерене на очување постојећег Закона о раду.
Састанку су присуствовали и предсједници гранских синдиката и то: Драгана Врабичић, Миленко Гранулић, Александар Томић и Драган Гњатић.
Стручну компаративну анализу о томе шта имамо у садашњем Закону о раду, а шта траже послодавци новим Законом о раду, изложио је Игор Ратковић правник Савеза синдиката РС.
Састанак са синдикалистима из Приједора, Козарске Дубице и Оштре Луке одржаће се 24.03.2015. године у Приједору.САСТАНЦИ СИНДИКАЛИСТА ОДРЖАНИ И У
ПРИЈЕДОРСКОЈ РЕГИЈИ



 
24.mart 2015. године
Podrska

Podrska

.

 

 

 

 

 

 

 

 

GORAN- GRADISKA.doc

GORAN-CELINAC I KOTOR VAROS.doc

GORAN-M.GRAD.doc

GORAN-PRNJAVOR- RKIS.doc

Podrska



 
17.mart 2015. године
Регионални синдикални центар Бањалука У току одржавање радно-консултативни састанака

Регионални синдикални центар Бањалука			

У току одржавање радно-консултативни састанака

У организацији Регионалног синдикалног центра Бањалука, у Дому синдиката 12. и 13. марта ове године, одржани су радно-консултативни и информативни састанци на тему :,,Активности Савеза синдиката Републике Српске на заштити стечених радничких и синдикалних права,,.
Састанцима је присуствовало 157 предсједника синдикалних организација из области јавне управе, полииције, здравства, правосуђа, телекомукација, те синдикалних организација привреде са подручја Града Бањалука.
На састанцима је дата подршка закључцима Генералног вијећа Савеза синдиката РС од 10. фебруара и Предсједништва Савеза синдиката Српске од 2. марта ове године, на очувању важећег Закона о раду РС, односно свих стечених радничких и синдикалних права у Српској.
Радно-консулатативни и информативни састанци на подручју бањалучког синдикалног центра, настављају се данас 17. марта ове године састанком у Градишци, који ће се са почетком у 12,00 часова одржати уАмфитеатру гимназије.
Дан касније, 18. марта састанак ће се одржати у Дому културе у Прњавору са почетком у 13,00 часова, а 19.марта састанак ће поново бити одржан у Дому синдиката у Бањалуци са почетком у 13,00 часова, којем ће присуствовати представници синдикалних организација Котор Вароши, Челинца, Кнежева и Лакташа.
Састанак са представницима синдикалних организација са подручја општина Мркоњић Града, Шипова, Рибника, Дринића и Источног Дрвара, одржаће се 20. марта ове године у Основној школи ,,Иван Горан Ковачић,, у Мркоњић Граду са почетком у 12.30 часова.
Радно-консултативни и информативни састанак са предсједницима синдикалних организација образовања, науке и културе Српске са подручја Синдикалног центра Бањалука, одржаће се 23. марта ове године у Дому синдиката са почетком у12,30 часова.
Састанцима предсједава Горан Савановић, извршни секретар СС РС за Регионални синдикални центар Бањалука, уз присуство предсједнице СС РС Ранке Мишић или генералног секретара Велке Оџаковић, те предсједника гранских синдиката и стручних сарадника за правна питања у СС РС.
Одржавање оваквих састанака наставиће се током марта и априла мјесеца и у свим другим регионалним центрима у Републици Српској.

Регионални синдикални центар Бањалука			

У току одржавање радно-консултативни састанака






 
12.mart 2015. године
Саопштење за јавност ДАНАС У ДОМУ СИНДИКАТА АМБАСАДОР Њ.Е. ГДИН ФЕРГУСОН

