31. децембар 2013. године
Срећна Нова 2014. година

Хоћу да будем човјек, борите се са мном људски. Меша Селимовић

Срећна Нова 2014. година



30. децембар 2013. године / Независне новине
Нада у нова радна мјеста

БАЊАЛУКА - Сљедећа година биће тешка и економски изазовна, али доза оптимизма постоји, и од економских кретања у земљама региона зависиће и опоравак домаће привреде.

Послодавци, економисти, пензионери и синдикалци из РС се слажу у једном, а то је да ће сљедећу годину обиљежити избори, те да ће се политичари бавити сами собом, а мање економијом.

"Очекујемо мали помак. Увођење неопорезивог дијела плате је добро, по раднику то је 31 КМ и то је скроман допринос оздрављењу. Јавни радови исто тако створиће раст и скок у наредној години, али видјећмо да ли ће се то наставити", рекао је Предраг Згоњанин, предсједник Уније удружења послодаваца РС.

Он истиче да криза ни изблиза није прошла, али да је оптимиста када је у питању запошљавање радника, којих ће сигурно бити више него у години на измаку.

"Не очекујемо драматично повећање, али у односу на ову очекујемо више радних мјеста", истакао је Згоњанин. Он је додао да је трошковна страна буџета већа него прошле године и на отплату кредита ће одлазити више. "Амбициозно су пројектовани и раст БДП, приходи на добит и приходи од ПДВ-а", став је Згоњанина.

Зоран Павловић, економски аналитичар, истиче да је општа ситуација таква да нема конкретних разлога за оптимизам. "Инвестиција, новог запошљавања и свјежег капитала који би се улагао нема, а то би допринијело покретању економије", рекао је Павловић.

Он наглашава да, уколико се поправи ситуација у региону и на тржиштима земаља с којима РС сарађује, тргује и продаје, може се очекивати напредак.

Саговорници истичу да посљедњих неколико мјесеци, за разлику од претходних, статистика биљежи раст индустријске производње и пораст БДП-а.

"Оптимиста сам. Сигурно ће бити више радних мјеста, што значи да би пензионери могли добити више. С посљедњим повећањем пензија и уколико не буде инфлације пензионери ће имати више, а ако још дође до повећања плата надам се да ће власти поштовати закон и додатно ускладити пензије, односно повећати их још мало", рекао је Раде Ракуљ, предсједник Удружења пензионера РС.

Из угла Савеза синдиката РС радници сљедеће године могу очекивати нападе на своја права и то, прије свега, од финансијских организација које подржавају буџет РС, односно ММФ-а, који већ годинама диктира социјалне и друштвене реформе у БиХ.

"Већ три године с муком бранимо стечена права и доношење новог закона о раду, који би дефинитивно био на штету радника. Тако ће бити и сљедеће године", казала је Ранка Мишић, предсједница Савеза синдиката РС.

Она истиче да грађани РС сљедеће године не могу очекивати више посла и значајне помаке у смањењу стопе незапослености те да ће 2014. година бити специфична јер је изборна па ће се тако политика више бавити тиме него реалним сектором, који је најважнији за раднике.

"Биће проблема и потреба за исказивањем незадовољства уколико ствари буду ишле силазном путањом", навела је Мишићева.

30. децембар 2013. године
ИЗУЗЕТНО ТЕЖАК ПОЛОЖАЈ РАДНИКА

Републички одбор Синдиката пољопривреде и прехрамбене индустрије Републике Српске оцијенио је да је положај запослених у области пољопривреде и прехрамбене индустрије изузетно тежак првенствено зато што уназад годинама у овој области није повећавана цијена рада.

На сједници Републичког одбора овог гранског синдиката одржаној 26. децембра у Бањалуци констатовано је да сектор пољопривреде и прехрамбене индустрије нема адекватну заштиту у пласману роба, те да су изложени нелојалној конкуренцији и увозничким лобијима.

„Крајње је вријеме да надлежни органи примјене политику реципроцитета према земљама у окружењу те да на тај начин дају свој доприност материјалном положају запослених у овом сектору“, рекао је предсједник Синдиката пољопривреде и прехрамбене индустрије Александар Томић.

Према његовим ријечима Републички одбор као највиши орган Синдиката пољопривреде и прехрамбене индустрије предложио је гранском удружењу послодаваца да наредна година буде година социјалног дијалога како би сви дали пуни доприност побољшању положаја запослених.

„Само је иоле задовољан радник - продуктиван радник“, нагласио је Томић поручујући да то не смију заборавити ни послодавци, а ни јавност уопште.

20. децембар 2013. године / Независне новине
Криза убила 13. плату

БАЊАЛУКА - За огромну већину запослених у БиХ 13. плата, коју су у стара добра времена многи примали, данас спада у домен научне фантастике. Послодавци из приватног сектора кажу да је за то крива криза, а идентично стање је и у јавном сектору.

"Резање" трошкова по свим основама одразило се и на примања радника, који сада могу само да сањају о томе да ће бити плаћени и за мјесец више. Позвали смо, наиме, већи број институција, али смо се распитали и за приватна предузећа, и испоставило се да ће само неки радници бити обрадовани, али су такви ријетки.

"Радим већ четири године у прилично 'јаком' приватном предузећу у Бањалуци, које убире доста велики профит, али од тога радници немају вајде. Каква црна 13. плата? Срећна бих била да не касне ове које сам зарадила. Моји родитељи сјећају се благостања, када је држава водила више бриге о радничкој популацији. Данас то није случај", прича нам Јована М. из Бањалуке.

Ранка Мишић, предсједник Савеза синдиката РС, каже да је образац понашања који се усталио - плати радника што мање, а тјерај га да ради што више.

"Овдје је борба да добијете свих 12 плата, и онај ко то успије да уради, сматра се успјешним. Али, примање 13. плате није потпуно изгубљена категорија. Постоје банке које својим радницима уредно исплаћују 13. плату, као и неке агенције", наглашава Мишићева.

Према њеним ријечима, послодавци, односно већина њих, 13. плату сматрају остатком прошлог система. Каже и Томислав Врховац, предсједник Синдиката управе РС, да од 13. плате у овом сектору нема ништа, пошто се, како подсјећа, буџети слабо пуне. "Нормално да би радницима добродошла та 13. плата, али то је више сан него реалност", каже Врховац. Да већина радника не треба ни да помишља да ће добити одавно заборављену плату пред идуће празнике, потврђују и послодавци.

"О 13. плати апсолутно нема ни говора. То је можда обичај био некада, међутим, по мојим сазнањима, престало се и размишљати о томе. Мислим да је финансијска ситуација у којој се налазе и јавна и приватна предузећа таква да од 13. плате нема ништа", каже Алија Ремзо-Бакшић, директор Асоцијације послодаваца БиХ.

Попут њега, Саша Тривић, потпредсједник Уније удружења послодаваца РС, наглашава да и не памти да је чуо да неко у посљедње вријеме спомиње 13. плату.

"И овако је тешка борба, тако да мало послодаваца размишља о тој 13. плати", наглашава Тривић. Треба нагласити да у БиХ активно посао тражи више од 550.000 грађана, који маштају да коначно почну да зарађују, а на 13. плату, коју упркос кризи примају бројни запослени у богатијим европским државама, они и не помишљају.

20. децембар 2013. године
Без иједног радника 14.442 фирме у Српској

Бањалука - У Републици Српској регистроване су чак 14.442 фирме које немају ниједног запосленог радника, а међу њима су и оне које су у стечају, процесу ликвидације или одјаве, показали су подаци Пореске управе РС.

У те 14.442 фирме налазе се и пословне јединице предузећа из ФБиХ и Брчко дистрикта, казали су у ПУРС-у.

Осим огромног броја фирми које немају ниједног запосленог, знатан је број и оних које имају само једног радника.

- У Републици Српској је регистровано 14.757 активних фирми са једним запосленим радником, укључујући пословне јединице предузећа из ФБиХ и Брчко дистрикта - навели су у ПУРС-у.

То значи да је тренутно регистровано више од 29.000 фирми које имају једног или ниједног запосленог. Привредници, економисти и синдикалисти имају различита објашњења за ову појаву.

Потпредсједник Привредне коморе РС Михајло Видић је рекао да је разлог оволиког броја предузећа која немају раднике вјероватно то што у многим фирмама које су радиле није извршен поступак гашења.

- Било је фирми које су радиле 15 дана или мјесец, направиле два или три рачуна, прекинуле рад и сад се још воде као активне, а немају запослених. Послије рата је скоро сваки радно активан становник имао регистровано предузеће које је мало или никако радило и уведено у евиденцију предузећа, а није спроведен поступак одјаве и није брисано. Вјероватно се и данас тако води велики број предузећа - нагласио је Видић.

Он је истакао да су фирме понекад отваране за обављање два или три атрактивна посла, да би се потом запослени одјављивали, али да фирма није бивала ликвидирала.

Предсједник Савеза синдиката РС Ранка Мишић је казала да је неприродно и недопустиво да постоји оволики број предузећа која немају ниједног запосленог.

10. децембар 2013. године
Састанак предсједника Савановића и министрице Ибришагић Хрстић

Горан Савановић, предсједник Синдиката трговине, угоститељства, туризма и услужних дјелатности Републике Српске, разговарао је данас са министрицом трговине и туризма у Влади РС, Маидом Ибришагић Хрстић о пројектима из области туризма које ће Влада РС финансијски подржати, а то су адаптација и опремање дијела капацитета у Националном парку „Сутјеска“ на Тјентишту, те продужење ски стазе у Националном парку „Козара“.

Констатовано је да ће се реализацијом ових пројеката директно побољшати материјални и социјални положај запослених у националним парковима РС. Поред овог, разговарано је и о почетку овогодишње зимске сезоне на Јахорини која почиње у петак 13.децембра у Олимпијском центру, који располаже највећим бројем смјештајних капацитета.

Договорено је да ће овај Центар, као и хотели Кошута и Рајска долина, гдје је држава већински власник, бити предмет даљих разоговора Министарства трговине и туризма, Надзорног одбора друштва и Синдиката трговине, угоститељства, туризма и услужних дјелатности РС.

07.12.2013. године
Саопштење за јавност

Четири гранска синдиката буџетских коринсика, Синдикат образовања, науке и културе, Синдикат управе, Синдикат радника унутрашњих послова и Синдикат правосуђа Републике Српске, данас 7. децембра 2013. године у 12,00 часова, организовали су јавни скуп у покрету у Бањалуци, којим је изражено незадовољство због чињенице да није постигнут договор са Владом РС о поврату 5 одсто умањених плата од 01. јануара 2014. године.

Јавном скупу је присуствовало 623 предсједника синдикалних организација и подружница који представљају 35 хиљада запослених у овим дјелатностима, из цијеле Републике Српске.

Скуп у покрету је одржан по предвиђеној маршути, од зграде Дома синдиката до зграде Народне скупштине Републике Српске у Бањалуци и протекао је у мирној и демократској атмосфери, без иједног инцидента.

Ови синдикати изражавају захвалност припадницима Центра јавне безбједности Бањалука и Управе полиције МУП-а РС, који су професионално обавили свој задатак и медијима који су пратили овај догађај. Ова четири гранска синдиката изражавају спремност да наставе започете преговоре са Владом РС у циљу испуњења својих захтјева.

07.06.2013. године
5.СКУПШТИНА СТУД-а РС
РЕПУБЛИЧКИ ОДБОР

ПРЕЗИМЕ И ИМЕ

МЈЕСТО

Контакт-лично

СИНД.ОРГАНИЗАЦИЈА
Тел.Факс,Е-маил

1

САВАНОВИЋ ГОРАН-предсједник

СРБАЦ

065/519-383
savanovicgoran@yahoo.com

051/535-970 STUD RS
051/533-407 факс
sindikattrgoviners@teol.net
sindikat.trgovine@yahoo.com

2

ЂУРИЋ МАРКО

ТРЕБИЊЕ


„ИНТЕРЕКС“


3

ЈЕЛИЋ ЈЕЛА

ТЕСЛИЋ

065/488-644

„БАЊА ВРУЋИЦА


4

БОЈИЋРАДА

БАЊАЛУКА

065/834-339

„КРАЈИНАЛИЈЕК“


5

ЖИВКОВИЋ МЛАДЕН

ВИШЕГРАД

065/453-895

„ВИЛИНА ВЛАС“
058/620-480
vvlas@teol.net

6

СУВАЈАЦ ТАТЈАНА

БАЊАЛУКА

066/215-249

„DELHAIZE BH“
051/215-231

7

ЧОЛИЋ ТАМАРА

БАЊАЛУКА


066/808-742

„МЕРКАТОР“

8

ЉУБОЈЕВИЋ ТИХОМИР

БАЊАЛУКА

065/537-284

ТУР.ОРГАНИЗ. РС

9

СТЕВАНОВИЋ СЛАЂАНА

Актив жена

ПАЛЕ

065/213-771

sladja.stevanovic@oc-jahorina.com

ОЦ“ЈАХОРИНА
057/270-020

10

ХАЛВАЏИЈА ДАМИР

Актив младих

БАЊАЛУКА

065/613-409

damir.halvadzija@

mercator.ba

„МЕРКАТОР“
tel.051/337-366
faks: 051-342-980

11

СТАЈИЋ МИЛЕ

БИЈЕЉИНА

кућа 055/201-258

„ФИС“ ВИТЕЗ
055/251-301

 

НАДЗОРНИ ОДБОР

ПРЕЗИМЕ И ИМЕ

МЈЕСТО

КОНТАКТ-лично

СИНД.ОРГАНИЗАЦИЈ

1

ДРАГИЧЕВИЋ РАНКО-предсједник

БАЊАЛУКА

065/488-644

РК „БОСКА“

2

ЛУКИЋ ДРАГИЦА

БАЊАЛУКА

065/393-818

„DELHAIZE BH“
посао 051/ 337-975

3

МИЈАТОВИЋ СИНИША

БАЊАЛУКА

066/933-802

„КРАЈИНАЛИЈЕК“

 

СТАТУТАРНА КОМИСИЈА

ПРЕЗИМЕ И ИМЕ

МЈЕСТО

КОНТАКТ-лично

СИНД.ОРГАНИЗАЦИЈА

1

ГАЈАНОВИЋ АНИТА

предсједник

БАЊАЛУКА

065/580-295
gajanovic.anita@trznica.com

„ТРЖНИЦА“

2

ПОПОВИЋ ГОРДАНА

БАЊАЛУКА

065/851-274

„БОНЕЛ“
051/490-412

3

БОЈИЋ ЈАКОВ

ДВОРОВИ

065/461-881

„БАЊА ДВОРОВИ“

29. Новембар 2013. године
ЕКОНОМСКО-СОЦИЈАЛНИ САВЈЕТ РС
О БУЏЕТУ И ЕКОНОМСКОЈ ПОЛИТИЦИ ЗА 2014.ГОДИНУ

Данас, 29.новембра 2013. године у Бања Луци, у просторијама Савеза синдиката РС, с почетком у 13.00 часова, одржат ће се 31.редовна сједница Економско-социјалног савјета Републике Српске. На сједници ће се разматрати радна верзија Економске политике РС за 2014.годину, нацрт Буџета РС за 2014.годину и Приједлог измјена и допуна Пословника о раду Економско-социјалног савјета РС.

25. Новембар 2013. године
Јавна расправа о Буџету и Економској политици РС за 2014. годину

Представници Савеза синдиката Републике Српске и Владе РС, одржаће сутра 26. новембра 2013. године јавну расправу на тему:

"Радна верзија Буџета и Економске политике Републике Српске за 2014. годину"

Јавна расправа ће се одржати у згради Владе Републике Српске у Бањалуци са почетком у 15,00 часова. Позив за учешће на јавној расправи Савезу синдиката РС као социјалном партнеру, упутило је Министарство финансија у Влади РС.

18. Новембар 2013. године
Форум синдиката трговине из Србије, Црне Горе,
Републике Српске, Хрватске и Румуније
Млини, 11-13.11.2013.

Од 11. до 13. новембра 2013. године у Млинима, у Хрватској, одржан је Форум синдиката трговине из Србије, Црне Горе, Републике Српске, Хрватске и Румуније уз подршку Фондације Фридрих Еберт. Теме Форума биле су радно законодавство, социјални дијалог, стање у дјелатности у државама учесницама Форума.

Предсједник Синдиката трговине, угоститељства, туризма и услужних дјелатности РС (СТУД РС), Горан Савановић, упознао је присутне о актуелном стању у Републици Српској из области радног законодавства и колективног преговарања, те о активностима синдиката на очувању постојећих права, спречавању доношења новог Закона о раду, чиме би престали да важе и општи и грански колективни уговори.

У другом дијелу Форума гдје се говорило о намјери хрватског Agrocora да преузме компанију Меркатор било је доста непознаница, неизвјесности па и страха шта би таква трансакција донијела радницима.

Битно је истаћи да је општа констатација присутних, након дискусија, а посебно дискусије чланова делегације СТУД РС-а, те предсједнице и потпредсједника синдиката Меркатор БЛ Тамаре Чолић и Ђуре Амиџића била, да највећи степен синдикалних права и личних примања у региону имају запослени у Меркатору у Бањој Луци у Републици Српској.

Закључак Форума је да ће се сви синдикати максимално ангажовати на заштити достигнутих права и закона о раду и наставку колективног преговарања.

Земља домаћин сљедећег Форума биће Словенија, односно Синдикат трговине Словеније, а уз подршку Фондације Фридрих Еберт.

18. Новембар 2013. године
Састанак у Регионалном синдикалном центру Требиње
13.новембар 2013. године

У оквиру активности Синдиката трговине, угоститељства, туризма и услужних дјелатности РС, предсједник Горан Савановић одржао је 13.11.2013. године у Регионалном синдикалном центру Требиње, синдикални састанак коме су присуствовали Драган Симовић, извршни секретар овог Центра за ССРС, Желимирка Лучић, правница, Драган Шаровић, повјереник СО „Маркет 99“ из групације „Delhaize“, Ђурић Марко, предсједник СО „Интерекс“ Требиње који је и члан Републичког одбора СТУД РС и Милојка Јовановић, замјеница предсједника СО „Хотел Леотар“ Требиње.

Присутни су на састанку упознати са резултатима активности Савеза синдиката РС и гранских синдиката у борби на очувању стечених права, постојећег Закона о раду РС, Општег колективног уговора и гранских колективних уговора.

Посебно добро је оцијењена активност свих синдикалаца у РС на потписивању петиције „НЕ НОВОМ ЗАКОНУ О РАДУ“.

Предсједник Савановић се посебно осврнуо на одлично проведене преговоре између пословодства компаније „Delhaize“ и преговарачког тима овог синдиката. Резултати преговора су постигнуто јединство у синдикату, обрачун топлог оброка по захтјеву радника у складу са законом, спречавање или плаћање прековременог рада.

Посебно битно је ново велико учлањивање у синдикат као израз повјерења радника „Delhaize“као израз повјерења радника „Delhaize“ у грански синдикат и ССРС, и властите представнике.

Присутни су упознати са ситуацијом у „Интерексу“ Требиње гдје је истакнуто задовољство запослених и захтјев за већу синдикализацију на нивоу „Интерекса“ у РС, као и са пословањем Хотела „Леотар“, гдје се поштују права запослених али и осјећа потреба за новим запошљавањем. Пракса одржавања оваквих састанака ће се наставити.

8. Новембар 2013. године
Два мукотрпна сата разговора са шефом мисије
ММФ за БиХ Рон ван Руденом

Јасан став Савеза синдиката РС и радника Републике Српске је НЕ НОВОМ ЗАКОНУ О РАДУ!

Предсједница Мишић је саопштила представницима ММФ, да ММФ неће писати Закон о раду Републике Српске и да ММФ није, нити ће бити институција чије жеље испуњава Савез синдиката РС. Савез синдиката РС проводи захтјеве радника Републике Српске.

Савез синдиката РС се залаже за трипартитни социјални дијалог и позива Министарство рада и борачко-инвалидске заштите РС и Унију удружења послодаваца РС, да сједну за сто и анализирају примјену постојећег Закона о раду, како би се дошло до рјешења тешког 1,5 милијарди КМ зарађених а не исплаћених бруто плата радницима Републике Српске.

ММФ-у је јасно речено, нећете креирати Закон о раду РС!

6. Новембар 2013. године
САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ

Драге колегиице и колеге, синдикалке и синдикалци

Пажљиво прочитајте Захтјеве Уније удружења послодаваца РС који су данас јавно презентовали.
Овим захтјевима су на најбруталнији начин потврдили њихово опредјељење:

01. УНИШТИТИ ОПШТИ КОЛЕКТИВНИ УГОВОР И ГРАНСКЕ КОЛЕКТИВНЕ УГОВОРЕ
02. УНИШТИТИ СВА СТЕЧЕНА РАДНИЧКА ПРАВА ДЕФИНИСАНА У КОЛЕКТИВНИМ УГОВОРИМА И НА ТАЈ НАЧИН ДОВЕСТИ РАДНИКА У РЕПУБЛИЦИ СРПСКОЈ У ПОЗИЦИЈУ РОБА 21. ВИЈЕКА
ЗАТО ПОТПИСУЈЕМО ПЕТИЦИЈУ НЕ ЗАКОНУ О РАДУ!

ЗАТО ЋЕМО СВИМ СРЕДСТВИМА СИНДИКАЛНЕ БОРБЕ ЧУВАТИ СТЕЧЕНА РАДНИЧКА И СИНДИКАЛНА ПРАВА !

1. Новембар 2013. године
САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ

Данашња конференција за штампу министра рада и борачко инвалидске заштите РС Петра Ђокића и његових стручних сарадника господина Кличковића и госпође Васић, показала је колико је министру Ђокићу стало до социјалног дијалога у Републици Српској. Умјесто да своју радну верзију Закона о раду коју је урадио за потребе његовог министарства и за држање конференције за штампу, презентује својим социјалним партнерима и тиме потврди да је оприједјељен да у Републици Српској његује социјални дијалог, како то он каже, министар радну верзију презентује новинарима.

То није одлика трипартитног социјалног дијалога, него одлика оних који не желе социјални дијалог. Све што је речено на тој конференцији за штампу а односи се на радну верзију Закона о раду која је власништво Министарства рада и борачко инвалидске заштите РС, а не социјалних партнера, није тачно. Сва материјална права, плата и друга примања радника у Републици Српској која се требају уређивати Законом и колективним уговорима у овом случају, искључиво о њима одлучује послодавац општим актом који носи назив Правилник о раду.

То је, до сада, незапамћена ситуација, односно примјер који јасно показује да колективни уговори и колективно преговарање и елементарно радничко право да преговара о својој плати кроз Општи, грански и појединачни уговор је елиминисано. Чак иде дотле да уколико би се десило да се послодавац и синдикат договоре, министар може да, на захтјев послодавца који под изговором како тренутно нема пара и да буде изузет из тог колективног уговора, те да радницима не исплаћује оно што јесте њихово право, а послодавчева обавеза, донесе декрет и каже „Не, не мораш да их платиш“.

Савез синдиката РС као један од три социјална партнера без кога се не може донијети Закон о раду, јер ми сматрамо да је Република Српска демократско друштво, да је Влада РС озбиљна влада, у потпуности одбацује радну верзију Закона о раду власништво Министарства рада и борачко инвалидске заштите РС. Радници Републике Српске у овом тренутку потписују петицију којом јасно исказују свој став против оваквог Закона о раду.

Позивамо раднике да наставе са потписивањем петиције јер је то њихово демократско и синдикално право у роковима како смо договорили.

Слијед даљих корака ССРС ће бити познат јавности.

ИНФОРМАТИВНА СЛУЖБА

31. Октобар 2013. године
Савез синдиката Републике Српске, дана, 29.10.2013. године доставио Вам је Приједлог за Економску политику РС за 2014. годину, те исти желимо допунити са законодавним дијелом који је потребно усвојити да би се раније наведени приједлози могли реализовати и то:

  1. Закон он стечајном поступку.
  2. Закон о забрани злостављања.
  3. Закон о здравственој заштити .
  4. Закон о здравственом осигурању.
  5. Закон о инспекцији.
  6. Закон о волонтирању.
  7. Измјене и допуне Закона о посредовању у запошљавању.
  8. Измјена и допуна Закона о заштити на раду.
  9. Измјене и допуне Закона о пензијско инвалидском осигурању.
  10. Измјене и допуне Закона о пореском поступку.
ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАР
Велка Оџаковић

30. Октобар 2013. године
Прочитајте шта нуди нови радни текст Закона о раду
и потпишите петицију!
Потписану петицију пошаљите у Савез синдиката РС или најближу синдикалну организацију.