Саопштење за јавност
ДАНАС У ДОМУ СИНДИКАТА  АМБАСАДОР  Њ.Е. ГДИН ФЕРГУСОН

Данас je у Дому синдиката , у Кабинету предсједнице Мишић, са почетком у 11.30 часова, одржан састанак са британским амбасадором господином Фергусоном.
Тема разговора коју је иницирао Њ.Е. гдин Фергусон је стање у економији у Републици Српској и Босни и Херцеговини, положај радника, мишљење и ставови Савеза синдиката РС о утицају сета закона који су се нашли на скупштинском столу, те евентуална реформа тржишта рада. Све су ово питања која се односе на Споразум за раст и запошљавање у Босни и Херцеговини.
У уводном обраћању Амбасадор је истакао да Синдикат у РС има веома важну улогу у друштву као социјални партнер Влади и послодавцима, те га је из тог разлога највише занимало чути какав је став Синдиката према Споразуму и која су то рјешења и мјере које Синдикат сматра да треба проводити у Босни и Херцеговини како би се побољшао економско – социјални положај њеног становништва.
Посебно се осврнуо на огромну стопу незапослености и забрињавајућу чињеницу да све више младих , образованих људи напушта земљу.
Предсједница Мишић је јасно дала до знања да овај документ није прихватљив од стране радника и да као такав не може имати подршку од Савеза синдиката РС .
Нагласила је да рјешења која овај документ нуди нису рјешења која су у интересу радника у Републици Српској и Босни и Херцеговини, то су рјешења која су у интересу капитала и урушавања радничких права, апострофирајући да Републици Српској не треба нови Закон о раду.
Такође је нагласила, да Закон о раду који сада имамо је добар, модеран, флексибилан и усклађен са конвенцијама Међународне организације рада и Европским стандардима. Једини проблем везан за овај Закон је његово непримјењивање од стране неких послодаваца.
Мишићева је додала да Споразум за раст и запошљавање и потписана Изјава, заправо, иду у корист богатих.
Јасно је изнијела став да радна мјеста отварају здраве инвестиције, озбиљни инвеститори, прије свега домаћи а онда и страни.
„За добру инвестицију није потребан нови Закон о раду већ политичка стабилност, владавина права и нулта толеранција корупцији“, закључила је предсједница Мишић.
Једино рјешење проблема у Босни и Херцеговини је владавина права и борба против корупције, око чега су се саговорници и сложили.Закључили су да овакве разговоре треба наставити и тражити заједничка рјешења.
Ово је први пут да амбасадор једне земље у Босни и Херцеговини затражи састанак са руководством Савеза синдиката Републике Српске.


ИНФОРМАТИВНА СЛУЖБА






 
12.mart 2015. године
ДАНАС У ДОМУ СИНДИКАТА АМБАСАДОР Њ.Е. ГДИН ФЕРГУСОН


Данас ће се у Дому синдиката , у Кабинету предсједнице Мишић, са почетком у 11.30 часова, одржати састанак са британским амбасадором господином Фергусоном.
Тема разговора коју је иницирао Њ.Е. гдин Фергусон је стање у економији у Републици Српској и Босни и Херцеговини, положај радника, мишљење и ставови Савеза синдиката РС о утицају сета закона који су се нашли на скупштинском столу, те евентуална реформа тржишта рада.
Ово је први пут да амбасадор једне земље у Босни и Херцеговини затражи састанак са руководством Савеза синдиката Републике Српске.





 
06.mart 2015. године
САВЕЗ СИНДИКАТА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ

БРОЈ: 06-349/15
ДАТУМ: 04.03.2015. године

Будући да сива економија представља једну од основних препрека расту и развоју нашег друштва на свим пољима, Савез синдиката Републике Српске је 03.03.2015. године у Бањој Луци одржао округли сто на тему „Неформална економија из угла синдиката - ко је добитник, а ко губитник“ у оквиру Регионалног пројекта Паневропског вијећа Међународне конфедерације синдиката и Синдиката Норвешке за земље Западног Балкана.
Уједињени око идеје да је неопходно успоставити владавину права, којом ће се створити систем да пословање у сивој економији буде неисплативо, уз постојање нулте толеранције неформалне економије, на Округлом столу донесени су сљедећи