Нови радни текст Закона о раду

Потпишите
петицију!

v
30. Октобар 2013. године
Када ово прочиташ, ако имаш приједлог који је вриједан да буде и наш заједнички приједлог, молим те да нам пошаљеш!
ПРИЈЕДЛОЗИ за Економску политику РС за 2014. годину

У складу са Вашим дописом број:06.01/012-2071/13 од 23.10.2013.године којим нас позивате да своје приједлоге мјера за Економску политику РС за 2014.годину доставимо до 30.10.2013.године, Предсједништво Савеза синдиката РС предлаже да се кроз Економску политику уграде следеће мјере, како слиједи:

  1. На основу Стратегије запошљавања израдити реалан Акциони план запошљавања са јасно прецизираним средствима за реализацију.
    Прије његовог усвајања своје мишљење на овај документ треба да Економско-социјални савјет РС , који ће најмање два пута годишње анализирати реализацију предвиђених мјера.
    Уз усвајање Акционог плана именовати одговорну особу која ће дневно пратити и бити одговорна за његово спровођење.
  2. Тражимо смањење стопе незапослености кроз нови пројекат који је утемељен у Стратегији запошљавања РС, а подразумијева финансирање запошљавања радника са ПК, КВ, ВК и ССС у реални сектор.
    Финансирање би било у омјеру 1:1, 10 милиона КМ Завод за запошљавање, 10 милиона КМ Влада РС, годину дана.
    Обавеза послодавца који запосли радника под тим условима била би да са радником потпише уговор о раду на неодређено вријеме.
  3. Да се реформом Завода за запошљавање РС успостави ефикасан систем посредовања између оних који траже посао и послодаваца, уз стално испитивање потреба за новим радницима, њиховој квалификационој структури, знању и вјештинама.
  4. Суочавање Владе РС и пословне заједнице са ликвидношћу привреде РС, како јавних, приватизованих и приватних предузећа, тако и јавних установа, с приједлогом мјера.
  5. Зауставити сваку врсту запошљавања у јавном сектору Републике Српске и на нивоу Босне и Херцеговине.
    У случају потребе запошљавања на свим нивоима вршити прерасподјелу запослених и прерасподјелу послова.
  6. У смислу ефикаснијег рада Инспектората РС донијети нови Закон о инспекцијама, а по потреби измијенити друге законе којима ће се створити услови да контрола инспектора буде ефикасна, што значи превентивна за добре послодавце, а репресивна према послодавцима који не примјењују Закон о раду и колективне уговоре.
  7. Предузети све активне мјере у циљу спречавања рада на црно и превођења таквог рада у формални сектор.
  8. Да се у што краћем року у скупштинску процедуру поново упути Закон о спречавању злостављања на радном мјесту, обзиром да је прошао јавну расправу и утврђен у форми приједлога, а заустављен у Одбору за привреду Народне скупштине РС.
  9. Да Влада РС у потпуности преузме обавезу реализације Програма социјалног збрињавања радника који су у процесу приватизације и стечаја предузећа остали без посла и да ова мјера буде потврђена у буџету Републике Српске.
  10. Да се кроз одговарајуће законе онемогуће злоупотребе појединих послодаваца у смислу отуђења имовине, отварања нових предузећа на која преносе постојећу имовину и на тај начин обавезе које имају према радницима и фондовима постају ненаплативе. За своје обавезе послодавци морају да гарантују свом својом имовином, како личном и имовином чланова своје породице, тако и имовином других предузећа у његовом власништву.
  11. Потпуна примјена Закона о пореском поступку с посебним акцентом на контроле обрачуна плата и пореза, и обавезу Пореске управе да сваком осигуранику доставља годишњи извјештај о уплаћеним доприносима
  12. Неопорезивање најниже плате, с тим да се иста повећа на најмање 50% од просјечне плате у Републици Српској .
  13. Извршити анализу о ефектима ослобађања послодаваца од плаћања пореза на добит коју су уложили у проширење производње.
    Под ефектима подразумијевамо колико је отворено нових радних мјеста. Мишљења смо да сваки послодавац, који није улагао у производњу и повећао број запослених треба да плати порез.
  14. Покретање производње: - Доношење политика ре-индустријализације земље - Утврђивање Стратегије развоја РС - Доношење секторских стратегија
  15. Повећање плата у складу са порастом продуктивности и трошковима живота.
  16. Тражимо да Влада РС, коначно у 2014. години, формира Министарство рада и социјалне политике како би се тај ресор могао у потпуности посветити раду, запошљавању и социјалној заштити садашњих, бивших и будућих радника.
  17. У циљу јачања и истинске реализације социјалног дијалога предлажемо да Влада РС одржи најмање двије тематске сједнице у току 2014.године, на којима би се уз присуство социјалних партнера, анализирали постигнути резултати бипартитног и трипартитног социјалног дијалога у Републици Српској.
ПРИЈЕДЛОЗИ ЗА СЕКТОРСКЕ ПОЛИТИКЕ
  1. Пољопривреда и прехрамбена индустрија
    У овој дјелатности код примарне производње и прераде евидентан је недостатак обртних средстава те стога овом сектору треба помоћи повољним кредитима са дужим грејс периодима и конкретним мјерама заштити домаћу производњу.
    Кроз благовремену додјелу субвенција и подстицаја, а с циљем већег запошљавања потребно је подржати развој приватних фарми Будући да смо аграрна земља , земља која располаже природним ресурсима, то треба искористити и развојним програмима покретати базну производњу и прерађивачке капацитете.
  2. Грађевинарство и комуналне дјелатности
    Код овог сектора неопходно је, у првом реду, створити услове да се грађевинска предузећа могу пријављивати на тендере за посао првенствено она која имају пријављене раднике и која за одређене послове конкуришу са тачним бројем радника потребним за тај посао. Код комуналних предузећа која због ненаплаћених услуга које пружају све чешће одлазе у стечај, пронаћи начин измирења дугова према њима и тиме их спријечити од стечаја. Без помоћи Владе РС и адекватних мјера, немогућ је даљи опстанак овог веома важног сектора, а тиме и задржавање великог броја радника који ту раде.
  3. Шумарство, прерада дрвета и папира
    Овдје се ради о веома важном природном ресурсу чијим коришћењем се обезбеђује егзистенција како радника тако и локалних заједница па је неопходно да стопа издвајања за локалне заједнице буде у висини као и у земљама у окружењу. Приоритете у снадбијевању сировином предузећа у области дрвопрерађивачке индустрије треба да имају предузећа у којима су радници синдикално организовани. Да се изврши наплата ненаплаћених потраживања у области шумарства, као и да се средства намјењена за проширену репродукцију дозначују у сврхе за коју су и намјењена и због чега се убиру од грађана. Неопходно је радити на деминирању минираних површина у шумама пошто се због тога значајне шумске површине не могу експлоатисати. Подстицаје за извоз давати првенствено предузећима која испуњавају услове прописане Правилником о условима и критеријима за додјелу субвенција за подстицај и развој привреде.
  4. Трговина, туризам и угоститељство
    Основно што је овом сектору потребно су стимулативна средства за производњу, брендирање и продају ових производа на домаћем и иностраном тржишту.
    Обезбиједити средства за развој домаћих предузећа која се баве еко и етно туризмом који је код нас у зачетку а у Европи значајна привредна грана.
    Дефинисати статус Јахорине као значајног зимског туристичког центра, а што ће обезбједити задржавање постојећег и повећање броја запослених.
    Исто тако, обезбиједити средства за развој националних паркова „Сутјеска,, и ,,Козара“ посебно у погледу смјештајних капацитета.
  5. Кожарско-прерађивачки и текстилни сектор
    Као и код осталих дјелатности, овдје су потребни и подстицаји и субвенције с тим да се средства додјељују послодавцима који поред редовне уплате пореза и доприноса испуњавају и обавезе према радницима.
  6. Металска индустрија и рударство
    Да се у мјерама Економске политике за 2014. годину прецизније дефинише прерађивачка индустрија по гранама,пошто у претходним годинама то питање није прецизирано и ствара се привид да прерађивачка индустрија не постоји. Да се у гранту Министарства индустрије обезбиједе средства за краткорочне позајмице привредним друштвима због израженог проблема недостатка обртних средстава код појединих предузећа,а имају могућност да нормално раде и посједују потписане уговоре за производњу, Код ИРБ обезбиједити бржу и лакшу процедуру за добијање кредита предузећима ради обезбјеђења обртних средстава,а која имају уговоре за производњу и намјеру очувања радних мјеста и пријема нових радника. Подстицајна средства додијелити предузећима која испуњавају услове најкасније до 30.06.2014. године. Ови приједлози се односе на све послодавце који поштују Закон о раду,Општи колективни уговор, гранске и појединачне колективне уговоре и који измирују све обавезе према радницима и поштују радничка и синдикална права.
  7. Саобраћаја и везе
    - У дјелатности Поштанског саобраћаја неопходно је потпуно поштивање Закона о поштанским услугама, како би се обезбиједило Пошти РС да обавља дјелатност за коју је основана.
    То подразумијева субвенцију из буџета Републике.
    - У ваздушном саобраћају потребно је да Влада РС настави са субвенцијом у висини која је била и у 2013. години како би се испоштовала сва радничка права, а уједно би се наставило са планским инвестицијама за функционисање Аеродрома РС на међународном нивоу и тиме очувала постојећа радна мјеста и створили услови за запошљавање нових радника. - У Жељезницама РС присутан је недостатак укупног транспорта како ниско тарифне, тако и високо тарифне робе чиме су умањени приходи ове компаније, па због тога долази до умањења плата и других права радника.
    Због тога је потребно предвидјети мјере за отклањање ових слабости.
  8. Дјелатност медија и графичара
    Мјерама које ће се наћи у Економској политици за 2014. годину , а које ће се односити на очување постојећег броја запослених, појачану контролу поштивања и обавеза из домена рада и другим мјерама које неће имати негативне последице на положај радника у овој дјелатности, посебно треба предвидјети финансијску подршку за рад локалних медија у Републици Српској.
    Ове мјере неопходне су првенствено због изузетно тешког положаја запослених у овим медијима, а посебно због значаја ових медија за функционисање сваке локалне заједнице и Републике Српске у цјелини.
    Евидентан је пад прихода у буџетима локалних заједница, оснивачима и власницима локалних медија, а такође је Регулаторна агенција за комуникације БиХ смањила минутажу комерцијалног програма што је све довело у питање њихово функционисање , а самим тим и опстанак запослених у тим медијима. Дугорочно гледано Влада РС треба утврдити сет мјера којима ће на првом мјесту обезбиједити опстанак ових медија и број запослених у њима, као и њихов даљи развој.
  9. Сектор финансија
    Запослени радници у финансисјком сектору нису поштеђени погубних последица свјетске економске кризе, прије свега када се ради о сигурности радних мјеста и висини зараде.
    Чести покушаји умањивања права запослених, преоптерећеност послом и неплаћен прековремени рад постали су дио свакодневнице запослених у финансисјком сектору, а посебно у сектору банкарства.
    Посебно је изражен неуједначен принцип дјеловања и непоштивање важећих законских прописа од власника капитала који послују у Републици Српској.
    То се, прије свега, огледа у непоштивању оних права која имају радници у земљама одакле долазе власници капитала. Права се ускраћују у погледу: синдикалног организовања,сталног притиска и увећању радног учинка ,неплаћеног прековременог рада,све чешћег угрожавања приватности,дискриминације и повреде људског и професионалног достојанства радника ( мобинг). С тога је потребно:омогућити синдикално организовање у складу са израженом вољом радника и међународних конвенција у оним финансијским организацијама (посебно банкама) гдје не постоји Синдикат,поштовати и достигнути ниво права која имају радници у земљама одакле долазе власници капитала.
    За реализацију наведених мјера треба појачати инспекцијску контролу примјене прописа, што се сада не дешава.
  10. Образовање, наука и култура РС
    Коначно реализовати Закључак Народне скупштине од 27.12.2007. године и изједначити (повећати) плате у просвјети и култури са платама осталих буџетских корисника. Због квалитета наставе, безбједности ученика и савремених европских трендова измјенама Закона о основном и Закона о средњем образовању смањити број ученика у одјељењима и групама (минимум, оптимум, максимум) како бисмо избјегли појаву технолошког вишка. Више улагати у младе и надарене људе и њихов научни рад како би остали у Републици Српској и допринијели њеном развоју. Постојеће институције културе ојачати на свим нивоима кадровски и материјално, а културне манифестације у Републици Српској подржати у складу са могућностима.
    Планирани буџет за исте реализовати у потпуности како не би дошло до одузимања средстава истих.
  11. Област безбједности
    Питање безбједности је кључно питање за сваку државу и друштвену заједницу и да би Министарство унутрашњих полова Републике Српске у склaду са успостављеним стратешким и планским оквиром успјешно извршавало законом утврђене послове у чијем обављању се остварује безбједност Републике Српске и њених грађана и гарантује Уставом и Законом утврђена права грађана потребно је: - Обезбиједити неропходна финансијска средства која би свим припадницима службе гарантовала поврат плате на ниво из децембра 2012 године.
    То је потребно урадити кроз измјену Закона о платама односно поврат на првобитно утврђене коефицијенте о платама.
    Осим тога, потребно је уважити чињенице о порасту животних трошкова за протеклих пет година и на бази статистичких података о порасту трошкова живота и проценту инфлације обезбједити додатни пораст плата чиме би се значајно смањен животни стандард наших припадника вратио на раније достигнути ниво. -неопходно је обезбједити додатна финансијска средства на ставци остала лична примања и реално их планирати у складу са стварним потребама МУП-а РС.
    Износ средстава на тој буџетској ставци је протеклих шест година не промијењен, апсолутно недовољан, не обезбјеђује минимум средстава потребних за накнаде за превоз, јубиларне награде и остала примања те велики број припадника МУП-а та своја права обезбјеђује путем других институција односно судова РС .
    У коначници средства утрошена за те намјене су знатно виша ( судски трошкови, затезне камате) него да се реално планирају и кроз постојеће законске одредбе реализују према припадницима МУП-а РС. - Планирати средства која би омогућила да се кроз постојећа законска рјешења и додатно нормативно уређење омогући већи пријем младих људи у МУП РС како би се у догледно вријеме избјегла могућа „смјена генерација“ што би у датом тренутку могло да доведе до озбиљније угрожености безбједности грађана и Републике Српске. - Нови приступ који је заживио средином 2013. године о потреби адекватног улагања у материјално-техничку опремљеност службе и појединачну опремљеност полицијских службеника мора да има свој наставак и да се продужи и у 2014. години.
    Континуирано улагање у област безбједности па самим ти и у МУП РС је од кључног значаја за цијелу Републику.
  12. Област правосуђа, управе и јавних служби
    Приоритетан захтјев је враћање плата буџетских корисника на ниво 2009. године и њихово усклађивање са растом трошкова живота. За запослене у овим областима, у Економску политику за 2014.
    годину уврстити доношење Закона о платама у правосуђу којим ће се задржати достигнути ниво права, као и побољшање материјалног положаја најугроженијих категорија административних радника по принципу адекватно плаћеног рада по радном мјесту, тежини посла и стручној спреми. За административне раднике у правосуђу обезбиједити да буду адекватно плаћени за свој рад, да престану бити дискримисани и категорија радника са социјалним давањима умјесто плата. За ово је потребно обезбиједити финнсијска средства која за Буџет РС нису велика.
  13. Област здравства и социјалне заштите РС
    Основни захтјев је укидање Закона о платама за запослене у јавним здравственим установама и враћање Посебног колективног уговора за запослене у области здравства и социјалне заштите којем ће се, између осталог уредити област плата и осталих примања.
    Потребно је извршити уплату неуплаћених доприноса на обавезне видове осигурања у здравственим установама.
    Такође, извршити доношење Измјена и допуна Закона о здравственој заштити РС , Закона о здравственом осигурању, Закона о евиденцијама и статистичким истраживањима у области здравствене заштите и подзаконских аката.
    Обезбиједити средства од локалних самоуправа за функционисање здравствене заштите, као и набавку опреме за Завод за форензичку психијатрију Соколац, Клинички центар Бања Лука, Клинички центар Источно Сарајево и болницу Добој. Побољшати економско-социјални положај и повећати плате запослених у здравству и социјалној заштити.

29. Октобар 2013. године
Коментар на екслузивну вијест Биг портала и портала Капитал

www.capital.ba/ekskluzivno-tekst-radne-verzije-zakona-o-radu-rs/
www.bigportal.ba/ekskluzivno-tekst-radne-verzije-zakona-o-radu-republike-srpske/

У посљедње вријеме у јавности па и у редовима неких социјалних партнера појавила се врло нејасна прича о споразуму којег су социјални партнери потписали приликом потписивања Општег колективног уговора.

Ради појашњења и објективног информисања чланства и јавности износимо сљедеће:
Приликом потписивања Општег колективног уговора 05.05.2010. гдодине, социјални партнери на највишем нивоу потписали су Споразум којим су се споразумијели да се изврше одређене измјене и допуне закона из области пореске политике и то у 2010. годину на јунском засједању Народне скупштине РС и да се до краја 2010. године изврше одређене анализе тих измјена и њихов утицај на социјално осигурање и статус запослених. У договореном року ови послови су завршени.

Поред тога, овим Споразумом Влада РС се изјаснила да ће у року од 18 мјесеци од дана ступања на снагу Општег колективног уговора предложити нови Закон о раду.

Општи колективни уговор ступио је на снагу 19.05.2010. године од када је текао рок у трајању од 18 мјесеци у којем је требало предложити Закон о раду.

Пошто у прецизираном року који је истекао 19.новембра 2011. године,није понуђен нити усвојен нови Закон о раду, та је одредба Споразума престала је да важи.

У праву су рокови најзначајнији и њиховим протеком губи се право у потпуности. Напомињемо да у остављеном року нико од социјалних партнера није затражио да се реализује члан 6. Споразума, што најбоље потврђује наше становиште да нема потребе доносити нови закон о раду, него извршити темељну анализу примјене постојећег.

28. Октобар 2013. године
НЕ НОВОМ ЗАКОНУ О РАДУ

Поступајући по Закључцима Генералног вијећа Савеза синдиката РС, број 06-896/13 од 16. 09. 2013. године, Предсједништво Савеза синдиката РС одлучило је да се у свим Регионалним синдикалним центрима и то: Приједору, Бањој Луци, Добоју, Бијељини, Зворнику, Источном Сарајеву, Фочи- Вишеграду, и Требињу. одрже састанци, на које ће бити позвани сви предсједници и повјереници свих 1457 синдикалних организација, који окупљају преко 102.000 чланова, те чланови републичких одбора гранских синдиката и чланови органа Савеза синдиката РС са територије центра.

У већим центрима као што је Бања Лука договорено је да се састанци одрже и у другим мјестима за неколико локалних заједница. Циљ састанака је да се изабрани представници, а путем њих и чланство упозна са захтјевима Уније удружења послодаваца који су презентовани у јавности од тога да се ријеше радника који су нерадници, пијанице, пропалице, дилери дроге, па до захтјева за укидање колективних уговора и ставовима Министарства рада и борачко инвалидске заштите РС поводом изнесених захтјева.

Први састанак одржан је у Добоју 10. 10. 2013. године, а последњи 28. 10.2013. године у Бањој Луци. У току одржавања ових састанака, тачније 21. 10. 2013. године Министарство рада и борачко инвалидске заштите доставили су нам, путем редовне поште, радни текст Закона о раду, тако да смо на наредним састанцима присутне упознали и са овим радним текстом.

На свим овим састанцима синдикалци су одбацили, како захтјеве Уније удружења послодаваца, тако и још енергичније радну верзију закона коју је урадило Министарство рада и борачко- инвалидске заштите.


Имајући у виду изнесено, као и предочену анализу радног текста Закона о раду

Предсједништво Савеза синдиката РС на 2. посебној сједници одржаној у Бањој Луци, дана 28. 10. 2013. године донијело је сљедеће:

ЗАКЉУЧКЕ



01. Одбацује се у потпуности радни текст Закона о раду којег је урадило Министарство рада и борачко инвалидске заштите РС.

02. Савез синдиката РС захтијева да се изврши анализа примјене Закона о раду Републике Српске како би се добио одговор на питање како ријешити дуг према радницима за зарађене, а неисплаћене плате и доприносе, а који износи 1,5 милијарди марака.

03. Након извршене анализе од стране трипартитне стручне радне групе социјални партнери на највишем нивоу ће утврдити правце и циљеве даљњих активности везаних за тржиште рада.

ПРЕДСЈЕДНИЦА
Ранка Мишић с.р.

Након одржаних свих радних састанака и то: регија Добој, регија Зворник, регија Бијељина, регија Источно Сарајево,регија Бања Лука, регија Требиње, регија Фоча -Вишеград и регија Приједор, на којима је присуствовало 1457 предсједника синдикалних организација, те представници највиших органа гранских синдиката и Савеза синдиката РС, а који су упознати са јавним захтјевима Уније удружења послодаваца РС и намјерама Министарства рада и борачко инвалидске заштите РС преточене у радни текст Закона о раду.

Предсједништво Савеза синдиката РС, након тога, на 2. посебној сједници одржаној у Бањој Луци, дана 28. 10. 2013. године донијело је сљедеће

ЗАКЉУЧКЕ



01. Потписивање петиције са слоганом: НЕ НОВОМ ЗАКОНУ О РАДУ почеће данас, то јест 28.10.2013. године (понедјељак) у свим синдикалним организацијама у Републици Српској. Задужују се извршни секретари и повјереници ССРС да у току данашњег и сутрашњег дана доставе у све синдикалне организације довољан број материјала за потпис.

02. Потписивање петиције завршава се 06. 11. 2013. године (сриједа) у 14 сати, до када су сви предсједници синдикалних организације дужни доставити потписану петицију у синдикалне канцеларије на терену.

03. Извршни секретари су дужни објединити све потписане петиције и исте доставити Савезу синдиката РС до 07. 11. 2013. године, за што су лично одговорни.

04. Потпис петиције, који је у току, ће се наставити а потписани материјал предсједници синдикалних организација ће доставити у регионални синдикални центар.

05. Уколико предсједници синдикалних организација, након потписане петиције, нису у могућности напустити посао и лично донијети потписану петицију дужни су позвати извршног секретара са своје територије, који ће доћи и лично од њега преузети потписану петицију.

06. За комплетну реализацију у вези са потписивањем петиције одговорни су извршни секретари регионалних синдикалних центара, чији рад на овим пословима ће координирати генерални секретар.

ПРЕДСЈЕДНИЦА
Ранка Мишић с.р.

28. Октобар 2013. године
Не новом Закону о раду РС

Радни текст Закона о раду РС, који је ових дана социјалним партнерима упутило Министарство рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске, изазвао је праву буру незадовољства код оних на које се овај закон односи а то су радници РС.

Ништа мање није незадовољство осталих категорија нашег сиромашног друштва, борци, пензионери, ђаци, студенти, дакле будући радници.

Имајући у виду значај Закона о раду РС за укупни материјални и друштвени статус радника, као и чињеницу да се ради о темељном закону који одређује карактер и осталих закона из радно-правне области Српске, Савез синдиката у складу са својoм улогом, одржао је састанке са предсједницима синдикалних организација у свих девет регионалних синдикални центара, од Приједора до Требиња.

Оно што је заједничка одредница свих порука и закључака који су се чули на поменутим јавним трибинама, које су језиком радница и радника, синдикалки и синдикалаца износили предсједници синдикалних организација из предузећа и установа широм Српске, могла би се свести у једну простопроширену реченици а она гласи:
"Свим средствима синдикалне борбе, укључујући и јавне протесте широм РС, бранићемо постојећи Закон о раду РС, колективне уговоре, те сва стечена радничка и синдикална права".

Савез синдиката РС, као репрезентативна организација радника, који окупља преко 120. хиљада чланова, није против измјена и допуна или доношења новог Закона о раду РС, али тек онда када се објективном анализом представника свих социјалних партнера утврди и оцијени шта не ваља у постојећем закону, против кога је, зарад властитих тајкунскиох интереса, а на штету радника и државе, велики број послодаваца у Српској, који га никада, на срамоту контролних органа, нису ни поштовали ни проводили.

Нескривена је намјера предлагача поменутог радног материјала закона укидање 40-часовне радне недјеље, стављање у приоритет правилника предузећа и установа, умјесто досадашњих Опшег и гранских и посебно колективних уговора, укидање топлог оброка, регреса за годишњи одмор, отпремнина, дисциплиског поступка.