ЗАКЉУЧЦИ

 Социјални партнери треба да успоставе стратешки партнерски однос трипартитног карактера и заједно се боре против сиве економије. Само на тај начин могу се постићи резултати у сузбијању и елиминисању ове негативне појаве.
 Социјални партнери морају постићи консензус у вези израде и спровођења стратешког документа за борбу против сиве економије, који ће бити на трагу неисплативости пословања у неформалној сфери и праћен од стране јавности и социјалних партнера.
 Потпуна и досљедна примјена Закона о раду и колективних уговора.
 Изнаћи хитна рјешења за потпуно измирење дуговања према радницима за плате и лична примања, те дуговања фондовима за доприносе на плате.
 Транспарентан, ефикасан и благовремен рад контролних органа у складу са законским прописима.
 Креирати јединствену евиденцију, односно базу података, подстицаја, субвенција и других олакшица датих и додјељених привредним субјектима, која ће бити доступна јавно.


 Да Пореска управа РС креира и мјесечно ажурира „Листу срама“ оних привредних субјеката, који не послују у складу са законским прописима и не измирују обавезе у законом утврђеним роковима. Такође, да креира и мјесечно ажурира „Бијелу листу“ на којој ће наћи мјесто сви привредни субјекти који послују у складу са законским прописима и измирују своје обавезе у складу са законским прописима.
 Обезбиједити здравствену заштиту за све раднике, без обзира да ли су доприноси уплаћени или не, јер Пореска управа РС треба да води рачуна о уплати доприноса.
 Досљедна примјена Закона о пореском поступку, с посебним акцентом на контроле обрачуна плата и пореза, и обавезу Пореске управе РС да сваком осигуранику доставља годишњи извјештај о уплаћеним доприносима, како би радници-осигураници имали увида у плаћене обавезе на плате које су Законом пренесене на послодавце. Ово из разлога што се у пракси дешава да радник тек када испуни услове за одлазак у пензију, или треба здравствену заштиту, или остварити право на Заводу за запошљавање након губитка посла, установи да не може користити ништа од ових права иако му је све ово послодавац обрачунао и обуставио из бруто плате.
 Повећање износа најниже плате на најмање 50% просјечне нето плате у РС.
 Извршити анализу о ефектима ослобађања послодаваца од плаћања пореза на добит коју су уложили у проширење производње. Под ефектима подразумијевамо колико је отворено нових радних мјеста и запослено радника сразмјерно уштеди због неплаћања пореза. Мишљења смо да сваки послодавац, који није улагао у производњу и повећао број запослених треба да плати порез на добит.
 Да се кроз одговарајуће законе онемогуће злоупотребе појединих послодаваца у смислу отуђења имовине и покретања стечаја тек након што су се нагомилале обавезе према радницима, фондовима, пореским управама и сл. Законима обезбједити да исти власник не може регистровати ново предузеће док не измири све пореске и друге обавезе у постојећем предузећу. За своје обавезе послодавци морају да гарантују свом својом имовином, како личном и имовином чланова своје породице, тако и имовином других предузећа у његовом власништву. Ово се може урадити доношењем измјена и допуна Закона о регистрацији пословних субјеката. Измјенама и допунама овог Закона је потребно да лице које је већ имало регистровано предузеће буде обавезно да за регистрацију новог пословног субјекта достави ваљан доказ да је измирило своје пореске обавезе (порезе и доприносе на плате), те да је измирило и сва лична примања према радницима. Циљ је прекинути праксу да дугови остају у старом предузећу, добит у џеповима власника предузећа, а имовина се преноси на ново предузеће
 Предузети све активне мјере у циљу спречавања рада на црно и превођења таквог рада у формални сектор, како би се овај рад увео у порески систем, а тиме и запослени стекли сигурност и били заштићени од самовоље послодаваца.
 У смислу ефикаснијег рада Инспектората РС донијети нови Закон о инспекцијама, а по потреби измијенити друге законе којима ће се створити услови да контрола инспектора буде ефикасна, што значи превентивна за добре послодавце, а репресивна према послодавцима који не примјењују законе из пореског система, законе о раду и колективне уговоре.
 Донијети нови Кривични закон РС који ће регулисати да се свака неисплата плата и неуплата доприноса дужа од три мјесеца третира као кривично дјело, за које је предвиђена казна затвора. Ово из разлога што Измјене и допуне Кривичног закона, које су усвојене у 2013. години („Службени Гласник РС“, број: 67/13), нису дале очекиване резултате, него супротно, за несавјесне послодавце су створили могућност за манипулацију око рокова за исплату плата и уплату доприноса.
 Донијети Измјене и допуне Закона о ПИО и регулисати да сваки радник, којем је радни однос престао због стицања права на пензију, може то право и да оствари, без обзира да ли је послодавац уплатио доприносе, јер радник није одговоран за евентуално неуплаћивање доприноса. Услов за остваривање права на пензију мора да буде радни стаж. Радник не смије да сноси посљедице разних малверзација неодговорних послодаваца и неодговорности контролних органа. Крајње је вријеме да свако сноси посљедице свог нерада и превара, а не да по правилу посљедице трпе они који за то нису криви.


ПРЕДСЈЕДНИЦА
Ранка Мишић






 
04.mart 2015. године
РАДНА МЈЕСТА СКРИВЕНА У НЕПЛАЋЕНОМ ПРЕКОВРЕМЕНОМ РАДУ

РАДНА МЈЕСТА СКРИВЕНА У НЕПЛАЋЕНОМ ПРЕКОВРЕМЕНОМ РАДУ

Предсједник Савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић указала је данас да је у Српској између 15.000 и 18.000 радних мјеста скривено у неплаћеном прековременом раду постојећих радника, као и да се, према процјенама релевантних институција у БиХ, једна трећина бруто производа налази у сфери "сиве економије".
"То је велики дио новца који је у црним токовима, односно новац који не стиже на законом утврђена мјеста, па је то директно поткрадање државе", рекла је Мишићева данас у Бањалуци, на округлом столу о теми "Неформална економија из угла синдиката - ко је добитник, а ко губитник".

Представљајући резултате вишегодишње анализе праћења дешавања у вези са "сивом економијом", предсједница је указала да су све чешћа појава у зони "сиве економије" и предузећа која послују без иједног пријављеног радника, а остварују милионске зараде.

"Ту су и предузећа која су формално регистрована и имају пријављене раднике, али тим радницима не уплаћују доприносе, нити здравствено осигурање", навела је Мишићева.

Она је рекла да не постоје довољно транспарентне и активне институције које би сузбиле ове негативне појаве.

Према њеним ријечима, свака земља која има амбицију да буде стабилна, и која ради у интересу грађана, мора створити климу погодну за економски развој и раст.

Први предуслов за стварање такве климе, навела је Мишићева, јесте стабилна политичка ситуација, владавина права и борба против корупције.

"За БиХ можемо рећи да не испуњава ни један од ових прелиминарних услова, па је сива економија једна од појава која уништава финансијску стабилност БиХ. Не треба дозволити да у БиХ, гдје је тако велика стопа незапослености и гдје се једна трећина бруто производа налази у сивој економији, има 90 мултимилионера. Сваке године је забиљежен и све већи број људи који се такмиче за високе позиције богатих људи у Европи и свијету", истакла је Мишићева.

Она је нагласила да су поткрадање и непоштивање закона највећа штета за развој земље и напредак појединца.

Према њеним ријечима, циљ данашњег округлог стола јесте доћи до закључака који би били саставни дио политика које би требало да проводи Влада Српске. Сигурно је да ће један од закључака, рекла је Мишићева, ићи у правцу мијењања концепта рада инспектората, да би инспектори добили алат којим ће моћи да исконтролишу примјену постојећих закона.

"Улога синдиката је да укаже на ове појаве, да понуди рјешења и да се боримо да та рјешења буду дио активних политика Владе Српске и институција власти у БиХ", рекла је предсједница Мишић.

Представник Међународне конфедерације синдиката Ениса Салимовић истакла је да је веома важно разумјети да неформална економија односи велике суме новца у илегалне токове, умјесто да та средства на законит начин буду преусмјерена у фондове и друге институције које раде за права радника.