Овим законом жели се стимулисати сива економија, рад на црно, умјесто тржишта рада стимулисати стварање тржишта робова, до изнемоглости прековременог рада, да нам свака субота буде радни дан, плате договорене у четири ока, без цијене рада и коефицијената итд.

То су разлози оволиког и незадовољства, које је код радника Српске изазвало упорно инсистирање, прије свих, Уније удружења послодаваца РС да се по сваку цијену "ломљењем преко кољена" до Нове године донесе нови Закон о раду РС, што свакако спада у сферу политичке утопије са јасним предумишљајем.

У складу са Закључцима Генералног вијећа ССРС од 26.09.2013. године тачка 6 и 7, организовани су регионални састанци у свих девет регионалних синдикалних центара, предсједника синдикалних организација, чланова органа гранских синдиката, чланова Генералног вијећа и представника ССРС.

Синдикални центар Добој

Дана 10. и 11.10.2013. године одржана су два састанка предсједника синдикалних организација добојске регије, уз присуство предсједника синдикалних организација из свих предузећа и установа.

Предсједник Синдиката ОНК Драган Гњатић, присутне је упознао са иницијативом Удружења послодаваца РС и Владе РС доношењу новог Закона о раду. Посебно је истакнуто да је циљ доношења новог закона о раду рушење Општег колективног уговора и права из рада које овај акт гарантује радницима РС. Послије исцрпне и конструктивне расправе у којој је учествовала већина присутних, једногласно су донесени сљедећи закључци:
- Да ће синдикалне организације добојске регије учествовати у свим видовима синдикалне борбе које ће организовати Савез синдиката РС а које буду против доношења новог Закона о раду.

- Да се организује потписивање петиције против доношења новог Закона о раду када то затражи ССРС.

- У случају да потписане петиције не донесу жељене резултате, приступити организовању Генералног штрајка у РС.

- У случају да Генерални штрајк не донесе жељени резултат ићи ће се на организовање јавних протеста, окупљањем пред зградом Владе и Народне скупштине РС.

Синдикални центар Бијељина

Састанак одржан 15.10.2013. године у просторијама Дома ученика у Бијељини, на коме су присуствовали сви предсједници синдикалних организација.

О томе шта имамо прописано Законом о раду и ОКУ и шта су захтјеви послодаваца, образложила је генерални секретар СС РС Велка Оџаковић, која је нагласила да циљ предлагача овог закона није ништа друго него урушавање стечених радничких и синдикалних права радника, што је нескривена тежња Уније удружења послодаваца РС.

Доношење новог Закона о раду је само параван за укидање Општег колективног уговора у коме су прописана многа права радника, која су на удару једног броја послодаваца, нагласила је Велка Оџаковић.

Обраћајући се присутним, предсједница СС РС Ранка Мишић је нагласила да је закон о раду сваке земље темељни закон који послодавци желе да наметну, мада се то нигдје у свијету не догађа у изборној години, те у времену велике економске кризе када десетине радника остају без посла.

Предсједница Мишић је упутила јасну поруку послодавцима да измире радницима РС ,на име дугујућих плата и доприноса, износ од 1,5 милијарду КМ, па тек онда да у условима ,,чистих рачуна,, и у мирној атмосфери разговарамо о новом Закону о раду. Прије тога, потребно је извршити темељну анализу примјене Закона о раду, на основу које би социјални партнери уз постигнути консензус утврдили основне правце и циљеве који се желе постићи кроз нови закон, уз очување свих достигнутих радничких и синдикалних права.

Сви присутни су дали безрезервну подршку предсједници Мишић, да се свим средствима синдикалне борбе сачувају егзистенција и стечена права радника и њихових породица.

Синдикални центар Зворник

Састанак одржан 16. октобра 2013. године на којем су присуствовали сви предсједници синдикалних организација из предузећа и установа са ове регије.

Након уводног обраћања предсједнице Мишић и компаративне анализе постојећег Закона о раду РС и радног материјала Министра рада коју је изнијела генерални секретар СС РС Велка Оџаковић, те дискусије у којој је учествовао велики број синдикалаца, донесени су сљедећи закључци:

1. Да се одрже састанци у свим синдикалним организацијама у зворничкој регији, на којима ће се чланство детаљно упознати са стварним намјерама Министарства рада и Уније удружења послодаваца РС

2. Сви присутни су подржали одлуку Генералног вијећа СС РС о потписивању петиције против доношења Закона о раду.

3. Уколико се за то укаже потреба, сви присутни предсједници синдикалних организација, организовано ће доћи на заказане протесте у Бањалуку.

Синдикални центар Бања Лука

Састанак одржан 21. октобра 2013. године у Дому синдиката РС у 12,00 часова којем су присуствовали предсједници синдикалних организација из предузећа и установа са подручја бањалучког синдикалног центра на тему "Активности Савеза синдиката РС и свих гранских синдиката везане за иницијативу Уније удружења послодаваца за доношење новог Закона о раду и отказивању Општег колективног уговора"

Компаративну анализу постојећег и радног материјала Закона о раду РС изложила генерални секретар СС РС Векла Оџаковић, која је таксативно презентовала шта радници РС губе уколико би се усвојио овакав закон.

Послије двочасовне конструктивне расправе, у којој је узела учешће већина присутних, те одговора на сва постављена питања, донесени су сљедећи закључци:

- Не прихватити нови Закон о раду РС.
- Не прихватати било какво смањење права из рада из важећег Закона о раду РС и колективних уговора.
- Подијелити пропагандни летак свим предсједницима синдикалних организација, предузећа и установа РС, како би чланство било упознато шта имамо прописано Законом о раду и Општим колективним уговором, шта су захтјеви послодаваца, а шта прихвата Министарство рада.

- Наставити активности и преговоре руководства СС РС са представницима Владе и Министарства рада, са циљем да се не донесе нови Закон о раду РС.
- Уколико Министарство рада РС настави активности на доношењу овог закона, организовати потписивање петиције у свим синдикалним организацијама, те од стране бораца, пензионера ђака и студената, као заинтересованих група грађана. -Слоган петиције гласи : "Не новом Закону о раду РС".

Синдикални центар Источно Сарајево

На састанку предсједника синдикалних организација,чланова органа гранских синдиката и Генералног вијећа СС РС Регионалног синдикалног центра Источно Сарајево, одржаном 21.10.2013. године у сали Културног центра, коме су присуствовали сви предсједници синдикалних организација предузећа и установа, једногласно је донесен закључак који гласи:
"Не доношењу новог Закона о раду"!

Договорено је да се благовремено доставе сва потребна упутства и информације за даљи рад на терену, како би се што спремније и организованије ушло у даље активности а то су потписивање петиције и организовање протеста.

Састанак предсједника синдикалних организација општина Градишке, Лакташа, Српца и Прњавора

Под слоганом "Не новом закону о раду" у Културном центру у Градишци, 22.октобра 2013. године, уз присусто свих предсједника синдикалних организација са подручја Градишке, Лакташа, Српца и Прњавора, одржан је састанак, на којој су једногласно подржане све активности Савез синдиката РС уперене против доношења новог закона о раду. Компарацију постојећег Закона о раду РС и опасностима које се крију у радној верзији новог закона о раду, изложила је Велка Оџаковић, генерални секретар СС РС.

Присутним се обратила и одговарала на постављена питања, те затражила од чланства и руководства пуну озбиљност, одговорност и одлучност у наредним активностима на очувању стечених радничких и синдикалних права, предсједница СС РС Ранка Мишић.

Послије дискусије, једногласно су донесени закључци који гласе:

- Да сви предсједници синдикалних организација сазову сједнице у својим организацијама и презентују закључке са састанка.
- Да се пажљиво прате информације и упуства добијене од стране СС РС односно Синдикалне канцеларије Градишка.
- Да се сачека до петка 25. октобра 2013. године, када ће се знати које мјере и у којој динамици треба предузимати.
- Да се након тих информација у предвиђеном року од 4 дана, у оквиру синдикалних организација потпишу петиције под мотом : "Не новом закону о раду".

Свим присутним подијељени су леци који јасно говоре о разлозима одбране постојећег и негативним посљедицама новог закона о раду. Сви присутни су дали пуну подршку предложеним активностима и исказали пуну одлучност у њиховом провођењу.

Синдикални центар Фоча-Вишеград

Састанак Регионалног синдикалног центра Фоча-Вишеград, у присуству свих предсједника синдикалних организација, повјереника, чланова синдикалних одбора и чланова органа СС РС, одржана је 22.октобра 2013. године у Фочи.

Послије вишечасовне исцрпне и конструктивне расправе, учесници састанка су се једногласно изјаснили ПРОТИВ доношења новог Закона о раду РС, са јасном поруком да у овим тешким временима, када радници и њихове породице једва састављају крај с крајем, када су на самом рубу егзистенције, нико нема право да смањује њихова права из рада, јер се и гарантована не поштују.

Наглашено је потпуно јединство чланства и руководства синдиката , те да смо заједно спремни да се свим средствима синдикалне акције, боримо за очување радничких права. Закључено је да је укидање 15 одсто накнаде предсједницима синдикалних организација у образовању атак на синдикат, те да у томе неће успјети, а ако се то деси, спремни су радити без накнаде, борити се и бранити своја стечена права.

Синдикални центар Требиње

Састанак Регионалног синдикалног центра Требиње, под мотом "НЕ новом закону о рад" одржан је 23.октобра 2013. године, на коме је присуствовало сви предсједници синдикалних организација из свих гранских синдиката са подручја Источне Херцеговине.

Након исцрпног образложења о садашњем Закону о раду и Општем колективном уговору , те стеченим правима радника и правима која ће радници изгубити ако се донесе нови Закон о раду , једногласно су донесени сљедећи закључци:

1. Одлучно је договорено НЕ новом закону о раду;
2. Једногласно је одлучено да сви чланови Синдиката потпишу петицију којом се противе доношењу новог Закона о раду;
3. Уколико буде потребно предсједници синдикалних организација ће се одазвати на протесте који ће се одржати пред Народном скупштином РС када ће још једном одлучно рећи НЕ НОВОМ ЗАКОНУ О РАДУ!

Синдикални центар Приједор

У просторијама Кина „ Козара „ у Приједору, 24. октобра 2013. одржана је састанак Синдикалног центра Приједор на коме је присуствовали сви предсједници синдикалних организација из предузећа и установа приједорске регије.

Тема овог састанка била је: "Информација о активностима Савеза синдиката Републике Српске и гранских синдиката у вези захтјева Уније послодаваца РС за отказивањем одредби Оптшег колективног уговора , као и однос Владе Републике Српске по том питању."

Присутнима се обратила Велка Оџаковић, генерални секретар Савеза синдиката Републике Српске, која је указала на могуће негативне посљедице доношења новог Закона о раду РС. Правник Горан Станковић је презентовао Анализу садашњег Закона о раду и рјешења прописана радним текстом новог закона о раду, с посебним освртом на смањење права и посљедице отказивања одредби Општег и посебних колективних уговора за раднике РС.

Након његовог излагања отворена је расправа, а потом су једногласно усвојени су сљедећи закључци:

- предсједници синдикалних организација са подручја регије Приједор у потпуности одбацују могућност доношења новог Закона о раду у овом моменту , док се не изврши детаљна анализа постојећег закона.
- чланство подржава приједлог мјера Савеза синдиката РС и гранских синдиката у очувању достигнутог нивоа радничких права, укључујући све облике синдикалне борбе.

20. Октобар 2013. године
Подршка радницима "Алумине" из Зворник

Предсједништво Савеза синдиката Републике Српске даје безрезервну подршку радницима "Алумине" из Зворника, да истрају у својим оправданим радничким захтјевима, да сачувају своја радна мјеста, односно да раде и живе од свога рада.

Са сједнице одржане у Бањалуци, којом је предсједавала предсједница ССРС Ранка Мишић, упућен је позив Влади Српске да учини све што је у њеној моћи, да би 1100 радника "Алумине", наставило нормално да ради, како не би дошло до потпуне блокаде овог предузећа, као окосницe развоја цијеле зворничке регије.

Гашење "Алумине" значило би престанак сваке перспективе за даљи економски развој и опстанак овог дијела Републике Српске.

Информативна служба

18. Октобар 2013. године
Четврти регионални округли сто 18. и 19.октобар 2013. у Загребу

Савез синдиката Републике Српске учествује у раду дводневног регионалног округлог стола, који се одржава данас и сутра 18. и 19. октобра у Загребу на тему "Реформа радног законодавства у земљама југоисточне Европе", а на позив Министарства рада и пензионог система Хрватске и Фондације Фридрих Еберт.

Учесницима округлог стола ће се обратити предсједница Савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић, као предсједавајућа Регионалног синдикалног савјета "Солидарност", чији су чланови репрезентативне синдикалне централе Републике Српске, Федерације БиХ, Словеније, Србије, Хрватске, Црне Горе и Македоније.

Предсједница Мишић ће социјалне партнере, министре и послодавце упознати о Декларацији коју су потписали чланови Савјета "Солидарност", а која штити достигнути ниво радничких и синдикалних права у овим земљама и ствара услове за њихово побољшање.

Предсједница Мишић очекује, позивајући се на ријечи Ласла Андора, европског комесара за запошљавање и инклузију, да на округлом столу буде усвојена трипартитна регионална платформа за социјалне партнере, земаља југоисточне Европе.

У раду округлог стола поред предсједника синдиката наведених земаља, затим Бугарске,Албаније, Румуније, Аустрије, Њемачке, Пољске и Молдавије, учествују и други социјални партнери- министри и послодавци.

24. Септембар 2013. године
Екипа Синдиката управе Републике Српске освојила прво мјесто

Спортисти Синдиката управе Републике Српске, на Шестим спортско- рекреативним сусретима синдиката земаља југоисточне Европе, одржаним од 19. до 22. септембра 2013. године у Будви, који су се такмичили у 12 спортских дисциплина, освојили су прво мјесто у појединачној и екипној конкуренцији.

Екипа Синдиката управе Републике Српске је била побједник у шест спортских дисциплина, у двије спортске дисциплине је освојила друго место, због чега је освојила највише поена и заслужено проглашена укупним побједником на овој међународној спортској манифестацији.

Прво мјесто екипа синдикалки и сидникалаца Синдиката управе Републике Српске, која је бројала 63 спортиста, изборила је у веома јакој конкуренцији међу 450 учесника из пет земаља, спортисткиња и спортиста Синдиката правосуђа Србије, те синдиката правосуђа и управе Црне Горе, Македоније и Федерације БиХ. Екипа Синдиката управе Републике Српске освојила је прво мјесто у стоном тенису за жене, баскету, пливању, стоном тенису, затим мушкарци у пливању и фудбалу, те одбојци мјешовито.

Друго мјесто освојено је у спортским дисциплинама шах мјешовито и кошарка мушкарци, док је четврто мјесто освојено у стоном тенису мјешовито, стони тенис мушкарци и пикадо, затим пето мјесто у стрељаштву мјешовито. Тако је екипа Синдиката управе Републике Српске на најбољи начин афирмисала комплетан синдикални покрет у Српској и Републику Српску у цјелини.

Примајући награде, пехаре и признања, у име спорститкиња и спортиста, синдикалки и синдикалаца, предсједник Синдиката управе Републике Српске Томислав Врховац је честитао и захвалио свим члановима екипе на учешћу на овој радничкој спортској манифестацији.

Предсједник Врховац је изразио увјерење да ће регионалне спортске игре синдиката правосућа и управе југоисточне Европе постати традиционалне, те да ће и на тај начин јачати другартсво, пријатељство и солидарност међу радницима наших земаља.

Одличан организатор и домаћин ове спортске манифестације био је Синдикат правосуђа и управе Црне Горе, а све честитке предсједнику Душку Зарубици и његовим сарадницима.

Организатор 7. спортских сусрета синдиката југоисточне Европе биће Синдикат управе Републике Српске.

04. Септембар 2013. године
Нема измјена Закона на штету радника

Савез синдиката Републике Српске неће дозволити да се ради испуњавања обавеза из писма намјере Међународном монетарном фонду /ММФ/ мијења Закон о раду Српске на штету радника, рекла је Срни предсједник Савеза Ранка Мишић.

Она је истакла да Синдикат неће прихватити умањење стечених права радника без обзира шта је Влада Српске обећала у писму намјере.

"ММФ у овом аранжману најдиректиније учествује у креирању одређених реформских процеса у Српској и чини се да се у добијању овог кредитног аранжмана нашао и Закон о раду који је Влада Српске ставила као обавезу или могућност, која би требало да се нађе у процесу реформских дјеловања", појаснила је Мишићева након састанка са резидентним представником ММФ-а Рубеном Атојаном у Бањалуци.

Она сматра да једино рјешење за кризну ситуацију у којој се налази Српска отварање нових радних мјеста, а не смањење права радника, јер је то краткорочна мјера која доводи до смањења потрошње, директних и индиректних пореза.

"ММФ ради анализу Закона о раду Републике Српске, али Синдикат никада неће прихватити анализу неке финансијске организације, јер је она у служби капитала, а не радника и радничких права", поручила је Мишићева.

Она је додала да Синдикат неће обавезивати анализе ММФ-а и Свјетске банке када је ријеч о радном законодавству и тржишту рада, јер су оне искључиво у служби јачања позиције капитала и појефтињења радне снаге.

Мишићева је истакла да рјешење није у политикама које заговара ММФ, јер је крајњи резулатат био као у Грчкој, гдје год су се оне директно проводиле.

Мисија ММФ-а сутра долази у БиХ поводом четвртог прегледа у оквиру стендбај-аранжмана.

3.септембар 2013. године
Састанак предсједнице Мишић и резидентног представника ММФ-а у Дому синдиката РС

Према информацијама до којих је Савез синдиката дошао а тиче се посјете Мисије ММФ-а Влади РС, ургентно је затражен састанак представника ММФ-а и синдиката прије разговора са Владом РС, на што је стигао потврдан одговор.

Састанак предсједнице Савеза синдиката РС и резидентног представника ММФ-а Рубена Атојана одржаће се данас у 14.00 часова у Дому синдиката.

19. Август 2013. године
Потписан Mеморандум о корекцији плата
радницима јавних служби Републике Српске

Предсједник Синдиката управе Републике Српске Томислав Врцовац, министар рада и борачко-инвалидске заштите РС Петар Дјокић и помоћник министра здравља и социјалне заштите Милан Латиновић, потписали су данас у Бањалуци Протокол о утврђивању најниже цијене рада за запослене у области рада, запошљавања, здравственог осигурања, дјечије и социјалне заштите, у износу од 106,00 КМ.

"Синдикати у јавним службама нису у потпуности задовољни овом корекцијом платa, а потписали смо је под условом, да се већ од септембра, како је раније договорено са премијерком Владе Жељком Цвијановић и ресорним министрима, ради на изради новог закона, који ће на бољи и праведнији начин регулисати питање плата радника у јавним службама и буџетским корисницима РС" - изјавио је предсједник Врховац.

Нагласио је да се не ради ни о каквом повећању плата радницима јавних служби РС, него је у питању враћање дијела умањених плата овој категорији радника, која је у задњих неколико година смањена од 30 до 55 посто.

Предсједник Врховац је додао да су запослени у јавним службама преко својих синдикалних организација дали сагласност на корекцију цијене рада на 106,00 КМ, која ће се примјењивати од 1. јула 2013. године.

Министар Ђокић је оцјенио да су овим чином Влада и Синдикат управе РС, учинили значајан корак на унапређењу социјалног дијалога и за очување социјалне стабилности радника јавних служби РС. Он је најавио да ће већ у септембру бити формирана заједничка радна група представника Владе и Синдиката са циљем усаглашавања плата у овим дјелатностима, јер су оне сада различите за исти ниво стручне спреме.

Што се тиче даљих захтјева запослених у јавним службама РС, министар Ђокић је изјавио да они остају отворени и да ће се о њима разговарати у наставку социјалног дијалога Владе и Синдиката.

07. Август 2013. године
Протест радника "Хидроградње" из Источног Сарајева

Група од двадест радника ГИК "Хидроградње" из Источног Сарајева, са данашњих протреста, одржаних у бањалучком парку "Младен Стојановић", затражила је хитан састанак са премијерком Владе РС Жељком Цвијановић, како би се иницирало одржавање скупштине повјерилаца, те хитно кренуло у Протоколом договорену стечајну реорганизацију овог предузећа.

Протесту је присуствовала предсједница Синдиката грађевинарства и стамбено комуналне дјелатности Републике Српске Драгана Врабичић, која је изјавила да овај грански синдикат у цјелости подржава захтјеве радника, бивших чланова синдиката овог предузећа, све док не остваре сва своја радничка и синдикална права која им припадају по законима и колективним уговорима.

"Захтјеви радника нису мегаломански, они су реални, јер радници у овом тренутку траже да предсједница Владе РС што прије иницира одржавање скупштине повјерилаца, како би се договориле даље активности у стечајном процесу" нагласила је предсједница Врабичић.

Бивши предсједник Синдикалне организације ГИК "Хидроградње" Пале - Источно Сарајево и бивши радник овог предузећа Обрен Елез, рекао је да је број радника који су доживили стечај спао на 250, који се сада налазе на бироима на запошљавање.

"Послали смо писани захтјев Влади РС за одржавање скупштине акционара предузећа, како би се кренуло у стечајну реорганизацију као једини излаз из садашње ситуације у којој највише штете имају бивши радници "Хидроградње" али нас из Владе до сада нико није контактирао , рекао је Елез.
Он је указао на бројне примјере кршења Закона о стечајном поступку РС када је у питању случај "Хидроградње" те изнио податак по коме ово предузеће само радницима по разним основама дугује више од четири милиона КМ.

Радницима "Хидроградњa", се данас у Бањалуци од званичника Владе РС, иако су их чекали неколико часова, нико није обратио, па су незадовољни, кренули својим кућама и најавили наставак протеста и блокаду пута Требиње- Фоча на превоју Чемерно.

29. Jули 2013. године
Саопштење за јавност

Савез синдиката Републике Српске, позива све послодавце чији радници раде на отвореном, да због енормно високих температура, које прелазе 40 Целзиусових степени, изврше прерасподјелу радног времена, или на други начин организују процес рада, како би сачували здравље и животе својих радника.

Временском прогнозом у наредних седам дана предвиђене су тропске температуре, као и висок степен УВ зрачења, што ће без икакве сумње нарушити здравље и психофизичке способности радника, уколико буду радили на отвореном, као и раднике који раде у халама гдје процес производње захтјева високе температуре.

Савез синдиката и овога пута апелује на послодавце у Републици Српској, посебно у сектору грађевинарства, пољопривреде, рударства, прераде дрвета, као и у комуналним предузећима, да повуку раднике са отвореног простора у времену од 11,00 до 17,00 часова, или да врше замјену радника сваких сат времена, те тиме сачувају своје раднике који су највеће богаство за сваког одговорног послодавца.

Од Министарства рада и борачко инвалидске заштите РС, као и од Одбора за заштиту здравља на раду, Савез синдиката захтијева да предузму све потребне мјере које произилазе из Закона о заштити на раду, као и других законских аката, како би заштитили здравље наших радника у Републици Српској.

24. Jули 2013. године
Републички одбор Синдиката пољопривреде и прехрамбене индустрије РС

Републички одбор Синдиката пољопривреде и прехрамбене индустрије Републике Српске, на сједници одржаној 24. јула ове године у Дому синдиката у Бањалуци, позвао је представника Удружења послодаваца прехрамбене индустрије РС Сашу Тривића на преговоре око израде и потписивања гранског колективног уговора, који је једнострано отказан од стране послодаваца.

Расправљајући о стању у пољопривреди и прехрамбеној индустрији Српске, Републички одбор је закључио да се треба одлучно борити за заштиту домаће производње, а што се најлакше постиже кроз куповину домаћих прехрамбених производа.

23. Јули 2013. године
ПРОТОКОЛ

22. Jули 2013. године
Потписивање најниже цијене рада

Данас, 22. јула 2013. године, у 12,00 часова, у згради Владе Републике Српске, биће потписан Протокол о увтрђивању најниже цијене рада за буџетске кориснике РС, који ће у име Владе потписати премијерка Жељка Цвијановић, а у име Савеза синдиката предсједница Ранка Мишић.

Потписивању Протокола ће присуствовати и овјерити га својим потписом ресорни министри и предсједници четири гранска синдиката и то Драган Гњатић, Синдикат образовања науке и културе РС, Томислав Врховац, Синдикат управе РС, Аница Јондић, Синдикат радника унутрашњих послова РС и Синиша Петровић, Синдикат правосуђа РС.