Указујући да о овом проблему нико не води рачуна, сем синдиката радника, она је напоменула да је веома важно да и радници, па и они који су приморани да због пуког преживљавања раде на црно за минималну надокнаду, схвате да је то штета за цјелокупно друштво.

Представник норвешког синдиката Торгни Хасос рекао је да је циљ данашњег округлог стола да се помогне грађанима БиХ да постигну бољи радни живот, те да је приоритет ових акција да се повежу сви радници западног Балкана и да ово питање буде више заступљено у медијима и јавности.

Округли сто организовао је Савез синдиката Републике Српске, у оквиру регионалног пројекта Паневропског вијећа Међународне конфедерације синдиката и Синдиката Норвешке за земље западног Балкана.







 
18.febuar 2015. године
МОР потврдила право на штрајк



Брисел, 25. фебруар 2015. године (ITUC Online): Остварен је напредак у Међународној организацији рада након двије године, током којих су послодавци у Међународној организацији рада довели глобални систем надзора овог УН тијела у стање мировања, настојањем да укину деценије јуриспруденције МОР-а која подржава право на штрајк. Представници синдиката и послодаваца су на посебном састанку МОР-а, одржаном ове седмице, постигли степен разумијевања којим се излази из ове пат позиције, на основу уважавања права на покретање индустријске акције, а за што је потребно да владе експлицитно уваже право на штрајк, а све у вези са МОР Конвенцијом 87 о Слободи удруживања. Овај споразум је услиједио након изузетно успјешне међународне мобилизације синдиката, 18. фебруара, током које је покренуто више од 100 акција у више од 60 држава као подршка праву на штрајк.

Sharan Burrow, генерални секретар МКС-а, је рекла “Креирајући кризу, групе послодаваца и неке владе нису допуштале да се ово питање изнесе пред Међународни суд правде, иако Устав МОР-а прописује да се то треба учинити. Сада смо успјели доћи до рјешења којим се штити основно право радника да покрену штрајк, а МОР-у омогућава наставак активности праћења степена у ком владе поштују преузете међународне обавезе поштивања радничких стандарда.”






 
18.febuar 2015. године
Делегација Савеза синдиката РС разговарала са предсједником РС Милорадом Додиком

Делегација Савеза синдиката РС разговарала са предсједником РС Милорадом Додиком

Предсједница и генерални секретар Савеза синдиката Републике Српске, Ранка Мишић и Велка Оџаковић, разговарале су јуче са предсједником Републике Српске Милорадом Додиком.
Тема састанка била је усвајање реформских закона којима се регулишу рад и запошљавање.
Предсједница Мишић је информисала предсједника Републике Српске о ставовима Савеза синдиката када је ријеч о најављеним реформским законима.
Наиме, Савез синдиката РС сматра да у овом тренутку не постоји ниједан разлог за доношење новог закона о раду, већ да треба само досљедно примјењивати постојећи закон. Предсједница је у разговорима нагласила да Савез синдиката тражи доношење новог закона о инспекторату РС у којем ће синдикат бити страна у поступку.
Предсједник Републике Српске је истакао да ће се залагати за то да у новим законским рјешењима права радника буду заштићена.
Предсједница Мишић је још једном нагласила да ће Савез синдиката, по питању најављених реформи, предузимати даље кораке према одлукама Генералног вијећа и Предсједништва Савеза.
Састанку је присуствовао и министар рада и борачко-инвалидске заштите РС Миленко Савановић.







 
18.febuar 2015. године
Делегација Савеза синдиката РС разговарала са предсједницом Владе РС

Делегација Савеза синдиката РС разговарала са предсједницом Владе РС

 

Делегација Савеза синдиката РС разговарала са предсједницом Владе РС

Делегација Савеза синдиката РС коју су чинили предсједница Ранка Мишић, генерални секретар Велка Оџаковић, предсједник Синдиката шумарства прераде дрвета и папира РС, Владо Павловић и предсједник Синдиката образовања, науке и културе РС, Драган Гњатић, разговарали су јуче са предсједницом Владе РС Жељком Цвијановић.
На састанку се разговарало о активностима Одбора за реформу привредног система РС и Одбора за реформу јавног сектора РС. Размјењена су мишљења о најављеним реформским мјерама и предложеним радним верзијама законских рјешења.
Представници Савеза синдиката РС су изнијели примједбу на координатора Радне групе за рад и запошљавање који је заказао састанак те групе за данашњи дан и у Радну групу је самоиницијативно уврстио предсједницу Савеза синдиката РС без пристанка и сагласности Савеза синдиката.
Наглашено је да то није партнерски однос, као што није ни партнерски однос Владе РС која не прихвата ниједну сугестију Савеза синдиката када је у питању рад ове групе.
На састанку је од представника Владе РС тражено да се одговори на 2 питања:
1. Да ли Влада РС има циљ доношење Закона о раду и зашто?
2. Зашто је Влада РС социјални дијалог замијенила радом у радним групама?

Нико из Владе РС до сада се није изјаснио о наведеним питањима и мислимо да је ред да се радницима РС јасно и јавно каже шта их очекује.
Поред тога, Одбор за реформу привредног система још увијек није донио одлуку о раду, надлежностима и саставу те Радне групе.
На састанку је пренесена јасна порука радника – чланова синдиката :Не новом закону о раду, већ анализа примјене постојећег!
Преговори о овим питањима ће се наставити идуће седмице, а до тада Радна група неће радити.
Стиче се утисак да ће Влада РС ићи на израду новог закона што је у свом излагању потврдио бивши министар рада а сада министар индустрије,енергетике и рударства Петар Ђокић.
Поред предсједнице Цвијановић, састанку су присуствовали потпредсједници Владе, Сребренка Голић и Антон Касиповић, министар финансија Зоран Тегелтија, министар индустрије, енергетике и рударства Петар Ђокић и министар рада и борачко-инвалидске заштите Миленко Савановић.



 
13.febuar 2015. године
РУКЕ ДАЉЕ ОД ПРАВА НА ШТРАЈК! 18. фебруар – међународна синдикална акција за заштиту права на штрајк

РУКЕ ДАЉЕ ОД ПРАВА НА ШТРАЈК! 18. фебруар – међународна синдикална акција за заштиту права на штрајк


Генерално вијеће Међународне конфедерације синдиката одлучило је да 18. фебруара покрене велику акцију за заштиту права на штрајк, који је све чешће на удару послодавачких групација широм свијета, па и унутар Међународне организације рада.

Тог дана ће синдикати широм свијета на најразличитије начине својим социјалним партнерима (чије је понашање све мање социјално и партнерско) ставити до знања да око нечега што представља темељ савремене правне и демократске државе не може бити цјенкања.
Свакоме је остављено да обиљежи 18.фебруар према сопственом нахођењу. Биће издавана саопштења у којима ће се чланству објашњавати права природа спора око права на штрајк; организоваће се скупови на радним мјестима; запослени и грађани биће позивани да узму учешћа у манифестацијама на којима ће, поред синдикалних вођа, говорити и представници власти, правосуђа и група за одбрану људских права; интензивираће се процес лобирања чланова влада и посланика; организоваће се протестни скупови пред здањима влада које ограничавају право на штрајк, као и пред послодавачким удружењима који те насртаје на права запослених подстичу или подржавају; спровешће се кампања у медијима како би се са проблемом упознала шира јавност.
Важна подршка синдикатима стигла је од посланика, друге по снази, посланичке групе у Европском парламенту, „Социјалиста и демократа“.
У изјави датој поводом предстојеће манифестације, посланици европске љевице тврде да успјешна привреда не може да се гради без јачања односа између социјалних партнера, изградње чврстих правила у сфери индустријских односа и јачања радничке партиципације. Саставни дио модерног производног механизма је и право на штрајк, неопходно да би се сузбиле манипулације послодаваца и обезбједили човјечни услови рада. На несрећу, кажу посланици, криза је довела до слабљења радничких права, социјалног дијалога и улоге синдиката. Тако је и могло да се догоди да у Шпанији неколико радника очекује судски процес и високе затворске казне само зато што је штрајковало! А без тога се не може: БЕЗ ПРАВА НА ШТРАЈК, КОЛЕКТИВНО ПРЕГОВАРАЊЕ СЕ ПРЕТВАРА У КОЛЕКТИВНО ПРОСЈАЧЕЊЕ, каже се у изјави.