Испред Владе РС, односно ресорних министарстава, Протокол ће потписати, министар просвјете и културе Горан Мутабџија, министарка управе Лејла Решић, министар унутрашњих послова Радислав Јовичић и министарка правде Горана Златковић.

На сједници Владе одржаној у четвртак 18. јула ове године, а након преговора са четири гранска синдиката, донесена је одлука којом се утврђује најнижа цијена рада за запослене у овим дјелатностима у висини од 106,00 КМ и примјењиваће се од 1. јула 2013. године.

10. Jули 2013.године
Предсједници гранских синдиката буџетских корисника о захтјеву о враћању плата

Запосленим у образовању, науци, култури, управи, полицији и правосуђу Републике Српске, од 1. јула ове године, биће враћене плате за пет одсто, што је једнако половини прошлогодишњег умањења плата радницима, корисницима буџета Српске.

Ово је централни закључак након вишечасовних преговора делегација Савеза синдиката и Владе РС, одржаног 9.јула у Бањалуци, које су предводили предсједнице Ранка Мишић и Жељка Цвијановић.

Делегацију СС РС чинили су предсједници сва четири гранска синдиката, чланица Уније синдиката буџетских корисника РС, образовања,науке и културе, управе, унутрашњих послова и правосуђа, Драган Гњатић, Томислав Врховац, Аница Јондић и Синиша Петровић.

Ево како предсједници четири гранска синдиката коментаришу кориговање плата радницима, корисницима буџета Српске.

Томислав Врховац, предсједник Синдиката управе РС:
- Ради се о дјелимичном испуњењу захтјева нашег чланства, јер ми нећемо одустати од враћања плата на износе из 2012. године. Прихватили смо да се за сада плата коригује за пет одсто, те да се до краја јула изврши темељита анализа стања у Буџету РС и да се синдикатима јасно каже када ће бити могуће кориговати плате за преосталих пет посто.

- Синдикат управе је посебно изразио примједбе и незадовољство на важећи закон о платама запослених у јавним службама, гдје су плате у фондовима и Заводу за запошљавање РС смањене чак до 50 одсто.

- Зато смо захтјевали да се хитно одржи састанак директора фондова, гранских синдиката и ресорних министарстава, како би до краја године нашли рјешење и побољшали плате запосленим у јавним службама РС.

Предсједник Синдиката образовања, науке и културе РС

Драган Гњатић:
- Просвјетни радници Републике Српске су незадовољни смањењем плата за 10 одсто у 2013. години. Овај корак који је учинила Влада РС враћањем дијела умањених плата за пет одсто од 1. јула 2013. одсто ми поздрављамо, али истовремено очекујемо и тражимо да се што прије плате запосленим у образовању, науци и култури врате на износе из 2012. године.

- Остале проблеме са којима се сусрећу запослени у образовању, науци и култури РС, рјешавамо у сталном дијалогу за ресорним министарством и вјерујемо да је Влада РС озбиљан и одговоран партнер, те да ће уважавати и испоштовати захтјеве нашег чланства.

Аница Јондић, предсједница Синдиката радника унутрашњих послова РС:
- Синдикат радника унутрашњих послова РС је био и остаће веома јасан. Тражили смо и тражићемо поврат плата у износу од 10 одсто, односно на ниво из 2012. године. Тачно је да смо се са предсједницом Владе и министрима договорили о поврату плата за пет посто од 1. јула ове године, али овај договор је за нас прихватљив само као први корак у процесу враћања смањеног дијела плате, и биће реализован идуће седмице потписивањем нове цијене рад . Такође смо се договорили да Влада РС већ до краја јула изађе са новим финансијским показатељима који ће бити основа за поврат и преосталих пет одсто плате, а наш захтјев иде у правцу да то буде реализовано у најкраћем року.

- Не треба заборавити да је септембар и октобар период када ће се утврђивати Нацрт буџета за 2014. годину и да би до тада требало у цјелости ријешити питање поврата смањених плата у 2013. години свим корисницима буџета у РС, како би се приступило конструктивном дијалогу утврђивања цијене рада за 2014. годину.

- Морам додати да је неодговорном одлуком раније Владе дошло до смањења плата за 10 посто нашим припадницима у 2013. години, док је запосленим у Републичкој управи цивилне заштите, који су у претходне три године већ имали смањење плата за десет одсто, овом Одлуком плата умањена за 20 процената, због чега је предсједница Владе Жељка Цвијановић преузела обавезу да овај проблем хитно рјешава са ресорним министром и директором Републичке управе цивилне заштите РС.

Синиша Петровић, предсједник Синдиката правосуђа РС:
- Синдикат правосуђа РС поздравља одлуку Владе Српске о враћању плата за пет одсто свим радницима, корисницима буџета. Надам се да ће врло брзо, кроз преговоре са Владом, плате овим категоријама радника бити враћане и за преосталих пет одсто.

- Међутим, Синдикат правосуђа РС је у овим преговорима изразио незадовољство чињеницом што није дошло до враћања плата које су умањене раније, 2009 године за такође 10 одсто. То је био разлог зашто је наше чланство одлучило и 11. јула 2013. године одржало једночасовни штрајк упозорења. Договорили смо се да већ у понедјељак 15. јула сједемо са министарком Златковић и да заједно покушамо доћи до рјешења. Синдикат правосуђа има приједлог рјешења и оптимиста сам да ће до њега доћи, те да ће оно бити прихватљиво за обе стране.

8. Јули 2013. године
Разговори о враћању плата
буџетским корисницима Републике Српске

Делегација Уније синдиката буџетских корисника, коју ће предводити предсједница Савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић, разговараће сутра 9. јула 2013. године са премијерком Владе РС Жељком Цвијановић и министрима о теми:

"Враћање смањених плата за 10 посто у 2013. години на износе из 2012. године"

Разговори почињу у 10,30 часова у згради Владе РС, а у делегацији су предсједници Синдиката образовања, науке и културе, Синдиката управе, Синдиката радника унутрашњих послова и Синдиката правосуђа Републике Српске, Драган Гњатић, Томислав Врховац, Аница Јондић и Синиша Петровић.

4. Јули 2013. године
Одржан Пети конгрес СС РС

У конгресној сали хотела Кардиал ,Бања Врућица код Теслића, данас је одржан Пети конгрес Савеза синдиката Републике Српске.

У складу са актима Савеза синдиката РС, прије свега Статутом СС РС, од октобра 2012. године па све до данас, 4. јула 2013. године, трајале су изборне активности у нашој организацији.

Први круг избора одржан је у синдикалним организацијама, затим у гранским синдикатима и данас 4. јула 2013. године, одржавањем Петог конгреса, завршени су избори у Савезу синдиката РС. Поред избора нових органа у Савезу синдиката РС, делегати су разматрали извјештај о раду и програм рада за наредни четверогодишњи мандатни период. Конгресу су присуствовали делегати изабрани на скупштинама 15 гранских синдиката, а код избора делегата Конгреса, грански синдикати су водили рачуна да на њему буде заступљена територијална, полна, образовна и старосна структура нашег чланства.

Поред делегата, Конгресу су присуствовали бројни гости, социјални партнери на највишем нивоу, представници синдиката из земаља региона, представник Међународне конфедерације синдиката из Брисела, те представник Синдиката и Хуманитарног удружења ,,Лучијано Лама,,, са Сицилије.

Овај Конгрес је обиљежила расправа о најавама распакивања Закона о раду РС од стране послодаваца што индиректно подржава и други социјални партнер, односно Влада Републике Српске.

Делегати Конгреса су послали јасне поруке да неће прихватити ниједно законско рјешење које ће на било који начин умањити стечена радничка и синдикална права, па и Закон о раду РС ако то буде амбиција. Оштра дискусија и полемика се водила између представника синдиката, послодаваца и представника Министарства рада РС.

Такође, делегати су оцјенили да су протекле четири године биле најтеже од оснивања синдиката, да радници никада нису оволико страховали да ће изгубити своја радна мјеста, те страховали да дигну свој глас против кршења основних радничких права.

Извјештај о раду је такође показао да се радници сусрећу са далеко мање проблема у оним предузећима и установама гдје дјелује синдикална организација.

Истраживања која су презентована на Конгресу показала су да тамо гдје је формиран синдикат, око 29 одсто се крши неко од радничких права, док се тамо гдје није основан синдикат, радничка права крше у око 60 одсто случајева.

Оцјењено је такође, да минули четверогодишњи период карактерише велики број штрајкова одржаних у предузећима и установама, велики број генералних штрајкова и других облика исказивања незадовољства положајем радника у Републици Српској. Четверогодишњи мандатни период који остаје иза нас, такође је обиљежио велики протест радника РС корисника буџета који нису прихватили смањење плата, што је и данас актуелна синдикална тема са којом се улази у нови мандат.

Генерална оцјена је да су радници Републике Српске незадовољни. У интензитету незадовољства постоје мале разлике, неки су мање незадовољни а неки су изузетно незадовољни.

Оно што ће бити окосница рада Савеза синдиката РС у наредном периоду, на чему ће се највише инсистирати, а што је такође закључак Конгреса, је очување свих стечених радничких права,тамо гдје постоје услови учинити све да дође до повећања плате.

Сигурно су ово приоритети и у раду гранских синдиката у чему ће Савез синдиката РС пружати пуну подршку. Делегати су закључили да су оваквом стању "кумовале", лоше одлуке Владе РС, чије је смањење плата битно утицало на куповну моћ грађана, те да је генерално гледано Влада РС на великом испиту.

Тражимо брзе и ефикасне мјере, доста је било прича, у противном у овом мандатном периоду су већ најављени генерални штрајкови и мада ми то не желимо, пред нама је буран период који ће сигурно обиљежити масовни протести и штрајкови.

На Петом Конгресу изабрани су нови органи Савеза синдиката Републике Српске. За предсједника Савеза синдиката Републике Српске у наредном четверогодишњем мандату, једногласно је изабрана Ранка Мишић.

29.Јун 2013. године
ПРЕДСЈЕДНИЦА МИШИЋ И МИНИСТАР КОВАЧЕВИЋ ПОСЈЕТИЛИ ФАБРИКУ НАМЈЕШТАЈА „ПРИМА ИСГ“ У ГРАДИШЦИ

Министар индустрије, енергетике и рударства РС Жељко Ковачевић данас је заједно са предсједницом Савеза синдиката РС Ранком Мишић, предсједником Синдиката шумарства, прераде дрвета и папира Владом Павловићем и начелником општине Градишка Зораном Латиновићем разговарао са менаџментом фабрике намјештаја „Прима ИСГ“ Градишка.

Предсједница Савеза синдиката РС Ранка Мишић каже да је поносна што је синдикат био спона између менаџмента предузећа и Владе РС, те да очекује да ће од најављених субвенција посебну корист имати радници.

-Овдје је потписан појединачни колективни уговор и он се у потпуности поштује. Очекујемо да ће средства од подстицаја бити оперативна већ у септембру, а да ће се први резултати у виду пријема нових радника и повећања плата осјетити до краја ове године. Ово је најбољи примјер одличне сарадње синдиката и послодавца, рекла је Мишићева.

Министар Ковачевић рекао је да ће овај реномирани произвођач намјештаја примјер како треба функционисати успјешно предузеће у области прераде дрвета.

-Веома сам охрабреним информацијама које сам добио у овој фабрици . Наредне седмице примићемо делегацију „Прима ИСГ“ заједно са синдикатом како бисмо пронашли модел за подстицаје производње и извоза. Посебно сам охрабрен чињеницама да се готово цјелокупна производња ове фабрике извози, те да се води посебна брига о радницима, рекао је министар Ковачевић.

Горан Марчета, директор „Прима ИСГ“ рекао је да ће уз одговарајуће субвенције за извоз и транспорт ова фабрика веома брзо увећати број радника са садашњих 220 на 400, те да ће годишњу производњу са 12,5 милиона КМ подићи на 25 милиона марака. -На раскрсници смо, да ли да останемо средње предузеће или постанемо јако велики произвођач намјештаја. Охрабрује нас посјета министра Ковачевића и предсједнице Мишић и руку на срце много очекујемо од састанка у Влади РС наредне седмице, рекао је Марчета.

Конкретну помоћ градишкој фабрици намјештаја обећали су и начелник општине Зоран Латиновић, који очекује да ће намјештај из погона „Прима ИСГ“ постати бренд не само Градишке, већ и Републике Српске.

За ову фабрику,која је значајније прорадила након стечаја бивше „Инге“, везана је и једна занимљивост.

Прошле године на иницијативу радника већинском власнику и тадашњем директору , иначе пољском бизнисмену, Станиславу Гендзелу Скупштина општине Градишка додијелила је Златну повељу за допринос у привреди, што је јединствен случај у цијелој Европи.

18. Јуни 2013. године
ЗАВРШЕНИ ИЗБОРИ У ГРАНСКИМ СИНДИКАТИМА

У складу са Планом изборних активности у Савезу синдиката Републике Српске, већ више од мјесец и по дана траје одржавање скупштина-конгреса у 15 гранских синдиката, чланица наше организације.

Скупштине-конгреси су одржани у свих 15 ганских синдиката. Ови избори остаће запамћени по томе што је на тако одговорне дужности изабрано чак осам нових предсједника-предсједница гранских синдиката, што је још једна потврда демократичности избора.

За предсједнике гранских синдиката у наредном четворогодишњем периоду изабрани су:

1. Синиша Петровић, Синдикат правосуђа Републике Српске.

2. Коста Бундало, Синдикат Телекома Српске

3. Томислав Врховац, Синдикат управе Републике Српске

4. Драган Гњатић, Синдикат образовања, науке и културе РС

5. Миленко Гранулић, Синдикат здравства и социјалне заштите РС

6. Владо Павловић, Синдикат шумарства, прераде дрвета и папира РС

7. Аница Јондић, Синдикат радника унутрашњих послова РС

8. Мирослав Зечевић, Синдикат финансијских организација РС

9. Драгана Врабичић, Синдикат грађевинарства и стамбено комуналне дјелатности РС

10. Мариана Шарчевић, Синдикат медија и графичара РС

11. Небојша Ђокић, Синдикат саобраћаја и веза РС

12. Александар Томић, Синдикат пољопривреде и прехрамбене индустрије РС

13. Горан Савановић, Синдикат трговине, угоститељства, туризма и услужних дјелатности РС

14. Тане Пеулић, Синдикат металске индустрије и рударства РС

15. Данко Ружичић, Синдикат текстила, коже и обуће РС



Избори у Савезу синдиката Републике Српске на свим нивоима организовања, биће завршени одржавањем Петог конгреса Савеза синдиката РС.

10. Mај 2013 године
Завршена сједница Синдикалног форума ЈИЕ

Данас је у Бањој Луци завршена 11.сједница Синдикалног форума ЈИЕ на којој се расрпављало о веома битним питањима која су од заједничког интереса за све синдикате у региону ЈИЕ.

Поред питања која су се односила на социјални дијалог, утицај међународних организација (ММФ и Свјетске банке), регрутовање нових чланова у синдикате, посебна пажња данашње сесије била је примјена конвенција МОР-а и контрола те примјене како од стране самог МОР-а, тако и синдиката из региона.


Приликом презентације активности МОР-а коју је припремио Виши специјалиста за радничка права канцеларије МОР-а у Будимпшети, Овидиу Журка, а која је задужена за праћење спровођења инструмената МОР-а у овом региону, закључено је да синдикати региона оформе тијело које ће се бавити контролом примјене конвенција и које ће на основу истраживања координисати са Канцеларијом МОР-а из Будимпеште о креирању заједничког извјештаја који ће се упућивати у сједиште саме организације у Женеви, како би тај извјештај добио на тежини приликом расправе на конференцији коју МОР организује сваке године на којој су присутни сви релевантни социјални партнери, те се на тај начин директно рјешавају сви проблеми наведени у извјештајима.

Након усаглашавања чланица Форума, коначни закључци биће доступни синдикатима у скорије вријеме.

9.мај 2013. године
Почела сједница Синдикалног форума југоисточне Европе
Хотел „Босна“

Сједница Синдикалног форума ЈИЕ, почела је данас, како је и најављено, уз присуство свих чланица из земаља ЈИЕ (БиХ, Хрватска, Србија, Црна Гора, Македонија,Албанија и Бугарска).

Као домаћин Форума, предсједница Савеза синдиката РС Ранка Мишић поздравила је учеснике скупа, а отварању је присуствовала и предсједница Владе РС, Жељка Цвијановић.

Због карактеристичности тема које обиљежавају овај скуп, посебну пажњу, на самом почетку предсједница Мишић је посветила социјалном дијалогу, односно његовом развоју и унапређењу у региону. Истакла је да у Републици Српској трипартитни социјални дијалог постоји, те да се одржавају константни састанци, али да је потребно да се институција дијалога оснажи, са посебним акцентом да су сви социјални партнери једнако важни.

О овој теми је, поред синдикалаца, дискутовала је и предсједница Владе РС која је нагласила да је Влада Републике Српске опредјељена за његовање и јачање социјалног дијалога уз поштовање свих социјалних партнера.

„Наше методе рада се разликују, али је сасвим јасно да је исти циљ – побољшање статуса радника и већи приступ радничким правима, а све у контексту једне шире области која се зове људска права“, истакла је Цвијановићева.

Још један од разлога организовања сједнице Форума је заједнички проблем земаља из региона, а то је негативан ефекат економске кризе на радничка и социјална права, губитак посла, непопуларне мјере штедње смањења плата запосленима.

У дискусијама о односима са међународним финансијским организацијама, констатовано је да политике Свјетске банке и Међународног монетарног фонда у земљама у региону угрожавају радничка и социјална права јер су у аранжманима са њима неопходне измјене закона и уштеде које обично иду науштрб радника.

„Највеће жртве економске кризе која погађа цијели свијет па и регион, јесу млади људи који немају посла или су ако добију посао најчешће запослени на привремене, повремене послове или уговор о раду на одређено вријеме“, рекла је Марија Ханжевачки, предсједавајућа Форума и генерални секретар Независних синдиката Хрватске.

Извршни секретар Пан-европског регионалног савјета МКС-а, Григор Градев истакао је да су још од почетка увођења мјера штедње, синдикати упозоравали на додатне проблеме које ће такве мјере изазвати широм Европе као што се и обистинило у појединим земљама чланицама ЕУ.

“Ваљана социјална политика треба да се посматра као инвестиција, улагање, а не као трошак“, рекао је Градев.

Поред ових тема, разговарано је и о учлањивању младих у синдикате у доба глобализације и либерализације тржишта рада, а што је већ наглашено на самом почетку, јер су млади најугроженија категорија како у региону тако и у цијелом свијету.








Посебну пажњу свим учесницима привукла је презентација предсјендика Актива младих Савеза синдиката Републике Српске Горана Станковића у којој је приказана кампања коју је овај Актив уз подршку свих гранских синдиката у ССРС, као и подршку самог Предсједништва ССРС, покренуо 1. маја, а која ће трајати годину дана под слоганом „Синдикат је битан! Учлани се у синдикат јер је то једини начин да оствариш своја радничка права.“



Ова кампања наишла је на пуну подршку свих синдиката из региона и предложено је да се овакви видови акције прошире на читав регион.

О осталим темама биће говора у сутрашњем дијелу рада Форума.

8. мај 2013. године
11. сједница Синдикалног форума југоисточне Европе

Дана 9. и 10. маја 2013. године у Бањој Луци, одржаће се 11. сједница Синдикалног форума југоистичне Европе гдје ће се расправљати о проблемима и интересима синдиката из овог региона.

Циљ расправе је јачање капацитета како би се достигли европски стандарди а што се може остварити путем организационе и структуралне модернизација и реформи .

Основне теме Форума су регрутовање нових чланова синдиката, односи са међународним финансијским институцијама и људска, радничка и синдикална права.

Сједници ће присуствовати предсједници националних синдиката из Босне и Херцеговине, Хрватске, Србије, Црне Горе, Македоније, Албаније и Бугарске.
Као чланица Конфедерације синдиката БиХ, домаћин Форума је Савез синдиката Републике Српске.

8.мај 2013. године
Обука о теми HIV-a i AIDS-a

Међународна организација рада ће одржати обуку о HIV-u и AIDS-u за представнике синдиката и послодаваца 10. маја 2013. године у Сарајеву.

Обука се одржава у оквиру Програма достојанственог рада МОР-а за Босну и Херцеговину 2012-2015. и представља наставак претходних активности МОР-а на ову веома значајну проблематику. Циљ обуке је да се уведе HIV и AIDS као здравствено али и питање радног мјеста, као и да се представи Препорука МОР-а у вези са HIV-ом и AIDS-ом из 2010. (бр.200).

Посебна пажња посветиће се резултатима БиХ извјештаја о законодавству коjе се односи на HIV и AIDS.
Представници Савеза синдиката РС ће учествовати у овој обуци.

8. мај 2013. године
Трипартитни састанак о пензионој реформи

Међународна организација рада ће одржати трипартитни састанак о пензионој реформи 9.маја 2013. године у Сарајеву. Овај састанак се одржава у оквиру Програма достојанственог рада МОР-а за БиХ 2012-2015. како би се пружила подршка процесу пензионе реформе.

Циљеви састанка су разговор о изазовима постојећег пензионог система у Федерацији БиХ, упознавање с недавним искуствима Републике Српске и земаља средње и источне Европе, те одржавање дијалога о будућим корацима пензионе реформе у ФБиХ. О искуствима у вези ових реформи, говориће представници Савеза синдиката РС.

Поред представника синдиката састанку ће присуствовати и представници ресорних министарстава и удружења послодаваца из Републике Српске и Федерације БиХ, те представници Свјетске банке и UNFPA.

Датум: 30.04.2013. год.
ПРВОМАЈСКИ ЗАХТЈЕВИ АКТИВА МЛАДИХ

Радници у Републици Српској који раде „на црно“, не могу да остваре своја елементарна радничка права, да се лијече, иду у пензију, дигну кредит, користе годишњи одмор, регрес...

То су они радници којих је, према званичним информацијама, преко 80.000,а који немају своје име, немају порески број, невидљиви су у својим радним срединама и не постоје за друштво.

Због тога, Савез синдиката РС и Актив младих Савеза синдиката РС покрећу једногодишњу кампању са циљем да се смањи број радника који раде „на црно“, да им се омогући конзумирање радничких и синдикалних права и да њихова лица постану видљива и препознатљива на њиховим радним мјестима.

Кампању водимо под мотом "СИНДИКАТ ЈЕ БИТАН-УЧЛАНИ СЕ У СИНДИКАТ ЈЕР ЈЕ ТО ЈЕДИНИ НАЧИН ДА ОСТВАРИШ СВОЈА РАДНИЧКА ПРАВА"

Да би промијенили постојеће стање и охрабрили младе људе да се боре за своја права, од социјалних партнера тражимо:


▶ Да Влада РС донесе активне мјере и програме запошљавања, како би се смањио енорман број незапослених у РС, посебно младих и образованих до 35 година старости.

▶ Да се од нових инвеститора и компанија, посебно оних које долазе из иностранства у Републику Српску, захтијева досљедно поштивање радничких права и синдикалних слобода.

▶ Да Влада РС, обавезно и одмах донесе одлуку да јавна конкуренција (расписивање огласа) буде обавеза за све јавне установе и јавна предузећа, како би сви незапослени имали исту шансу и могућност запослења.

▶ Да се прековремени рад уведе у легалне токове, јер он скрива многа радна мјеста, што је шанса за ново запошљавање.

▶ Да Инспекторат РС повећа број инспекцијских контрола како би се смањио број радника који раде „на црно“, односно у неформалној економији, што је посебно изражено у трговини, угоститељству, грађевинарству, прерађивачкој индустрији, па чак и у јавном сектору.

▶ Да Инспекторат РС редовно прати и сваког мјесеца обавјештава социјалне партнере и јавност РС о броју радника које пронађе да раде „на црно“ и о броју оних радника који су преведени у легалан рад.

▶ Да се јавно прозову послодавци који крше радничка и синдикална права и не поштују законе и друге прописе РС.

▶ Да Влада РС и Унија удружења послодаваца РС својим активностима омогуће слободу синдикалног организовања и дјеловања у складу са конвенцијама Међународне организације рада и законима РС и пруже конкретну гаранцију да радници због синдикалног организовања и рада неће имати негативне посљедице.