У складу са закључцима Генералног вијећа Међународне конфедерације синдиката, радници Републике Српске ће 18. фебруара у оквиру својих синдикалних организација и гранских синдиката подржати међународну синдикалну активност.
У Републици Српској постоји Закон о штрајку који дефинише законско право радника да легално и легитимно штрајкују.
Свједоци смо да у овом тренутку један број синдикалних организација металске индустрије и рударства штрајкује и да послодавци чији радници штрајкују не поштују Закон о штрајку. Ти исти послодавци чији радници штрајкују понашају се као робовласници који своје раднике-робове истјерују из круга фабрика, истјерују са радних мјеста са врло јасном амбицијом да уз пријетње и омаловажавање угуше сваку врсту побуне, па и ону која је у складу са законом.
Савез синдиката РС даје пуну подршку свим радницима који у овом тренутку штрајкују и истовремено активно учествује у вођењу штрајкова радника који су чланови гранских синдиката, односно нашег Савеза.






 
22.јануар 2015. године
Вратила се 44. група дјеце са одмора у јужној Италији.

Вратила се 44. група дјеце са одмора у јужној Италији. Предсједник Синдиката образовања науке и културе Републике Српске Драган Гњатић, захвалио се данас грађанима Сицилије и јужне Италије на несебичној пажњи и гостопримтсву коју већ пуне 22. године показују према дјеци из РС слабијег имовног стања, дјеци без једног или оба родитеља, те дјеци из домова без родитељског старања.
На конференцији за штампу одржаној 21. јануара 2015. године у Дому синдиката у Бањалуци, предсједник Гњатић се посебно захвалио свим активистима Хуманитарног удружења ,,Лучијано Лама,, са Сицилије, а посебно његовом предсједнику Ђузепу Пину Кастелану. Вишедеценијска, веома успјешна сарадња Синдиката образовања науке и културе РС и Хуманитарног удружења ,,Лучијано Лама,, са Сицилије бити настављена и убудуће. Предсједник Хуманитарног удружења ,,Лучијано Лама,, са Сицилије, Ђузепе Пино Кастелано је истакао да је 20. јануара ове године, веома успјешно завршен боравак 44. групе дјеце, на једномјесечном одмору и опоравку у Јужној Италији, од чега 210 из Републике Српске и 130 дјеце из Федерације БиХ. Пино Кастелано се посебно захвалио Савезу синдиката РС, односно Синдикату образовања, науке и културе РС гдје су им, како је рекао увијек врата за сарадњу широм отворена, стављајући на располагање све капацитете да би се пројекат реализовао већ пуне 22 године, кроз које је на Сицилји и другим регијама јужне Италије са подручја бивше Југославије боравило 15800 малишана. ,,Убудуће поред дјеце слабог имовног стања, те дјеце из домова за напуштену дјецу, породице са Сицилије и цијеле јужне Италије, желе да угосте дјецу са ових простора која су смјешетена код хранитељских породица,, нагласио је предсједник Кастелано и обећао да ће ово удружење све док буде имало снага и капацитета, радити на реализацији овог пројекта. Предсједник Кастелано је најавио да ће 22. јануара разговарати са амбасадором Италије у БиХ у циљу што скоријег усељавања првих станара у новоизграђену кућу у Мостару, у којој ће бити смјештена напуштена дјеца са навршених 18 година из свих дијелова и концесија у БиХ, док им не буде обезбјеђен простојан самосталан живот. Пројекат изградње куће за напуштену пунољетну дјецу у Мостару има пуну подршку Владе Италије, додао је Кастелано. Сљедећа 45. група дјеце за одлазак на једноипомјесечни одмор и опоравак код породица у регије јужне Италије, Сицилију, Сардинују, Молисе и Пуља, биће организован почетком јуна 2015. године.


Вратила се 44. група дјеце са одмора у јужној Италији.

Вратила се 44. група дјеце са одмора у јужној Италији.

22.јануар 2015. године
Састанак предсједника савеза синдиката у БиХ са Предсједавајућим Предсједништва БиХ

Предсједник и потпредсједница Конфедерације синдиката БиХ Исмет Бајрамовић и Ранка Мишић, разговараће данас, 22.јануара 2015. године у просторијама Предсједништва БиХ у Сарајеву, са почетком у 13.00 часова, са предсједавајућим Предсједништва БиХ, Младеном Иванићем.
Тема разговора је Приједлог изјаве о прихватању Закључака Савјета за спољне послове ЕУ са посебним акцентом на закључак бр. 2 који се односи на економске и социјалне реформе у Босни и Херцеговини. Важно је рећи да је овај Приједлог конципиран на основу документа „Споразум за раст и запошљавање у БиХ“ који је настао директним утицајем Међународног монетарног фонда, Свјетске банке, америчке администрације и Европске комисије. У земљи у којој се не препознаје владавина права и у којој је сиромаштво доминантно, мјере које се предлажу Изјавом нису кључ рјешења него процес који ће кроз реформе додатно минимизирати права радника и грађана у Босни и Херцеговини. Концепт реформских мјера који је настао ван граница БиХ није рјешење, већ настајање нових проблема. Због тога су синдикати против таквих реформи, али су спремни да понуде рјешења која су у интересу радника, а самим тим и грађана у БиХ, као алтернативу. Састанак ће бити уприличен на иницијативу предсједника и потпредсједнице Конфедерације синдиката БиХ, Исмета Бајрамовића и Ранке Мишић, а састанку ће присуствовати и Илија Калајџић, секретар Синдиката Брчко Дистрикта БиХ, једног од конституентата КСБиХ.




19.јануар 2015. године
Оснаживање социјалног дијалога – обликовање европских интеграција

Предсједница Савеза синдиката Републике Српске, Ранка Мишић, учествоваће у тродневној конференцији у Бечу у периоду од 19. до 21. јануара 2015. године. Тема конференције је „Оснаживање социјалног дијалога – обликовање европских интеграција“, а одржава се у организацији аустријског Центра за образовање радника (ОЗА) у сарадњи са Европским центром за радничка питања (ЕЗА), а уз подршку Европске комисије.
Конференција се реализује у склопу посебног пројекта за регију Западног Балкана који има за циљ да на основу садашњег стања социјалног дијалога између социјалних партнера изради Специјални програм који ће дати смјернице оснаживања социјалног дијалога као основног средства за интеграцију земаља Западног Балкана у Европску унију.
Поред кључне теме, учесници ће расправљати и о економским реформама у земљама ове регије, са посебним освртом на реформе у земљама бивше Југославије. Осим предсједнице Савеза синдиката РС, у раду конференције ће учествовати и представници синдиката земаља бивше Југославије и осталих земаља Западног Балкана. Референти семинара биће предсједавајући ОЗА-е, ЕЗА-е, Уније јавних услуга, чланови Економско-социјалног савјета Аустрије и Заједничког савјетодавног одбора за Србију и Црну Гору.




ВИЈЕСТИ АРХИВА

2017. година         2016. година         2015. година         2014. година        

2013. година         2012. година         2011. година        

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

СИНДИКАЛНА ПОТРОШАКА КОРПА
ОПШТИ КОЛЕКТИВНИ УГОВОР
ОДЛУКА О НАЈНИЖОЈ ПЛАТИ
ГРАНСКИ КОЛЕКТИВНИ УГОВОРИ
ЗАКОН О РАДУ
ЗАКОН О ЗАШТИТИ НА РАДУ
РИЈЕЧ СИНДИКАТА НОВИНЕ

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

ЗАШТИТА НА РАДУ