▶ Да се радницима, запосленим у приватним и управним организацијама и органима управе, омогући синдикално организовање у складу са законом и њиховом слободно израженом вољом.

У овој кампањи тражимо да нам социјални партнери буду савезници.

Легалан рад је добитна комбинација за све нас. Смањиће се број незапослених, оствариће се више средстава у буџету и фондовима, а радници ће бити задовољнији.

Што је више радника у легалном раду стварају се услови за растрећење привреде кроз смањење стопе доприноса и пореза на плате, јер, не заборавимо: ВИШЕ ЈЕ МАЊЕ.

Влада РС мора бити свјесна да неформална економија плаши инвеститоре и чини их несигурним у процесу инвестирања на овим просторима, а оним послодавцима који легално раде ствара нелојалну конкуренцију.

Крајње је вријеме да сви јавно говоримо о овим девијантим појавама. Савез синдиката РС отвара „црну“ и „бијелу“ књигу.

Сваки послодавац ће наћи своје мјесто у једној од њих о чему ћемо редовно информисати социјалне партнере и јавност Републике Српске. И на крају, да упозоримо, да све више младих, посебно високообразованих кадрова размишља о одласку у иностранство у потрази за послом и бољим условима живота.

ПРЕДУЗМИТЕ НЕШТО, ОДГОВОРНОСТ ЈЕ НА ВАМА!


Датум: 29.04.2013. год.
САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ

Савез синдиката Републике Српске позива све начелнике и градоначелнике локалних заједница, као и министра управе и локалне самоуправе РС , те министра рада и борачко инвалидске заштите РС да у потпуности обезбиједе провођење Закона о празницима Републике Српске.

Недопустиво је да поједини послодавци баш на дане 1.маја и 2. маја организују рад у својим предузећима, продавницама, угоститељским објектима, пиљарама и тиме крше закон и радничка права.

Тамо гдје радни процес подразумијева четворобригадни радни систем, односно немогућност заустављања процеса рада, послодавци су дужни да у складу са законом и колективним уговором раднику исплате за тај дан дневницу увећану за 50%, док свим осталим радницима, који у складу са Законом раде на дане државног празника, уколико то не подразумијева њихово редовно радно вријеме за рад на празнике, исплате двије и по дневнице за сваки дан рада, што је утврђено Општим колективним уговором.

За послодавце, начелнике и градоначелнике локалних заједница који се не буду придржавали досљедне примјене Закона о празницима Републике Српске,затражићемо контролу Инспектората Републике Српске и предузимање казнених мјера у складу са овлашћењима.

Датум: 29.04.2013. год.
П О З И В

Према процјенама институција РС, прије свега Инспектората рада РС, у Српској данас преко 80 хиљада радника ради на црно. Ови радници немају никаква права. Они немају јединствени матични број у Пореској управи РС, они немају право да се лијече, они немају право да иду у пензију, они немају право да кажу да су радници...

То је био разлог да Савез синдиката РС-Актив младих СС РС покрену једногодишњу кампању против рада на црно у РС и учлањења у синдикат као једину организацију која може да заштити права радника у РС.

Кампања се води под слоганом: "УЧЛАНИ СЕ У СИНДИКАТ ЈЕР ЈЕ ТО ЈЕДИНИ НАЧИН ДА ОСТВАРИШ СВОЈА РАДНИЧКА ПРАВА" Акција почиње 30. априла 2013. године (уторак) и трајаће до 1.маја 2014.године. Циљ акције је да се 20 одсто или 16 хиљада радника који раде на црно преведе у легални радни однос. Непосредна корист коју би имали радници, пензионери, осигураници, труднице, те буџети на локалном и државном нивоу, мјесечно би износила 25. милиона КМ.

Ово је општедруштвено корисна кампања, а поред Савеза синдиката РС као покретача, морају је испраити и подржати контролни органи, Влада РС и Унија удружења послодаваца РС.

Синдикални активисти ће сутра у 9,30 часова у згради Владе предати захтјеве премијерки Жељки Цвијановић, док ће истовремено на тргу испред Владе дијелити летке и разговарати са оним радницима који раде на црно, имају проблем и желе да га пријаве.

Након разговора са премијерком Цвијановић, активисти пролазе кроз Господску улицу гдје ће радницима који раде у услужним дјелатностима дијелити летке, како би их упознали о њиховим правима и значају поштивања радничких права, послије чега долазе на Трг Крајине.

У 11,30 часова у Унији удружења послодаваца у згради Привредне коморе РС, синдикалци ће предати захтјеве и разговарати са предсједником Предрагом Згоњанином. Послије овог разговора активисти ће на Тргу Крајине дијелити летке, разговарати са радницима и грађанима.

Синдикат позива све раднике који нису пријављени или чланове њихових породица (јер се плаше), који имају проблеме да дођу сутра на Трг Крајине и да пријаве свој проблем како би се Синдикат активно укључио.

Поред синдикалаца на Тргу Крајине биће и министар рада Петар Ђокић, те директор и главни инспектор рада РС. Кампања почиње истовремено у три града РС у Бањалуци, Добоју и Палама, а наредних мједеци ће се одржати у свим градовима и општинама у РС.

Прве резултате кампање очекујемо за 60 дана. Изјаве за медије су у 13,00 часова. Позивамо новинаре да медијски пропрате циjeли ток ове кампање и да о њој информишу јавност.

Датум: 29.04.2013. год.
АКТИВ МЛАДИХ САВЕЗА СИНДИАКАТА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ
САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ

МЛАДИ ЗАПОЧЕЛИ КАМПАЊУ СИНДИКАЛИЗАЦИЈЕ И БОРБЕ ПРОТИВ РАДА НА ЦРНО

У склопу обиљежавања Првог маја - Међународног празника рада, Актив младих Савеза синдиката Републике Српске покренуо је једногодишњу кампању под насловом „Синдикат је битан – Учлани се у синдикат, јер је то једини начин да оствариш своја радничка права“.

Циљ кампање је да се они радници који нису чланови синдиката, првенствено млади, упознају са својим правима и предностима учлањeња у синдикат и тиме заштите своја права на радном мјесту гарантована законима и колективним уговорима.

Посебан фокус кампање је на сузбијању рада „на црно“ као најчешћем облику кршења права радника са којим је, према процјенама, у Републици Српској суочено око 80.000 радника.

Као прва активност у оквиру кампање у уторак 30. априла у Бањој Луци, Добоју и Источном Сарајеву биће постављени инфо пултови, а заинтересовани ће моћи да директно са представницима синдиката разговарају о правима радника и активностима синдиката, те да пријаве рад на црно.

Захтјеви Актива младих Савеза синдиката биће уручени Влади Републике Српске и Унији удружења послодаваца Републике Српске како би представници ових институција као социјални партнери подржали кампању заштите права радника.

Након Првог маја, кампања ће се посредством чланова синдиката ширити и на друге градове Републике Српске. Различите уличне акције, концерти, радионице биће организоване широм Српске током наредних годину дана.

У оквиру кампање биће штампана и брошура – водич за будуће чланове синдиката у оквиру које ће радницима бити дати одговори на основна питања – шта је синдикат, како и зашто се учланити у синдикат и које су обавезе младог радника синдикалца.

Инфо летке кампање заинтересованима ће бити доступни и дневној штампи, а први резултати кампање очекују се већ у првим мјесецима њене реализације.

Датум: 25.04.2013. год.
РАЗГОВОРИ МИШИЋ- ЦВИЈАНОВИЋ

Предсједница Савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић и чланови Предсједништва, разговараће у петак (сутра) 26.априла 2013. године, у Дому синдиката у Бањалуци са премијерком Владе Српске Жељком Цвијановић и њеним сарадницима. Биће то прилика да предсједница Мишић и предсједници гранских синдиката, још једном истакну тежак материјални и социјални положај радника, нарочито у привреди, те делегирају питања и проблеме које у трипартитном и бипартитном дијалогу убудуће треба приоритетно рјешавати.

Савез синдиката РС ће тражити од Владе досљедну примјену закона и колективних уговора, појачану контролу њихове примјене од стране Инспектората рада и Пореске управе, те мјесечно извјештавање јавности о резултатима рада ових институција. Од Владе РС тражиће се сређивање стања у Жељезницама РС, Шумама РС, фондовима и другим предузећима и установама РС, као и кривичну одговорност свих који су управљали тим предузећима и установама и довели их у стање пропасти. Важан захтјев синдиката је рјешавање проблема у сектору здравства, што подразумјева заштиту интереса радника- уплатилаца доприноса. Потребно је извршити ревизију здравственог система, што значи да се раднику мора обезбједити брза и ефикасна здравствена заштита, без обзира да ли му је овјерена здравствена књижица.

Разговараће се о и запошљавању у реалном сектору, обрачуну са криминалом и корупцијом, као и о увођењу јавне конкуренције приликом запошљавања у установе и предузећа од јавног интереса.

Предсједница Мишић ће инсистирати на активирању трипартитног и бипартитног социјалног дијалога у РС, изразити неслагагање са било каквим промјенама важећег Закона о раду док траје рецесија, те поново инсистирати на доношењу Закона о забрани злостављања на раду. Незаобилазна тема је враћање плата корисницима буџета и фондова на ниво из 2012. године.

Планирано је да послије састанка предсједнице, госпођа Мишић и госпођа Цвијановић, дају изјаве ја јавност.

Датум: 24.04.2013. год.
Састанак Регионалног одбора здравства Источне Херцеговине

Предсједник Гранског синдиката здравства и социјалне заштите РС одржао је дана 19.04.2013. године у Требињу састанак са предсједницима Синдикалних организација здравства и социјалне заштите са подручја Источне Херцеговине.

На састанку је Гранулић упознао присутне о тешкој финансијској ситуацији у којој се налазе здравствене установе Источне Херцеговине , а такође и на подручју цијеле Републике Српске.

Нагласио је да ће у скорим разговорима који су планирани са министром здравства и социјалне заштите РС, Слободаном Станићем, инсистирати на измјенама и допунама Посебног колективног уговора и измјенама Закона о платама запослених у здравственим установама, као и да се нађе модус за уплату доприноса радницима. На састанку су донесени сљедећи :

З А К Љ У Ч Ц И
  1. Даје се пуна подршка предсједнику Гранског синдиката здравства и социјалне заштите РС, Миленку Гранулићу, да и даље обавља функцију предсједника Гранског синдиката, односно подржава се као кандидат за наведену функцију на прдстојећим изборима.
  2. Као кандидати за чланове Републичког одбора Синдиката здравства и социјалне заштите РС предложени су Радмило Јегдић – Општа болница Требиње и Горан Симеуновић – Дом здравља Невесиње. За делегата Скупштине синдиката здравства и социјалне заштите РС предложен је Горан Симеуновић.
  3. Да се у што скорије вријеме организује састанак са министром здравства и социјалне заштите РС коме би присуствовали сви директори здравствених установа Источне Херцеговине, предсједници већинског репрезентативног синдиката здравства , а по могућности и директор Фонда здравственог осигурања и социјалног осигурања РС.
  4. Да министар здравства и социјалне заштите РС приликом обиласка здравствених установа у Источној Херцеговини и разговора са директорима на састанке обавезно позове и предсједника већинског репрезентативног синдиката.
Регионални синдикални центар
Требиње

19.април 2013. године
Регионална радионица
“Синдикати западног Балкана за ЕУ интеграције”
Загреб, 17 – 20. април 2013.

Регионална радионица “Синдикати западног Балкана за ЕУ интеграције организована је у складу са Програмом Европске комисије “Људи за људе” у сарадњи са Европском конфедерацијом синдиката.

Ова радионица је прва од четири које ће се одржати у 2013. и 2014. години, а основна им је сврха пружање подршке синдикатима чланицама Регионалног синдикалног савјета “Солидарност” а за учешће у регионалној заједничкој синдикалној комисији за ЕУ интеграције.

Оваквим видом едукације, синдикатима у региону се пружа могућност да буду релевантни партнери владама и Европској комисији током процеса ЕУ интеграција. Циљ прве радионице је упознавање учесника са ЕУ политикама и програмима у вези социјалног дијалога и радног законодавства.

Из Савеза синдиката РС, овој радионици присуствују стручњаци за социјални дијалог и радно законодавство.

19.април 2013. године
9. европски регионални састанак
Међународне организације рада Осло,
8-11.април 2013. године

Земље чланице МОР-а из Европе и средње Азије састају се сваке четири године ради израде политика и постављања приоритета за овај регион. Састанку присуствују трипартитне делегације овог региона који привлачи више од 500 учесника из 51. европске и средњеазијске државе.

На 9. састанку који је одржан у Ослу у периоду од 8. до 11. априла 2013. године усвојена је

ДЕКЛАРАЦИЈА: Враћање повјерења у радна мјеста-послове и раст

Контекст

На нашем задњем састанку одржаном у Лисабону у фебруару 2009. године, били смо у средишту тешке економске кризе, несигурности и негативних утицаја на велики број радника и предузећа. То је довело до усвајања Пакта о глобалним пословима у јуну 2009. године који је након тога усвојен од стране Г20 као дио њиховог политичког оквира за суочавање са кризом.

Четири године касније, разликују се реалности по државама. Неке државе у Европи и Средњој Азији се опорављају од кризе са стабилним тржиштем рада или са побољшањем истог. Међутим, у значајнијим дијеловима нашег региона криза се продубила, са повећањем незапослености до алармантног нивоа, посебно младих људи, са повећањем несигурности радних мјеста, порастом неједнакости, слабљењем социјалне заштите, погоршавањем и неизвјесним окружењем за предузећа и инвестиције, а многе владе успостављају болне реформе и боре се са дужничким и монетарним проблемима.

У овим државама је потребно креирати позитивне путеве за превазилажење негативних економских, социјалних и политичких посљедица и повратити повјерење. Социјални дијалог и колективно преговарање служе као ефикасно средство за ублажавање утицаја кризе, али у многим земљама ова средства су ослабљена.

Фискална консолидација, структурална реформа и конкуренција, с једне стране, и стумулативни пакети, инвестиције у реалну економију, квалитетне послове, повећан кредит за предузећа, с друге, не би требали бити конкурентне парадигме. Од нашег заједничког интереса је да елаборирамо одрживе приступе у циљу промовисања послова, раста и социјалне правде.

Сматрамо да су мјере садржане у Пакту глобалних послова из 2009. године релевантне и требале би се ефикасније примјењивати. Мора се повратити повјерење.

19.април 2013. године
И Н Ф О Р М А Ц И Ј А
са састанка Регионалног синдикалног савјета „Солидарност„

Дана 14. и 15. априла 2013. године у Сарајеву је одржан редовни састанак Регионалног синдикалног савјета ,,Солидарност,, на којем су узели учешће сви чланови овог Савјета.

На састанку,поред анализе економско-социјалног стања у свакој од земље из које долазе, чланови РСС ,,Солидарност,, су посебну пажњу посветили позицији радника и њихових права у свјетлу економске кризе и њених посљедица на позицију радника и синдиката.

Констатовано је да су у свакој од земаља насталих на простору бивше Југославије радничка и синдикална права угрожена, да сваки дан све више радника остаје без посла, да власти немају адекватан одговор на кризу и да се одговорност за такво стање настоји пребацити на синдикате.

Договорено је да се, у циљу заштите радника и њихових права, сачини заједничка платформа основних радничких права која морају бити садржај Закона о раду у свакој од ових држава и која ће синдикат солидарно штитити свим дозвољеним начинима и средствима.

Чланови РСС ,,Солидарност,, су информисани о започетој едукацији синдикалиста на тему радног законодавства и социјалног дијалога који се одржава у Загребу под покровитељством Европске конфедерације синдиката, а уз финансијску подршку Европске комисије.

Постигнут је договор о одржавању заједничке Регионалне синдикалне конференције, која ће бити одржана средином септембра мјесеца ове године у Бањој Луци, а биће посвећена заштити радничких и синдикалних права и све растућим притисцима на синдикат.

РСС ,,Солидарност,, чине представници репрезентативних синдиката из Словеније, Хрватске, БиХ, Србије, Црне Горе и Македоније.

Ове године РСС ,,Солидарност,, предсједавају синдикати из БиХ, Савез самосталних синдиката БиХ и Савез синдиката РС.

На овом засједању РСС ,,Солидарност,, се придружио и УГС ,,Независност,, из Србије.

12.април 2013. године
Састанак Регионалног синдикалног савјета „Солидарност“ 14-15.април 2013. године, Сарајево

Дана 14. и 15. априла 2013. године у Сарајеву одржаће се састанак Регионалног синдикалног савјета „Солидарност“ којег чине савези синдиката бивших југословенских република, а на којем ће се расправљати о економском и социјалном стању ових земаља са посебним освртом на положај радника и њихових права.

На састанку ће се утврдити задаци заједничког дјеловања и наступа у циљу одбране стечених радничких права као и њихово унапређење.
У име Савеза синдиката РС састанку ће присуствовати предсједница Ранка Мишић и генерални секретар Велка Оџаковић као чланови Савјета.

11.април 2013. године
Састанак са извршним секретарима регионалних синдикалних центара и повјереницима синдикалних канцеларија

Предсједница Савеза синдиката РС Ранка Мишић, одржала је 9.априла 2013. године састанак са извршним секретарима регионалних синдикалних центара и повјереницима синдикалних канцеларија.

На састанку је, поред анализе стања радничких и синдикалних права на територији Републике Српске, договарано како побољшати рад синдиката на терену у смислу ефикасније заштите права радника и учлањења нових како би се ојачао синдикат, а тиме и синдикална борба у сваком дијелу наше Републике.

Закључено је да извршни секретари и синдикат на територији морају бити 24 сата на располагању члановима како би благовремено реаговали и помогли очувању и заштити њихових права.

Истакнута је забринутост због свакодневног отупштања радника, кршења њихових права, а посебно права на синдикално организовање и дјеловање.

Задаци који су договорени на овом састанку учиниће Савез синдиката РС још ефикаснијим у очувању стечених и темељ за освајање нових радничких права, права која имају радници у Европској унији.

22. Март 2013. гоодине
Јавна расправа о Нацрту закона
о измјенама и допунама Кривичног закона РС

Савез синдиката Републике Српске, скоро двије и по године интензивно ради на иницијативи за измјене Кривичног закона РС. Сва истраживања која је провео СС РС показала су да је веома раширена појава неисплаћивања плата и неуплаћивања доприноса радницима ( пензијско инвалидско и здравствено осигурање).

Дугови на име неисплаћених плата радницима у РС износе преко милијарду КМ, док је дуг по основу неуплаћивања доприноса достигао цифру од 587 милиона КМ. Овоме треба додати да су предузећа која су отишла у стечај радницима остала дужна око 400 милиона КМ на име неисплаћених плата и преко 150 милиона КМ на основу неуплаћених доприноса.

Поражавајућа је чињеница што се ова потраживања радника не могу наплатити због непостојања стечајне масе. Све су ово разлози због којих је СС РС иницирао измјене Кривичног закона РС, са циљем да се зарађене а неисплаћене плате и неуплаћени доприноси сматрају кривичним дјелом- утаја пореза. У Нацрту закона о измјенама и допунама Кривичног Закона РС, предвиђена је измјена члана 226. Та измјена одговора иницијативи коју је СС РС покренуо још давне 2011. године.

Министарство правде РС подржало је захтјев СС РС и других заинтересованих страна, да се 22.03.2013. године у 12,00 часова организује јавна расправа, у амфитеатру Високе школе унутрашњих послова у Бањалуци.

15. Март 2013. гоодине
Информација о сједници Предсједништва Савеза синдиката РС

Предсједништво Савеза синдиката Републике Српске не противи се доношењу Закона о измирењу пореског дуга РС, под условом да њиме на који начин не буду угрожена стечена радничка права.

На сједници одржаној у Бањалуци, оцјењено је да нацрт овог закона не гарантује остваривање права радника, као што су право на пензију и права из области здравствене заштите. Предсједништво је јасно ставило до знања предлагачу Министарству финансија РС, да у циљу остваривања поменутих права из рада, у пакету се морају радити измјене и допуне, Закона о ПИО, Закона о здравственој заштити РС.

Подржана је намјера предлагача овог закона да се претварањем дугова насталих по основу неуплаћивања пореза и доприноса, у акције државе, створи повољнији амбијент за покретање оних предузећа која имају шансу наставе са радом, запошљавају нове раднике и редовно измирују обавезе према држави, али да то не смије бити преко леђа и на штету радника.

Предложено је да овај закон буду предмет јавне расправе, те да се о њему изјасни Економско-социјални савјет РС, односно сви социјални партнери, као и да без консензуса не може ићи у даљу скупштинску процедуру Сједници су присуствовали представници министара финансија и индустрије, енергетике и развоја у Влади РС, који су образлагали нацт овог закона.

11. март 2013. године
Мултидржавна радионица о улози социјалног дијалога у области здравља, заштите и сигурности на раду у земљама Западног Балкана и Турске

Предсједница Савеза синдиката РС Ранка Мишић ће учествовати у раду радионице о улози социјалног дијалога у области здравља, заштите и сигурности на раду у земљама Западног Балкана и Турске, а која ће се одржати 11. и 12. марта 2013. године у Загребу.

Радионица је уприличена под покровитељством Европске комисије у сарадњи са Савезом самосталних синдиката Хрватске и Европског синдикалног института (ETUI).

Циљ радионице је повећање упозорења о бенефитима социјалног дијалога у области здравља и безбједности на раду (OHS) као и постизању бољег знања учесника из земаља Западног Балкана и Турске о томе како заједнички сарађивати у циљу превенције очувања радних мјеста.

Радионица ће се фокусирати на потенцијал земаља учесница у креирању нове мреже за питања здравља и безбједности рада у оквиру очекиваног ЕУ проширења као и потребе за усклађивањем законодавног оквира и његовој примјени на радном мјесту.

Поред предсједнице Мишић, радионици ће присуствовати и остали представници савеза синдиката, влада и удружења послодаваца земаља Западног Балкана и Турске, као и стручњаци из ове области са Европског синдикалног института.

8. март 2013. године
САВЈЕТ СТРУЧЊАКУ

Тако, с времена на вријеме појаве се разни "стручњаци" и "аналитичари" и почну да вршљају по радничким правима, а да при том немају ни дана радног стажа или га имају тек толико да им радна књижица не мирише на Завод за запошљавање.

При том је само важно да знају водити бескорисне расправе на Twitter-u и да оно што на тај начин сазнају буде главна водиља за њихове "мудре" закључке. Тако је 07. марта 2013. године у дневном листу "Блиц" РС извјесни аналитичар и стручњак SWOT-a Милош Грујић веома умно почео да растаче минули рад и награђивање по том основу. Рекло би се типични коментари младих људи из којих избија забрињавајућа генерацијска несолидарност.

Међутим, млади стручњак је отишао и корак даље па је раднике, који су му, уз пут речено све ово и створили, почастио новим епитетима "нерадници", "забушанти", који, забога, примају велику награду за "старо забушавање".

Све нас је упозорио да "у капитализму не постоје сигурна и стабилна радна мјеста". Читав живот, како каже тај велики аналитичар, се учи, усавршава, губи и добива. Паметно, нема шта. Зачуђујуће је како то раније нисмо знали, па се он морао потрудити да нас просвијетли. Посебно оне старије забушанте.

Али у свему овоме чуди нас, како то да се толико паметан стручњак није сјетио једнe ситницe, па да и то изанализира. Како то да му је промакло да уз све те превазиђене категорије које не одговарају привреди и одвраћају инвеститоре, како закључи, није навео у којој држави се може десити да радник ради,а да му послодавац не исплати плату или да не уплати доприносе, на што га закон обавезује.

Било би добро да се господин сјетио да изврши анализу колико новца остаје у џеповима тих, по његовом мишљењу беспријекорних послодаваца који радницима не исплаћују плате, накнаду за свакодневни прековремени рад, рад на дане државних празника, када он и многи други одмарају. Ваљда је примијетио, ако нигдје оно бар у трговинама и кафићима да људи раде прековремено и онда када сви празнују и не "забушавају". Да ли се било када млади господин запитао: Имају ли ти радници времена да се одморе и прикупе снагу за ново израбљивање, имају ли времена да уче и усавршавају се, или можда неко вријеме које могу искористити да буду са својом дјецом ? Да ли је и ово непознато у капитализму?

Само једно нас занима, да ли је аналитичар прочитао Закон о раду, зна ли шта су колективни уговори и каква је примјена тих прописа? Да ли је, као озбиљан аналитичар, вршио компарацију са радним законодавством земаља чланица ЕУ, којој како рече тежимо.

Са сигурношћу тврдимо да није. Да јесте знао би да ово код нас није капитализам него робовласништво у којем и "забушанти" морају крваво зарадити сваку марку. Питање додатно, ко има прилику да било шта заради, осим лопова, криминалаца и превараната?

Напомена: Коментар на чланак "Савет стручњака-Милош Грујић" на другој страници, објављен у Блиц новинама у додатку Новац од 07.03.2013.године.

7. март 2013. године
Љекарски преглед умјесто цвијећа

Савез синдиката РС, у поводу 8. марта – Међународног дана жена ће, умјесто цвијећа, из својих скромних средстава платити гинеколошки преглед за око 100 радница- чланица синдиката, углавном из привреде и трговине, а које то из својих скромних примања нису у могућности финансирати.

Овом симболичном акцијом Савез синдиката РС жели да упозори све послодавце у Републици Српској на члан 20. Општег колективног уговора по основу којег су, у циљу потпуније и квалитетније здравствене заштите жена- радница, дужни, на терет својих средстава, једном годишње омогућити љекарски преглед, ради превенције и благовременог откривања болести специфичних за жене.

Ово упозорење иде и на адресу Инспекције рада Републике Српске која је обавезна да контролише примјену Општег колективног уговора у цјелини, што до сада нису радили или су то радили селективно.

Савез синдиката РС скреће пажњу јавности Републике Српске да се сваке године повећава број жена које обољевају од тешких болести, посебно младих жена – радница, а што је посљедица стресног посла, неадекватне заштите на раду и здравља на раду, незаконитог и неплаћеног прековременог рада и рада на државне празнике, нередовних плата и уплате доприноса и немогућности да адекватно заштите себе и своје породице.

Савез синдиката Републике Српске изражава захвалност Дому здравља Требиње и Дому здравља Бања Лука који су омогућили и ставили на располагање све своје капацитете како би 07., 08. и 09. марта извршили комплетан гинеколошки преглед за раднице из ова два града.

5.март 2013. године
РАЗГОВОРИ ПРЕДСТАВАНИКА САВЕЗА СИНДИКАТА РС СА МАНДАТАРКОМ ЖЕЉКОМ ЦВИЈАНОВИЋ

Дана 05.03.2013.године, предсједница Савеза синдиката РС Ранка Мишић са сарадницима разоварала је са Жељком Цвијановић, мандатарком за састав Владе РС.

Предсједница Мишић упутила је званичне честитке госпођи Цвијановић на повјерењу које јој је указао предсједник Републике именујући је за мандатара Владе РС и у име Савеза синдиката РС, као једине репрезентативне организације синдиката затражила хитно рјешавање горућих проблема радника у Републици Српској, а посебно:

  1. Досљедна примјена закона и колективних уговора;
  2. Исплата плата и других примања по колективном уговору;
  3. Појачана контрола примјене прописа од стране Инспектората рада и Пореске управе РС;
  4. Јавни извјештај о извршеним контролама једном мјесечно;
  5. Акциони план запошљавања-смањење стопе незапослености;
  6. Сређивање стања у јавним предузећима и установама-ОДМАХ;
  7. Кривична одговорност за оне који су упропастили шуме, жељезнице, здравство и др;
  8. Посебно тражимо ревизију здравственог система РС- у цилју обезбјеђења ефикасне и квалитетне услуге за уплатиоце доприноса;
  9. Обрачун са криминалом и корупцијом;
  10. Активан социјални дијалог-трипартитни и бипартитни;
  11. Појачан рад Економског-социјалног савјета;
  12. Враћање плата корисницима Буџета на ниво 2012.године;
  13. Хитна измјена Закона о платама запослених у јавним службама;
  14. Да сва јавна предузећа, установе и службе у своја акта уграде одредбе по основу којих су обавезни расписати јавни оглас-конкурс за оглашавање слободних радних мјеста;
  15. Нераспакивати Закон о раду у вријеме рецесије, а у овој години извршити само детаљну и свеобухватну анализу истог.
Госпођа Цвијановић је истакла да је свјесна да долази на чело Владе РС у веома тешком економском и социјалном времену, али да има храбрости, воље и упорности да проблеме почне рјешавати, како би Република Српска и на унутрашњем плану постала још стабилнија и привлачнија за живот њених грађана.

Чињеница је да проблеме треба називати правим именом и тражити одговорност сваког органа и појединца за све оно што је учињено и неучињено.

Такође је свјесна да нема брзих резултата на великим инвестицијама, али се ефекти могу брзо осјетити на краткорочним акцијама које ће бити прве оперативне. Треба рехабилитовати принцип социјалне правде, односно смањити неједнакост, елиминисати корупцију у јавним набавкама, зауставити одливање и узалудно трошење новца те тражити конретнија рјешења у области пољопривреде, енергетике, шумарства и другим јавним предузећима и установама у РС.

Нагласила је да све оно што синдикат износи и што буде добра сугестија, наћи ће се у Програму Владе РС.

Проблеме радника треба рјешавати кроз социјални дијалог, јер је важно да постоји партнерство и да смо на истом задатку у рјешавању проблема, без обзира на начин како то свака од страна желим постићи.

5.март 2013. године
Обавјештење о одржаним преговорима представника Синдиката шумарства, прераде дрвета и папира РС и руководства Јавног предузећа

Дана 04. марта 2013. године у просторијама ЈПШ ,,Шуме Републике Српске,, а.д. Соколац – одјељење Бања Лука одржани су преговори представника Синдиката и руководства Јавног предузећа.

Састанку су присуствовали: предсједница Савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић, предсједник Синдиката шумарства, прераде дрвета и папира Владо Павловић, дипломирани правник у Савезу синдиката Републике Српске Горан Станковић, в.д. директора ЈПШ ,,Шуме Републике Српске а.д. Соколац Јаков Галић и замјеник предсједника Надзорног одбора предузећа Милорад Јагодић.

Теме састанка су биле: иницијатива Управе Јавног предузећа за смањење цијене рада са 130 на 102,50 КМ, опште стање у предузећу и рјешавања нагомиланих проблема.

Након успјешних преговора, закључено је следеће: - Да се неће смањивати цијена рада за запослене у ЈПШ ,,Шуме Републике Српске,, а.д. Соколац, односно да она остаје 130 КМ, а не 102,50 КМ, како је предложила Управа Јавног предузећа.

- Да ће се Колективни уговор примјењивати у пуном капацитету, - Да ће се у газдинствима која су пословала са губитком радити програми производно – финансијске консолидације уз примјену Анекса на члан 6. Појединачног колективног уговора ЈПШ ,,Шуме Републике Српске,, а.д. Сололац.Уколико програм производно – финансијске консолидације предвиђа и смањење цијене рада - то смањење може трајати најдуже три мјесеца, а након успостављања консолидације газдинства, директор газдинства и предсједник Синдикалне организације споразумно рјешавају начин измирења разлике у цијени рада и анализирају ефекте консолидације.

- Да ће се покренути поступак кривичне одговорности против свих руководилаца који су направили губитке у шумским газдинствима и ЈПШ ,, Шуме Републике Српске,, а.д. Соколац.

У складу са одредбама Колективног уговора, потребно је да предсједници синдикалних организација учествују при изради програма производно – финансијске консолидације и исти верификују у складу са одредбама Појединачног колективног уговора.

На овом састанку разријешене су све несугласице, те је дошло до међусобног извињења између предсједника Синдиката и директора Јавног предузећа због нетачно пренесених информација у јавности. О овим закључцима предсједници синдикалних организација су дужни информисати синдикално чланство.

5.март 2013. године
Врховац разговара са директорима јавних служби

Предсједник Синдиката управе Републике Српске Томислав Врховац са сарадницима,
одржаће сутра 6. марта 2013.године, у Дому синдиката у Бањoj Луци, састанак са директорима јавних служби РС (фондови и Завод за запошљавање РС), о теми:

,,Анализа примјене Закона о платама запослених у јавним службама РС,,

На састанак су позвани представници Министарства рада и борачко-инвалидске заштите и Министарства здравља и социјалне заштите РС.

Изјаве за медије су у 12,30 часова.

4.март 2013. године
З А Х Т Ј Е В И
са округлог стола одржаног 01. 03. 2013. године на тему
,, Положај жене раднице и синдикалке у рецесији,,

Поводом осмог марта- Дана жена, Савез синдиката Републике Српске одржао је 01. 03. 2013. године округли сто на тему: ,, Положај жене раднице и синдикалке у рецесији,,.

На округлом столу на којем су којем су узеле учешће чланице гранских синдиката у саставу Савеза синдиката Републике Српске, предсједница ССРС Ранка Мишић, предсједник Народне скупштине РС Игор Радојичић, министар рада и борачко инвалидске заштите Петар Ђокић, главни инспектор рада РС Чедо Рисовић, директорица ,,Пошта РС,, Јасминка Кривокућа, директорица Машинског сервиса Топола Гордана Хрваћанин, након расправе и изнесених проблеме са којима се жене раднице сусрећу, надлежним органима су упућени сљједећи:


З А Х Т Ј Е В И

  1. Да Народна скупштина РС у првом кварталу ове године усвоји Закон о спречавању злостављања на раду, у тексту којег је предложила Влада РС,а који је подржан и од стране Економско – социјалног савјета РС:
  2. Да се што хитније проведу законодавне процедуре и усвоји Закон о измјенама и допунама Кривичног закона РС, у тексту који је усвојен у Народној скупштини РС у форми Нацрта;
  3. Да се, путем контролних органа, обезбиједи досљедна примјена закона и колективних уговора;
  4. Да Народна скупштина РС, најмање једном годишње, врши анализу примјене усвојених закона и њихов утицај на материјални и социјални положај радника,а све у циљу побољшања квалитета живота свих грађана РС;
  5. Да се накнада за одсуство са посла због боловања исплаћује у износу од 90% од плате коју би радница остварила да је радила. Чињеница је да се сваке године, због тежине наметнутих обавеза на послу и у породици, повећава број жена обољелих од теших болести због чега су принуђене да користе боловање за то вријеме им се исплаћује накнада у висини 70% од плате коју би имале да су радиле;
  6. Да се утврди обим и начин примјене члана 20. ОКУ-а који прописује ,, да у циљу потпуније и квалитетније заштите жена радница, послодавац ће на терет својих средстава, једном годишње омогућити љекарски преглед, ради превенције и благовременог откривања болести специфичних за жене.
  7. а се услови рада и заштита и здравље на раду обезбиједе свим радницима, посебно радницама, и прилагоде њиховим тјелесним и психичким могућностима и на тај начин превентивно дјелује на здравље радница, те да се врши контрола обезбијеђених услова за рад.
  8. Да се законом пропише обавеза расписивања јавних огласа о слободним радним мјестима у јавним предузећима и установама, организованим на свим нивоима, како би исти, под једнаким условима, били доступни свим женама и мушкарцима.
  9. Да Министарство породице, омладине и спорта РС, у сарадњи са локалним заједницама и предузећима у локалним заједницама, утврди потребу за изградњу вртића за безбједан смјештај дјеце док су њихове мајке на послу.
  10. Да жене раднице, посебно младе жене, рехабилитују принципе солидарности и подршке у напредовању, било у синдикату или у политици, како се сва њихова права не би сводила на квоту од 30%.
  11. Да медији престану вршити јавну дискриминацију жена у односу на мушкарце, посебно жена које се баве јавним послом, и да кроз извјештаје и поруке које упућују јавности, вреднују њихов радни учинак, а не да се баве њиховим изгледом, одјећом, фризурама и, уопште, њиховим приватним животом.


Генерални сектретар
Велка Оџаковић

28.фебруар 2013. године
8. март- вијек и по послије
Симбол борбе за једнакост и достојанство или „букет ружа“

Како је традиционално 8.март дан који је посвећен жени и како се традиционално тај дан претворио у све друго а најмање у оно што историјски јесте, ми смо одлучиле да проговоримо о положају жене на радном мјесту и у друштву уопште.

Република Српска је у тешкој економској кризи и положај радника је изузетно тежак, а посебно је тежак положај жене – раднице.

У нашим истраживањима и анализама јасно се показало да је криза неједнако распоређена и да већи терет кризе носе нејака женска леђа.

Зато смо одлучиле да 1. марта 2013. године у Дому синдиката са почетком у 11.00 часова, органузјемо округли сто о теми „Положај жене раднице и синдикалке у рецесији“.

Образложићемо како је данас у Републици Српској бити жена радница, зашто се мање цијене способности жене у односу на јачи пол, зашто их нема довољно на јавним одговорним функцијама, зашто жене ћуте и раде, шта им се дешава кад дигну свој глас, зашто их нико, осим синдиката не штити, како је бити жена на челу синдиката, шта се дешава кад иницира оснивање синдиката и шта су њихови захтјеви, које путем својих гранских синдиката и Савеза синдиката, хоће остварити.

Апострофираћемо и друга бројна питања и проблеме са којима се данас сусрећу жене раднице у Републици Српској.

На округли сто су позвани угледни гости, предсједник НСРС Игор Радојчић, министар рада и борачко-инвалидске заштите у оставци, Петар Ђокић, предсједница Одбора једнаких могућности у НСРС Ивка Ристић, главни републички инспектор рада Чедо Рисовић, директорица Пошта РС Јасминка Кривокућа, директорица „Машинског сервиса“ Топола Гордана Хрваћанин, те жене извршни секретари у Савезу синдиката РС Милена Вимић, Љубинка Кнежевић и Марина Башевић.

25.фебруар 2013. године
Информација
са сједнице Предсједништва ССРС

Функционисање здравственог система, са аспекта уплатилаца доприноса за здравствено осигурање РС који годишњи буџет финансирају са 84 посто, централна је тема данашње сједнице Предсједништва Савеза синдиката РС одржане у Бањалуци.

На сједници којом је предсједавала предсједница СС РС Ранка Мишић, оцјењено је да треба што прије храбро ући у ревизију здравствеог система РС са циљем да се повећа финансијска дисциплина наплате доприноса у чему посебну одговорност имају Пореска управа и Инспекторат рада РС.

У циљу обезбјеђења контроле утрошка средстава, Предсједништво сматра да у свим домовима здравља и болницама у РС треба увести трезорско пословање, јер су средства на годишњем нивоу прикупи по основу партиципације, неоправдано мала.

Неопходно је појефтинити поједине медицинске услуге у РС као што су радио-терапија и хемодијализа, те јасно дефинисати пакет примарне и секундарне здравствене заштите, детаљно преиспитати садашњи модел јавног и приватног партнерства, као и лијечења пацијената изван РС, заључило је Предсједништво.

Потребно је такође обезбједити потпуну јавност рада свих здравствених установа у РС, те што прије законски уредити да уплатиоци доприноса буду адекватно укључени у управљање Фондом здравственог осигурања, а све у циљу праћења побољшања квалитета здравствених услуга, контроле наплате доприноса, како би подаци о трошењу радничког новца били доступни јавности.

Предсједништво је против било каквих нових намета осигураника по основу партиципације и залаже се за ревизију постојеће листе свих пацијената који су ослобођени властитог учешћа приликом лијечења, као и да Фонд здравства приоритетно рефундира средства оним предузећима и установама која редовно уплаћују доприносе.

Закључено је да посебну пажњу треба посветити превентивним прегледима у здравству, како би се заштитило здравље радника и њихових породица, јер неблаговремено дјеловање има за посљедицу болесног радника и скупо и неефикасно лијечење.

Данашњој сједници је присуствовао вршилац дужности директора Фонда здравства РС Дарко Томаш.

22.фебруар 2013. године
Сједница Предсједништва СС РС
Дом синдиката
25.фебруар 2013.

У Дому синдиката у Бањалуци, дана 25.фебруара 2013. године са почетком у 11,00 часова, одржаће се 37. сједница Предсједништва Савеза синдиката Републике Српске.

На сједници ће се говорити о финансијском плану, односно политици трошења новца Фонда здравственог осигурања РС за 2013. годину, те стању у систему здравствене заштите Републике Српске са аспекта интереса радника који уплаћују доприносе за здравствено осигурање.

Као једини репрезентативни представник радника, Савез синдиката РС посебно је заинтересован за права радника, чланова синдиката који плаћају доприносе, шта им се пружа за њихов новац, односно какав имају квалитет здравствених услуга, солидарност у здравству, наплата доприноса, финансијска дисциплина и политика трошења новца, а све са циљем да здравствена заштита буде на задовољавајућем нивоу.

Посебно се треба посветити превенцији у здравству односно превентивним прегледима и на тај начин заштитити здравље радника и њихових породица, јер неблаговремено дјеловање има за посљедицу болесног радника, скупо лијечење и неефикасан учинак здравствене заштите.

За Савез синдиката РС веома је важно да уплатиоци доприноса буду укључени у управљање Фондом здравственог осигурања у циљу побољшања квалитета здравствених услуга, те да контрола наплате доприноса и трошење новца буду доступни јавности.

Сједници ће присуствовати вршилац дужности директора Фонда здравственог осигурања РС, Дарко Томаш.

18.фебруар 2013. године
Информација са састанка предсједнице
ССРС и представника ММФ-а

Предсједница Савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић разговарала је данас у Дому синдиката у Бањој Луци са шефом мисије ММФ Van Roodenom и сарадницима.

Теме разговора биле су: висока стопа незапослености у БиХ, привредни амбијент и тешкоће у пословању са акцентом на помоћи привреди како би се отворило више радних мјеста.

Предсједница Мишић је нагласила да је стање у привреди и на тржишту рада веома тешко, a да томе доприноси и сама Влада РС неадекватним политикама, прије свега контролним, што само додатно усложњава ситуацију и погодује развоју сиве економије.

Устврдила је да велике резерве постоје баш у сивој економији кроз коју се у приватне џепове одлијевају велике суме новца.

Контролом сиве економије би дошло до смањења стопе незапослености и смањења укупног оптерећења привреде.

Радна снага у Републици Српској је изузетно јефтина и ту се нема шта смањивати. Штедња не значи излазак из кризе, а чињенице су да ми немамо довољно квалитетно развијену привреду, да је она презадужена, неадекватно вођена и без довољне контроле од стране јавних власти, нагласила је предсједница. Прича о Закону о раду је национално питање и ту нема шта тражити Међународни монетарни фонд и Свјетска банка. То је прича за социјалне партнере и свеопшти референдум радника Републике Српске.

Што се тиче система образовања, за што су се представници ММФ посебно интересовали, предсједница је истакла да су представници Међународне заједнице, заговарајући доношење оквирних закона, додатно ослабили систем образовања у БиХ, те да су потребне значајне реформе да би се стање поправило и било у служби привреде и њеног развоја.

14.фебруар 2013. године
Шеф мисије ММФ-а у Синдикату

У понедељак, 18.фебруара 2013. године са почетком у 12.00 часова, предсједница ССРС Ранка Мишић разговараће са Шефом мисије ММФ-а господином Van Rooden, резидентним представником ММФ-а у БиХ господином Ruben Atoyan и господином Zaijin Zhan, главним економистом у мисији ММФ-а.

Састанак је организован на иницијативу ММФ-а, гдје ће се разоварати о најновијим дешавањима са посебном пажњом на статус дијалога између Синдиката и Владе РС.

12.фебруар 2013. године
Синдикат шумарства, прераде дрвета и папира РС категорично одбија захтјев Управе ЈПШ „Шуме РС“ а.д. Соколац

Предсједник Синдиката шумарства, прераде дрвета и папира РС, Владо Павловић, састао се данас са управом ЈПШ „Шуме РС“ а.д. Соколац.

И поред бројних састанака и преговарања, синдикалци не попуштају и категорично одбијају иницијативу Управе везану за смањење цијене рада са 130 на 102,5 КМ.

Предсједник Павловић је на састанку јасно пренио поруку запослених у овој области а то је да се ненаплаћена потраживања неће и не могу свалити на плећа радника.

Преговори остају отворени у наредном периоду.

12.фебруар 2013. године.
И Н Ф О Р М А Ц И Ј А
са састанка у Министарству здравља и социјалне заштите РС

Дана 11. 02. 2013. године одржан је састанак представника Савеза синдиката РС, на челу са предсједницом Ранком Мишић и представника Министарства здравља и социјалне заштите РС и Фонда здравственог осигурања, на челу са министром Ранком Шкрбићем.

Састанак је одржан у Министарству здравља и социјалне заштите РС, а на иницијативу Савеза синдиката РС, све у циљу квалитетних припрема за тематску сједницу Владе РС посвећене здравству.

Констатовано је да је здравство национална тема, а да радници као највећи уплатиоци доприноса с правом очекују квалитетну, доступну и благовремену здравствену заштиту.

Савез синдиката РС, као једини репрезентативни и већински представник радника у Републици Српској посебно се интересује за права оних који плаћају доприносе, шта добијају за свој новац, односно какав је квалитет услуга, солидарност у здравству, докле и у којем износу, учешће уплатиоца доприноса у доношењу одлука, политику трошења новца, наплату доприноса, финансијску дисциплину и финансијску контролу. Наглашено је да се Савез синдиката РС изричито противи евентуалним новим наметима за уплатиоце доприноса.

Закључено је да мора постојати редовна размјена информација између Министарства здравља, Фонда здравственог осигурања и Савеза синдиката РС, да уплатиоци доприноса морају бити укључени у управљање Фондом здравственог осигурања, да се повећа квалитет услуга и предузму системски мјере на релацији породична медицина, лабараторијски прегледи и дијагностика, да се повећа финансијска контрола наплате доприноса и да политика трошења новца буде транспарентнија.

Што се тиче права и положаја запослених у здравству Републике Српске о томе бригу води Синдикат здравства РС, чланица Савеза синдиката РС, који за свој рад има пуну подршку Савеза синдиката РС.

8.фебруар 2013. године
Састанак са представницима
Министарства здравља и социјалне заштите
РС и Фонда здравства РС
Понедељак, 11.фебруар 2013.

У понедељак, 11.фебруара 2013. године са почетком у 12.00 часова, у Министарству здравља и социјалне заштите РС одржаће се састанак на којем ће учествовати предсједница ССРС Ранка Мишић, министар Ранко Шкрбић и в.д. директора Фонда здравства Дарко Томаш са сарадницима.

Разговараће се о актуелној ситуацији у сектору здравства са посебним акцентом на права осигураника и остваривање тих права, као и уплате доприноса за здравствено осигурање за запослене у Републици Српској.

6. фебруар 2013. године
Састанак социјалних партнера
„Реализација Стратегије запошљавања РС за период 2011-2015.
и Акциони план запошљавања за 2013. годину“
7.фебруар 2013. у просторијама Министарства рада РС

Министарство рада и борачко- инвалидске заштите РС је упутило позив социјалним партнерима, као и представницима одређених министарстава за заједнички састанак, који ће се одржати у четвртак, 07.02.2013. године у просторијама Министарства рада са почетком у 11,00 часова.

Савез синдиката Републике Српске је репрезентативан социјални партнер који ће учествовати у раду овог састанка.

Централна тема састанка је „Реализација Стратегије запошљавања РС за период 2011 – 2015. година, као и Акциони план запошљавања за 2013. годину“.

Савез синдиката Републике Српске је у Мјерама Економске политике РС за 2013. годину посветио значајну пажњу запошљавању као једном од горућих проблема у Републици Српској и предложио врло конкретне мјере за смањење стопе незапослености. Како ресорно министарство, односно Влада РС нису прихватили предложене мјере, на овом састанку ми ћемо инсистирати, снагом аргумената и чињеница, да у Акциони план запошљавања за 2013. годину буду уврштени приједлози наше организације.

С обзиром да постоје проблеми у реализацији законских обавеза Завода за запошљавање РС, настојаћемо да на овом састанку наметнемо и ту тему која је јако важна за раднике Републике Српске.

04.02.2013. године
Изјава Штрајкачког одбора
Синдиката правосуђа Републике Српске

Штрајкачки одбор Синдиката правосуђа Републике Српске позива Предсједника Владе Републике Српске Александра Џомбића, ресорног Министра Горану Златковић и Министра финансија Зорана Тегелтију да одмах сједну за преговарачки сто, како би се постигао договор у вези са двоструким смањењем плата административним радницима запосленим у правосуђу који су у штрајку.

Од Министарства правде захтјевамо да престане да одгађа и помјера преговоре са Штрајкачким одбором Синдиката правосуђа Републике Српске, обећавајући састанак са предсједником Владе, због чега смо приморани да му се на најдиректнији начин обратимо.

Нико не прихвата да му се плате смањују, па ни ми, али имамо разумијевања за економску кризу и свеукупно тешко економско стање. Ми тражимо да смањење плата не буде двадесет одсто колико тренутно износи смањење плате за запослене у правосуђу. Сигурни смо да у буџету има простора за обезбјеђење средстава да би се нивелисало смањење плата на десет одсто, чиме административни радници у правосуђу више не би били дискриминисани у односу на остале буџетске кориснике.

Свјесни смо да су већ сада посљедице штрајка опасне за правосудни систем, али и за цијелу Републику Српску, која би са нагомиланим судским предметима могла бити доведена у врло тешку ситуацију. Ми нити то желимо, нити желимо да носимо одговорност за такво стање!

У трећој седмици штрајка у којем је тренутно преко 700 радника у 31-ој правосудној институцији (судови, тужилаштава, КПЗ-ови), одгођено је oкo 1000 расправа, односно предмета, што представља огроман број, те велики терет за наредни период. Предмети се гомилају сваким даном.

Дужни смо да упозоримо на чињеницу да ће се посљедице осјетити у наредном периоду, па чак и за годину дана када ти одложени предмети дођу на ред за поступање. Министарство правде нажалост, из њима познатих разлога, негира негативне посљедице штрајка, због чега је њихова одговорност већа.

Ми само желимо да радимо, да поштено зарадимо и ту малу плату, и испуњавамо нашу професионалну обавезу, а то је борба за правдено и правично друштво, без криминала и корупције и друштво које ће бити безбједно за све грађане Српске. Очекујемо да и друштво буде праведно према нама и да наши захтјеви буду испуњени што прије!

Запослени у правосуђу РС настављају штрајк

У Дому синдиката у Бањалуци, 27. јануара ове године одржана је проширена сједница Републичког одбора Синдиката правосуђа Републике Српске, којој су присуствовали предсједници синдикалних организација и штрајкачких одбора правосудних институција, на којој је разматрана информација о штрајку запослених у овој дјелатности који је започео 21. јануара 2013. године.

Сједници је присуствовала предсједница Савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић, која је дала пуну подршку запосленим у правосуђу РС, позвала на јединство и масовност, те да се изборе за своја радничка и синдикална права.



На сједници су донесени сљедећи закључци:
  • Штрајк запослених у правосудним институцијама РС, коме се из дана у дан прикључује све више радника, се наставља, све до коначног испуњења захтјева запослених у овој дјелатности, што подразумијева повећање цијене рада на 110,00 КМ.
  • Одлучно демантовани наводи Министарства правде РС о броју радника правосуђа који су штрајку, јер штрајкује 27 синдикалних организација, односно правосудних институција, са 472 радника или 70 посто правосудних институција, у што свакако не спадају носиоци правосудних функција.
  • Влада РС је прекршила Одлуку о најнижој плати у РС, која износи 370,00 КМ, док то у правосуђу не важи, те износи 313,00 КМ на што је додан топли оброк и дванаестина регреса за годишњи одмор, а ову плату примају чак и радници са средњом стручном спремом.
  • Одлучно се тражи враћање првог смањења плата од 10 и више посто из 2010. године, те враћање другог умањења плата службеницима у правосудним институцијама РС од такође 10 и више посто у 2013. години.
  • Позивају се сви запослени у правосудним институцијама РС на јединство и масовност да истрају у провођењу штрајка, јер само тако се може доћи до испуњења оправданих захтјева радника.
  • Из дана у дан штрајку се прикључује све више запослених у овој дјелатности и број чланова синдиката у овој грани се повећава.
  • Штрајк даје очекиване резултате, јер се отказују расправе рочишта у судовима и тужилаштвима што може, не кривицом синдиката довести до веће блокаде рада правосудних институција, што свакако није никоме у интересу.
  • У овим активностима Синдикат правосуђа РС има пуну подршку Савеза синдиката РС и свих гранских синдиката.

25. јануар 2013.
СједницаРепубличког одбора Синдиката правосуђа РС
27.01.2013, Дом синдиката, Бања Лука

Дана 27.01.2013. године (недјеља), у Дому синдиката у Бањалуци, одржаће се проширена сједница Републичког одбора Синдиката правосуђа Републике Српске, на којој ће се разматрати информација о штрајку запослених у правосуђу РС.

СРЕДСТВИМА ИНФОРМИСАЊА
ПРЕДМЕТ: С А О П Ш Т Е Њ Е З А Ј А В Н О С Т

Поштовани,
Овим путем желимо да демантујемо написе у појединим медијима да је Синдикат правосуђа РС одустао од Штрајка. Дана 10.01.2013. године Републички одбор Синдиката правосуђа РС донио је Одлуку о ступању у штрајк уколико Влада РС не испуни услов повећања цијене рада са 100,00 на 110,00 КМ, чиме би се преполовило умањење плата од 20% за административне раднике у правосуђу.

Пошто наш захтјев до данас, није испоштован од стране Владе ми смо ступили у штрајк 21.01. 2013. године и није било потребе да поново сазивамо Републички/Штрајкачки одбор да би провјеравали одлуку о штрајку. Према до сада прикупљеним подацима са терена од стране предсједника синдикалних организација, у штрајку је 23 правосудне институције са око 475 штрајкача.

Непотпуни су подаци изнијети од стране Министарства правде РС у којем се наводи укупан број запослених у правосуђу 2339, јер је добро позната чињеница да у штрајку нису носиоци правосудних функција, односно судије, тужиоци, републички правобраниоци итд. Такође, у укупан број радника који су у штрајку нису убројани радници који раде на обезбјеђењу минимума процеса рада, а сами су се у анкети изјаснили да подржавају штрајк. У десет правосудних институција раде административни радници који нису синдикално организовани, што такође утиче на смањење укупног броја радника у штрајку, а сасвим је јасно да су и они незадовољни.

Прикривањем стварног броја штрајкача, или умањењем процената, не може се сакрити чињеница да су радници у правосуђу огорчени на дискриминаторски однос јер се само нама плата умањује 20%.

Дакле, Синдикат правосуђа РС је у штрајку до даљњег, уз поштовање минимума процеса рада.

Предсједник синдиката правосуђа РС
Синиша Петровић

И Н Т Е Р В Ј У

ПРИЈЕДЛОЗИ ЕКОНОМСКИХ МЈЕРА КОЈЕ ЈЕ САЧИНИО СИНДИКАТ ОБРАЗОВАЊА, НАУКЕ И КУЛТУРЕ РС КАКО БИ СЕ ИЗБЈЕГЛО СМАЊЕЊЕ ПЛАТА БУЏЕТСКИХ КОРИСНИКА

Иако то није обавеза синдиката, него обавеза Владе и њених министара, Синдикат образовања, науке и културе Републике Српске сачинио је приједлоге економских мјера чијом би се примјеном остварила додатна средства у буџету за исплату пуних плата буџетским корисницима. Примјеном ових мјера, Република Српска би остварила све циљеве који су зацртани економском политиком (у коју се куну представници Владе), а за чију измјену очигледно није било слуха јер је дио ових мјера Синдикат предлагао још у октобру, прије усвајања Буџета и Економске политике за 2013. годину. Економске мјере које предлаже Синдикат су многобројне и разноврсне, и дате су представницима Владе на свим састанцима који су услиједили након доношења одлуке о штрајку, али Влада се до сада о њима уопште није изјашњавала. То значи, да Влада није спремна да разговара о конкретним приједлозима и брани своје ставове иако су економски потпуно неосновани. Овим путем желимо још једном да подсјетимо Владу и јавност Републике Српске на наше приједлоге, чијом примјеном би се могао обезбиједити новац за повећање цијене рада са 100 на 110 КМ, а што је основни штрајкачки захтјев Синдиката. Приједлоге ћемо укратко објаснити, с тим да редослијед нужно не значи и важност конкретних мјера. За примјену ових мјера потребна је добра воља и било какво позивање на сложеност процедуре демагошка је прича јер ако су се буџет, економска политика и измјене и допуне закона о платама могли усвојити по хитном поступку, онда могу и ове мјере.

ПРОМЈЕНА ПОРЕСКЕ ПОЛИТИКЕ
Најзначајнији извор буџетских прихода представљају порези. Порески приходи чине 1.404.235.000 КМ од укупно 1.531.126.000 КМ буџетских прихода. Стога, за Републику Српску су од великог значаја структура и износ пореских прихода. Да би они били већи, мора се промијенити порески систем. Република Српска тренутно има врло конзервативан порески систем, који иде у прилог најбогатијим појединцима и привредним субјектима. Притом, они не користе те погодности како би улагали и оплођавали капитал кроз инвестиције, него га користе скоро искључиво у приватном интересу. Погодности које проистичу из овог пореског система нису довеле до остваривања основних циљева економске политике: смањења незапослености и економског раста, као ни до смањивања сиромаштва и социјалних разлика. Сматрамо да би се већи порески приходи остварили увођењем система прогресивног опорезивања. Овај систем је социјално праведнији, јер омогућује да имућнији буду опорезовани вишом пореском стопом, чиме се терет кризе прерасподјељује праведније и равномјерније. Прогресивно опорезивање и данас постоји у европским државама, које су га нарочито интензивно користиле у деценијама након Другог свјетског рата, када су успоставиле социјалну државу. У друштву у коме су, као у нашем, социјалне разлике огромне, а богатство и капитал не врше никакву социјалну функцију, јер не доприносе остваривању било ког општег интереса, сматрамо да је дубоко неправедно да сви плаћају порез по истој стопи. На примјер, онај ко има десет пута већа лична примања по основу радног односа не може плаћати порез по истој стопи као онај ко има десет пута мања примања, јер је пореско оптерећење у овом случају објективно много веће за оног чија су примања мања. Република се суочава са економском и социјалном кризом. Влада на њу мора реаговати измјенама оног система који је основ буџетских прихода, а то је порески систем, имајући у виду чињеницу да криза највише погађа сиромашније категорије становништва и да нема довољно буџетских средстава. Стога, неодговорно је да се признаје чињеница кризе, а да се не проналазе системски одговори за њено рјешавање. Пошто Влада тврди да новца у буџету нема, одговорна је да обезбиједи та средства тамо гдје их може наћи. Неправедна расподјела капитала и новца, у рукама малог броја појединаца, може се превазићи прогресивним опорезивањем. Посебно, прогресиван порез треба да буде на приходе предузећа која фактички имају монополски положај на тржишту, као што су Телеком, Електропривреда, Рафинерија нафте и сл. Ова предузећа остварују екстрапрофит захваљујући свом положају на тржишту, а не захваљујући умјешности свог менаџмента, квалитета или цијена својих услуга. Због тога, њих треба опорезовати нарочито високим порезом, који треба да послужи за задовољење друштвених потреба. На сличним основима као код претходних приједлога, можемо поставити и питање по којој стопи се плаћа порез на накнаду друштвима за управљање ЗИФ-овима у Републици Српској, и да ли би та стопа могла бити виша од постојеће? Да ли су чланови тих друштава привилегована каста у правном систему Републике Српске када им је омогућено да на законит начин убирају накнаде за свој (не)рад, а држава тај њихов (екстра)профит опорезује исто као и нечији рад. Чини нам се, да би и у овом дијелу пореске политике могло доћи до промјена. Врло важно је и да се реформише систем индиректног опорезивања. У том смислу, сматрамо да је неопходно увести нулту стопу ПДВ-а на извијесну робу и услуге и истовремено увести више различитих стопа ПДВ-а, у зависности од тога о којој роби и услугама се ради. Познато нам је да је ово надлежност БиХ, али владајуће странке у Републици Српској дио су владајуће коалиције на нивоу БиХ и треба да дају иницијативу да се изврше измјене Закона о ПДВ-у.
ПОВЕЋАЊЕ АКЦИЗА НА НЕКЕ ЛУКСУЗНЕ ПРОИЗВОДЕ
У Републици Српској и БиХ, почетком ове године повећана је акциза на дуванске производе с циљем испуњења преузетих обавеза у поступку придруживања Европској унији. Тек под притиском међународних обавеза дошло је до оваквих мјера, што није нимало за похвалу. Ако је већ небројено пута доказано како се смањењем потрошње дувана повећава опште здравствено стање нације (између осталог, смањењем трошкова лијечења обољелих од болести које су настале као [ин]директна посљедица дуванског дима) и како се повећањем акциза барем у први мах повећавају буџетски приходи, није нам јасно зашто се чекало на увођење ових мјера и зашто су ове мјере развучене у неколико наредних година. Повећањем акциза на дуванске производе и на алкохолна пића, дошло би до увећања прихода, смањио би се увоз (пошто је учешће домаћих произвођача на овом тржишту минимално), а здравље нације би било много боље, чиме би се смањили и трошкови фонда здравства.
НАПЛАТА ПОРЕЗА
Неплаћени порези су најбољи доказ да новца има, али се налази у приватним рукама или на рачунима приватних или јавних предузећа, а требало је, по закону, да припадне Републици. Ради се о неколико стотина милиона марака. Захтијевамо од Владе да преко надлежних органа предузме брзе и ефикасне мјере како би се извршила наплата пореских дуговања, чиме би била обезбијеђена средства која наводно недостају, па се умањују радничке плате, од којих минималне износе само 400 КМ, а од јануара 2013. читавих 360 КМ (у шта је урачунат топли оброк и регрес пошто су они од 2008. године саставни дио плате). Подсјећамо, да је према Одлуци Владе најнижа плата у Републици Српској 370 КМ, и у њу није урачунат топли оброк и регрес. То значи, да Влада тјера остале послодавце на обавезу коју ни сама не испуњава.
ТРАНСФОРМАЦИЈА ДУГА У АКЦИЈЕ
У наступима представника Владе који су покушавали да оправдају смањење плата буџетским корисницима, чест аргумент било је наводно подстицање привредних активности домаћих предузећа, која су у великом броју или неликвидна, или пред стечајем и ликвидацијом због нагомиланих дугова. Ако се већ говори о неликвидности домаће привреде и нагомиланим дуговима, зашто се онда јавно не каже да је скоро по правилу највећи повјерилац тих предузећа држава, тј. пореска управа и јавни фондови. Ако би се дуг тих привредних субјеката трансформисао у акције чији би власник била Република Српска, очигледно ненаплатива дуговања била би намирена, привредна активност била би покренута, плате запослених у тим предузећима би се почеле исплаћивати, буџет и фондови пунити, а Влада би показала истинску бригу за привреду Републике Српске.

РЕФОРМА СИСТЕМА ЈАВНИХ НАБАВКИ
Реформом система јавних набавки и преласком на електронске набавке (као што је то учињено у неким земљама ЕУ, Јужној Кореји или Бразилу) оствариле би се уштеде од пет до 20 одсто (што је доказано у пракси поменутих земаља), чиме би се на нивоу Републике Српске могло уштедјети много више него што износи овогодишње смањење плата буџетских корисника од 56 милиона конвертибилних марака. Евентуално правдање Владе РС по коме је надлежност за предлагање и усвајање новог Закона о јавним набавкама на заједничким институцијама БиХ, а не на нивоу Републике Српске, било би демагошко јер је то питање политичке воље, а не уставне надлежности.
РАСПИСИВАЊЕ ЈАВНОГ ЗАЈМА ЗА ФИНАНСИРАЊЕ КАПИТАЛНИХ ИНВЕСТИЦИЈА
Према најавама појединих владиних функционера, Републику Српску у наредним годинама очекује досад невиђена инвестициона активност, кроз реиндустријализацију и изградњу инфраструктуре и енергетских објеката. Како је најављено, већина тих послова биће остварена кроз кредитна средства или путем давања концесија. Чини нам се, да би се неки од најављених пројеката могли финансирати расписивањем јавног зајма, пошто су неке од тих инвестиција засигурно исплативе и наплативе (нпр., улагање у електро-енергетске објекте). Кад већ Влада није успјела средствима од продаје Телекома да изгради неки од оваквих објеката, можда би неко од грађана (поготово они из расијања) био економски рационалнији и економски родољубивији, па уложио свој новац у те послове.
УКИДАЊЕ ГРАНТОВА ПАРЛАМЕНТАРНИМ СТРАНКАМА
Буџетом за 2013. годину предвиђено је 3.100.000 КМ за потребе парламентарних странака. То је само 400.000 КМ мање у односу на износ гранта за исте сврхе у 2012. години. У буџету за 2011. годину, било је обезбијеђено 3.200.000 КМ, колико и у буџету за 2010. годину. Очигледно је да мјере штедње не важе за парламентарне странке, пошто су средства које су оне добиле умањене у односу на 2012. годину, али скоро уопште нису умањене у поређењу са 2010. и 2011. годином. Сматрамо да су грантови за парламентарне странке непотребни. Прво, они воде дискриминацији ванпарламентарних странака, које нису субвенционисане од стране Републике, због чега могу да обављају своје активности уз више тешкоћа него парламентарне странке. Друго, парламентарне странке су највеће и најутицајније. Оне имају своје организације, чланство и активисте, као и симпатизере који им могу помоћи у прикупљању финансијских средстава. Осим тога, неке од њих имају и свој капитал у форми предузећа, непокретности и др., тако да им помоћ Републике није потребна да би функционисале. Треће, парламентарне странке већ добијају из буџета износ од 500.000 КМ (за 2013. годину) за рад својих посланичких клубова, тако да су на тај начин обезбијеђена средства за вршење њихове парламентарне функције.
СМАЊЕЊЕ ПЛАТА И ДОДАТАКА ПОСЛАНИКА
Залажемо се за смањење посланичких плата на ниво просјечних плата у Републици. У Народној скупштини Републике Српске, 65 посланика су „професионалци“, односно налазе се у радном односу, што је повећање од 16 % у односу на претходни сазив, када су била 53 професионална посланика. Просјечна примања професионалних посланика износе 2800 КМ мјесечно, док посланици који нису професионалци примају посланички додатак у износу од 1900 КМ. На годишњем нивоу, ради се о износу од 2.184.000 КМ за примања професионалних посланика. По нашем приједлогу, ова примања би на годишњем нивоу износила 663.000 КМ, што је уштеда од 1.521.000 КМ. На име посланичких додатака, годишње се потроши 410.400 КМ. Уз умањење које би било пропорционално умањењу посланичких плата, на посланичке додатке годишње би се трошило 123.120 КМ (посланички додатак износио би 570 КМ), што би представљало уштеду од 287.280 КМ. Укупна уштеда на име смањења посланичких плата и додатака износила би 1.808.280 КМ. Ако се овим уштедама дода мјера укидања грантова парламентарним странкама, укупна уштеда би износила 4.908.280 КМ, чиме би политичка елита дала свој допринос штедњи.
СМАЊЕЊЕ БУЏЕТА ПРЕДСЈЕДНИКА РЕПУБЛИКЕ
Уочљиво је да је након избора одржаних 2010. године дошло до значајног повећања буџета предсједника Републике. Док тај буџет за 2013. годину износи 8.955.000 КМ, за претходне године је имао сљедеће износе: 10.919.000 КМ (2012), 10.919.759 КМ (2011), 5.919.000 КМ (2010), итд. Видимо, дакле, да је након избора из 2010. буџет предсједника Републике повећан скоро два пута. Како су надлежности предсједника Републике остале непромијењене, не видимо ниједан оправдан разлог за оволико повећање, које је, како видимо из датих података, континуирано. Поздрављамо то што је овај буџет нешто мањи у односу на прошлогодишњи, али сматрамо да је то смањење далеко од оправданог и могућег. Наиме, у буџету за 2013. годину планирано је да ће предсједник Републике средствима у износу од 4.000.000 КМ подржати пројекте подршке хуманитарним и радним акцијама и пројекте подршке за изградњу објеката за дјецу и омладину. Иако је несумњиво лијеп гест предсједника Републике његова одлука да буде хуман и да помогне хуманитарне пројекте у једном дубоко дехуманизованом друштву, ноторна чињеница је да та питања нису у надлежности ове институције. Стога, мислимо да предсједник Републике не треба да прелази оквире својих уставних овлашћења, поготово што се јавност никако не може отети утиску да се ова средства користе, између осталог, и у политичко-промотивне сврхе. Ускраћивањем ових средстава буџету предсједника Републике, остварила би се уштеда у износу од 4.000.000 КМ.
УКИДАЊЕ ФУНКЦИОНЕРСКИХ ПРИМАЊА ПО ПРЕСТАНКУ ФУНКЦИЈЕ
Ниједан функционер не треба да има право на било каква примања, материјална или нематеријална, након престанка функције. То укључује и одсуство права на коришћење државног аутомобила и слична права која ничим нису оправдана, јер су бивши функционери обични грађани.
УВОЂЕЊЕ РАДНИЧКЕ ПАРТИЦИПАЦИЈЕ
Залажемо се за измјене Закона о привредним друштвима, којима би радницима било гарантовано право да учествују у управљању свим предузећима у којима су запослени. Они треба да имају право да у управне одборе и надзорна тијела бирају најмање трећину чланова ових органа, и то на посебним радничким скупштинама, које би чинили сви запослени. Слична рјешења постоје у бројним европским државама. Она треба да послуже да радници буду упознати са стварним пословним стањем својих предузећа и да утичу на пословну политику. Радници оправдано сумњају да стање у предузећима није онакво каквим се представља, а да, посебно у јавним предузећима, страначки послушници раде крајње неодговорно, у приватном а не у јавном интересу.
УТВРЂИВАЊЕ ПОРИЈЕКЛА ИМОВИНЕ
Ноторна је чињеница да је у Републици Српској, као и у читавој Босни и Херцеговини, током читавог рата и послијератног периода, вршена првобитна акумулација капитала, која се огледала у стварању нове капиталистичке класе скоро искључиво нелегалним путем – незаконитом приватизацијом, пореском евазијом, корупцијом, трговином на црно и на друге начине. Тражимо да се законом регулише утврђивање поријекла имовине и да буде одузета незаконито стечена имовина, која би постала својина државе. Притом, неопходно је да власник имовине доказује како је дошао до ње, умјесто да то чине републички органи.
СМАЊЕЊЕ РАСХОДА ПО ОСНОВУ ЗАКУПА
У буџету за 2013. годину предвиђено је скоро пет милиона конвертибилних марака на име плаћања закупа за изнајмљивање просторија у различите сврхе. Не можемо да вјерујемо да поред толико напуштених зграда у својини Републике или локалних заједница, држава мора да плаћа закуп за изнајмљивање простора. Кад већ постоји наглашен тренд смањења броја становника у рубним општинама и урбанистички хаос у неколико највећих градова и општина у Републици, зашто се не изврши прерасподјела сједишта појединих институција или смјештајних простора у мање развијене општине у којима се не би морао плаћати закуп скупих пословних просторија у центрима два-три града у држави.
СМАЊЕЊЕ РАСХОДА ПО ОСНОВУ УТРОШКА ЕНЕРГИЈЕ, КОМУНАЛНИХ, КОМУНИКАЦИОНИХ И ТРАНСПОРТНИХ УСЛУГА
Република Српска би могла рационалнијим трошењем да уштеди додатна средства у односу на предвиђена у буџету за 2013. годину. Расходи по основу утрошка енергије, комуналних, комуникационих и транспортних услуга могли би бити додатно смањени ако би се боље управљало њима. Примјера ради, запослени у Влади, у управним органима и организацијама, јавним установама и јавним предузећима, могли би да комуницирају путем савременијих средстава у односу на постојеће услуге мобилне и фиксне телефоније, какви су Viber, Skype, WhatsApp и сл. Исто тако, рационалнијим коришћењем аутомобила, хеликоптера и авиона, може се много уштедјети, а повећала би се и безбједност учесника у саобраћају када би возачи службених возила скинули ногу са папучице за гас док беспотребно јуре ионако несигурним саобраћајницама. Такође, кад већ у већини болница, школа, обданишта и сличних установа не постоје одговарајући расхладни уређаји и гријна тијела, или се они користе уз строг режим штедње и веома ријетко, питамо се зашто би у лагоднијем окружењу бивали запослени у највишим институцијама.
ПРОДАЈА ЗАПЛИЈЕЊЕНЕ РОБЕ И СМАЊЕЊЕ ТРОШКОВА СКЛАДИШТЕЊА
По основу различитих царинских прекршаја и по другим основима, у Републици Српској и БиХ, тренутно је ускладиштена роба у вриједности која се мјери десетинама милиона конвертибилних марака. Због лоше и споре законске процедуре, одсуства воље и одговорности запослених у пореским агенцијама па и судовима, већина ове робе бесповратно пропада. Продајом ове робе, Република Српска могла би да оствари знатне приходе, смањили би се трошкови закупа просторија и трошкови чувања ове роба у складиштима. За све ово, потребно је мало политичке воље, више одговорности у раду и иницијатива. Ево ми дајемо иницијативу.

23.01.2013. године
  • СИНДИКАЛНИМ ОРГАНИЗАЦИЈАМА ИЗ ОБЛАСТИ ОБРАЗОВАЊА И КУЛТУРЕ РС
  • ЧЛАНОВИМА РЕПУБЛИЧКОГ ОДБОРА
  • ИЗВРШНИМ СЕКРЕТАРИМА ССРС

Након поднесеног исцрпног извјештаја са терена свих чланова Републичког одбора и тачнио  изнесених података  о броју образовних и културних установа које су учествовале у штрајку, Републички одбор Синдиката образовања, науке и културе РС је оцијенио да је штрајк запослених у области образовања и културе у потпуности  успио у складу са Одлуком о ступању у штрајк број 365-1/12 од 15.12.2012.године.
Најоштрије су осуђени  невиђени притисци и застрашивања просвјетних радника са свих нивоа власти, као и изјаве предсједника Владе РС који је сазвао ванредну сједницу Владе РС  и изјавио реченицу  да је штрајк  пропао и да ће разријешити  дужности све дирекотра који у својим школама не обезбиједе минимум процеса рада и ресорног министра просвјете и културе РС који се ,,захвалио просветним радницима који су препознали значај професије коју обављају и показали по ко зна који пут да су им ученици најважнији“. На тај начин су предсједник Владе и ресорни министар показали  и потврдили да је штрајк успио, јер су се њиме бавили и у понедељак и у уторак и у сриједу.
Влада РС није показала намјеру да преговара и испуни захтјеве синдиката, него да порази властите раднике.Потпуно је одбачена таква политика Владе РС која жели да превари властите раднике и синдикат.
            На ванредој сједници Републичког одбора Синдиката образовања, науке и културе РС одржаној 23.01.2013.године у Бањој Луци закључено је сљедеће:

  • Да је ШТРАЈК запослених у образовању и култури који је организован у складу са Одлуком Републичког одбора Синдиката образовања, науке и културе РС о ступању у штрајк и који је почео 21.01.2013.године тоталном обуставом рада успио и сви други видови синдикалне борбе се настављају.

 

  • Мораторијум на Одлуку о ступању у штрајк који је донесен на данашњој сједници је само наставак синдикалних активности.
  • Даљи правци синдикалне борбе ће бити правни и акциони:

Правни правци синдикалне борбе  су:

  • добијање аутентичног тумачења Закона о штрајку од стране Народне скупштине РС, како би доказали да у области образовања није обавезно обезбијеђивање минимума процеса рада (приједлог за аутентично тумачење предат је 17.01.2013.године и чекамо одговор).
  • Подношење Уставном Суду Републике Српске иницијативе за оцјену уставности и законитости Уредбе о минимуму процеса рада и начину његовог обезбјеђивања у образовним установама, како би доказали да је Уредба неуставна и незаконита (инцијатива ће бити предана Уставном суду сутра 24.01.2013.године).
  • Подношење тужби за све повреде права радника која проистичу из Закона, подзаконских аката и колективних уговора, посебно у погледу примања радника и онемогућавања права на штрајк запосленим у образовању и култури у пуном обиму. Синдикат ће подносити кривичне пријаве против свих директора, декана и осталих руководилаца који су се мијешали у рад Синдиката, пријетили  и застрашивали радике и онемогућавали уставно и законито право на штрајк.
  • Обраћање Међународној организацији рада,  Међународној конфедерацији синдиката и Интернационали учитеља, као и свим другим институцијама  којима ћемо указати на повреде међународних конвенција и онемогућавање синдикалних права и слобода.

Акциони правци синдикалне борбе се настављају у пуном  капацитету.
У наредном периоду одржаће се састанци по свим синдикалним организацијама гдје ће се одлучити о акционим правцима синдикалне  борбе укључујући ,, тихи штрајк,, протесте и потпуну блокаду система.

  • Синдикалне организације нису дужне достављати директорима школа списак радника који су учествовали у штрајку, нити достављати било какве друге одлуке, а добиће и сва сва потрербна  упутства у вези рјешења о минимуму процеса рада која су достављаниа од стране директора школа
П Р Е Д С Ј Е Д Н И К
Мр Стеван Милић с.р.
ПРИЛОГ:
  1. Приједлог економских мјера Синдиката ОНК-а
  2. Иницијатива за оцјену уставности и законитости Уредбе о минимуму процеса рада

22.01.2013. године
И Н Ф О Р М А Ц И Ј А
о одржаном састанку са представницима Међународног монетарног фонда

На захтјев представника Међународног монетарног фонда, у Дому синдиката у Бањој Луци је 22.01.2013. године одржан састанак представника Савеза синдиката РС и представника Међународног монетарног фонда.

Састанку су присуствовали: Ранка Мишић предсједница, Велка Оџаковић генерални секретар, Душко Јандрић потпредсједник Савеза синдиката РС за буџетске и фондовске кориснике, Радмила Јакшић, савјетник за економска питања у Савезу синдиката РС, а испред ММФ-а: Nemаt Shafik, замјеник директора, Sanjaya Panth, савјетник замјеника директора, Ruben Atayan, резидентни представник ММФ-а у БиХ, те Silvia Zucchini, представник сектора за спољне послове ММФ-а.

На састанку је разговарано о:

  • ефектима глобалне финансијске кризе у БиХ и будућим изазовима,
  • улози финансијске подршке ММФ-а и циљевима stand-by аранжмана, те
  • значају социјалног дијалога на свим интересним странама.
Nemаt Shafik, замјеник директора ММФ-а је образложила да ММФ у посљедње вријеме настоји да се упозна са синдикатима широм свијета а успоставио је добру сарадњу и са Међународном организацијом рада и Међународном конфедерацијом слободних синдиката. Ово из разлога што се јако интересује за привредни раст и бољу родну равноправност. Зато их и брине што је у Босни и Херцеговини све већи број незапослених и што млади људи траже посао изван Босне и Херцеговине.

Будући да јавни сектор не може да ствара нова радна мјеста, неопходно би било унаприједити односе са приватним сектором ради већег запошљавања радника. Иначе, задатак ММФ-а јесте да долази у земље које имају проблема и дају савјете како да ту ситуацију рјешавају, како им помоћ ММФ-а не би више била потребна.

На основу стечених искустава, након кризе 2008. године када су били заговорници опорезивања финансијског сектора и ММФ је прилагођавао своју политику, свјестан чињенице да су неке мјере стегнутих оквира имале супротне ефекте у неким земљама Европе.

Њихова је прогноза да ће у земљама еврозоне у 2013. години стопа раста бити на нули и да су извозне могућности Босне и Херцеговине веома мале и отуда оправдање за потезе Владе која прави уштеде на смањењу плата, а не на отпуштању радника.

Предсједница Савеза, Ранка Мишић је истакла да је синдикалцима јасно да је ММФ наклоњен капиталу и да им се не свиђа блискост ММФ-а и МОР-а јер њене посљедице трпе радници у Југоисточној Европи.

Наиме, мјере штедње, као пут финансијске консолидације, што је политика ММФ-а, имале су за резултат неочекивани пораст незапослености и пад бруто друштвеног производа, а то говори о нужности промјене његове политике.

Што се тиче могућности за веће запошљавање у Републици Српској и БиХ, посебно у реалном сектору, оне се могу остварити само кроз политичку стабилност и борбу против високе стопе корупције.

Радници у Републици Српској не желе новац ММФ-а којим ће се уништити њихова стечена радничка права, нити ће дозволити нови концепт Закона о раду који би то омогућио, а који власти узимају зарад личне комоције, на уштрб радника. То је и довело до штрајкова које сад имамо.

За ублажавање посљедица које сад трпимо, Савез синдиката РС је имао приједлог од 11 мјера код доношења Економске политике за 2013. годину, од којих Влада, нажалост ниједну није жељела прихватити, зато што избјегава да се суочи са проблемима у реалном сектору и занемарује чињеницу да Република Српска располаже изузетним привредним потенцијалима као што су: енергетски потенцијали, пољопривредно земљиште и шуме, уз изузетне климатске повољности, људе који желе да раде, стручњаке које имамо и које на прави начин треба искористити. Рјешење проблема није отпуштање радника у јавној управи већ реиндустријализација. Плате запослених који се финансирају из буџета нису велике и нису препрека за развој реалног сектора и њиховим смањењем се неће ништа постићи у позитивном смјеру. Напротив, оно може имати веома негативне посљедице које воде осиромашењу и ове категорије радника. Зато смо и предложили Влади РС да не смањује плате и број радника али да обустави пријем нових и да постојеће раднике добро упосли јер од њих и њихових резултата увелико зависи привредни амбијент и положај сваког грађанина у епублици Српској.

Из свега овога произилази да можемо смањити стопу незапослености. Ми то желимо, али други то настоје остварити другим мјерама. Стога нема адекватног социјалног дијалога ни на нивоу Босне и Херцеговине, ни у Републици Српској.

Синдикат је вољан и има капацитет да води социјални дијалог. Он га једини и потенцира, спреман је, има идеја, али социјални дијалог је тренутно у ужасној кризи.

Унију удружења послодаваца РС представљају људи који нису ни радници, ни газде, нису запослени, а немају ни раднике, док Привредна комора РС која има обавезно чланство и сигурне приходе од чланарине није адекватан саговорник о многим питањима.

Савез синдиката РС је најјача карика у социјалном дијалогу и зато сматра да треба разговарати и тражити рјешења, што није увијек пријатно, а Влада РС је најчешће само посматрач који мисли да синдикат, као и у прошлости, треба да се бави неким маргиналним питањима, а Буџет и Економска политика требају да буду само њена брига.

По мишљењу замјеника директора ММФ-а Nemаt Shafik дјелотворан социјални дијалог је суштински услов за креирање добре економске политике и успјешан је у земљама у којима све стране гледају дугорочно и имају гаранције за економски напредак, посебно за веће запошљавање, што није случај у Босни и Херцеговини, односно у Републици Српској, с чиме се сложила и предсједница Савеза синдиката РС.

Како су синдикати важна карика у социјалном дијалогу, исти треба развијати како то не би био монолог већ истински социјални дијалог о свим питањима битним за раднике.

21.01.2013. године
В А Ж Н О
  • ЧЛАНОВИМА СИНДИКАТА ОБРАЗОВАЊА, НАУКЕ И КУЛТУРЕ РС
  • ЧЛАНОВИМА РЕПУБЛИЧКОГ ОДБОРА СИНДИКАТА ОНК РС

Поштоване колегинице и колеге,

С поносом вас обавјештавам да је и поред невиђених притисака и застрашивања, генерални штрајк у образовању, науци и култури успио у потпуности, јер је данас 21.01.2013.године тотално обустављен рад у укупно 176 институција образовања, а у великом броју школа часови су реализовани у трајању од 30 минута.

Штрајк се и даље наставља у складу са Одлуком о штрајку коју је донио Републички одбор Синдиката образовања, науке и културе РС и од сутра 22.01.2013.године часови ће трајати 30 минута, односно Синдикат ће поступити у складу са незаконитом Уредбом о минимуму процеса рада у образовним установама, како радници не би имали штетне посљедице.

Своју борбу и даље настављамо све до испуњења наших захтјева.
Уз синдикални поздрав „ЗАЈЕДНО СМО ЈАЧИ“.

П Р Е Д С Ј Е Д Н И К
Мр Стеван Милић с.р.

Доставити: • Извршним секретарима ССРС

21.01.2013. године
Састанак предсједнице ССРС са представницима ММФ-а 22.јануар 2013.године, Дом синдиката, Бања Лука

Сутра, 22.јануара 2013.године (уторак) са почетком у 10.30 часова у Дому синдиката , Српска 32 у Бањој Луци, предсједница Савеза синдиката РС Ранка Мишић разговараће са замјеником директора Међународног монетарног фонда гђом Nemat Shafik, савјетником замјеника директора ММФ-а гдином Sanjaya Panth, резидентним представником ММФ-а у БиХ гдином Ruben Atoyan и представником сектора за спољне послове ММФ-а гђом  Silvia Zucchini.

Састанак је организован на захтјев  Канцеларије резидентног представника ММФ-а у БиХ на којем ће се разговарати о сљедећим темама:

  • Ефекти глобалне финансијске кризе у БиХ и будући изазови,
  • Улога финансијске подршке ММФ-а и циљеви stand-by аранжмана и
  • Значај социјалног дијалога са свим интересним странама

20.01.2013. године
СИНДИКАТИ СУ ОДБИЛИ ПОНУДУ ВЛАДЕ

На преговорима Синдиката образовања, науке и културе, радника унтрашњих послова, правосуђа и управе РС са предсједником Владе РС и ресорним министрима , Влада није понудила ништа што би било прихватљиво за Синдикате и њихово чланство.

Преговарачи испред синдиката су одбили понуду Владе РС, а након тога упознали све чланове Републичких одбора са овом понудом који су једногласно одбили у сва четири Синдиката.

Сутра ЗАПОСЛЕНИ У ОВА ЧЕТИРИ ГРАНСКА СИНДИКАТА ступају у ГЕНЕРАЛНИ ШТРАЈК.

19.01.2013. године
ЧЛАНОВИМА СИНДИКАТА
  • Образовања, науке и културе РС
  • Радника унутрашњих послова РС
  • Управе РС
  • Правосуђа РС

Републички одбор Синдиката образовања, науке и културе РС, а што су прихватила и остала три гранска синдиката, поред осталих донесених закључака затражио је да предсједница Савеза синдиката РС, Ранка Мишић захтијева преговоре са предсједником Владе РС у име гранских синдиката: Образовања, науке и културе РС, Радника унутрашњих послова РС, Управе РС и Правосуђа РС.

Данас, 19.01.2013. године по први пут након једнострано донесене Одлуке Владе РС о смањењу плата за 10 % дошло до преговора између предсједника Владе РС и предсједника четири гранска синдиката. Преговарало се о захтјеву синдиката за повећање цијене рада са 100 на 110 КМ.

Предсједник Владе је информисан да четири гранска синдиката у понедељак 21.01.2013. године ступају у генерални штрајк у складу са Законом о штрајку, а то значи да запослени у Министарству унутрашњих послова, Управе и Правосуђа штрајкују са обавезом обезбјеђивања минимума процеса рада, а запослени у образовању, науци и култури без обавезе обезбјеђивања минимума процеса рада.

На састанку је наглашено од стране предсједника гранских синдиката да представници власти на свим нивоима врше невиђен притисак на запослене у наведеним дјелатностима да одустану у најављеног штрајка.

Истакнуто је од стране предсједника гранских синдиката да застрашивања и пријетње свакодневно трпе чланови синдиката као и синдикално руководство. Предсједнику Владе је јасно речено да никакав притисак и застрашивање неће омести раднике – чланове синдиката да штрајкују и да се боре за оно што им по Закону припада. Када је у питању кључна ствар данашњих преговора, а то је захтјев за повећање цијене рада, предсједник Владе је ипак пристао да у току данашњег и сутрашњег дана предсједницима гранских синдиката понуди одговор на захтјев за повећање цијене рада.

Осим прихватања предсједника Владе да први пут изађе са конкретном понудом око захтјева за повећање цијене рада, других помака на данашњем састанку није било. Предсједници гранских синдиката очекују позив и понуду о којој ћете бити обавјештени у складу са Статутом.

СИНДИКАТ ОНК-а РС СИНДИКАТ РАДНИКА
УНУТРАШЊИХ ПОСЛОВА РС
СИНДИКАТ УПРАВЕ РС СИНДИКАТ ПРАВОСУЂА РС

18.01.2013. године
ОБЈАШЊЕЊЕ ЧЛАНОВИМА СИНДИКАТА О ИЗВИЈЕСНИМ ДИЛЕМАМА У ВЕЗИ СА ПРЕДСТОЈЕЋИМ ШТРАЈКОМ

Посљедњи дани припрема штрајка заказаног за 21. јануар донијели су низ информација о поступцима директора и п редставника Министарства просвјете и културе, укључујући самог министра, а који су код запослених изазвали извијесне недоумице. Ради се о недоумицама о томе како треба организовати штрајк, на какву активност радници имају право и да ли ће то произвести неке штетне посљедице по њих. Поједини директори су давали изјаве и доносили акте који су очигледно незаконити и штетни по интересе запослених, укључујући и инструкцију министра просвјете и културе од 13. јануара. Стога, неопходно је да синдикат упозна запослене са правима и обавезама запослених у штрајку, како би се спријечиле махинације којима прибјегава послодавац у намјери да заплаши раднике и осујети штрајк.

1. Директори не могу одлучивати о штрајку

Директори немају право да доносе одлуку о штрајку. Информације о томе да су активи директора донијели одлуку да ће часови трајати 45 минута могу се схватити само као средство притиска директора на раднике и као њихов лични став о томе да штрајк није потребан. Али, њихов став нас не обавезује. Не само то. Директори немају право да се мијешају у остваривање права на штрајк, што значи да не могу одлучивати о томе да ли ће штрајка бити и како ће бити организован. Ту одлуку не могу да доносе чак ни појединачне синдикалне организације јер је у питању грански штрајк.

Имајући у виду да се штрајк организује на нивоу гране, у њему могу учествовати и запослени који нису чланови синдиката, а у појединим школама, факултетима итд. право да штрајкују не може бити ускраћено ни мањем броју запослених. Кад је грански синдикат једном донио одлуку о штрајку, учешће у штрајку у појединим установама не зависи од броја штрајкача. Министар је у својој инструкцији од 13. јануара тражио да директори сазову састанке на којима ће се одлучити о ступању у штрајк. То је такође незаконито. Треба водити рачуна о томе да запослени и њихови синдикални представници и током штрајка не падну у исту клопку. Као што директор, било сам, било преко актива директора, било заједно са синдикатом, не може одлучити да штрајк почне, тако не може одлучити нити да штрајк престане.

Постоји само један орган који је овлашћен да донесе одлуку о почетку штрајка, о томе како ће се штрајковати и колико ће штрајк трајати. Тај орган је Републички одбор Синдиката образовања, науке и културе. Чланови синдиката и други запослени треба да одређују своје активности и понашање искључиво према одлукама Републичког одбора.

Ако директори, појединачно или преко актива директора, буду инсистирали на својим одлукама и ставовима о томе да штрајка неће бити, синдикат ће предузети мјере како би били позвани на одговорност, јер директори тиме крше Закон о штрајку.

15.01.2013. године
СРЕДСТВИМА ИНФОРМИСАЊА
САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ

Данас, 15.01.2013. године Унија синдиката буџетских и фондовских корисника Савеза синдиката Републике Српске разговараће са представницима Владе Републике Српске.
Тема разговора је Одлуке о штрајку и минимуму процеса рада као и захтјев за најнижу цијену рада од 110,00 КМ.
          Састанци ће се одржати у сљедећим терминима:

 

  • Синдикат образовања науке и културе РС – Министарство просвјете у 10,00 сати у Министарству просвјете и културе РС.
  • Синдикат управе  РС – Министарство управе и локалне самоуправе у 13,00 сати у Министарству управе и локалне самоуправе.

 

  • Синдикат правосуђа РС – Министарство правде РС у 13,00 сати у Министарству правде РС.
  • Синдикат радника унутрашњих послова РС – Министарство унутрашњих послова РС у 18,00 сати у Министарству унутрашњих послова РС.

 

Молимо новинаре да пропрате ове догађаје.

ИНФОРМАТИВНА СЛУЖБА

11.јануар 2013. године
САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ

Грански синдикати образовања, науке и културе , радника унутрашњих послова, правосуђа и управе у Савезу синдиката РС су послодавцу Влади РС, а у складу са Законом о штрајку, доставили одлуке о ступању у штрајк 21.01.2013.године.

Разлог ступања у штрајк је смањење плата радницима запосленим у образовању и култури, радницима запосленим у Министарству унутрашњих послова,радницима запосленим у правосуђу и радницима запосленим у управи РС.

Радници запослени у овим дјелатностима су спремни да у складу са Одлуком о ступању у штрајк, штрајкују до испуњења основног захтјева,а то је повећање цијене рада на 110 КМ.

Уколико би се постигао договор, односно испунио захтјев Синдиката, плате у овим дјелатностима не би биле смањене.

Како је Влада РС, а у складу са законима о платама и другим законима, послодавац у овим дјелатностима, позивамо послодавца Владу РС да у складу са Законом о штрајку заједно са Синдикатом формира мировно вијеће, како би се покушало наћи ријешење до датума који је одређен за отпочињање штрајка.

Важно је рећи да су у претходном периоду организовани преговори представника ресорних министарстава и ова четири синдиката који нису дали резултате, јер су се ресорни министри врло јасно одредили као ненадлежни за постизање договора који би значио испуњење захтјева.

Синдикат позива Владу РС да не врши притисак на синдикално чланство, тражећи да се својим потписом радници изјасне да ли су за штрајк или нису.

Влада РС као послодавац нема законом дефинисано право, нити у Закону о штрајку или било ком другом закону да тражи појединачно изјашњавање чланова синдиката и других запослених у овим дјелатностима.

Нико, па ни Влада РС, не смије утицати на слободно донесену Одлуку радника и његовог синдиката у борби за остваривање законом дефинисаног права.

Још једном позивамо Владу РС, да у законом утврђеном року заједно са Синдикатом формира мировно вијеће, као и да престане са притисцима на синдикално чланство и синдикално руководство.

ИНФОРМАТИВНА СЛУЖБА

11.јануар 2013. године
ВЛАДА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ
предсједник Владе АЛЕКСАНДАР ЏОМБИЋ

ПРЕДМЕТ: Захтјев за формирање посебног тијела за мирење.-

Дана 21.01.2013. године радници који се финансирају из Буџета РС и фондова на основу одлука гранских синдиката ће ступити у штрајк због једностраног смањења плата од стране Владе РС, као и због одбијања Владе РС да се повећа цијена рада на 110,00 КМ.

И поред настојања синдиката да се кроз преговоре дође до рјешења прихватљивог за све стране, то се није десило јер Влада РС одбија било какве приједлоге који иду у правцу рјешавања насталог спора.

Преговори гранских синдиката са ресорним министарствима нису дали никакве резултате, јер министри, како сами износе, нису надлежни за доношење одлука о цијени рада.

Наиме, такву врсту овлаштења у складу са законима о платама има једино Влада РС, што је свакако неспорно.

Из тог разлога беспредметни су појединачни преговори министарстава и гранских синдиката, односно штрајкачких одбора гранских синдиката, али који синдикати и поред те чињенице не игноришу.

Цијенећи сложеност настале ситуације, а у настојању да се спор ријеши споразумно и да не дође до најављеног штрајка, позивам Владу РС да, у складу са чланом 14. Закона о штрајку (,,Службени гласник Републике Српске,, број: 111/08) споразумно формирамо посебно тијело за мирење (мировно вијеће).

Обавеза Владе РС за рјешавање овог спора темељи се на законима о платама и Закључка број: 04-1-0012-2-2811/12 од 21.12.2012. године, а не да се та обавеза делегира ресорним министарствима. Очекујемо да нећете пропустити и ову последњу шансу за договор.

С поштовањем.

П Р Е Д С Ј Е Д Н И Ц А Ранка Мишић

8.јануар 2013. године
Сједница Републичког одбора Синдиката правосуђа РС 10. јануар 2013. године, Дом синдиката, Бања Лука

Дана 10.01. 2013. године (четвртак), у Дому синдиката у Бањалуци, одржаће се сједница Републичког одбора Синдиката правосуђа РС, којој ће присуствовати министрица правосуђа у Влади РС Горана Златковић са помоћницима.

На сједници ће се разматрати иницијатива Синдиката правосуђа РС за повећање цијене рада на 110,00 КМ, затим о предложеном владином акту о минимуму процеса рада запослених у овој дјелатности за вријеме штрајка, те о изради закона о платама радника у правосуђу РС. Изјаве за медије су у 12,45 часова.

ВИЈЕСТИ АРХИВА

2017. година         2016. година         2015. година         2014. година        

2013. година         2012. година         2011. година        

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

СИНДИКАЛНА ПОТРОШАКА КОРПА
ОПШТИ КОЛЕКТИВНИ УГОВОР
ОДЛУКА О НАЈНИЖОЈ ПЛАТИ
ГРАНСКИ КОЛЕКТИВНИ УГОВОРИ
ЗАКОН О РАДУ
ЗАКОН О ЗАШТИТИ НА РАДУ
РИЈЕЧ СИНДИКАТА НОВИНЕ

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

ЗАШТИТА НА РАДУ